Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Vykupminci.cz
Numisargo

Moravské drobné mince grošového období

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Snad tyto fotky budou lepší. Mail odeslán.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Môžeš odfotiť na jednu fotku vedľa seba normálny znojemský peniaz a tento "halier"?
Registrovaný uživatel
První fotka potvrzuje můj předpoklad, že to není Z.
Registrovaný uživatel
Ja som len chcel porovnať veľkosť orlice, lebo mi to príde ako ostrihaný peniaz.
Moderátor
Zkusil jsem si s tím pohrát, a myslím si, že to je zajímavá chybná ražba brněnského haléře. :'( Shodou okolností ale opravdu evokuje písmeno Z.

Jak to asi vzniklo? Na haléři je mírný dvojráz s posunem nahoru. Nejlíp je to vidět na jazyku a zadní části hlavy.

Zajímavá je ta kruhová výseč v pravé dolní části (červený oblouk). Myslím si, že to je část hladkého kruhu haléře. Na minci je tedy částečně vyražen i druhý obraz orlice. Nezdál se mě ten výstupek na pravé dolní části hrudi, který mi spíš připomíná levou letku. Pro porovnání jsem vzal uvažovanou část mince i s viditelným okrajem a pouze ji pootočil. Výřez uprostřed. Následně jsem ji položil na původní fotku tak, aby se orientace a umístění shodovala s předpokládanou druhou ražbou.

Co je zajímavý, tak tam celkem dobře pasuje. Okraj navíc přesně evokuje tvar šikmého dříku písmene Z.

A jak si vysvětluju to horní břevno? Na spodním obrázku uvádím, jak vypadal v té době punc hlavy orlice. Je sice okousanej, ale na vysvětlení snad postačí. Tyhle orlice mely nejenom zobrazený krk, ale v dolní části krku i vodorovnou část hrudi. Tato dolní část byla většinou rovná. Právě ta spodní část hrudi se nalézá přesně v místě domnělého horního břevna písmene Z. A jelikož je tam právě i ten dvojráz s posunem dolů, je ve výsledku vyšší, než obvykle. Takže proporcionálně pak odpovídá i síle dříku.

Právě přeražba druhého halíře je příčinou, proč není ostře vyražena pravá letka jinak hluboce raženého haléře.

Dalším důvodem, proč si myslím, že jde o brňáčka je tvar hrudi orlice. U znojemských penízů (a předpokládám i u haléřů) byla hruď tvořena okrajem štítu. Byla by tedy rovná. U jihlavských ražeb byla tvořena většinou tečkami, takže byla zvlněná. Tady je však hruď nahoře široká, zužuje se k pasu a pak se zase rozšiřuje směrem k nohám. Což je ale typický znak brněnských ražeb.

Proto se spíš kloním k brněnskému haléři se zajímavou chyboražbou.

Samozřejmě to ale může bejt vše zkreslením fotek a vidím tam nesmysly. :shock: Berťas mrkni na to ještě pořádně pod lupou. Ale i přez to bude ozdobou Tvé sbírky, ne? :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky za rozbor. Škoda. Určitě je to ozdoba mé kolekce Brňáčků.
Koukám na něj pod lupou,ale nic jiného tam nevidím. Sotva to co zmiňuješ.

Nemohu ho vyfotit s dalšími Znojemáčky. Banka má dnes zavřeno .Takže alespoň sestava pomocí programu malování. Nejde mi ten haléř zvětšit o jedno procento, jak by to ještě chtělo.
Používám specielní Italský milimetrový papír jako podklad proto,aby bylo možné porovnání a přímé odečítání při jakémkoli zvětšení.Ten program od P. Gregora zde uvedený před několia lety je pro mě moc složitý a nezvládnutelný.
Tomu dogmatu o různých velikostech mincovního obrazu mezi penízem a haléřem se vymyká obol od denáru,uvedeným ve vláknu Ladislav Pohrobek,pol.241.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím kolegové,

sháním do připravované studie o nejstarších bílých penízech Vladislava II. Jagellonského více studijního materiálu o dvou jednostranných ikonografických typech na obrázku (Brádle je má souhrnně jako typ II). Pokud je někdo ve sbírce máte a chcete se podělit, prosím o kvalitní fotografie na mail kacuro zavináč seznam.cz. Studie je před dokončením, takže to celkem spěchá. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Tomu dogmatu o různých velikostech mincovního obrazu mezi penízem a haléřem se vymyká obol od denáru,uvedeným ve vláknu Ladislav Pohrobek,pol.241.


Naopak, pravidlo bez výnimky je dogma.
Registrovaný uživatel
Díky za upřesnění.
Takže znovu a snad lépe. Zatím platnému pravidlu se vymyká.... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Gratuluji konkurentovi k vítěztví v lítém boji. :( )
Registrovaný uživatel
Nový přírůstek.
Moravská ražba. Ale co? Brno?Znojmo? Jihlava? Je to vůbec oficielní ražba?
Co těch pět brk v pravém křídle? Co ten revers? Není to oboustranná ražba? Nedoražená? 0,26 g.Bohužel jsem přešel na W 11 a teď to nemohu otočit.
Díky za názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Za mě v tom vidím asi Jihlavu :D , jinak opravdu oboustranná ražba ;)
Registrovaný uživatel
Nedaří se mi to otočené uložit a dále prezentovat,tak jsem to nafotil otočené. Ty W11 mi byl čert dlužný.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Poradí mi prosím někdo jak zafixovat tu prasklinu tak, aby se ta mince nerozpadla?
Díky za radu.
Registrovaný uživatel
Řekl bych, docela zajímavá brněnská orlice, čtyřnohá s přeraženým zobákem. Dvouocasatá. 0,41 g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dvouocasá.
Registrovaný uživatel
Pár drobáčků z poslední doby.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
Pěkné.
Registrovaný uživatel
Taková brněnská příležitostná ražba. 3,98g. Nenašel jsem vhodnější vlákno,takže sem. :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hezkyyy..je to někde k mání??? :D
Registrovaný uživatel
Ano. Brněnské Turistické informační centrum, Stará radnice. :D
Registrovaný uživatel
Díky moc..jak budu mít cestu okolo tak se tam mrknu :)
Registrovaný uživatel
Řekl bych,že zatím nejhezčí oko. 0,41g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další Brněnská orlice, tentokrát s devíti pařáty.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den.
Prosím místní znalce o pomoc při určení této mincičky. Dle mého názoru snad nějaká moravská městská ražba, podle až příliš pravidelného střižku asi 2 pol. 15 století. Může to být Znojmo které má "opotřebovaný" prsní štítek ? Děkuji za případnou odpověď.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14 15 16 17 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1