Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Obraz - Zdeněk Burian posouzení

Vykupminci.cz
Numisargo

Obraz - Zdeněk Burian posouzení

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,

rád bych se jako laik zeptal na zkušenosti ohledně zhodnocení a prodeje obrazu, který jsme našli při renovaci bytu. Jedná se o obraz Zdeňka Buriana o rozměrech 30,5 x 53,5 cm. Dle prvního odborného názoru se jedná o jednu ze čtyř kvašových ilustrací z knihy Alberto Vojtěcha Friče Hadí Ostrov vydané r. 1947.

Rád bych se poradil:
a) jaká je cca hodnota díla (dostal jsem totiž velmi různé názory lišící se řádově - od 20 tis po 350 tisíc a více)
b) kde, resp. v jaké aukční společnosti nejlépe obraz vydražit a jakým způsobem

Jsem v umění laik, předem se tedy omlouvám za pro někoho možná banální otázky, věnuji se úplně jinému oboru.
Děkuji za rady.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dejte si do Googlu Zdeněk Burian aukce a projděte si, co se kdy za kolik prodalo a porovnejte. Pokud budete chtít dát aukčnímu domu, nezapomeňte, že kupující zaplatí cca o 20% víc než je kladívková cena a Vy dostanete cca o 20 % míň než je kladívková cena. Tzn. pokud se vydraží za 200 t., dostanete 160 t. a kupec zaplatí 240 t. :-) A vložte dotaz radši do kategorie Umění.
Registrovaný uživatel
A není náhodou majitelem obrazu předchozí nájemník bytu :roll:
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
A není náhodou majitelem obrazu předchozí nájemník bytu :roll:

Není, byt patří rodině již dlouhá desetiletí (bydleli v něm již praprarodiče), tj. rozhodně dříve, než se ještě Zdeněk Burian narodil :)
Registrovaný uživatel
No nevím, jestli jste udělal dobře, že jste to dal těmhle hochštaplerům... Možná si to zasloužilo lepší aukční síň, pokud je to originál...
https://www.aukceaukci.cz/aukce/aukce-unor-2023/ilustrace-z-knihy-hadi-ostrov
Registrovaný uživatel
nataradza napsal
No nevím, jestli jste udělal dobře, že jste to dal těmhle hochštaplerům... Možná si to zasloužilo lepší aukční síň, pokud je to originál...
https://www.aukceaukci.cz/aukce/aukce-unor-2023/ilustrace-z-knihy-hadi-ostrov


Proč o nich takový úsudek, jestli se mohu zeptat? Co dělají hůř než jiné aukční domy?
Registrovaný uživatel
Jsou nedůvěryhodní. Viz např. zde: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/pochyby_post_-666925#post666925
Pokud jim nejde důvěřovat v takto malé věci, jak jim lze důvěřovat u něčeho velkého?
Tenhle obrázek navíc už nikde na jejich stránkách nenajdete. To jsou ty čarodějné aukční domy, co se proflákne, to nechají zmizet. Nikdy nevíte, když přihazujete, proti komu vlastně.
Registrovaný uživatel
@nataradza
Děkuji za odpověď! Níže budu trochu oponovat vašemu závěru, ale neberte to tak, že ho chci snížit. Jen se na to dívám trochu jinak a nebráním se diskuzi.

Na tuhle "Kvěchovou" si pamatuji. Ve stejnou dobu se objevila podobná na Aukru. Jestli si pamatuji správně dražili se vysloveně ani ne měsíc od sebe. Možná jsem tenhle obrázek viděl i ve třech kopiích, ale to už si nejsem jistý.
Nejsem odborník na MFK, ale ta verze na AA se mi zdála hodně podivná už od prvního pohledu :-/ Jsem rád, že nejsem sám, kdo o ní má pochybnosti a stažení z databáze AA jí na důvěryhodnosti nepřidá.
Mj. v textu na stránce, na kterou odkazujete, je krásná poznámka "Jen by mě zajímalo, proč kopista záměrně vypustil zubní kartáček v chlebníku vlevo a láhev v batůžku vpravo.", ale to je právě známka poctivého a slušného kopisty - ubrat nebo přidat, aby se omezila šance na vydávání za originál. Bohužel vše se dá ještě retušovat... :-/
Fakt, že se na AA prodalo něco, co nemuselo být originál, bych neviděl jako důvod brát je apriori za nedůvěryhodné. Autentizování díla je bohužel obrovský a často drahý a někdy i nemožný problém. Je to neustálý boj s padělateli a nepoctivými prodejci a nikdy neskončí. Každý se někdy utne, i Sotheby's.
Konkrétně u Buriana jsem v Čechách zažil prodej skic, které jeden odborník označí za Buriana a druhý za Nováka, prodej děl rozřezaných na víc kusů, prodej litografie s popisem, který mohl vést k předpokladu, že se jedná o originál atd.
V takovém prostředí mi AA rozhodně nepřijde špatné. Na rozdíl od (asi) většiny galerií jsou navíc ochotní postarat se o dopravu, což je pro klienty mimopražské, nemocné nebo handicapované určitě plus. Kdysi jsem tam strávil nějakou dobu prohlížením připravených děl a po celý ten čas se paní věnovala zkoumání jednoho díla. V té době jsem ještě něvěděl, co přesně dělá :-)

Moc nerozumím tomu, že "Nikdy nevíte, když přihazujete, proti komu vlastně."? To přece nevíte nikdy kromě živé aukce a to jen za předpokladu, že tam skuteční zájemci sedí. Ostatně pokud někdo prodá nebo koupí obraz za 3 miliony, asi to nebude chtít vytrubovat do světa ;-)

:)
k
Registrovaný uživatel
Když jsem někdy vyhrál nějakou aukci na limit, tak to vždy bylo za tu maximální částku. Náhoda? To těžko.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Obraz - Zdeněk Burian posouzení

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1