Moderátoři: smith

Ahoj, v rodině dědíme mince už od 18. století, a rád bych dodal do sbírky něco v upomínku na současnost, dostal sem v obchodě nazpět tři zbrusu nové dvacetikoruny, a potřebuji nějaké tipy, jak je vyčistit a jak zabránit "korozi" mosazi... už nejsou tak lesjké, jako byly, a to stačilo, že sem jednu držel spocenou rukou, a přitom sem je po přinesení domu schoval do čisté sklenice.


smůla je to,že ty dvacetikoruny jsou z oceli a ne z mosazi.proto si myslím,že ten ražební lesk moc dlouho nevydrží😈

Nejaka fotka vasich dedenych minci sa nenajde? Na ukazku ;-)
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

v rodině dědíme rakouskoi uherské mince, ale je zajímavé, že my dědíme v klanu ty, s maďarským popisem (předcy byli z Uher, dnešní sSlovensko), ale našel sem naprosto tu samou, v německými popisy... ani sem nevěděl, že ity mince se dělaly dvojjazyčně.🙂
Můžu to někdy ofotit, ale zrovna teď mám v háji veškeré foťáky... ale třeba si takle jednou jdu do lesa, a najdu v prasetem rozryté hlíně protektorátní minci, ale ve patném stavu, je tam už jen k poznání slovo Mahren...
A k té mojí dvacce, jedna šla vyleštit lehce, druhá ale je už trošku zoxidovaná, další postup, mimo mýdlové vody? Nechám tov ní ještě trošku odmočit.
PS: jak se vlastně říká korozi )oxidaci) mosazi? Já znám jen měděňku a klasickou rez.
"smůla je to,že ty dvacetikoruny jsou z oceli a ne z mosazi.proto si myslím,že ten ražební lesk moc dlouho nevydrží😈"
--- To je mi jasný, ale přijde mi, že vnitřek nemění nic na tom, že povrch je mosazný, tudíž se o něj jako o mosaz musím starat. Moje idea právě byla, že když to nechám někde "v klidu", tak to bude v pořádku.


Tomu nevěřím, že by mi vyhověla🙂
Ale en postup mě zklamal: vzal sem vypraný bavlněý hadr, který jsem třel o vlhké mýdlo, následně jím vyleštil mince, nechal je chvíli v teplém mýdlovém roztoku, následně, sem je z roztoku vyndal, zalil vařící vodou, po deseti minutách v rukavicích (latexových) vyndal, osušil čerstve vybalenými kapesníčky, a přesto už na tom je hnědej povlak. Jako by to oxidovalo napočkoná, jen se vzduchem, čistota nečistota.

nechci byt spatnym prorokem, ale tyhle soucasne pokovene mince proste velmi pravdepodobne nejsou neco, s cim se budou nasi predkove chlubit ve sbirce tak, jak se napr. mi dnes chlubime razbami stredovekymi. vycistit a zakonzervovat to nejspis pujde, chce to cvik, nekolik desetileti to mozna vydrzi, mozna i 2-3 staleti, kdo vi. co to udela potom, neodvazuju se vubec rict.
nevim, jak pekna a cenna je ta rodinna sbirka a co presne v ni je, zda jen obycejne obezivo ci i neco "lepsiho". je to kazdopadne hezka tradice a patri se v ni pokracovat. pokud to neni jen hrst beznych setrelych minci z obehu, ale jsou tam i peknejsi kousky, asi bych si vysetril par stovek a prilozil tam nejakou hezkou pametni stribrnou minci, ta sice mozna casem zcerna a zkropenati, ale urcite vydrzi dyl a bude vypadat lepe, nez casem zasla dvacka.

A jak to teda podle tebe, Olivere, zakonzervovat, když tyhlety mince, mnou popsaným zpsůobem ošetřené, korodují na počkání?
Jedná se o rakousko uherké mince:
http://www.medievalcoinage.com/gallery/pics/hun-5kor-1900.gif
http://i.ebayimg.com/00/s/NTAwWDQ4MQ==/z/Z74AAOxyu~lSTpJH/$T2eC16h,!yoFIeFvvDMIBSTpJG0fdQ~~60_35.JPG
(primárně), ale každá generace něco přidala, máme tam ČS prvorepblikové, komunistické, pak i zahraniční, zejména poválečné. Mě jde hlavně o to, že Euro se blíží, mám, všechny, od desetihaléřů po padesátikorunu, ale ty jsem už dostal jako zašlé, a když sem dostal v obchodě naspátek tak nové mince, chtěl sem je nějak zakonzervovat.
PS: nma těch R-U mě zaujalo, že naprosto stejně (hodnotně, designově a i jen s pár lety rozteče mezi ražením) je nadepsána jak Maďarsky, tak Německy - každá zvláštˇ.
Že ta dualita byla dovedena k takové dokonalosti.
Ale něco je skutečně v prabídném stavu, jako ta německá mince, z lesa, na ní nebýt čitelné Mahren, tak se nedovím, co to je... takle sem nqšel i ve studni na chalupě R-U dvojhaléř, ale to už je jen kolečko rzi.
A dost člověk najde i jen tak pohozené, v hospodě praskla dřevená palisáda, a našel sem Ukrajinskou hřivku z roku 1992, jen tak, na lavičce v parku, někdo vytousil mince z NDR, a v práci sem jednou našel na zemi padlé rumunské Leu.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.