Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » Oprava rozlomené mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Oprava rozlomené mince

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Mám denárovou minci rozlomenou na 3 kusy a potřeboval bych ji dát dohromady. Poradí mi někdo kontakt na nějakého restaurátora nebo zlatníka, který v tom má bohaté zkušenosti a ví jak takovouto minci dát zase dokupy? V ideálním případě bych rád viděl fotky i nějaké předchozí práce, neboť mi na té minci záleží a nerad bych ji nechal zprasit.
Registrovaný uživatel
No nevím jestli by nějaký restaurátor dokázal opravit minci, aniž by pak bylo možné poznat zlomy.
Možná by nejjednodušší řešení bylo poskládat minci a zalisovat do obalu na míru.
Registrovaný uživatel
To denar: důležité je, jestli není i prohnutá - pak s tím asi nepůjde dělat nic. Ale jinak na denár bych spíš doporučil šikovného modeláře - jediná možnost je totiž lepidlo, protože při nahřátí by to s tak tenkou a křehkou mincí nemuselo dobře dopadnout.
Registrovaný uživatel
Resp. s tím prohnutím - možná by šla slepit i ta, ale otázkou je, jak jednotlivé části lícují a jak by pak držely pohromadě - chtělo by to vidět. Lepení ale tak jako tak považuji za jedinou možnost.
Registrovaný uživatel
To vassilij: Já osobně viděl už pár mincí takto slepených a nevypadalo to nic moc. Vypadalo to jak slepené pryskyřicí. Ale je možné, že majitel to jednoduše odbil.
Registrovaný uživatel
To LukeH2O: proto píšu, že bych to svěřil modeláři - lepidlo je potřeba nanést jen na hranu a v takovém množství, aby po spojení částí nepřeteklo do plochy mince. Mince šíleně "nabastlené" jsem už viděl taky, jen nevím, bylo-li to vinou nedostatečně šikovného autora nebo tím, že by mnou uváděné malé množství lepidla nedokázalo spolehlivě udržet minci pohromadě.
Registrovaný uživatel
díky za diskuzi k uvedenému tématu. Jen doplňuju, že mince je opravdu navíc prohnutá a proto to chci svěřit odborníkovi. Lepení mince se mi zdá taky jako dobrý nápad, nevím, ale nakolik to bude pevné a na jak dlouho takové lepidlo vydrží. Raději bych opravu stříbrem, ale viděl jsem jednak perfektně spravenou minci (tu dělal zlatník, co už bohužel zemřel) a jednak "zprasenou" minci a takto bych tu svou nechtěl nechat dopadnout. Takže doufám, že se ozve někdo s nějakým solidním kontaktem :-)
Moderátor
Nechci být špatný prorok, ale pokud nejde o nějakou vzácnost, tak profesionální spravení vyjde na víc, než kdyby se prodal a koupil nový, celý :)
Moderátor
Rekl bych ze ten kousek k oprave asi daleko od RRR nebo U mit nebude. Proto i pokud sezenete nekoho znaleho, dal bych mu nejdrive neco jineho, levneho a poskozeneho pro provedeni ukazky prace.
Registrovaný uživatel
Tak tu Emmu bych svěřil restaurátorovi do muzea nebo bych si vyhledal na googlu seznam restaurátorú a ty bych obvolal.A určite bych to lepil priskyřicí!Ale jestli to nebude sedět dohromady tak bych to určitě nerovnal,jelikož se to rozpadne na prach.
« Poslední úpravu provedl(a) denary v 21. 6. 2010, 21:12. »
Registrovaný uživatel
Také mně napadla Emma z Aukra :P .
Registrovaný uživatel
Typ na restaurátorku z muzea bych měl a je dost šikovna. Nevim ale jestli už lepila mince. Většina rozlomených archeo mincí se podle mě nechává tak a dělá se rovnou kopie pro veřejnost.
Registrovaný uživatel
Marfy má pravdu. Konzultoval jsem to s odborníkem a vůbec se do toho nepouštějí. Pouze je zakonzervují a přiloží k sobě. Nechtějí do historického materiálu vůbec zasahovat.
Registrovaný uživatel
denar - skúsil by som to konzultovať tu: http://www.obnova.sk/
Registrovaný uživatel
to denary, sucky7: díky za spekulace o tom, o jakou minci jde :-) To mi ale k nalezení kontaktu moc nepomůže. Nejlépe se s odhadem trefil pan Kučera, který správně předpokládá, že se jedná o RRR minci. Samozřejmě bych dal na opravu nejprve běžnou minci, abych viděl výsledek, ale jinak velmi dobrá úvaha :-)
Marfy a Ambrosius: pokud máte odborníky se kterými je možno to konzultovat, tak mi je prosím napište. Díky.
to Brett: díky za odkaz, zkusím požadavek poslat do té diksuze.
Registrovaný uživatel
Ve svém archívu jsem našel jednu opravu, o které si myslím, že byla kvalitně provedena. Mince byla rozlámána minimálně na 3 části. Na první pohled je to perfektní, samozřejmě pod lupou to vidět je. Když víte, kde spoje hledat, tak se to pozná i bez lupy, ale i tak zdařilá práce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
denar napsal
Marfy a Ambrosius: pokud máte odborníky se kterými je možno to konzultovat,


Odborníka na mince bohužel ne, spíše na keramiku.
Jedná se pracovníky ústavu archeologické památkové péče z Brna.

Co patason? Ten má spíš kontakty na "mincaře", pokud není takový šikula sám ;)
Registrovaný uživatel
to ambrosius: hodil by se mi i restaurátor na keramiku a navíc jsem z Brna. Pokud můžete poslat kontakt, tak mail je v mém profilu. Děkuji
Registrovaný uživatel
Tak jsem Ti poslal mailika. Doufám, že správně, neboť z profilu nemáš povoleno zasílání.
Poslal jsem to na letr.olomouc.... tj. adresu, kterou jsem našel v jiných příspěvcích
Registrovaný uživatel
Asi bych toto řešil slepením mince vteřiňákem /dá se dodatečně odstranit/za použití modelíny, kde při lepení se zlomy k sobě fixují v modelíně a do zaschnutí drží tvar. Takto se restauruje třeba stará keramika.
Registrovaný uživatel
Marfy napsal
Typ na restaurátorku z muzea bych měl a je dost šikovna. Nevim ale jestli už lepila mince. Většina rozlomených archeo mincí se podle mě nechává tak a dělá se rovnou kopie pro veřejnost.


Zdravím, muzete mi napsat kontakt na tu restauratorku prosím, mam dukát na opravu.diky burianolog@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Jen náhodou jsem narazil na tyto stránky,a i když příspěvky jsou již poměrně přestárlé,nedalo mně,abych nezareagoval na otázky stran oprav mincí.Zabývám se šperkařinou a pro svého španělského přítele jsem pár poškozených stříbrňáků již opravil.Nebyly sice zlomené,ale děravé,případně poškozené po neodborném odstranění ouška atd.Pochopitelně že každá mince vyžaduje osobitý přístup,a ne každá se dá poravit.Oprava je sice zásah do autentičnosti mince, ale sběratel,který ve své sbírce má rád kousky v co nejlepší kvalitě,dá mnohdy přednost zdařilé opravě před děravým kolečkem.Na ukázku pár fotografií před a po opravě.Co se týče zlámaných stříbrňáků,tak ty by se daly možná taky dát dohromady Ag pájkou a pak napatinovat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pošlete mi prosím na sebe kontakt, někdy se to může třeba hodit, díky
2002martin@seznam.cz
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
denar napsal
... díky za spekulace o tom, o jakou minci jde :-) To mi ale k nalezení kontaktu moc nepomůže.

Kdyby jsi netajnůstkařil, nemuseli bychom spekulovat. :evil:
Registrovaný uživatel
zlatonik69:
mas sikovne ruky a cit pre detail, ako ex-zubny laborant to vidim uplne jasne.
tiez poprosim o kontakt na moj mail,
jeden nikdy nevie.
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Nápovědy a návody » Oprava rozlomené mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1