Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Vykupminci.cz
Numisargo

Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
pavlinka napsal
Pavle- k Panence Marii určitě ne šípková růže. Ty jako znalec Maďarska by jsi měl vědět, že v rozích je Lilie jako symbol neposkvrněného početí patronky Maďarska Panny Marie. Jak to bylo v té pohádce, když anděl na adresu princezny Dišperandy říká:"Je čistá, jak okvětí bílé Lilie" :D
Pokud si chceš něco přečíst, tak není špatné toto- http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/magyarsag-viragai/ch06.html
Mám to v záložkách a snad je ten odkaz funkční. ;)

Když mi to jako lilie moc nepřijde ...
Musím ovšem uznat, že to má 6 lístků, ale nemá to pestíky a bliznu!! :mrgreen:

Jen tak, pro zajímavost, známka (a kolky) kde je hlavní motiv ornament (jako doklad, že existují) ;) :

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Čtu si odpovědi uživatele Evropa1 a přemýšlím, zda se mi chce ten hrách proti zdi vůbec házet. Naprosto nepodložená argumentace stojící pouze na neuznávání námětové filatelie a údivu, že ji někdo uznává.

Mladé filatelisty mnohem rychleji přitáhnu ke sbírání "líbivými obrázky" než nějakou klasikou. Pokud někdo z nich sbírání propadne, velmi často nezůstane jen u námětového sbírání, ale věnuje se některému z tradičních oborů. A mimochodem - čím se lákají mladí numismatici?


Myslím, že by bylo alespoň vhodné, dříve než budete reagovat, abyste si pořádně přečetl, co jsem chtěl zdělit. Pokud byste to udělal v případě pozdějších článků, pak byste zjistil, že nebrojím proti námětové filatelii jako celků, ale především proti námětové filatelii v extrémní podobě. Přečtěte si například článek č. 107 od pisatele Bretta, který své výhrady popsal též a shodují se s výhradami, které jsem uváděl já. Tedy nejsem žádný extrémista, který se dopouští svatokrádeže, ale někdo kdo pouze přemýšlí a zděluje věci, které se mu nelíbí.
Určitou filatelistickou dráhu mám za sebou a pokud si vzpomínám na filatelisty, se kterými jsem byl v kontaktu, pak tyto názory padaly zcela legálně a kritika námětové filatelie ve které hrály hlavní roli myšlenky, které se známkami, jako takovými nesouvisely, byla na denním pořádku. Z těchto důvodů si také mohu položit otázku, jestli zde není dost vážný rozpor mezi oficiálními proklamacemi a názory členů sběratelské obce. Nebo jsme všichni pouze přihlouplí jedinci, kteří ničemu nerozumí?
Pokud budu mluvit pouze za sebe, pak jsem měl možná v životě smůlu (já si myslím, že štěstí), když jsem poznal v nejrůznějších oborech pouze lidi, kteří dokázali každou problematiku vysvětlovat pouze argumentací, která vycházela z podstaty věci.
Když jsme začali chodit do školy, v hodinách počtů jsme se učili počítat, v hodině čtení jsme se učili číst atd. Takto se nesl náš život i v dalších letech, v nejrůznějších činnostech. Tedy pokud narazím na sberatele známek, asi budu mít snahu se o nich něco dozvědět. Tedy kdo je vydal, proč je vydal atd. Vše ostatní bude pouze nadstavba, která bude pouze doplňovat znalosti dříve zmíněné. Je toto tak těžké pochopit?
Ano, mladé filatelisty přitáhnete ke sbírání známek líbivými obrázky, ale to neznamená, že je v tomto trendu musíme podporovat i v době, kdy pochopili jisté základy a jsou schopni se věnovat jisté nadstavbě, tedy v budování sbírky, založené na historických základech, kde informace o emitentovi je mnohem důležitější, než vědecká informace o motivu obrázku na známce. Zde opět připomínám například popis ve formě biologické přednášky, která s podstatou známky nesouvisí.
Numismatika nemusí řešit otázku ztráty zájmu, proto příliv zájemců je trvalý. Ale i tak se snažím otevřít jedno, ještě donedávna, spící téma. A co je podstatou této mé snahy? Především je to skutečnost, že každá mince má svojí historii, někdo jí na specifickém podkladě vydal a její ražba měla svůj cíl. Tedy zjednodušeně řečeno, ona nespadla jen tak z nebe. To mě učili před více než dvaceti lety někteří naši přední numismatici, to učí dnešní numismatici a to budou učit i ti příští.
V poslední době se snaží všechny státy vydávat komerční materiál, nevyjímaje mincí nebo známek, které mají nalákat sběratele. Ano i to je jeden z důvodu, proč se mají zkušenější filatelisté, nebo numismatici věnovat snaze převézt spoustu začínajících sběratelů z oblasti líbivých témat, k tématům s náznakem historických souvislostí. To je také špatně?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Cituji: "Určitou filatelistickou dráhu mám za sebou a pokud si vzpomínám na filatelisty, se kterými jsem byl v kontaktu, pak tyto názory padaly zcela legálně a kritika námětové filatelie ve které hrály hlavní roli myšlenky, které se známkami, jako takovými nesouvisely, byla na denním pořádku". Teď mám takový skromný dotaz: Setkal jste se někdy se sběrateli - námětáři? Nebo pouze s těmi, kteří Vám horlivě přikyvovali? A pro koho ty známky s různými náměty a katalogy námětových známek vlastně vycházejí? Pro tu hrstku poblouzněných, kteří nepoznali "tu pravou filatelii"? A nakonec - v čem nebo čím Vám vlastně námětáři vadí? Nebylo by na místě trochu více skromnosti a uznat je jako plnohodnotné filatelisty?
« Poslední úpravu provedl(a) blazek007 v 1. 4. 2015, 10:28. »
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
Teď mám takový skromný dotaz: Setkal jste se někdy se sběrateli - námětáři? Nebo pouze s těmi, kteří Vám horlivě přikyvovali? A pro koho ty známky s různými náměty a katalogy námětových známek vlastně vycházejí? Pro tu hrstku poblouzněných, kteří nepoznali "tu pravou filatelii"? A nakonec - v čem nebo čím Vám vlastně námětáři vadí? Nebylo by na místě trochu více skromnosti a uznat je jako plnohodnotné filatelisty?


Ano setkal jsem se s mnoha námětovými filatelisty. Uznávám ty, kteří dají svému námětu kus historie, neodsouvají ji a nenahrazují ji odbornými proklamacemi, které se pouze vztahující o brazu známky.
A třešínka na dortu. Znám i námětové filatelisty, kteří vystavují, ale z jejich názoru mezi řádky vyplývá, že námětová filatelie bez zmínění historických základů nemá ve filatelii co dělat!!!!!!!!!!!!!!
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Melete stále dokola tu svoji rádobyteorii jako kafemlejnek. Jak už jsem Vám několikrát psal - trocha skromnosti a uznání zálib druhých by Vám v žádném případě neuškodilo. Filatelie jako taková má hrozně velké štěstí - že o tom, co ve filateliii má či nemá dělat, nerozhodujete Vy.
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
Melete stále dokola tu svoji rádobyteorii jako kafemlejnek. Jak už jsem Vám několikrát psal - trocha skromnosti a uznání zálib druhých by Vám v žádném případě neuškodilo. Filatelie jako taková má hrozně velké štěstí - že o tom, co ve filateliii má či nemá dělat, nerozhodujete Vy.


1)Ta má rádoby teorie je mezi sběrateli velmi rozšířená a setkal jsem se s ní již před mnoha lety od jiných filatelistů, když jsem začínal známky sbírat.
2) To není teorie, ale zcela regulerní pohled.
3) Ať si každý sbírá co chce, nikomu nic nevnucuji, pouze nesouhlasím se zařazením námětové filatelie v poloze motýl na známce-nosná myšlenka v popisu druhů hmyzu za naprosté absence důvodů vzniku známky atd., mezi filatelii.
4) V numismatice platí, že termín numismatik náleží pouze člověku, který o době vzniku mince něco zná. Pokud tyto znalosti absentují, je to pouze sběratel, v horším případě pouze shromažďovatel kulatých koleček, o kterých naprosto nic neví. Mám takový dojem, že tato logika platí ve všeobecné rovině, v každém oboru a filatelie by neměla být vyjímkou, protože není ničím vyjimečná.
5) Ano, já o filatelii nerozhoduji, ale je zde velmi široká skupina sběratelů, kteří již svojí váhu mají a bohužel negativní názor na dnešní filateli mají dosti značný.
6) Proto si nehrajte, že je vše v pořádku.
7) Stačí například zmínit hodnocení výstavních sbírek lidmi, kteří hodnotí něco, čemu nerozumí.
8) V numismatice žádné pachtění se za body z výstav neznáme. Spíše je tlak po vědecké práci ať již formou článků ve vědecké literatuře, nebo formou přednášek.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 1. 4. 2015, 11:36. »
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
Filatelie jako taková má hrozně velké štěstí - že o tom, co ve filateliii má či nemá dělat, nerozhodujete Vy.


Ještě jedna malá, ale podstatná poznámka.
Každý sběratel by si měl zvolit po nějakém zvládnutí začátků (se kterými mu pomohou jeho zkušenější kolegové) svojí vlastní cestu a je naprosto jedno, k jakému trendu se přikloní.
Mám ale částečný dojem, že v dnešní filatelii je část sběratelů donucena budovat své sbírky na základě něčí poptávky, která může jít mimo názor samotného autora. Tímto narážím na výstavní exponáty a jejich hodnocení. Před pár lety kamarádův syn, který zdědil sbírku po svém dědovi a rozhodl se vybudovat výstavní komplet, byl konfrontován s jedním hodnotitelem, který mu jeho exponát zásadním způsobem neprávem poškodil. Tento mladý člověk dostal velmi velkou ránu, ale oklepal se zní a proti svému názoru, na základě některých výtek svůj exponát předělal k obrazu kritika. Jaké bylo jeho zděšení, když právě tyto změny mu na příští výstavě vzaly body od jiných členů hodnotitelského sboru. Víte co tento mladý člověk udělat. Sbírku známek prodal a s filatelií již nechce mít nic společného.

To je také jedna filatelistická svoboda, kdy o nás rozhoduje někdo, kdo dané problematice nemusí rozumět, nebo pouze skutečnost různých pohledů. Ano i na toto jsem narážel ve výtkách, kdy slyším, že oni o tom rozhodli, ono to platí a my pouze sklopíme uši a přizpůsobíme se.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 1. 4. 2015, 12:11. »
Registrovaný uživatel
Pánové, všímáte si, že námětáři zde na fóru téměř mlčí ;) Já osobně nemám potřebu někoho zde přesvědčovat že jsem filatelista. Sbírám podle svého názoru a přesvědčení a pokud bych jednou dělal exponát, tak se prostě budu muset přizpůsobit platným pravidlům - pokud se mi nebudou líbit, tak se na to můžu buďto vykašlat a nebo se je pokusit změnit.

Nikdo by přece taky neměl jezdit autem po městě stovkou, jen proto, že to považuje za správné a pravidla silničního provozu za zkostnatělá. To je úplně to samé, co se nám tu svaží vsugerovat Evropa1. Proto si myslím, že nemá cenu ho dál přesvědčovat. Jen doufám, že ho v tom "filatelistickém provozu" nikdy nepotkám a nebudu se mu muset ve svém prostoduchém předpisovém tempu vyhýbat.
Registrovaný uživatel
Yrjo napsal
Nikdo by přece taky neměl jezdit autem po městě stovkou, jen proto, že to považuje za správné a pravidla silničního provozu za zkostnatělá. To je úplně to samé, co se nám tu svaží vsugerovat Evropa1. Proto si myslím, že nemá cenu ho dál přesvědčovat. Jen doufám, že ho v tom "filatelistickém provozu" nikdy nepotkám a nebudu se mu muset ve svém prostoduchém předpisovém tempu vyhýbat.


Nebojte se, mě ve filatelistickém provozu již nikdy nepotkáte, protože se tohoto provozu již delší čas neúčastním a účastním se jiného provozu, ve které platí naprosto jasná a všeobecně platná pravidla, která platí i v naprosto obyčejném životě.
Já uznávám pravidla, kde doktor umí léčit, kde zedník je schopen postavit dům, kde numismatik rozumí mincím a dané době a filatelista je schopen vysvětlit náležitosti konkrétních známek a nevěnuje se nesouvisejícím oborům.

Nebo Vy uznáváte doktora, který je schopen pouze zvládnout problematiku výrobce zdravotnického materiálu s vývojem cen jeho akcií na burze?

Jestli jste si nevšiml, pak každý zájemce o danou službu hledá především odborníky z daného oboru. Nebo Vy to v běžném životě děláte jinak? Já tedy nikoli a pokud jsem navštívil některého kolegu filatelistu, vždy jsem měl zájem o diskusi z této oblasti. Přednášky o počtu mláďat žáby mě opravdu nezajímali.
Možná se budete divit, mám kolegu, který se věnuje velmi zajímavému regionálnímu tématu a na prvním místě je historická část a nikdy by si na tomto místě nedovolil přednášku na nesouvisející téma. Prostě zcela jasně chápe, co je primární a co navazující vzkaz. Možná se budete divit ještě více, ač námětový filatelista má svými názory poměrně blízko k těm mým a pravděpodobně by s těmi Vašimi z pouhého obyčejného principu nesouhlasil.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Já předně neposkytuji žádnou službu (maximálně sám sobě), proto je vaše argumentace naprosto zcestná.

Jak již jsem psal, tak o historických souvislostech mám solidní přehled a to jak ve filatelistickém, tak leteckém oboru. Navíc moje sestra je studovaný historik, takže mám v případě nouze i kvalifikovaný zdroj infomací.

Souhlasím, že s Hradčanářem bych o tom, zda je na definivní emisi leteckých ČSR I vyobrazen Fokker F.VII nebo ANT-9 nediskutoval, ale myslím, že by ho třeba zajímalo, co že to je na prvních leteckých provizoriích a kde se to tam mohlo vzít... On by zase naopak mohl prohloubit moje znalosti o samotných přetiskovaných známkách. Celkově myslím, že bychom si mohli docela pěkně filatelisticky popovídat.

Závěrem bych vás chtěl požádat, abych vás nejen já přestal potkávat i v tomto vlákně, které je nepochybně součástí filatelistického provozu. Zjevně o filatelii nemáte žádný zájem, tudíž další diskuse není přínosná ani pro jednu ze zúčastněných stran. HOWGH!
Registrovaný uživatel
Myslím, že není fér odtud někoho vyhazovat kvůli jeho názoru, ať už to je fialtelista, exfilatelista nebo zcela sběratelsky nezúčastněná osoba. Evropa má názor, na který má právo. Spíš mi jen přijde, že již argumenty v této diskuzi byly vyčerpány a tluče se prázdná sláma.
Moderátor
Tak nevím, ale vždycky jsem měl za to, že námětář musí něco naštudovat nejen o těch známkách, ale i o tom námětu. A pak to ještě nějak smysluplně seskládat když dělá exponát. Když to má jen do alba tak ta nadstavba tam tak nějak není vidět.
Registrovaný uživatel
Yrjo napsal
Závěrem bych vás chtěl požádat, abych vás nejen já přestal potkávat i v tomto vlákně, které je nepochybně součástí filatelistického provozu. Zjevně o filatelii nemáte žádný zájem, tudíž další diskuse není přínosná ani pro jednu ze zúčastněných stran. HOWGH!


Stále je zde kladen důraz na demokratické hodnoty, které já pravděpodobně pošlapávám, pokud se snažím zastávat v principu všeobecně platná a ve všech oborech lidské činnosti respaktovaná pravidla.

Ale jak vidím, v některých případech demokratické principy neplatí a nastupují osobní nedemokratické snahy, omezující druhé, kteří mají na danou věc jiné názory. Budete se možná divit, ale rád Vám vyhovím, protože se dokáži bavit celkem slušnou formou s lidmi opačných názorů, ale nemám zájem polemizovat s lidmi těchto názorů (nemyslím tím názory v odborné rovině).
Jelikož já nerozlišuji mezi filatelistickými tématy a beru filatelii jako celek, můžete býv v klidu, že se se mnou již nebude na stránkách filatelie potkávat.

Všem ostatní přeji hodně sběratelských úspěchů.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Filatelisté se zabývají poštovními známkami a souvisejícím materiálem ze všech úhlů pohledu. Tedy z hlediska důvodu vydání, použitelnosti na poštovních zásilkách, ale také z hlediska použitého motivu na známce. Nějak stále nerozumím tomu, proč by to mělo být špatně.
Pokud bych tentopohled parafrázoval na obor numismatika - opravdu mám věřit tomu, že žádného numismatika nezajímá třeba kresba na minci (tj. např. kdo je autorem, proč je zvolen právě tento motiv, proč se třeba kvůli motivu mince stáhly z oběhu apod.)?
Moderátor
Evropa1 napsal
... Zatím co numismatika je na vzestupu, filatelie jde do ústraní ...

Podle čeho tak soudíte?
Moderátor
Evropa1 napsal
... Místo klasiky se preferuje námětová filatelie ...

A tento blud káže kdo? S preferováním námětové filatelie vůči jiným filatelistickým oborům jsem se dosud nesetkal.
Moderátor
Obávám se, že u většiny mincí je autor naprosto neznámý a o motivu se často vedou dohady. Inu, 500, 1000, 4000 let, to dělá svoje. ;)

A námětová filatelie se nepreferuje. Právě naopak, pořadatelé výstav si stěžují, že nejsou žádné pořádné námětářské exponáty. (U dospělých - u děcek je to jinak, ale těch je málo taky.)
Moderátor
Evropa1 napsal
dejvy napsal
Čtu si odpovědi uživatele Evropa1 a přemýšlím, zda se mi chce ten hrách proti zdi vůbec házet. Naprosto nepodložená argumentace stojící pouze na neuznávání námětové filatelie a údivu, že ji někdo uznává.

Mladé filatelisty mnohem rychleji přitáhnu ke sbírání "líbivými obrázky" než nějakou klasikou. Pokud někdo z nich sbírání propadne, velmi často nezůstane jen u námětového sbírání, ale věnuje se některému z tradičních oborů. A mimochodem - čím se lákají mladí numismatici?


Myslím, že by bylo alespoň vhodné, dříve než budete reagovat, abyste si pořádně přečetl, co jsem chtěl zdělit. Pokud byste to udělal v případě pozdějších článků, pak byste zjistil, že nebrojím proti námětové filatelii jako celků, ale především proti námětové filatelii v extrémní podobě. Přečtěte si například článek č. 107 od pisatele Bretta, který své výhrady popsal též a shodují se s výhradami, které jsem uváděl já. Tedy nejsem žádný extrémista, který se dopouští svatokrádeže, ale někdo kdo pouze přemýšlí a zděluje věci, které se mu nelíbí ...

V tomto odporujete sám sobě, protože (obecně řečeno ) z Vašich příspěvků vyplývá, že jste proti námětové filatelii jako takové, protože existuje i v extrémní podobě (např. "nejsem ochoten uznat námětovou filatelii", "pozastavuji se nad zlegalizováním námětové filatelie" apod.).
Pokud se např. na výstavě setkáte s námětovým exponátem, který je tímto "extrémním způsobem" zpracován, nikdy nemůže dosáhnout vysokého hodnocení. A je úplně jedno, jaký materiál z hlediska vzácnosti obsahuje.
Moderátor
Evropa1 napsal
... Jelikož já nerozlišuji mezi filatelistickými tématy a beru filatelii jako celek ...

Jenže námětová filatelie je nedělitelnou součástí tohoto celku.
Registrovaný uživatel
Lze zařadit do námětové filatelie třeba sbírku námětových pohlednic? Nemyslím vyloženě blahopřejné (i když proč ne?), ale třeba propaganda, obchody, zaniklé stavby (obce), "švábovky", "muchovky" atd., nebo v tom musí být prostě "namočena" i známka/y?
_______________
Ve filatelii nelze nikdy zoufat. Budoucnost nám může přinést nádherná překvapení. (Máte-li nějaký zajímavý dokument k historii Židů na našem území do roku 1848, nabídněte.)
Moderátor
Nucky- jak už název říká" námětová filatelie", je o filatelii. Pohlednicema se zabývá filokartie. Tudíž "námětová filokartie".
Registrovaný uživatel
pavlinka napsal
Nucky- jak už název říká" námětová filatelie", je o filatelii. Pohlednicema se zabývá filokartie. Tudíž "námětová filokartie".

OK :-)
_______________
Ve filatelii nelze nikdy zoufat. Budoucnost nám může přinést nádherná překvapení. (Máte-li nějaký zajímavý dokument k historii Židů na našem území do roku 1848, nabídněte.)
Moderátor
pan Evropa, precital som si tie Vase blafy co ste tu napisal, preco sa vyjadrujete k filatelii, ktoru nezbierate? To je nieco podobne ako keby som Vam ja pisal o numizmatike a neviem o nej nic...

citujem
Nebojte se, mě ve filatelistickém provozu již nikdy nepotkáte, protože se tohoto provozu již delší čas neúčastním a účastním se jiného provozu, ve které platí naprosto jasná a všeobecně platná pravidla, která platí i v naprosto obyčejném životě.

ved preboha kazdy si zbiera co chce a na co ma peniaze, to plati aj v numizmatike... je to jedno a to ISTE! Kto chce vystavovat nech vystavuje, kto zbiera pre potesenie nech zbiera pre potesenie, kto zbiera hole baby na sejchatoch ako som to zbieral ja tak nech ich zbiera...

Já uznávám pravidla, kde doktor umí léčit, kde zedník je schopen postavit dům, kde numismatik rozumí mincím a dané době a filatelista je schopen vysvětlit náležitosti konkrétních známek a nevěnuje se nesouvisejícím oborům.

co si mam pod tym mysliet? :roll:
_______________
Registrovaný uživatel
babygulka napsal
Já uznávám pravidla, kde doktor umí léčit, kde zedník je schopen postavit dům, kde numismatik rozumí mincím a dané době a filatelista je schopen vysvětlit náležitosti konkrétních známek a nevěnuje se nesouvisejícím oborům.

co si mam pod tym mysliet? :roll:


Pan Evropa si evidentně plete profesi a koníček. Pokud si zbírám pro sebe, rozhodně mi do toho nikdo nemá co kecat (kromě ženy samozřejmě). Pokud chci vystavovat, jsou přece pravidla jasná. Fakt nechápu o co mu jde.
Moderátor
Pánové! Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem ;)
Vraťme se zpět k diskusi o tvorbě exponátů a námětovém bádání- prosím.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1