Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » OPÁL DREVNÝ

Vykupminci.cz
Numisargo

OPÁL DREVNÝ

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Drevný opál
Slovensko, Starohorské vrchy, Staré Hory

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Kde je Grofík či další, Toto vidím a slyším prvně, mohl by jste to někdo stručně vysvětlit? Děkuji.
_______________
Registrovaný uživatel
prengel napsal
Drevný opál
Slovensko, Starohorské vrchy, Staré Hory


toto ako skamenelé drevo nevyzerá vôbec. za mna je to len opál
Moderátor
........ano a na to je třeba odborník, Já nevím, neznám
_______________
Registrovaný uživatel
caco napsal
prengel napsal
Drevný opál
Slovensko, Starohorské vrchy, Staré Hory


toto ako skamenelé drevo nevyzerá vôbec. za mna je to len opál



Nie "len" opál, ale hezký opál ;)

Zdravím všechny
kpt
« Poslední úpravu provedl(a) kpt v 21. 7. 2021, 21:26. »
Moderátor
Opál je hezký, ale pane kapitáne mohl by jste své nadšení rozvinout? Je to kámen či dřevo, nebo je to prorostlé zkamenělé dřevo s něčím? Děkuji.
_______________
Registrovaný uživatel
Niečo málo pre Atmanna, všetky drevné opály a limonokvarcitovo – opálové hmoty na Slovensku majú svoj pôvod v treťohornej činnosti vulkánov.

Geológovia tvrdia odohrávalo sa to 15 - 12 miliónov rokov pred Kristom.

Pri jednotlivých erupciách boli lesy v okolí vulkánov zasypávané jemným sopečným prachom s vysokým obsahom kremeňa, kremenné roztoky postupne prenikali do zasypaných kmeňov a vetiev a nahrádzali uhlíkové zložky dreva koloidným kremeňom pri zachovaní štruktúry dreva vrátane letokruhov.

Slovenko má hodne lokalít , občas bolo možné nájsť opál aj na poliach, žiaľ dnes sa hodne obrábaných poli premenilo na lúky , čiže nevykonáva sa orba a zrejme aj drevné opály čakajú na lepšie časy... :D
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Děkuji, je to zajímavé, proč to není uhlí? Ale to je asi blbá otázka. No, ale leštěný opál musí být krásný.
_______________
Registrovaný uživatel
Pri vzniku uhlia boli iné podmienky, ale aj to sa delí na čierne, hnedé a rašelinu a všetky skupiny majú ešte kvalitatívne podskupiny...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Grofik,
děkuji, dobré vysvětlení.
_______________
Registrovaný uživatel
Altmann nemáte za čo, je to úplne telegrafické.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Opál je hezký, ale pane kapitáne mohl by jste své nadšení rozvinout? Je to kámen či dřevo, nebo je to prorostlé zkamenělé dřevo s něčím? Děkuji.


Není to dřevo, a není to ani zkamenělé dřevo. Pojem "drevný opál" kolegů ze Slovenska bych nerad vysvětloval, mohl bych se dopustit nepřesností.

Je to prostě hezký kousek kamene - minerálu - obecného opálu, s hezkou barvou, pokud se tedy někomu líbí tyto přírodní "zemité" barvy a odstíny.

Kvalita vypadá taky slušná, na lomu má voskový lesk, možná by se z něj dal vybrousit sbírkový "raritní" drahý kámen - cabochon (česky čočkovec) do sbírky místních "drahých" kamenů.

Pokud bych na něj narazil, určitě bych jej zvedl a se zájmem si jej prohlídl.

To ovšem nesouvísí s tím, že by měl mít nějakou extra vysokou finanční hodnotu. Pojem "drahý kámen" se dnes používá pro minerály jakkoli barevně a strukturně zajímavé, které snesou opracování a leštění, ne jen ty klasické rubíny a safíry a diamanty, a pojem "raritní" pak znamená, že jej právě z toho konkrétního místa (lokality) můžete mít ve sbírce třeba jen vy nebo úzký okruh zájemců - místních patriotů. Cena takových sbírkových raritních místních kamenů pak klidně nepřesáhne ani cenu za zpracování.

Důležité je zda se kámen líbí nebo nelíbí.
« Poslední úpravu provedl(a) kpt v 23. 7. 2021, 19:23. »
Registrovaný uživatel
Dovolím si dať odkaz na odborné popísanie drevných opálov, myslím autor je uznávaná autorita vo svete geologie...
http://karstenmineraly.blogspot.com/2016/01/opaly-drevne-opalovo-kremenne-hmoty.html
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
kapitáne,nic proti tobě ,ale grofikův výklad ,zdá se mi logičtější a přesnější.... ;) :D :P
Registrovaný uživatel
kpt napsal
Pojem "drahý kámen" se dnes používá pro minerály jakkoli barevně a strukturně zajímavé, které snesou opracování a leštění,...


Což je kupodivu ten správný význam.
Registrovaný uživatel
ramires napsal
kapitáne,nic proti tobě ,ale grofikův výklad ,zdá se mi logičtější a přesnější.... ;) :D :P


No, je to možné, proto jsem napsal že pojem "drevný opál" kolegů ze Slovenska bych nerad vysvětloval, že bych se mohl dopustit nepřesností.

V nabídnutém odkaze na prvních dvou fotkách jsou skutečně drevné opály, tedy opálem, resp. hydrogelem SiO2 fosilizované dřevo se zachovanou a zřetelnou původní strukturou dřeva.

Ale ne každý opál vulkanitů tak musel vzniknout, hydrogely SiO2 horninou kolovaly a usazovaly se i v jiných dutinách, i mimo dřevo. No, prostě se mi jeví, že na původní fotce je prostě opál, hezký vzorek obecného opálu, ale že tam žádnou strukturu dřeva nevidím, že nemusel vzniknout ze dřeva. Stejně jsem původně jen chtěl napsat - pochválit, že je to pěkný vzorek opálu.

Zdravím
kpt
« Poslední úpravu provedl(a) kpt v 24. 7. 2021, 22:23. »
Moderátor
To se mi líbí, dva vědci se dohadují, ale z toho žádná válka nebude. Ale držet si odbornost to je správné.
_______________
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
To se mi líbí, dva vědci se dohadují, ale z toho žádná válka nebude. Ale držet si odbornost to je správné.




1) nejsme ve sporu, doplňujeme se

2) samozřejmě pokud koloidní SiO2 impregnoval a postupně nahradil pletiva dřeva, se zachováním rozpoznatelné struktury dřeva, vznikl "drevný opál",

3) ale v tom stejném místě, v tom stejném čase, při téže geologické události, týž koloidní SiO2 nemusel impregnovat pouze dřevo, ale mohl se soustředit a utuhnout v jakékoli dutině, trhlině, vznikl složením, barvou stejný opál, ale nemůže se mu říkat drevný, protože neimpregnoval dřevo, nevznikl "ze dřeva", nemá strukturu dřeva, je to prostě opál (jak původně správně tvrdí Caco).

Opakuji nejsme ve sporu, je to třeba vzájemně doplnit. Já mluvím o konkrétním kameni a vyjádření, že to je "len" opál, kde jsem přidal že je to hezký mineralogický vzorek, a to je moje odpověď právě k tomu výše uvedenému vzorku.

Zdravím
« Poslední úpravu provedl(a) kpt v 25. 7. 2021, 19:35. »
Registrovaný uživatel
Nooo... dve fotky drevného opálu (ešte aj ten môj názov...) a jaká diskusia :-)
Ja som len amatér začiatočník v oblasti víkendovej mineralógie... ,ale volajú to tak starší kamoši...
Ale ďakujem páni, dozvedel som sa (vďaka tejto diskusii) zase nejaké nové info o tomto druhu kameňa, čo som pred tým ani nevedel.

Pozdravujem ,,Znalých,, a ešte raz díky. Prengel

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Minerály » OPÁL DREVNÝ

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1