Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » Numismat. výstava v Muzeu hl. m. Pahy

Vykupminci.cz
Numisargo

Numismat. výstava v Muzeu hl. m. Pahy

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Byl jste tam někdo ? Má cenu si na ní zajet nebo je to jen flákota pro turisty a žáky ZŠ :?
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 26. 5. 2009, 16:03. »
Registrovaný uživatel
chtěl jsem jít dnes na vermisáž výstavy, ale nestíhám tak snad jindy. Již minimálně pro ten groš Pohrobka by to mělo stát za to a vzhledem k tomu, že to dělal Jirka Militký, tak by to mohlo být i dost slušné(pokud mu do toho moc "nekecal" někdo jiný...) :D
Moderátor
Dneska by tam byl stejně moc velkej nával :|
Slyšel jsem, že to má být jedna z největších výstav za poslední dobu, na stránkách popis taky nevypadá špatně, tak uvidím :D
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 26. 5. 2009, 16:23. »
Registrovaný uživatel
Šenfi napsal
Dneska by tam byl stejně moc velkej nával :|
...

Nebyl, bylo to tuším jen pro zvané...(ale na to by mi stačil asi jeden telefon) ;)
Moderátor
Taky jsem zvědavej na postřehy. Chtěl bych se taky na ni mrknout.
Registrovaný uživatel
Chtěl bych se tam podívat tento pátek odpoledne (lufťáci snad pojedou ven z města :D ), když mi do toho něco nevlítne, tak poreferuju.
Registrovaný uživatel
Ta výstava je skvostná! Je tam k vidění spousta velmi vzácných mincí, výstava je brilantně zpracovaná (koncepčně i architektonicky) a je k ní skvěle vypadající katalog. Krom zmiňovaného Pohrobka je tem nádherná vitrína plná českých florénů a dukátů Jana, Karla a Václava, je tam k vidění asi nejvzácnější český dukát Maxmiliána II., je tam řada hrubých i drobných vzácných nominálů (násobky i díly tolarů, násobky dukátů a pod.), které jistě nebudou min. následující desetiletí k vidění. Opravdu doporučuji. Pro mě to byl včera naprosto mimořádný zážitek. Jen jsem litoval, že jsem tam jel autmo, neb jsem nemohl na povernisážní trachtaci:-( Výstavu opravdu doporučuji - je to numismatika tak, jak by se měla dělat...
PS: vloudilo se i jedno falzum, na které jsem upozornil, takže nevím, zda tam vydrží... schválně - pokud tam bude - jestli je někdo poznáte;-)
Registrovaný uživatel
Víte někdo prosím do kdy to je?
Registrovaný uživatel
Tuším do podzimu, podívej se na stránky muzea...
Moderátor
ze stránek Muzea hlavního města Prahy :
Pražská mincovna. Peněžní vývoj v Čechách od 10. do 19. století.
Od 27. května do 23. srpna 2009, hlavní budova muzea.

taky se chytám a těším
Registrovaný uživatel
Patason se o tom nezmínil, doufám že tam budou i nějaké denárky a brakteáty ;)
Registrovaný uživatel
Tiez idem pozriet, tento utorok prechadzam cez Prahu ;)
Registrovaný uživatel
Jak jsem slíbil, tak činím. Dnes jsem konečně vyšetřil dvě hodinky a šel se na ní podívat - jedním slovem nádherný zážitek. Vše je pečlivě uspořádané a i dobře osvětlené a hlavně je se na co dívat a každý si asi přijde na své. Mě to nejvíce táhlo k denárům a pak k mincím tolarové měny. Překvapením pro mne byla výborná zachovalost vystavených kiprových vyšších krejcarových nominálů Ferdinanda II., skvostný byl i tzv.tolar čtyř císařů ražený za vlády Matyáše II. Groš Ladislava Pohrobka je taky nádherný kousek, velmi pěkně vyražený a zachovalý. Je tam také vystaveno i několik nálezů nebo jejich částí z různých období. Škoda jen že plato s floreny a dukáty Lucemburků bylo dost daleko od stěny vitriny, s mým zrakem jsem si je nemohl podrobněji prohlédnout.
Takže neváhejte a jděte se podívat!
Registrovaný uživatel
Co katalog výstavy? Kolik stojí, jak je zpracovaný(strukturou) a koupil jsi si ho???
Registrovaný uživatel
Katalog jsem si koupil, to byla pro mne skoro povinnost, stojí 590,-Kč. Ještě jsem ho podrobně nestudoval, před chvílí jsem přišel, tak jenom zběžně: Podrobně je tam zpracováno hlavně tolarové období, u každého panovníka je uvedena tabulka pražských ražeb rozdělená dle nominálů a roku ražby s označením co je ve sbírkovém fondu muzea. Podrobně tam jsou popsány vystavené mince s uvedením fotky a podrobným popisem (úplný opis, hmotnost, průměr, odkaz na literaturu). Jsou tam uvedeny i korunovační peníze a medaile, vládní početní peníze, církevní ražby a pražské účelové ražby.
Registrovaný uživatel
Šenfi: to pismeno R sa ti uz do nadpisu nemestilo? :D :mrgreen: Pahy :lol:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Šenfi napsal
chjooo :roll: :roll:

co to třeba místo tlachání opravit ;)

posli grofikovi telegram s kolkovanou ziadostou :mrgreen:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
očividně, jsem si toho všimnul pozdě ;)

jak to děláš, že všechno vidíš :twisted:
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 31. 5. 2009, 12:02. »
Registrovaný uživatel
Šenfi napsal
jak to děláš, že všechno vidíš ? :twisted:


no ved si predsa zapnem monitor :lol:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Přátelé, obracím se na Vás možná s infantilním dotazem, ale člověk se pořád učí ;) V katalogu mincí k této výstavě jsou v popisu jednotlivých mincí uvedena také tato jejich data - příklad u 2 různých mincí:
1,42g; 20,6/20,5mm; 3h
29,06g; 41,5/41,1mm; 10,5h
První dvě hodnoty jsou jasné - hmotnost a největší/nejmenší průměr, ale třetí jen odhaduji a možná špatně - domnívám se že to znamená vzájemnou polohu aversu a reversu vyjádřenou dle hodin (protože u jednostranných mincí tento údaj chybí). Zajímá mne váš názor, zatím jsem se s tím neměl možnost setkat.
Registrovaný uživatel
máš zcela jistě pravdu(je to vzájemná poloha stran mince), Jirka Militký to takto běžně popisuje...
Registrovaný uživatel
Díky. Takže pokud tam má uvedeno např.6h, bude Rv pootočen o 180°, ne?
Registrovaný uživatel
Taky se tam v sobotu chystam..
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Tak jsem tam byl... :)

Prošel jsem si i celé museum, archeo expozice staré Prahy byla také zajímavá, spousta krásných nálezů ranného středověku... prstýnky, náušnice, křížky, svátostky a pod. - to je taky něco pro mě. Na samotné výstavě mincí jako nejlepší hodnotím Ferdinandův 3 tolar - ten je opravdu monstrozní a také Pohrobkův grošík... U některých mincí jsem ani nedýchal nalepený okem na sklo vitríny. Na ty floreny skutečně není moc vidět, navíc se od nich odráží světlo z lampy, škoda (šikla by se lupa namířená na minci). Členění mincí po panovnících s ukázkou všech nominálů je velmi pěkné, stejně také ukázky nálezů pokladů. Jelikož jsem tam byl sám, mohl jsem si mincičky v klidu prohlédnout a výstavu tak hodnotím velmi kladně :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Robbie napsal
U některých mincí jsem ani nedýchal nalepený okem na sklo vitríny.


a jéje, to už tam nikdo nic neuvidí, když jsi opatlal všechna skla :twisted:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Zajímavosti » Numismat. výstava v Muzeu hl. m. Pahy

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1