Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » Oběžné a pamětní mince, medaile Slovenského státu 1939-1945 a Slovenské republiky 1993-

Vykupminci.cz
Numisargo

Oběžné a pamětní mince, medaile Slovenského státu 1939-1945 a Slovenské republiky 1993-

Moderátoři: barbar, Charon, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Zakládám nové vlákno týkající se oběžných a pamětních minci a medailí Slovenského státu (1939-1945)a pamětních mincí a medailí Slovenské republiky od1993 po současnost..
Zde prosím vkládejte veškerá témata týkající se těchto ražeb.
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 8. 3. 2022, 0:04. »
Registrovaný uživatel
Slovensky Stat 1939-1945, mince a medaile.

ak by si takto zmenil nazov temy, bolo by to hned jasne.
odlisne detaily a nazory do diskusie.
Registrovaný uživatel
Pridám sem teda Mišov dnešný príspevok. Mincu mi ukazoval takže ma to tiež celkom zaujíma. Pripájam pôvodný príspevok:

Pekný deň prajem,

Dostala sa mi do rúk o niečo ťažšia 20 Ks 1941, stretol sa s tým už niekto?
Ostatné, ktoré som vážil mali od 14.92 do 15g, ale táto jedna má 15.20 g a to mi príde pomerne veľký rozdiel pri moderných minciach.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Mam jiny dotaz k mene Slovenskeho statu 1939-1945. Nasel jsem:

Uvedenie strieborných mincí do obehu v čase vojny si nemohol dovoliť žiaden štát v Európe (v Nemecku boli mince iba z hliníka a zinku, v Maďarsku zo železa a hliníka, v Čechách zo zinku). Aj preto bola Koruna slovenská obľúbeným a dôveryhodným platidlom, nazývaným aj "Dunajský dolár". Jej kurz bol voči nemeckej ríšskej marke 2:1 a k českej protektorátnej korune až 1:10 (1 Ks za 10 českých korún). Slovenské mince si za vojny zachovali aj výtvarnú i technickú úroveň platidiel z mierových čias, čo sa o minciach okolitých krajín nedalo povedať. Zostali tak trvalou pamiatkou na pomery a prosperitu v Slovenskej republike v rokoch 1939-1945.

Viz
https://www.teraz.sk/import/prva-minca-patkoruna-hlinka/92602-clanok.html

Domnival jsem se, ze 1 marka = 10 protektoratnim korunam. Jak to tedy bylo se slovenskou korunou?
Moderátor
K te 20 Ks 1941: odchylky od hmotnosti jsou popsany v zakone. Prislusny slovensky jsem na netu nenasel, tak pro srovnani odchylky pro 10 Kc I.republika:

(3) Ražba těchto dvou stříbrných mincí budiž co nejpřesnější; pokud toho nelze naprosto dosíci, dovolena jest úchylka u obou nahoru i dolů, a to ve hrubé váze (stříži) 10/1000, kdežto v čistosti 5/1000.

Viz
https://www.aspi.cz/products/lawText/1/4626/0/2/zakon-c-103-1928-sb-o-soustave-drobnych-minci/zakon-c-103-1928-sb-o-soustave-drobnych-minci
Moderátor
Ke kurzu slovenske koruny jsem nasel toto:

Spočiatku sa koruna slovenská vymieňala rovnako ako koruny Protektorátu Čechy a Morava v kurze 10 korún za 1 ríšsku marku. To sa však zmenilo po Salzburských rokovaniach v lete 1940 a od 1. októbra 1940 bol voči ríšskej marke stanovený kurz na 11,62 Ks za 1 RM, pričom výmenný kurz protektorátnej meny voči ríšskej marke zostal nezmenený. Množstvo obeživa sa od apríla 1939 do marca 1945 zvýšilo 9,5 násobne.

Viz
https://sk.wikipedia.org/wiki/Koruna_slovensk%C3%A1

Takze vyse uvedeny kurz koruny k marce 2:1 zrejme neni spravny, resp. stribrna 20 Ks = 2 marky.
Moderátor
Numismate 👍


K tý dvacetikoruně Míšo pošli kvalitní fotografie mince, včetně hrany, kouknem na ní.. Dnes se již falšuji i docela bězné ag. Mince
Moderátor
Zvazil jsem 15 ks slovenskych 10 Kc 1944, ktere maji mit 7 g. Rozliseni vahy 0,05 g. Vsechny mince jako nove, takze zadne ubytky obehem. Vetsina mela 6.95 - 7 - 7.05 g, asi dve 6.90 g, coz uz je pod 1% toleranci, a jedna 6,85 g, coz je minus 2%. O pravosti nemam pochyb. Takze bud byla povolena vetsi uchylka, nebo se az tak prisne zakon nedodrzoval.
Moderátor
No já jen pro jistotu..

Mimochodem, kopie často nejsou označeny..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 12. 3. 2022, 12:45. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Naše mince » Oběžné a pamětní mince, medaile Slovenského státu 1939-1945 a Slovenské republiky 1993-

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1