Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Vykupminci.cz
Numisargo

Moravské drobné mince grošového období

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Máte pravdu. Musím k očnímu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pánové. Prosím Vás. Je tam čtyřráz? Váha 0,58g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Bertik: ty jsi tou absencí čtyřrázu nějak posedlý :)
Registrovaný uživatel
:D
Registrovaný uživatel
Mohli byste se prosím vás ještě podívat na příspěvky č.86 a 138 ? Nevidím tam čtyřráz. Ještě dávám k posouzení haléř 0,23g a peníz 0.52g. Ten už není ani čtyřhran, ale osmihran. Díky za názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ten haler je pocinovane falzum (na 99 %), mohl bych si ho pls vyhledove pujcit?
Moderátor
U toho haléře je na rubu čtyřráz vidět nejlíp na levé straně (jde s ní souběžně) a nahoře
Registrovaný uživatel
Haléř je samozřejmně k dispozici. Vypadá to tak,že když není čtyrráz na čtyřhranné minci vidět, asi se jedná o zmetek. Včetně toho osmihranu. A ne o standard. Synonymum se dá akceptovat. Bohužel opět narážíme na nejednotnou kategorizaci a jistý chaos v názvosloví. Beru zpět ty Olomouce. Su rád,že jsem se zmýlil a že ho mám. Díky za zájem a připomínky.
Moderátor
ja bych rekl - myslim, ze uz jsme to nekde resili, ale ted nevim - ze to vsechno bude malicko slozitejsi. ale to je jak s kazdou druhou veci v numismatice.

nez se dostanu k jadru pudla, dovolim si malou vsuvku na vysvetleni situace: nedavno (tusim to bylo na oslave 100. let CNS) bylo receno zhruba neco ve smyslu, ze numismatika je asi jediny obor, kde prinos laickych badatelu muze byt stejny, jako prinos odborniku. to jinde mozne neni - predstavte si laickeho chirurga jak se vam hrabe v pajslu. jenze, to, co nas v pripade chirurgie desi, v numismatice je naopak vlastne prinos. to je mimo jine dane i tim, ze numismatika, jakkoliv mozna vypada jednoduse, je ze sve vlastni podstaty obor multidisciplinarni a vetsina odborniku (resp. vsichni, pokud vim), jsou produktem humanitne zamerenych VS. k tomu je potreba pricist to, ze numismatika nebyla vzdy na tak vysoke pozici a velmi dlouho byla brana "pouze" za pomocnou vedu historickou. v konecnem dusledku to znamena, ze vic nez kde jinde v numismatice buji nekoncepcnost, nepresnost, neexaktni pristupy, a obcas se i tluce humanisticky a prirodovedecky pristup (a ze ten umi byt nekdy diametralne odlisny, vime dobre).

a pak to tu mame. musime koukat na to, jak v ohromne studii s hromadou metrologickych udaju neni humanista schopen korektne aplikovat byt jen elementarni statistiku, bez niz by na prirodovedne skole neobhajil ani bakalarku (pisu to ze sveho pohledu, ale humanista by zas samozrejme vytkl neco ze sveho oboru me). litaji tady pojmy nedorazeni, pritom jde o vydute. pojmy napodobenina, falzum etc. maji mlhave hranice, vcera jsem si precetl v Keltskem mincovnictvi dalsi podobny povzdech (depot VS hromadny nalez), jiste by se toho naslo vic. stejne to bude i se ctyrrazem. je potreba prijmout fakt, ze to, co je pro jednoho snadne pochopit a odlisit, protoze ma technicke ci prirodni vzdelani, muze byt pro druheho naprosto neuchopitelne. a opacne, samozrejme.

dalsi priklad se muze tykat primo moravskych drobnych minci grosoveho obdobi. to, co ma Sejbal v knize jsem mel moznost videt. nektere z tech minci jsou falza. ocividna. ale chapu, ze on to nepoznal. ja zas mnohdy nechapu to, co tam videl za rozdily. a takhle by se dalo pokracovat a kde kdo z nas, at uz z nas laiku a nebo nekdo z odborniku by si nasel neco, co by mohl vycist a zkritizovat.

spravna cesta by mela vest k postupne konsolidaci. a tim nemyslim jednostranne, tj. tim, ze si laikove osvoji pristup, znalosti a terminologii odborniku. protoze tohle neni chirurgie a tady musi kazdy vystoupit ze sve komfortni zony, vcetne tech nejvetsich kapacit. protoze pokud mluvim o ceske (nebo klidne i slovenske) numismatice, neni v ni 100% zadna (a nikdy nebyla) osoba, ktera by pristupem, vzdelanim a znalostmi pokryla kompletne vse, co numismatika obsahuje a vyzaduje. a nejspis se takova osoba ani nikdy nenarodi. proto je take dobre vytvaret spise vyvazene tymy nez se spolehat na vlastni vseznalost a neomylnost.

dobre a ted k osmihranu. neni to zdaleka prvni mince, ktera podle mne ukazuje skutecne situaci, kdy lze jen stezi mluvit o ctverecku a ctyrrazu. predstavuju si to tak, ze v mincovne udelali dlouhy pasek a z nej pak nastrihali ctverecky a pak jim odstrihli rozky a razilo se. zadne dalsi 4 udery. ano, vetsi ztrata materialu, ale mozna mene zmetku? mozna rychlejsi? nevim, premyslejte :)))

no a pokud sefa bolela hlava, tak to mame redukci hlucnosti o 80 % (= pomerne efektivni opatreni, ne?) :twisted:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další zajímavost. Řekl bych falzum brněnského penízu přeražbou polského půlhaléře? Váha 0,58g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
bude to tak
Falzum brněnské ražby z doby Albrechta po roce 1435 ražené nejspíše na denár Vladislava III. Varnerčika nebo už rovněž i na jeho falzum.
Tyhle Varnerčikovy denáry byly velice nekvalitní - nizkojakostní - a to jak pravé z krakovské mincovny, tak i jejich hojně se vyskytující falza - zřejmě pokovovaná.
Zbytky pokovení jsou patrné i na této minci.
Nádherný kousek.

velmi vydařený kousek
Registrovaný uživatel
Díky. Su rád,že se líbí nejenom mně. A ještě díky za upřesnění a doplňující info.
Registrovaný uživatel
Taky se mi líbí .Měl jsem ho i ve sledování , akorát jsem na to zapomněl :- ) .Hezká mince s příběhem .
Registrovaný uživatel
Dá se to prohlásit za brněnský haléř? Váha 0,28g. Díky za názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
maly prispevek k diskusim o ctyrrazu - ctyrlopatkovy lodni sroub z 15. stoleti (Norimberk, mestsky haler 1434-1437)

vsimnete si toho, jak dobre jsou patrne stopy ukazujici deformaci materialu, zachovana je napravo i puvodni hrana. dohledat lze bez vetsich obtizi tri ze ctyr rohu ctverce (vetsina by se mozna shodla i na vsech ctyrech).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
bertik-b1 napsal
Dá se to prohlásit za brněnský haléř? Váha 0,28g. Díky za názor.


nechtel bych se hadat, ale spis bych veril tomu, ze to je snaha o nejake Polsko nez Brno - a kazdopadne to nese znaky neoficialni produkce
Registrovaný uživatel
Krásný lodní šroub. To Polsko se mi taky vrtalo do hlavy.
Registrovaný uživatel
Hlavně ty zahnuté letky a ten dlouhý krk.
Moderátor
bertik-b1 napsal
Dá se to prohlásit za brněnský haléř? Váha 0,28g. Díky za názor.


také bych řekl, že to Brno ani Morava nebude
Registrovaný uživatel
Já jsem pro polský denár ;)
http://www.numin.cz/polske-pulgrose-ternary-a-denary-r-1-c-47
Registrovaný uživatel
Díky za pěkný přehled polských mincí. Ale ten můj kousek je jednostranná mince.Navíc má oproti uvedeným nejdelší první vnitřní letku.
Moderátor
bertik-b1 napsal
Díky za pěkný přehled polských mincí. Ale ten můj kousek je jednostranná mince.Navíc má oproti uvedeným nejdelší první vnitřní letku.


protoze je to velmi pravdepodobne pocinovane falzum
Registrovaný uživatel
P.Sejbal napsal, že dosud neznáme haléře s písmenem S. Nemohl by být tento číslem 1?Váha 0,14 g.
Díky za názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tohle by skutečně mohl být haléř

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1