Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Vykupminci.cz
Numisargo

Moravské drobné mince grošového období

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Kolega mel na mysli pravdepodobne toto, ostatne to sem sam daval - prispevek #2677
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/drobne-peniaze-grosoveho-obdobia-1438x108
Moderátor
ano, presne to
Registrovaný uživatel
Tak jsem si to podle toho určil, pokud by někoho zajímalo foto toho mého haléře.... Jedná se o 1.typ obr. 3a. ,takže nejstarší typ, ražen od 1429- nevím do kdy, ve Zhořelci. Není to žádná vzácnost, ale myslím pěkný stav.
Jen jsem nevěděl, jestli to vložit sem, když je to vlákno ,,moravské,, , nebo do jiného vlákna. Kdyžtak to správce přesune.

Má-li někdo nějaké doplnění k mému určení, budu moc rád.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další přírůstek z Tábora.. Položka 588. Podle mně špatně určeno. Nevadí mi to. Myslím si ,že je to Sejbal 430, MMDH 247, nebo 250. Váha 0,39g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Typy MMDH 245 az 255 to byt nemuzou, u nich je nekorunovana orlice
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Registrovaný uživatel
Díky za reakci a názor a upřesnění. Včera jsem si nepřečetl pozorně úvodní odstavec v MMDH 1965,str.192. Jenom jsem vycházel ze Sborníku I. num.symposia 1964,kde jsou tyto položky uvedeny. Je k mání nějaká novější publikace s lepšími fotkami?
Registrovaný uživatel
Na tuhle minci není třeba novější publikace. Stačí lépe a pozorněji projít stávající. Je to podle MMDH některá z olomouckých ražeb.str.151-153. Nad konkrétním typem myslím nemá cenu ztrácet čas.
Registrovaný uživatel
take jsem si rikal ze to bude nejspise Olomouc
_______________
Ostatně soudím že EU musí být zničena.
Moderátor
řekl bych, že tohle bude také Olomouc - resp. čtyřhranný peníz s orlicí a kroužky
0,290 g 12,5 x 13,0 mm (po úhlopříčce 14,0 mm)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkná Olomouc. Málo vidět. Přidám druhou variantu Olomouce. Bohužel byla, ne mnou brutálně a zbytečně agresivně čistěná. Váha 0,34 g. S 309?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ano - čtyřhranný peníz s "kostkovanou" orlicí - také tradičně řazený do Olomouce a do období husitských válek
čištění mu sice neprospělo, ale stále je to velmi hezký exemplář
také jedním přispěji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 20. 12. 2019, 22:17. »
Registrovaný uživatel
Pěkná mince. Ovšem dovolím si polemisovat s určením. Mám za to,že jde o Jošta.
Protože jde o čtyřráz a ne o čtyřhrannou minci.
Moderátor
netvrdím, že mám pravdu já - třeba rozproudíme polemiku a oživíme téma

jak já to cítím

čtyřhranná mince a mince se čtyřrázem, to vidím jako synonyma

tohle (mince výše) je Olomouc - "kostkovaná" orlice - čtyřráz je stejně na mém i na vašem kusu
podobně i na tomto
http://www.nume.cz/salova-aukce/km-numis-001-254

Jošt má též čtyřráž a orlici "šachovanou", šachování na nich bývá různě vyjádřeno, ale myslím méně "hrubé" než na těchto tzv. kostkovaných
např zde to je podle mě Jošt s čtyřrázem a "šachovanou" orlicí

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Co na to ostatní?
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 21. 12. 2019, 0:08. »
Registrovaný uživatel
Já to vidím tak,že je v tom zásadní rozdíl. Čtyřhranná mince je vystřižená a dále co do rozměru a tvaru už neupravovaná. Kdežto čtyřráz je vystřižen ,nebo vyražen a dále upravován čtyřmi údery.
Na Vašem kusu je čtyřráz,na mém není.
Moderátor
Já bych řekl, že 4ráz vidím na fotce i na vašem kusu
Registrovaný uživatel
Vzal jsem si silnější brýle. Máte pravdu. I ta moje mince je čtyřráz. Ovšem v tom přípaqdě i já mám Jošta a ne Olomouc. A stále mám za to,že je rozdíl mezi čtyřrázem a čtyřhrannou mincí.
Moderátor
Ok - co na to ostatní?
Moderátor
Mám za to, že pro období, o kterém se bavíme, tedy cca posledních 15 let 14. století (přesněji od r. 1384) až do 40. let 15. století platí, že u nás byly drobnou mincí peníze a haléře, které byly čtyřhranného tvaru. A tohoto tvaru se u u nich dosáhlo postupem, kterému říkáme čtyřráz.

Název "čtyřhranný" peníz / haléř popisuje tvar střížku mince a pojem peníz / haléř se "čtyřrázem" popisuje jak bylo tohoto tvaru dosaženo.
A tak pro toto období: čtyřhranný peníz = peníz se čtyřrázem.

Až někdy v polovině či koncem 40. let 15. století se, zřejmě krátce před zahájením používání průbojníku a zavedením kruhových peněz, objevily také mince, které nemají ještě zcela kruhový tvar a nemají ani čtyřráz, jejich střížky byly zřejmě vystřihovány.

Takhle to vidím já.
Registrovaný uživatel
Souhlasím s tím, že pro dané období čtyřhranný peníz = peníz se čtyřrázem. Jen u tohoto mám výhrady: "... u nás byly drobnou mincí peníze a haléře, které byly čtyřhranného tvaru. A tohoto tvaru se u u nich dosáhlo postupem, kterému říkáme čtyřráz". Pokud vím, čtyřráz sloužil právě k tomu, aby ze čtyřhranné mince byl vytvořen přibližně kruhový střížek.
Moderátor
kacuro napsal
čtyřráz sloužil právě k tomu, aby ze čtyřhranné mince byl vytvořen přibližně kruhový střížek.


Ano máš pravdu, nevyjádřil jsem se zcela přesně.
Účelem čtyřrázu bylo, aby ze střížku zcela čtvercového tvaru vznikl střížek s alespoň přibližně kruhovým tvarem.

Nicméně výsledek je takový jaký je a dnes i tehdy těm mincím říkáme čtyřhranné (nebo se čtyřrázem). Jako čtyřhranné byly nazvány vlastně již při svém zavedení u nás, když v listu Václava IV. z listopadu 1384 se o nich píše jako o:
denarii nigri quadrate figure.
Registrovaný uživatel
Navážu na článek O.Šafáře : Nový typ moravské drobné mince-NL 1975/2,3.
Uvádí tři kusy se sedmi pery v ocase, " bochníčkovité" bez patrných břeven. Bohužel tam nejsou fotky reversů.Čtyřrázy. Prý. První a třetí má čtyřráz na líci. Druhý po mém soudu není čtyřráz. Dávám tři kusy s břevny. První dva se čtyřrázem na rubu. Třetí bez čtyřrázu. Tak jako jeho č. 2b. Váhy 0,61 0,47 0,55g. Mám za to,že efektu skoro kruhového střížku bylo dosaženo,po vystřižení čtverce a ustřižení rohů,použitím razidla s kruhem kolem orlice. Tím došlo v vyhrnutí materiálu jako při čtyřrázu. Určitě to bylo efektivnější než klasický čtyřráz.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na rubu toho třetího ctyrraz vidím.
Moderátor
ja taky
Registrovaný uživatel
Nelze to považovat za nějaký artefakt?
Moderátor
stat se to muze, obrazek uz nema moc dobrou kvalitu, ale spis ne.

pomuze kvalitnejsi fotka (vetsi rozliseni, nahrane na uloziste, ne sem) a idealne alespon nasviceni ze 2 ruznych stran (svetlo pod jinym uhlem)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1