Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » Nepeníze

Vykupminci.cz
Numisargo

Nepeníze

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ještě před cca dvěma třemi roky jsem díky své předdůchodové profesi se zájmem sledoval zde na Sběrateli.com vystavované výtvory Matěje Gábriše "Orromirdina" a velmi jsem jeho grafickému umu fandil.

Ovšem nedávná návštěva Aukra mne dost rozčarovala. V nabídce ČR po 1993 je pomalu víc jeho "pamětních bankovek" než těch skutečných. Chápu, že je to pro Orromirdina asi zasloužený slušný byznys, ale pěkně to zaneřádilo Aukro. Nu což, lidi to kupujou jak diví za nesmyslné ceny, stejně jako ta nulová eura. Asi brzy vznikne nový sběratelský obor: "Nenotafilie" případně "Zeronotafilie".

Hezký den a zajímavé přírůstky do sbírky všem normálním sběratelům.
Registrovaný uživatel
Neviem ako pozorne sleduješ dianie v zberateľstve okolo seba, ale zerománia už dávno frčí. Existujú špeciálne albumy a aj katalóg. ;)

To, že sa ľudom Maťove bankovky páčia, hovorí o kvalite jeho práce. Určite to nie je "slušný biznis", pretože sú za tým hodiny práce a ani bankovkový papier a ani samotná tlač nie je zadarmo. Ja osobne mu veľmi fandím a budem fandiť aj keby sa stal milionárom. Môžeme byť hrdí, že tu na fóre máme taký talent. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Jsou to malé, velice hezké grafiky ale rozhodně ne bankovky.
Podle mne nemají v notafilii co dělat.
Moderátor
Fidzi napsal
To, že sa ľudom Maťove bankovky páčia, hovorí o kvalite jeho práce. Určite to nie je "slušný biznis", pretože sú za tým hodiny práce a ani bankovkový papier a ani samotná tlač nie je zadarmo. Ja osobne mu veľmi fandím a budem fandiť aj keby sa stal milionárom.


Vytlacit imitacie bankoviek s oznacenym narodnych bank v realite bez suhlasu narodnych bank, falosne oznacenia "bankovka", "za tuto bankovku plati ...", podpisy, miesto vydania atd, atd...

100% trestny cin.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vyhozene penize - proc kupovat takove nesmysly?
Zname to i z numismatiky...
Je to jako s houbami - proc sbirat nejedle nebo jedovate?
Registrovaný uživatel
numismat napsal
Vyhozene penize - proc kupovat takove nesmysly?

Ubezpečujem ťa, že je to presne rovnaká blbosť ako zbierať neplatné bankovky či mince. No schválne - skús sa opýtať svojej manželky aký v tom vidí rozdiel... ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi: manzelka nemela nikdy namitky, protoze jsem neutracel za mince na ukor rodinneho rozpoctu, rodina mela vzdy prednost a mince jsem bral hlavne jako investici. A ted uz sbirku rozprodavam, takze je to prijemny bonus k duchodu. V tom prave vidim ten rozdil, protoze mam pochybnosti, ze vyse uvedene "nesmysly" si hodnotu uchovaji. Ale kdyz to nekomu dela radost, tak proc ne.
Registrovaný uživatel
Na nulova eura se v Bratislave stala fronta dlouha jak vlak vezouci rudu v Mauretanii ... prvni bojovnici tam byli se stanem uz skoro 48 hodin predem !!
Nevidim uplne duvod na pokles ceny, kdyz je tolik zajemcu a vytistenych kusu jen par tisic.
A trend je celkem jasny, statisice az miliony za prvorepublikove bankovky si nemuze kazdy dovolit a od roku 1950 vyse to sesbira za chvili, tedy se logicky obrati jinam (fantazijni bankovky, 0 euro ...)
« Poslední úpravu provedl(a) jirka72 v 12. 6. 2019, 16:32. »
Registrovaný uživatel
Přiložím taky trochu do "kotle ". Musím říct, že se mi zdá až neuvěřitelné, co všechno jsou lidi schopni zakoupit. U Mateja aspoň zůstavají peníze na Slovensku anebo v Čechách. Ale u 0 eurovkách se provádí tisk ve Francii ? / jestli mám správné info / I sběratelství tohoto se dá při troše snahy pochopit. Ale dle mého názoru tito sběratelé vůbec neví, proč to kupují, berou to pouze jako investici. A ani jim nevadí, že 0 eurová bankovka byla vydaná pro stát, který vůbec v Eu není - např. Čína a td. A to, že je tím nabídka na Aukru zaplevelena, jsem s kolegy probíral už po Novém roce. A zdá se mi, že je to čím dál horší. Ale asi s tím nic nenaděláme. Musíme si v tom " smetí " svoji bankovku let 1993 po dnešek prostě najít !
Registrovaný uživatel
Presne tak, na 0 euro muze byt uplne cokoliv, co si kdo zaplati - kdyz budes akceptovat minimalni naklad 5000ks a na obrazku ma byt tvuj pes, bude tam!
Moderátor
jirka72:
Fronta byla i v Praze, a o cem to svedci? Davova psychoza, dobry marketing, zajem prekupniku?
Ty pocatecni ceny uz myslim take spadly.
Jak pise trava, proc cinske nebo i ceske "0 euro", kdyz platime korunou?
Bankovky to nejsou, jen osklive fialove papirky.
Pocet typu poroste - jak dlouho to sberatele budou bastit?
Proste tomu neverim, ze je to dobra investice - ale treba se pletu.
Moderátor
jirka72 napsal
Presne tak, na 0 euro muze byt uplne cokoliv, co si kdo zaplati - kdyz budes akceptovat minimalni naklad 5000ks a na obrazku ma byt tvuj pes, bude tam!

Tohle je nejvystiznejsi potvrzeni, ze je to nesmysl.
Registrovaný uživatel
jirka72 napsal
... prvni bojovnici tam byli se stanem uz skoro 48 hodin predem !!

Čo sa mňa týka, tak ťažko. Ja som nikde nekempoval. Ani nebudem. :D
-s-
Registrovaný uživatel
To mi připomnělo ten vtip. Dcera píše domů z Tábora. Mám sa dobre, spím pod stanom, stano sa má taky dobre :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Poznám. Dobre mi bolo... ;)
-s-
Registrovaný uživatel
numismat napsal
jirka72 napsal
Presne tak, na 0 euro muze byt uplne cokoliv, co si kdo zaplati - kdyz budes akceptovat minimalni naklad 5000ks a na obrazku ma byt tvuj pes, bude tam!

Tohle je nejvystiznejsi potvrzeni, ze je to nesmysl.

Áno je to nezmysel. Tvojho psa ti nevydajú. Mám to overené ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Generál Milan Rastislav Štefánik, autor Matej Gábriš ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Matej Gábriš by mel udelat nejakou opravdovou bankovku, na fantazie je ho skoda.
Registrovaný uživatel
Rozumiem, že spomienkovo-reklamná tlač akou 0 EUR Souvenir je, nie je bankovka, nikdy nebola bankovka a ani nikdy bankovkou nebude. Ale autorovi sa nedá uprieť dobrý nápad - vydáva reklamnú tlač na bankovkovom papieri v tlačiarni bankoviek. Ale hlavný trumf je cena 2€, ktorú si môže dovoliť skutočne každý. Pri ich získavaní zberateľ musí vystáť 3 hodinovú radu, takže okrem papierika si odnáša aj zážitok z jeho získania.

Myslím si, že nikde nie je táto tlač tak populárna ako práve na Slovensku, pretože zbieranie majú ľudia v krvi ešte z doby socializmu. No a v súčasnosti sa pri zbieraní skloňuje hlavne slovo - "investícia". A skutočne sa tieto papieriky správajú ako iný zberateľský materiál - ich cena rastie/klesá podľa aktuálnej ponuky a dopytu.

Záujem u nás je extrémny. Je to vidieť najmä v porovnaní počtu vydaných 0 EUR Souvenir k neporovnateľne väčším krajinám a bohatším ekonomikám:
- Francúzsko - 539 motívov vydaných v priebehu 4,5 roka
- Nemecko - 360 motívov za 3,5 roka
- Taliansko - 33 motívov za 2,5 roka
- Rakúsko - 25 motívov za 2,5 roka
- Slovensko 66 motívov vydaných za 1,5 roka !!!!
- Čechy - zatiaľ len 2 motívy

V roku 2019 pribudli tlače pre exotické krajiny ako Austrália, India, Indonézia, Katar, Saudská Arábia, Haiti,... Ich zbieranie sa tak neobmedzuje len na eurozónu či európsky kontinent, ale stáva sa celosvetovým fenoménom. Vydávajú sa albumy, katalógy,... Takže o nejaký pokles ceny by som sa skutočne zatiaľ nebál.

Prínos 0 EUR Souvenir vidím v tom, že nám potajomky vychovávajú nových zberateľov bankoviek. Zbieranie je droga. Kto raz začne, už nikdy neprestane. A časom zberatelia 0 EUR souvenir pričuchnú aj k ozajstným bankovkám. ;)

P.S. Pre objektívnosť - ja 0 EUR Souvenir nezbieram
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi:
* Cesi jsou take sberatelsky narod - ale platime korunami, proto asi 0 eura mame zatim jen dve. Ale muze se to rozjet.
* Cena Prahy byla tesne po vydani kolem 2000 Kc - a kde je ted?
* Lidova tvorivost pracuje: prodavaji se i 0 eura "vylepsena" soukromymi razitky, takze je tu dalsi prostor pro spekulanty a nekonecne mnozstvi variant (navic to muze vyvolat dojem, ze soukrome razitko zhodnoti i opravdovou bankovku)
* Nabizi se srovani s
- euro probe mincemi
- obarvenymi 2eury
- pozlacenymi 2eury
- medailemi vydavanymi soukromymi firmami v Nemecku a u nas.
Vse toto bylo a je nabizeno za vysoke castky a v sekundarnim prodeji to pak nikdo nechce.
* Zadne plus nevidim
* Doporucuji sbirat opravdove mince a bankovky...
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Áno je to nezmysel. Tvojho psa ti nevydajú. Mám to overené ;)


rika kdo?
Bavil jsem se s jednim obchodnikem, co ma na starosti v tomto celou Italii a rikal, ze kdyz budes akceptovat cenu (cca 1 euro za kus a 5000ks naklad), muzes si rict, co bys na tom chtel mit. Ale mozna to ma nejaka omezeni, ze ne vse projde ..
Registrovaný uživatel
cely tento 0-euro cirkus je samozrejme blbost,
a ti ktori veria ze je to investicia, tak po rokoch pochopia.

ale musim priznat, ze som sa osobne zucastnil v Kezmarku.
proste som si v tu nedelu rano privstal, a vystal som si tam tu frontu,
len pre ten zazitok.

som si isty, ze 90% ludi co tam stalo, sa tohto hnusu fialoveho casom zbavi,
a po case prejde na skutocne bankovky, mince, cokolvek.

chcel som tym len povedat,
ze dalsia generacia zberatelov bankoviek a minci je na svete,
a netreba sa obavat o buducnost konicka,
tak ako u filatelistov : )
Registrovaný uživatel
Neviem, či má vôbec význam s Tebou diskutovať, skutočne ma ale vytáča, že sa neustále snažíš moju prácu vyhlasovať za niečo nelegálne. Ide o regulérnu grafiku vo forme bankovky, na každej svojej som podpísaný, vždy uvádzam v príslušnom jazyku že ide o essay, návrh, test, podľa toho čo to je. K uvedeným dvom ukážkam, ktoré si sem vytiahol: 1. Macedónsko - ide o jeden zo skutočných nerealizovaných návrhov, ktoré som robil do oficiálnej súťaže Macedónskej národnej banky. Súťaž som nevyhral a nakoľko Macedónska banka za tento návrh nezaplatila (na rozdiel od ČNB, ktorá môj návrh odkúpila), mám naň autorské práva.
2. 25 guldenov - Anna Franková: Ide o "fantasy note" pre zahraničného klienta, na bankovke nie je napísané "Holandská banka" ale "holandská bankovka" (treba čítať poriadne), na bankovke je moje meno ako autora a podpis zadávateľa zákazky. Nakoľko v Holandsku neplatia guldeny, o nič trestné opäť nejde - keď sa poriadne pozrieš, je tam aj rok vydania. Teda rok, keď tam už platili eurá.
Či sa to niekomu páči, alebo nie, "fantasy notes" sa stali regulérnou súčasťou notafilie, rovnako ako všetky ostatné súkromné testy a reklamné bankovky tlačiarní, nerealizované návrhy bankoviek a podobne. Na rozdiel iných autorov (viď 100 libier fantasy note) nič nekopírujem z reálnych bankoviek, všetko je moja práca a jedna z nich platila na území Nórska (mesto Eikelandsosen v komúne Fosa).

numpszi napsal
Fidzi napsal
To, že sa ľudom Maťove bankovky páčia, hovorí o kvalite jeho práce. Určite to nie je "slušný biznis", pretože sú za tým hodiny práce a ani bankovkový papier a ani samotná tlač nie je zadarmo. Ja osobne mu veľmi fandím a budem fandiť aj keby sa stal milionárom.


Vytlacit imitacie bankoviek s oznacenym narodnych bank v realite bez suhlasu narodnych bank, falosne oznacenia "bankovka", "za tuto bankovku plati ...", podpisy, miesto vydania atd, atd...

100% trestny cin.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Skvele rozpravky...
Trapeza tes Hellados - grecka centralna banka, Republika Slovenija...
a je este 50+ prikladov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No veď presne, dal si ďalší dobrý príklad - 50 drachiem: môj projekt ako odpoveď na grécku krízu (rovnako v čase, keď už neplatili v Grécku drachmy),
Zákazka pre Slovinského zberateľa (tiež autora iných fantasy notes) - ide o evidentnú grafiku v čase, keď toliare už neplatili. Vždy si vyberám štáty a témy s ohľadom na to, aby neboli zameniteľné v bežnom obehu. (a je ich cez 150 dizajnov)
Moje grafiky (označenie "bankovky" je samozrejme nesprávne) majú niekoľkí ministri, jeden bývalý premiér, jedna aktuálna premiérka a celý škótsky parlament. Nikto z nich nevzniesol nijakú námietku či sťažnosť. Na otázku novinárov odpovedala Nórska národná banka vyjadrením, že nejde o nič protizákonné. Treba si naštudovať trošku dejiny umenia - existuje množstvo grafikov a umelcov (Banksy, Warhol, Tim Prusmack, Medina, Stebbins a ďalší), ktorí sa tejto náročnej a špecifickej grafike venujú. A napokon, mám za sebou spoluprácu s ľuďmi ako Tom Brandton a podobne (z TDLR).
Nerozumiem Tvojej zášti voči mne. Každý môže zbierať čo chce, ja napríklad zbieram roky testovacie bankovky a 0 € i napriek výhradám voči niektorým motívom považujem za fantastický projekt. A žijeme na šťastie v dobe, keď už nikto grafikov a umelcov neprenasleduje pre ich prácu.
Viem, že niektorí predajcovia radi popisujú "fantasy notes" zavádzajúcimi popismi, ale ja osobne som NIKDY svoje práce na aukre nepredával. A nik mojou prácou škodu neutrpel.



numpszi napsal
Skvele rozpravky...
Trapeza tes Hellados - grecka centralna banka, Republika Slovenija...
a je este 50+ prikladov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » Nepeníze

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1