Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Literatura a katalogy numizmatika » NUMIZMATICKA LITERATURA

Vykupminci.cz
Numisargo

NUMIZMATICKA LITERATURA

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dnes mi přišli tyto publikace.
Za mě mohu jen doporučit :-)
Obědnáno zde na sběrateli a zase krok do předu :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) rebel76 v 27. 5. 2020, 13:42. »
Registrovaný uživatel
Také mi dnes přišly. Moc pěkné.

Poptávám: Nejstarší české mince II. díl - František Cach
_______________
Moderátor
Rád bych upozornil na jednu zajímavou knížku. Mně na ni pro změnu upozornil Oliver.
Susanne Sauer : Der klassische Grazer pfennig des 13. und 14. Jahrhunderts

Včera mi přišla, a vypadá zajímavě.

Objednat se dá např. přes:
https://www.ma-shops.com/sauer/item.php?id=299

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Odešlo mi to dřív, takže ještě doplňuju pár dalších obrázků.
Na začátku je stručný úvod do problematiky. Vysvětlení rozdílů ražeb mincoven Štýrský Hradec a Oberzeiring. seznam mincmistrů atd.

Druhá část popisuje podrobně každý typ. Následuje seznam nálezů a typů v nich obsažených. nálezy jsou rozděleny do několika skupin, podle období.

V třetí části jsou uvedeny hlavní typy podle obrazů. jsou rozděleny do skupin, podle toho, co zobrazují. Číslo pod pérovkou pak odkazuje na popis konkrétního typu. Takže nemusíte listovat celou knihou, ale nejdřív podle této tabulky určit typ, a pak si dohledat zbytek. To samé platí pro obrazy rubů.

V poslední části je katalog provedený formou karet pro každý typ. Obsahuje fotografii, pérovku a všechny potřebné informace.

Samozřejmostí jsou pak i převodní tabulky mezi základními typologiemi. Takže se lze orientovat i podle CNA.

Prošel jsem si ji zatím jen zběžně, ale vypadá, že se bude dát použít pro určování těchto feniků.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
;) Zdravím Vás, chtěl bych vás tady upozornit na poměrně nový katalog týkající se slezských mincí.
Katalog vyšel loni v Polsku a týká se společného mincování 3 bratrů.
Lehnicko-Břežských knížat v letech 1651-1662. V polštině se katalog jmenuje Wspólne Mennictwo Trzech Braci 1651-1662
Autorem katalogu je p. Marcin Grandowski
V katalogu jsou na 750 stránkách formátu A4 velmi podrobně popsány a nafoceny varianty typy a podtypy
společného mincování 3 bratrů od nejnižší nominálu po násobky dukátů s určením vzácností daných mincí.
V katalogu nejsou udány ceny mincí.
Jedná se o velmi podobné zpracování a v tomto rozsahu dosud nepublikované.
Náklad katalogu je jen 200 kusů.Katalog je napsán v polštině a němčine.
Autor použil k zpracování katalogu cca 3000 mincí ze soukromých a muzeiních sbírek z celého světa.
U nás je výhradním distributorem p. Tomáš Červinka
V případě zájmu a nebo jakéhokoliv dotazu ho můžete kontaktovat na email : CervT@seznam.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
poradí mi někdo literaturu na míšeňské brakteáty?
Pár jich mám a chtěl bych si je určit.
Děkuji
_______________
Registrovaný uživatel
Chtěl bych se znalejších situace na Slovensku zeptat, jestli někdo náhodou neví, zda ještě bude vycházet sborník Slovenská numizmatika nebo je definitivně mrtvý? Koukal jsem, že poslední číslo 20 je z roku 2015, takže už docela letitá díra ve vydávání. A případně co ostatní periodika? Bude letos venku nový Denarius (osmička) a Numizmatika (č. 29) (pokud se už nestalo a já to jen nezaregistroval)?
Registrovaný uživatel
Vendiger, časopis Numizmatika Slovenskej numizmatickej spoločnosti má momentálne č. 28 z roku 2019 a bol distribuovaný medzi členov SNS vrátane výročnej medaile.
Neprispievať SAV financiami na vydávanie časopisu, bolo by to ako zo všetkým v "rannej demokracii".

Priemer členskej základne v rámci Slovenska je 64,5 rokov,
Nitra má priemer 62,1 roka, sme mladíci... :mrgreen:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Venediger : Denarius bude o necele 2 tyzdne..
grofik : c.28 je mozne aj niekde kupit ?
_______________
Registrovaný uživatel
Grofik a Malkotent: díky za info. Ad Grofik: Přitom věku to je ale zase spousta zkušeností...
Registrovaný uživatel
Zdravím a nabízím k prodeji.
Numismatické listy rok 2008 č. 1
Mino jiné pěkný článek R. Veselého na Bílé peníze Ferdinanda I.
Cena 50korun + 50pošta v rámci ČR
Více na email rebel76@seznam.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Numismatické listy rok 2007 č. 1.
Mimo jiné :Zdenka Memeškalová-Jiroudková - Nálezy jednotlivých mincí
z archeologického výzkumu hradu Vizmburku
Cena 50korun +pošta v rámci ČR 50
Více na email rebel76@seznam.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
11 ks. Numismatických listů.
Roky
2005 č. 2, 2006 č. 1,2,3,4
2007 č. 2,3,4
2008 č. 2,3,4
Cena za komplet 11ks 300koron +100pošta v rámci ČR
Více na email rebel76@seznam.cz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Po delší době dávám opět svoji poptávku literatury.

Sháním:
Emmerig, H. 2007: Bayerns Münzgeschichte im 15. Jahrhundert. Münzpolitik und Münzprägung der bayerischen Herzogtümer und ihrer Nachbarn von 1390 bis 1470 - oba dva díly.

Jak na to tak koukám, tak je v podstatě nesehnatelná. Pokud máte někdo dobré kontakty v zahraničí, zkuste se, prosím, pozeptat. S vysokou cenou počítám a určitě se domluvíme i na kompenzaci za námahu. :lol:

Předem děkuju.
Registrovaný uživatel
Hi folks! I can't seem to find "Rubní značky pražských grošů" by Jiří Hána available for purchase online. Can someone help?
Registrovaný uživatel
Hi Alex! This brochure can no longer be bought, except somewhere in an antiquarian bookshop, or won in an auction.
Moderátor
V právě vyšlém č. 5,6-2020 Numismatického časopisu jsem se dočetl že na zasedání 2. Rady ČNS byla schválena Změna odběru Numismatických listů.
Může mi někdo kdo se zasedání zúčastnil nebo má k dispozici usnesení, osvětlit v čem spočívá uvedená změna? Díky.
Registrovaný uživatel
Mali ste už niekto v ruke novú knihu Jiří Veselský: Mince římské republiky. Čo na to poviete? Stojí to za tých 100€ aj pre nezberateľa antických mincí?
Najmä by ma zaujímalo či časti mimo samotného katalógu mincí prinášajú niečo nového alebo je to kompilát staršej publikácie "Rímske rody, mýty, legendy a skutečnosti..." Ďakujem.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Kucera napsal
V právě vyšlém č. 5,6-2020 Numismatického časopisu jsem se dočetl že na zasedání 2. Rady ČNS byla schválena Změna odběru Numismatických listů.
Může mi někdo kdo se zasedání zúčastnil nebo má k dispozici usnesení, osvětlit v čem spočívá uvedená změna? Díky.


myslim, ze uz se to tu mozna i nekde resilo, je to jedna z otazek, co opet vyvolava emoce, jsou v tom i osobni spory a ja bych nerad zabredl do dalsi marne diskuse o vyznamu, smyslu a smerovani CNS

tak tedy vec se ma zhruba tak, ze z historickych duvodu CNS dotovala vydavani NL, protoze NL vlastne byly spolecnym casopisem jak NM, tak CNS (a jeste predtim i SNS). nyni existuje dlouhodoba nespokojenost s opozdenym vydavanim NL, coz bylo impulsem ke vzniku NC (proste bylo nutne mit pravidelne vychazejici clensky casopis/informace) a postupne se jiz radu let pracuje na odstrizeni NL od CNS. tim prestava existovat duvod protezovat pouze jedno z celkem v soucasne dobe tri vychazejicich recenzovanych periodik (NL, NS a FN). v konecnem dusledku to bude znamenat, ze - volne cituji, toto nejsou ma slova: clenove misto v podstate nevychazejiciho NL budou dostavat pravidelne vychazejici vylepseny NC. odber NL se ukonci a bude na kazdem, aby si jeho vydavani hlidal stejne, jako NS nebo FN. ve hre jsou nejake alternativy digitalniho odberu apod.

nyni muj osobni nazor, prominte, neodpustim si ho a rikam to stale do kola: nad rozchodem NL a CNS nejasam, me se spojeni NL s CNS libilo a byl bych radeji, kdyby vse fungovalo a zustalo jak bylo. lec chapu, ze situace je proste z mnoha duvodu neudrzitelna. osobne se pouze branim vymene NL za NC "v kurzovnim pomeru 1:1", neb to proste tak neni a nikdy pravda nebude. dale si myslim, ze informovani clenu dobre zvladaly i "Informace clenum CNS" a pozdeji pak "Numismaticke zpravy CNS" a uprimne nechapu, co na nich bylo spatne. na prispivani do NC mi vadi, ze je to ciste interni casopis, ktery neodebiraji knihovny, nesezenou neclenove a prispevky se tak dostanou jen k velmi omezenemu okruhu ctenaru. osobne bych byl treba rad za to, kdybych jako clen CNS mel slevu na jakekoliv periodikum (predevsim NL, NS, FN), bojim se ale, ze me sny jsou z rise fantasmagorie. ne, ze by to nebylo resitelne, ale spis k tomu neni asi vule.


predem se omlouvam, pokud jsem se dopustil nejakych zasadnich zjednoduseni

zkratky:
NL - Numismaticke listy, NM - Narodni muzeum, SNS - Slovenska numismaticka spolecnost, NC - Numismaticky casopis, NS - Numismaticky sbornik, FN - Folia Numismatica
Moderátor
Olivere děkuji za odpověď, tušil jsem že se bude jednat o ukončení odběru NL pro členy ČNS. Jen mi přišlo zvláštní že v usnesení je formulka Změna odběru místo jasného Ukončení odběru, jako by se vedení ČNS trochu obávalo co tomu řeknou řadoví členové. No ušetří to ČNS nějaké peníze a o to asi hlavně šlo. Jinak s Vaším osobním názorem naprosto souhlasím.
Moderátor
Chtěl bych upozornit na další velice pěkně zpracovanou knížku na Würzburgské ražby.

Hubert Russ: Die Mittelalterichen Münzen des Hochstiftes Würzburg - Münzgeschichte und Katalog der Prägungen von ca. 900 bis 1495, Mnichov, 2020 ISBN: 978-3-9813719-2-5

Velmi pěkně zpracován katalog těchto ražeb. Po krátkém úvodu už hned následuje katalogová část. Ta je srovnána chronologicky. U každé osoby je nejprve krátká textová část seznamující se základními informacemi o daném období. Pak už následuje katalogová část. Zde jsou uvedeny základní informace, popsány varianty, uvedeny odkazy na literaturu, případně odkaz na naleziště. Až na malé výjimky je u každého typu kvalitní fotografie.

Na závěr jsou uvedeny různé rejstříky, přehledná tabulka Brunových monogramů, doplňkové tabulky, odkazy na literaturu atd.

504 stran. U Künkera mně vyšla na 95 euro + poštovný.

Knížka má jen jednu malou nevýhodu. Při asi 500 stránkách křídového papíru formátu A4 nemáte šanci ji dlouho udržet v ruce, a v posteli když usnete, hrozí, že Vás zadusí. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
U těch Numis. listů je problém, že jako spolek musíme ve svém rozpočtu na ně mít rezervované peníze, pokud nevyjdou, máme problém. Poslední léta je ten problém chronický. Pak dojde k tomu, že zaplatíme třeba 60000 za něco, co se najednou objeví zadarmo ke stažení na stránkách muzea. Těch několik desítek členů co je bude chtít dále kupovat si odběr zařídí v N. museu. Ostatní se spokojí s naším vnitřním časopisem a nebo N. listy na internetu...Ušetřenými prostředky raději přispějeme na novou numism. literaturu, kterou chce někdo vydat. Třeba nám Kacuro někdy dodá toho Vladislava II., jestli tady ještě někdo budem....a přidáme mu na něj.
Registrovaný uživatel
petr1596 napsal
Ušetřenými prostředky raději přispějeme na novou numism. literaturu, kterou chce někdo vydat. Třeba nám Kacuro někdy dodá toho Vladislava II., jestli tady ještě někdo budem....a přidáme mu na něj.


To je dobré vědět :) Pomalu, ale jistě to dávám dohromady. Vzhledem k tomu, že mám na numismatiku čas v průměru tak hodinu denně, je to nekonečná práce. Kdyby se našel nějaký mecenáš, jakého měl např. Palacký, budu rád :lol: :mrgreen:
Moderátor
petr1596 napsal
...že zaplatíme třeba 60000 za něco, co se najednou objeví zadarmo ke stažení na stránkách muzea...


zpozdeni asi problem je, to pochopit dokazu - nejsem ale ekonom, neumim rict, zda je skutecne takovy problem prevod prostredku do dalsiho roku (myslim, ze instituce to maji slozitejsi nez CNS, protoze "musi vycerpat" - to CNS dle mne nemusi).

mit ale problem z open access publikovanim je pouze nedostatecna flexibilita a pruznost. ty NL (dva nove rocniky) co se objevily u nakladatelstvi De Gruyter byl naprosto chvalihodny a nasledovani hodny pocin (bohuzel vetsinou - CNS v to bohuzel tez pocitaje - diky neznalosti naprosto spatne pochopeny), v nemz se ale asi uz nepokracuje, nevim ted, jak to aktualne je.

myslim si, ze poslední cca dve desetileti prispevek na NL mel byt spis na tisk, nez na to aby to vubec mohlo vychazet. tez jsem toho nazoru, ze instituce placene z penez danovych poplatniku by sva dila (nebo alespon jejich vyznamnou cast) mela vydavat automaticky v rezimu open access a ne si to nechat "platit 2x" (vim, ze realita je jina, ale na tom open access stejne trvam).

podpora soucasnych autoru - hlavne tech, co nemohou sva dila vydavat s podporou muzei, grantu apod. - je cin chvalihodny a je jiste necim, co dava existenci a cinnosti CNS smysl.
Moderátor
Nedá mě to, abych po čase nezareagoval, sekci numismatická literatura mám stále ve sledování.
1) Na pražské groše Vladislava II. jistě všichni grošoví zájemci čekají více či méně trpělivě, dotáhnout do konce tohoto panovníka, aby výstup mohl zase nějakou dekádu platit, je skoro hrdinství. Aby to zde již podruhé nevyznělo, že autor se fláká, zde letos vydaná sedmdesátistránková studie :
https://www.academia.edu/44583411/%C4%8Cernohorsk%C3%BD_O_Videman_J_2019_%C4%8Cesk%C3%A9_duk%C3%A1ty_Vladislava_II_Jagellonsk%C3%A9ho_1471_1516_a_Ludv%C3%ADka_Jagellonsk%C3%A9ho_1526_1516_Numismatick%C3%BD_sborn%C3%ADk_33_1_3_70_Bohemian_ducats_struck_under_Vladislaus_II_Jagiellon_1471_1516_and_Louis_Jagiellon_1526_1516_
Čtyři roky práce, od nuly, zde nebyl žádný základ typu J.Hásková. (PS: barevný tisk sponzorován firmou jednoho z autorů, aneb co si nepochválíš sám …)
PPS: Když se zde řeší interní věci – pořád se dívám, kdy na cnspg bude viset Ladislav Pohrobek, kdo se to jen k němu před rokem hlásil ..
2) K Numismatickým listům. Problém není určitě v prvé řadě účetnictví, ale to, že je již bezmála tři roky zpoždění s vydáváním. A to je za hranicí, platit členské příspěvky za něco, co nedostanu. Hájil jsem přesto vždy, ať se berou dál, dnes ale nelze nevidět, že jiná rovnocenná periodika mají o dva řády vyšší tah na branku. Viz oliver v předchozím – Nsb. – FN – NL : proč podporovat selektivně jedno z nich z důvodu nějakých (již neplatných) historických vazeb, těžko argumentovat.
3) K sponzorování odborných numismatických prací. Pro ty, co nemohou pamatovat, ČNS měla vždy interní pravidlo, že literaturu financují pobočky ze svých výnosů. Ústředí vždy a z principu jen bezúročně půjčovalo, z vlastních zkušeností – část nákladů a na jeden rok. Nehodnotím, byl jsem vždy zastáncem autory podporovat, poměrně logické zdůvodnění vždy znělo, že někdo má rád medaile, někdo vdolky, co se jednomu bude zdát priorita, druhému méně. Měnit se dá vše, jen ať to má pravidla a ne princip ostrých loktů, jak se mě již občas zazdálo. Kacurovi i všem dalším pisálkům, i z oborů co mě nezajímají, držím palce.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 ... > »

Sběratel.com » Literatura a katalogy numizmatika » NUMIZMATICKA LITERATURA

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1