Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Míšeňské groše

Vykupminci.cz
Numisargo

Míšeňské groše

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tak docela hádanka, jasné je, že to je mincovna Gotha, asi Wilhelm III z let 1457-64 routový groš. Vypadá, že tam je ale naražený aspoň dvakrát, vidím tam v opisu dvakrát dux sax a ten znak nám tam chybí. Střed přitom vypadá slušně. Zajímavá chyboražba? Snad se na to tady koukne Kekule nebo někdo víc sběhlý v míšeňákách...
Registrovaný uživatel
Díky za rychlou pomoc.
Záhadný míšeňák dnes dorazil, ale lepší fotku z něj asi nepořídím. Může to vůbec být chyboražba ? Skoro to vypadá jako když razič půjčil na hraní razidlo svému dítěti ?! Vždyť tam chybí štít (pokud tam vůbec má být) i dělicí křížek i iniciály panovníka. Nevím nic o technice tehdejší ražby. To se razil opis zvlášť, když střed se lvem vypadá celkem normálně ? Budu vděčen za každou další radu :-)
Moderátor
toto asi slyset chtit nebudete, ale dvojraz (ci viceraz) dokaze nadelat dost silene a zajimave veci. nekdy na to zdravy rozum nestaci. obvykle nema smysl se tim hloubeji zabyvat, vezme to cas a vysledky a nazory jsou spise neprukazne a obtizne obhajitelne.
Registrovaný uživatel
Je to tak jak pise Oliver. Razebni kolek se pri uhozu mohl ruzne posunout nebo poskocit a vysledny obraz je nekdy dost zajimavy. Predevsim nemusi byt dvoj/viceraz patrny na cele plose mince, ale treba jen na malem kousku, pricemz zbytek plochy je vyrazen bezchybne.
Registrovaný uživatel
tak alespoň mám jistotu, že tem míšeňák bude pravý :-) něco takového by těžko šlo padělat...
Registrovaný uživatel
ten míšeňák s dvojrázem je skutečně Vilém III., tak jak psal kolega petr1596 ... i v dalším souhlas s kolegy, běžný dvojráz .... a propos, padělat by to bezpochyby šlo, ale grošík je v tomto případě opravdu echt .. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
dík, ve své malé profilové sbírce hlavních oběhových mincí na českém území a v sousedních zemích teda budu mít i ukázku nepovedené mince - dá se říci zmetku ? zajímavé je, jak asi byla taková mince v oběhu přijímána...
Registrovaný uživatel
Tenkrát byl důležitý obsah Ag v minci, na obrázky na nich si lidé až tak moc nepotrpěli. Dvojráz je "zmetek" vzniklý ražbou, ale to nebylo nic zvláštního, takových mincí se dochovala kvanta ...
Registrovaný uživatel
přesně tak ..... navíc většina lidí 15. století byla negramotná, takže jim nějaký dvojráz či opisový zmetek byl úplně šumafuk .. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Tak se mi podařilo našetřit na míšeňský groš co jsem na něj u nás nemohl narazit, Judenkopfgroschen /groš s židovskou hlavou z let 1445-56, Wilhelm III., mincovna Gotha.
Jinak je tohle téma míšeňáků tady mrtvé a přitom se jich poslední rok prodalo mraky po našich aukcích...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
moc hezký kousek :-)
Registrovaný uživatel
To jo, moc pěkný, také mám na takový zálusk :D
Registrovaný uživatel
tak když už tu dlouho nic nebylo, také přidám jeden, ne úplně častý kousek .... Friedrich II., Lipsko, fenik

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Moc pěkné!
Registrovaný uživatel
takhle do dopadá, když se lev někde na flámu spustí s jiným druhem... :mrgreen:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
S těma drobákama k míšeň. grošům je to stejné jako s našimi parvíky, málo a drahé...
Moderátor
kekule - to je nejen méně častá, ale i parádní ražba - moc pěkné
Moderátor
Ty zvíře. :twisted:
Moderátor
Nejsem si zcela jist, jak urcit tento stitovy gros (stavem bohuzel spise podprumerny).

S ohledem na titulaturu, mincovnu a na lva s krouzkem za zady bych to videl na razbu Fridricha II. (1428-1464), razbu z let 1428-1444.

Kyticka na zacatku opisu by mela byt minc. Freiberg. Opis je zakoncen LAnT, pricemz to T je podle mne cele (nikoliv pulka), byt to neni uplne perfektne dorazene, v raznici to vyryte bylo. Je ale asymetricke a to prave rameno je velmi kratke. Tudiz by to snad mohlo byt Krug 715 (pokud to tak pan Krug myslel). Revers ma zakonceni ...IISIS, stit neni nasikmo, tak by to mohl byt 715/16. Trosku potiz mam s napisem "-RVC" (brano po smeru h.r.), nevim, zda by to nemohlo byt -RVO (napr. 716-tka ma -VOR). Trosku diskutabilni je i pismeno "C" v mARCh, spis podobne na mAROh. Stejne tak i u N by to mohlo byt misto II i H, takovou kombinaci ale Krug nepopisuje pro tento typ (coz ale nic neznamena a navic s ohledem na dvojraz je to spis spekulace).

Jake jsou vase nazory?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ahoj, vidím tam to CVR, přesně jak je to v katalogu Krug a to T bude to krátké, půlka, tak to asi bylo v katalogu myšleno, pérovka bude nepřesná, 715/9 bude asi přesné!
Registrovaný uživatel
'Tady máš na porovnání podobný, Krug 711 /asi!/

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
super, diky. bude to tak, je to 715. co se tyce reversu, to jsem prehledl, on je to vlastne v mem pripade takovy prechod 715/8-9. U 8-cky je je to C jako O (zde je to z pulky, horni vybezek je, dolni evidentne neni, mysleno v "C" mAROh) a u 9-tky je N jako H (v mISnEHSIS). Tudiz zcela presne to zaradit nejde, podle H je to ale jak pises, devitka.

btw. google je dobrej spion, tuto diskusi (resp. muj prispevek uz ma oindexovany).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Napodobenina mišeňského groše - Hedvika Saská, 1458-1510, abatyšství, Quedlinburg.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
hezký kousek :-) ... když už jsi sem tu Hedviku vystavil, tak přidávám druhý typ do páru, ať je to tu pohromadě :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím, rád bych se chtel zeptat na tenhle typ míšeňského groše dokáže ho někdo určit ?

předem děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Míšeňské groše

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1