Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Odhad ceny obrazu od M. Holého

Vykupminci.cz
Numisargo

Odhad ceny obrazu od M. Holého

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Moc děkuji za odpověď . Ještě mám dotaz na Kolemjdoucí , kde je možné databázi vidět,nebo sehnat?
Registrovaný uživatel
bronson napsal
Moc děkuji za odpověď . Ještě mám dotaz na Kolemjdoucí , kde je možné databázi vidět,nebo sehnat?

Vidět ani sehnat nelze, ale rodina pravost prověří. Nebudu tu ale dávat žádné kontakty, neb se to nesluší. ;)
Registrovaný uživatel
Takže monopol na pravdu má rodina. Při té "umělecké kvalitě" to může po smrti malíře např. patlat rodinný nedospělý synek a rodina "pravost prověří", jak jinak - správně. A nebyla by to první taková rodina. -- Pokud není vydaný nějaký katalog či seznam výtvorů, je takové dobrozdání od rodiny problematické. Vždyť ani nelze říci z fotky, že nejedná o kopii.
Registrovaný uživatel
Stepe, váš rozhled mě nepřestává udivovat... už jsem si všimla dřív.
Registrovaný uživatel
To máte sice pravdu, ale pokud se na to odborná veřejnost přijde, tak to zpochybní autenticitu veškerých dobrovzdání, což se negativně projeví u rodiny autora, jelikož nejvíce autorových děl zůstává v pozůstalosti autora.
Registrovaný uživatel
Tak jsem název ze soupisu napsal do té galerie , moc děkovali a už to v popisu změnily.
http://baggira.aukceobrazu.eu/paint/detail/277/?page=8&state=normal
Registrovaný uživatel
Jakou má tenhle obraz od M.Holého asi cenu.Je to asi pastelem. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Heda napsal
Jakou má tenhle obraz od M.Holého asi cenu.Je to asi pastelem. Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Je to litografie.
Cenu máte zde: http://www.galerie-dolmen.cz/prubezna-on-line-aukce/?srch=&uri=prubezna-on-line-aukce&kat=11&cbvyrobci%5B252%5D=1
Mimochodem, z těch tří grafik tam - ta první (Palác) je jiný Holý, jmenovec
Registrovaný uživatel
Dovoluji si oživit toto letité téma s mnoha zajímavými příspěvky. Mám starý obraz
- zřejmě olej na lepence - formátu 21x30 cm, signovaný "M. Holý 34". Nejde mi
o odhad ceny, ale chtěl bych vědět, zda je jeho autorem význačný český malíř Miloslav Holý (1897-1974). Malba se mi líbí (trochu mi připomíná o desítky let mladší krajinomalby Ladislava Karouška), jen by potřebovala vyčistit a podle mne
i přerámovat.
Předem děkuji za názory.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Bolte, bohužel budu muset být poslem špatných zpráv. Vzkaz od rodiny: Váš obraz je falzum.
Holý byl o poznání lepší malíř, než je tento zde. Detaily, které jsou vidět na vašich fotkách, jsou na podstatně nižší úrovni. Kupříkladu ty "kameny na břehu", nebo co to je, to jsou vyloženě bezradné čmariky. I ten podpis je špatný. V Holého databázi obrazů nesouhlasí ani námět, ani rozměry, ani technika. Bohužel to byl autor hojně padělaný již za svého života (minimálně) jedním ze svých žáků, takže se objevují už i hodně stará falza.
Tož asi tak....
Registrovaný uživatel
Paní Kolemjdoucí, děkuji, že jste se ve věci autorství mého obrazu osobně angažovala. Přinejmenším se na Bergerovi nemusím s dotazem obracet sám... Je-li můj obraz falzem z rukou některého žáka Mistra Holého, mám aspoň za slušný peníz práci akademického malíře (pokud úspěšně dostudoval).
Jsem ve své víře v pravost obrazu nyní tak na 90 % zviklán, po zkušenostech s jinými vyjádřeními z rodin malířů,
(ba dokonce i autorů samotných, nehlásících se k některým svým starým pracem) však nikoli na plných 100%.
Registrovaný uživatel
bolt napsal
Paní Kolemjdoucí, děkuji, že jste se ve věci autorství mého obrazu osobně angažovala. Přinejmenším se na Bergerovi nemusím s dotazem obracet sám... Je-li můj obraz falzem z rukou některého žáka Mistra Holého, mám aspoň za slušný peníz práci akademického malíře (pokud úspěšně dostudoval).
Jsem ve své víře v pravost obrazu nyní tak na 90 % zviklán, po zkušenostech s jinými vyjádřeními z rodin malířů,
(ba dokonce i autorů samotných, nehlásících se k některým svým starým pracem) však nikoli na plných 100%.

Pane bolte, zde si můžete být jist na 99,999999%. Holého databáze byla v roce 1934 už vedená kompletně a obraz v ní není. Nebo snad máte na rubu podložky napsané číslo? V pečlivosti vedení záznamů si mohl Holý podat ruku se Špálou ;)
Co se týká hodnocení rodiny, lze na ni spolehnout; Holého dcera a nyní i jeho vnuci se výtvarným uměním profesně zabývala/zabývají jako restaurátoři. V tomto případě to tudíž není tak, že se k obrazům předka vyjadřuje třeba... já nevím, abych někoho neurazila, třeba výrobce fotbalových míčů ;).

Trochu bych měla problém váš obraz posuzovat čistě jenom jako obraz akademického malíře. Padělek nejen že primárně okrádá nabyvatele, ale taky obecně poškozuje vnímání kvality malíře "na trhu". Padělání prostě není jen nevinná zábava, ale parazitismus.
Registrovaný uživatel
S tím Karouškem máte recht. Zvláště pravá strana.
Registrovaný uživatel
Artman napsal
S tím Karouškem máte recht. Zvláště pravá strana.


Mno.... tak však Karoušek u Holého studoval, takže se nám tu otevírá spousta možností :lol: :lol: :lol:
Registrovaný uživatel
Takže já jsem si z té škály možností vybral tuto (asi nejpravděpodobnější) , která nikoho nedehonestuje, a budu se jí nadále držet , pokud ji někdo přesvědčivými argumenty nevyvrátí. Podrobnější prohlídkou předmětného obrázku jsem došel k názoru, že nejde o olejomalbu na lepence, ale o nějakou kombinovanou technikou provednou malbu (temperu nevylučuji) krytou lesknoucím se a nyní již místy zažloutlým lakem, pro niž byl jako podložka použit silnější papír.
Díky internetu jsem si prohlédnul fotografie řady obrazů Miloslava Holého s průvodními informacemi . Z nich jsem dovodil, že malíř musel začít s evidencí svých obrazů již ve 20. letech minulého století, když autorovým ev. č. 109 je na rubu označen jeho obraz z roku 1928. Obraz z roku 1933 je označen ev. č. 460, obraz z roku 1935 pak ev. č. 581. Holého obrazy z roku 1934 , malířem evidované, by logicky nesly označení číslem někde mezi dvěma posledně uvedenými. Skutečnost, že prof. Holý své obrazy označoval pořadovými ev. čísly pochopitelně musela být známá mj. i jeho žákům na malířské akademii. Případný sofistikovaně postupující falzifikátor by asi neměl problém na zadní stranu napsat nějaké z hlediska vročení věrohodné číslo. Sám autor ve své evidenci asi zcela precizní nebyl, jak jsem zjistil, když jsem narazil na označení jednoho z obrazů ev. č. 1543a (předpokládajícím nějaký starší obraz téhož čísla bez doplňujícího
písmene "a"), nebo u jednoho obrazu z roku 1950 dokonce ev. č. 1469b. Je zřejmé, že svou evidenci malíř nejméně v několika případech doplňoval až s časovým odstupem. Za podstatnější považuji, že u všech obrazů které jsem na internetu prohlížel, opatřených autorovými ev. čísly, šlo o olejomalby , převážně na plátně. Nenarazil jsem na žádný obraz vytvořený jinou technikou, který by byl ev. č. autora označen.
Proto si myslím, že jde o autentickou práci Miloslava Holého a její podobnost s ranějšími obrazy neméně významného Ladislava Karouška je panu profesoru Holému spíše ke cti.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak číslování nebo nečíslování této drobné práce opravdu není hlavní argument. Ale jak přesvědčit někoho, kdo je sám přesvědčený, že technika a kvalita malby odpovídá Miloslavu Holému? Zkusím to přes neumělý, nespojený podpis a ty číslice ve vročení. Dal jsem si také práci a prohlédl si databázi obrazů M. Holého s číslicemi 33, 34 nebo 43 a nikde jsem nenašel trojku s rovnou stříškou, vždycky jen se 2 obloučky - viz foto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pane Bolte, lidsky vás chápu, že chcete mít radši Holýho než Karouška.

Ale měl byste opravdu spíš věřit vyjádření rodiny prof. Holého (která se už ve třetí generaci pohybuje v oboru a kompletní dílo svého předka zná a má zdokumentované) než svému amatérskému bádání po internetu. Pokud nevěříte zprostředkovaným informacím (tady přese mě), tak se na ně obraťte napřímo.

Trochu jsem se kvůli vám poptala - co se týká číslování obrazů: není mnoho malířů, kteří se věnovali tak pečlivé a systematické „kartotéce“ svého díla, a jsou to dnes určitě velmi důležité údaje. Holý začal své obrazy číslovat v roce 1929, starší obrazy dočísloval zpětně. Ale pak už to bral systematicky. Strukturu číslování zná ale jen rodina, protože jenom ta má přístup k jeho ručně psaným záznamům. Je zajímavé, že některé obrazy jsou prý vedené dokonce s trojím "podčíslem" jako --, a/ a b/, ale k tomu nedocházelo s větší časovou prodlevou, protože zápisy jsou prý za sebou, nebo víceméně za sebou... to ale fakt není podstatné. Podstatné je, že ty záznamy vůbec existují a obrazy identifikují (většina z nich je spojena i s fotografiemi a historií, kam byl obraz prodán, či darován).

Přiznám se, že jsem nepochopila vaši poslední větu- myslíte tím jako, že byl prof. Holý v roce 1934 ovlivněn "ranějšími pracemi neméně významného L. Karouška"? Karouškovi bylo v tom roce 8 let; to by byly tedy hodně rané práce. :lol: :lol: :lol:

O spoustu let později se Karoušek stal na Akademii výtvarných umění žákem Holého. Myslíte si, že by se vážený profesor opičil po svém žákovi? Tady tedy konkrétně po Karouškovi, přičemž by obraz i antedatoval, což by ho tak rozhodilo, že se mu ani nepodařilo se podepsat jako obvykle??? Jak vás tahle konstrukce mohla napadnout?!

Daleko, opravdu daleko logičtější je jednoduché vysvětlení- Karoušek trochu napodobil rukopis "starýho", jeho jménem podepsal a obraz někde střelil za víc peněz, než by prodal obraz svůj. Snadný přivýdělek študenta…
Když se dívám na Karouškovy obrazy, tak je podle mě jasné, že Karoušek "tak trochu" (=eufemismus) převzal výtvarný projev/kolorit a kresebnost určitého období atd. svého učitele a postupně lehce zkarouškoval? To není neobvyklý jev ;).
(Tím zároveň reaguju na vaše srovnání významu Holého a Karouška.)


Na své stěně si obraz klidně nechte pod jakýmkoliv jménem. Ale pokud byste obraz prodával, tak byste měl počítat s tím, že je to falzum, abyste zbytečně nenarazil.
Registrovaný uživatel
Holý měl v předválečných letech opravdu dobře našlápnuto .Měl krásné barvy , Francie byla na něm znát a i věci se sociální tematikou byly vynikající .….Ale jak stárnul , jako by ho múza opouštěla a pozdní věci jsou holt takové , jaké jsou…. Nicméně obraz o kterém se zde hovoří by měl pocházet z období , kdy se mu dařilo a tak pro srovnání připojuji odkaz na podobnou , i když mladší kompozici z Moravské galerie , která je barevně přeci jenom trochu jinde …..
https://sbirky.moravska-galerie.cz/dielo/CZE:MG.A_1207
Ale člověk by si neměl zoufat a přidržet se třeba názoru Josefa Hlinomaze , herce a také naivního malíře , jehož obrazy dnes lámou rekordy , který ve svých pamětech napsal : „Svět je příliš složité místo a jediné s čím mohu souhlasit je Sokratovo -vím , že nic nevím…. A vše ostatní je o naději … :- )
Registrovaný uživatel
Dobrý den četl jsem zde o Ladislavu Karouškovi. Mohl by tento obraz být od
tohoto autora ? Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A je tam i podpis Karoušek?
Zkuste nafotit podpis, on takto není čitelný,
ani s brýlemi.
Registrovaný uživatel
Ad #42

Paní Kolemjdoucí, tou poslední větou jsem asi nejasně vyjádřil svůj názor , že profesor Holý si mohl pokládat za čest, že z jeho ateliéru na AVU vzešel a po jistou dobu byl starší tvorbou svého učitele i silně ovlivněn tak dobrý
malíř, jakým Ladislav Karoušek byl.
Registrovaný uživatel
Zde detail podpisu, ale nevím

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já bych asi Karoušek nečetla,
ba ani styl tomu jménu nenapovídá,
f.
Registrovaný uživatel
Děkuji - také nevím.
Přikládám zde jeden pastel a děkuji za názor. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No pro zasmání dobrý :- )

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Odhad ceny obrazu od M. Holého

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1