Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Numizmaticko-historicka otazka

Vykupminci.cz
Numisargo

Numizmaticko-historicka otazka

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Dle české heraldiky:
jedna hlava - orlice
dvě hlavy - orel
« Poslední úpravu provedl(a) Kucera v 26. 5. 2013, 10:23. »
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Dle české heraldiky:
jedna hlava - orlice
dvě hlavy - orel

A z biologie jsi mel jakou známku? :roll: :mrgreen:
Moderátor
janpeter napsal
ruske mince maju rovnaky motiv orlice ako Habsburgovci? moze to byt?

Zjednodušeně lze říci že habsburská jednohlavá orlice nebo dvouhlavý orel mají svůj původ ze znaku Svaté říše římské a ruský dvouhlavý orel zase ze znaku Byzantské říše.
Moderátor
z heraldickeho hlediska je orlice jednohlava a orel dvouhlavy
Moderátor
turtleoverhead napsal
Kucera napsal
Dle české heraldiky:
jedna hlava - orlice
dvě hlavy - orel

A z biologie jsi mel jakou známku? :roll: :mrgreen:

Z přírodopisu jsem měl vždy jedničku :P
Moderátor
aha, ja tu odpovidam a mne se zase nezobrazily prispevky z konce vlakna
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Kucera napsal
Dle české heraldiky:
jedna hlava - orlice
dvě hlavy - orel

A z biologie jsi mel jakou známku? :roll: :mrgreen:


turtle nevím jak Ty, ale já mám jakožto samec také dvě hlavy ;) :twisted: takže je to samozřejmě správně :lol:
Registrovaný uživatel
Věřím tomu, že v druhé polovině 80. let se v oblastech Ukrajiny a Běloruska tu a tam vyskytla nějaká ta dvouhlavá orlice či orel.
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
turtle nevím jak Ty, ale já mám jakožto samec také dvě hlavy ;) :twisted: takže je to samozřejmě správně :lol:

U Tebe by mne nepřekvapily ani tři hlavy. :D ;)
Registrovaný uživatel
re:kucera, vdaka
Moderátor
Ještě tu začněte řešit dva ocasy jednoho lva nebo Meluzínu.
Moderátor
od bájné víly Meluzíny odvozovali svůj původ Lucemburkové ;)
Registrovaný uživatel
ZDRAVÍM.
Mám dnes tiež jednu numizmaticko - historickú otázku. Jedná sa o mince korunovej meny Lichtenštajnska z obdobia r. 1898 až 1915. V tomto období boli totiž razené a platili až do r. 1921. Ak som sa správne dopátral, že naša bývalá monarchia mala s týmto kniežatstvom zmluvu o vzájomnom obehu korunovej meny, ktorá mimochodom bola váhovo, rozmerovo i rýdzostne identická s Lichtenštajnskými mincami okrem halierov, tak je možné tieto mince zaradiť do našich zbierok? Respektíve, platila táto mena i v Uhorskej časti? Na nete sa dosť ťažko dopátrať takých podrobností a naše katalógy o tom svorne mlčia, čo je veliká škoda. Prikladám ilustračné foto mince, ktorú ešte nevlastním, ale možno si ich začnem zháňať. Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
zajimave. neexistuje zadny duvod, ktery by zakazoval si v takovem pripade do sbirky zaradit i tuto menu, to je na uvazeni a zduvodneni kazdeho sberatele. parametry stribrnych minci jsou skutecne stejne 1 C i 1 Kr 5,00 g 835/1000; 2 C i 2 Kr 10,00 g 835/1000

jinak nedavno jsem mel v ruce falzum (5 Kr), takze s pripadnym nakupem opatrne (vaha byla 23,98 g, ryzost hydrostaticky 748/1000, coz znamena 18,80 g ryziho stribra; u rakouske 5 C je vaha 24 g, ryzost 900/1000, coz odpovida 21,6 g ryziho stribra)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Oliver, pravdaže som to nemyslel až tak doslovne aby mi niekto zakazoval zbierať tieto mince. Tu ide v prvom rade o historické súvislosti. Či toto obeživo bolo platné na celom území monarchie alebo len v Rakúskej časti, prípadne Českom kráľovstve? Alebo sa na území monarchie muselo zameniť za R - U koruny? Prípadne čo sa s ním stalo po zániku ríše a vzniku ČSR? Vieme predsa, že pôvodná korunová mena platila nejaké roky i po vzniku našej republiky. A dokonca zlatníky prestali platiť tuším v r. 1928, ak sa nemýlim. Prečo numizmatické katalógy uvádzajú mince za panovania F. J. aj z územia Talianska, i keď pravdaže chápem, že to boli dŕžavy monarchie a zároveň o oficiálnom obežive monarchie aj keď bolo vydané inou krajinou sa nezmieňujú ani riadkom?
V odbornej literatúre mi chýba taký širší kontext, ktorý by popisoval jednotlivé mince iných krajín a ich väzby na blízke územia, napr. aj s ohľadom na Latinskú menovú úniu. Vedel by niekto podrobnejšie vysvetliť moje možno až všetečné otázky? Pre niekoho to môže byť vyslovene okrajová záležitosť, no na druhej strane, nikoho zo zberateľov na tomto fóre to niekedy nezaujalo?
Registrovaný uživatel
Pokud si přečteč vzájemné mezistátní smlouvy vždy obou zemí, případně následné zakonné úpravy a najdeš snadno odpověď na svůj dotaz.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dračku, prosím trošku menej irónie, či snáď sarkazmu alebo ako by som nazval niektoré Tvoje odpovede, nielen na moje dotazy, ale aj na otázky iných užívateľov fóra. Veľmi by som ocenil Tvoje rady alebo usmernenia na dostupnú
numizmatickú literatúru, ktorá sa dotýka danej témy. Bohužiaľ neviem či tieto zmluvy sú vôbec prístupné na internete a ak áno, tak s mojou klasickou hovorovou nemčinou ďaleko nedôjdem. Sledujem Tvoje príspevky či hodnotenie mincí a vyzeráš na skúseného, respektíve sčítaného zberateľa. Pravdaže, nemusíš o tejto téme vedieť všetko, ale možno predsa. A ak Ťa slušne požiadam o radu ešte raz, dozviem sa viac informácií alebo aspoň nejakého usmernenia?
Ďakujem.
Moderátor
ja len viem, ze Lichtenstajnsko bolo volakedy sucastou Rakusko-Uhorska...
_______________
Moderátor
Gulka: Musím oponovať. Lichtenštajnsko nikdy nebolo súčasťou RU. Vzniklo spojením Schellenbergu a Vaduzu, a od r. 1719 bolo uznané ako slobodné územie nemeckým cisárom Karolom VI. Od rozpadu Svätej rímskej ríše , r. 1806 je suverénnym štátom v Rýnskom zväzku, 1815 - 1866 samostatný štát v Nemeckom spolku. Od r. 1852 tvorí colnú úniu s Rakúskom a až do rozpadu RU s ním bolo kultúrne, hospodársky a ekonomicky spojené.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
mas pravdu smith! ale predsa s nim ma nieco spolocne :-)
_______________
Registrovaný uživatel
Smith a nemáš odkaz na nejakú odbornú literatúru, ktorá sa dotýka tejto témy?
Existuje nejaká buď v českom alebo slovenskom jazyku? Je zvláštne, že taký dlhý čas koexistencie dvoch mien, ktoré platili na dosť rozľahlom území nenašiel odozvu u nejakého autora numizmatickej či historickej literatúry.
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
janpeter napsal
ruske mince maju rovnaky motiv orlice ako Habsburgovci? moze to byt?

Zjednodušeně lze říci že habsburská jednohlavá orlice nebo dvouhlavý orel mají svůj původ ze znaku Svaté říše římské a ruský dvouhlavý orel zase ze znaku Byzantské říše.


Rusi nebola porazená mocnosť po prvej svetovej vojne , čiže dvojhlavú orlicu môžu používať ľubovolne , používanie dvojhlavej orlice zmršil trochu ujo Lenin.

Ohladne používania symboliky na minciach Rakúsko - Uhorska bolo určené zmluvou z Trianonu; Rakúsku bola zakázaná používať dvojhlavá orlica čo od roku 1918 aj dodržiava (slušná spoločnosť), Uhorsku bolo zakázané používať Slovenský dvojkríž a kráľovská korunka , aká je realita vieme všetci , stačí sa pozrieť na vlajku Madarska. :D
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
zde je kostrbaty preklad se zajimavymi indiciemi:

http://pravdy.webpark.cz/stred_evropa.htm

zde je par informaci, ktere take neco objasni (zda se, ze rozhodujicim rokem je rok 1852)

http://www.nationsencyclopedia.com/Europe/Liechtenstein-HISTORY.html
Moderátor
oliver napsal
zde je par informaci, ktere take neco objasni (zda se, ze rozhodujicim rokem je rok 1852)


Áno rok 1852 vtedy vlastne vstúpili do colnej únie.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Ďakujem Ti Oliver za malý exkurz novšími dejinami Lichtenštajnska. Celkom zaujímavé čítanie. Aspoň jeden z mála účastníkov fóra, ktorý sa skutočne snaží pomôcť druhým. Táto téma ma natoľko zaujala, že som sa rozhodol si doplniť tieto koruny do zbierky. Zatiaľ aspoň základné Ag nominály. A pravdaže pátrať po nete za ďalšími informáciami z tejto oblasti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Pokec o mincích » Numizmaticko-historicka otazka

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1