
No... predmetný kamenný nástroj (drvič obilnín a iných potravín /na tom by sme sa myslím mohli zhodnúť/), bol nájdený na lokalite mieste (pole), kde boli už v minulosti nachádzané aj iné časti kamenných nástrojov, malé kamenné sekerky (na opracovávanie koží a pod.), veľké množstvo úlomkov keramiky, prasleny a rôzna iná kamenná industria. Pred pár rokmi môj kamarát, ktorý býval v blízkosti tejto lokality v katastri okr. Galanta, kontaktoval (už presne neviem, či...) nejaký archeologický ústav v okrese GA s miestnou príslušnosťou, alebo kontaktoval priamo nejakého pracovníka archeológa z tohoto ústavu, ale tak či onak sa na danom území vykonával ,,nejaký,, archeol. prieskum, výskum (ako dlho to prebiehalo a aké konkrétne výskumy tam realizovali neviem), ale po ukončení prieskumu, archeológovia svoje výsledky prezentovali v rámci nejakej písomnej práce (správy), kde na základe predmetného výskumu konštatovali, že na danom území sa v dobe staršieho až stredného neolitu nachádzala osada. Na základe keramického a asi aj iného archeo. materiálu, ktorý bol počas výskumu získaní a skúmaní, uviedli, že tieto artefakty patria ľuďom kultúry s lineárnou keramikou. (neviem či to ešte nespresnili, že v dobe kultúry s lineárnou keramikou mladšou až strednou dobou tejto kultúry)?
Pokiaľ teda je predmetný kamenný drtič z tohoto miesta (a to je!) tak ho s vysokou pravnepodnosťou používali v tejto dobe... (samozrejme by sme mohli polemizovať, či sa nejedná o nejaký starší nástroj, ktorý sa nejako primiešal k tým ostatným, ale v tejto dobe a šase (KsLK) sa bežne používal.
A pokiaľ je to tak, tak :
Starý a stredný neolit (po novom 5700 – 4700 pred Kr., po starom 5000 – 3900/3800 pred Kr.) ...a:
Kultúra s lineárnou keramikou v širšom zmysle bola archeologická kultúra v strednej Európe v neolite: podľa novšieho datovania cca 5700 pred Kr. – 5000 pred Kr. (do 4700 pred Kr. vrátane želiezovskej skupiny); V užšom zmysle sa ako kultúra s lineárnou keramikou označuje len kultúra so západnou lineárnou keramikou.
No a toto sú tie informácie na základe ktorých som si dovolil rámcovo datovať jeho vek používania... Ale archeo vyštudované nemám a ani konkrétny obor v archeo, ktorý takéto nálezy bežne datuje. Tak keby si ho napr. datoval o 300 rokov skôr, alebo 300 rokov neskôr, ja nepoviem nič... :-), ale tiež by to nemuselo byť platné, lebo... kto vie ako sa ešte tieto obdobia časovo budú meniť (medzi starším spôsobom datovania kultúr a novým datovaním je rozdiel 700 rokov :-)

Milá věc . I když jedna z nejběžnějších , která se dá na pravěkých lokalitách najít .Mě vždy bavila a až dojímala skutečnost , že tu část , která chybí vlastně pravěcí lidé , spolu s rozdrcenou moukou …smědli . A tak si tyto zrnotěrky pracovně nazývám – „kameny , které nebyly dojezeny“… :- ))
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.