Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Ošetřování zinkových mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Ošetřování zinkových mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,
dočetl jsem se (v katalogu pana Judr. Novotného), že oxidaci zinkových mincí (např. protektorátní) lze zamezit pomocí:

- zaponového oleje
- parafinového oleje
- olejem na zbraně

Zajímalo by mě Vaše poroučení. Nerad bych mince znehodnotil.
Pokud bych takto minci ošetřil, mohu ji uchovávat v albu?
Moderátor
Před několika lety jsem na ně použil olej na zbraně, a nepřipadá mi, že by jim to ublížilo.
Registrovaný uživatel
Čištění a ukládání zinkových mincí je poměrně problematické. Co se týče čištění zinkových mincí, má to velmi dobře popsáno Oliver na svých stránkách. Do sbírky doporučuji ukládat pouze mince bez tzv.bílého moru (bílé fleky na minci). Mince napadená bílým morem je již nevratně poškozená což se ukáže po jeho příp.odstranění. Způsoby konzervace uvedené v literatuře mají všechny své plus i minus. Konzervace zaponovým lakem (ne olejem) minci před oxidací ochrání ale mince se nepřirozeně leskne a při pohledu pod různými úhly vytváří duhové barvy. Problematické je i případné pozdější odstranění laku nitroředidlem kdy mince ponechaná nějakou dobu v ředidle může po vyjmutí změnit barvu (vyzkoušeno). Konzervace olejem, kdy velmi jemným hadříkem vytvoříme na minci tenký ochranný film ji také ochrání, ale při uložení v mincovní skříňce snadněji chytá prach a v albu může vytvářet nevzhledné mastné fleky.
Já zinkové mince nijak nekonzervuji. Nejdříve minci umyji v teplé mýdlové vodě za pomoci štětečku s velmi jemnými vlákny. Poté ji "sterilizuji" krátkým povařením v destilované vodě kdy ji přidržuji vhodnou pinzetou. Po vyjmutí ji osuším papírovým kapesníkem a po vychladnutí jde do alba (kvalitního). Mám je tam uložené již roky a žádné změny k horšímu na nich nepozoruji.
Závěrem upozornění: všechny postupy doporučuji nejdříve vyzkoušet na mincích nízké hodnoty kde případná chyba nebude tolik bolet.
Registrovaný uživatel
Nenapadlo by mě minci vařit, ale vypadá to rozumně.
Každopádně si to potrénuji na nesbírkových věcech.
Registrovaný uživatel
Vaření je ještě v pořádku, už tu bylo i smažení na oleji při patinování měděných mincí :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
jj právě to čtu!

Budu shánět Konkor. Vypadá to, že numismatika je akční :)
Registrovaný uživatel
:D to každopádně...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Robbie napsal
................už tu bylo i smažení na oleji při patinování měděných mincí :)


To je doufám legrace... 8)
Registrovaný uživatel
Není, u nalezených měděných mincí co jsou skoro po smrti je to možnost jak minci hezky zachovat.
Zde je výsledek :
Obrázek vložený uživatelem

Samozřejmě to nebylo myšleno na mince ze sbírek, ale někdo se nechce vzdát minciček nalezené detektorem i když vypadají strašně, proto zkouší různé způsoby.
Další možnost je čištění špenátem, po tom se mi ta mince moc nelíbí. Avšak i tento španátovej proces se dá obejít a udělat ho i jinými prostředky ... ale to už sem nepatří
Registrovaný uživatel
..no tak to teda zírám :shock:
A naprosto si dovedu přectavit (a ani bych se nedivila) jak mi můj manžel volá MUDr.Chocholouška,když bych si ty mince šla u nás doma smažit 8)
Registrovaný uživatel
Michaela napsal
Robbie napsal
................už tu bylo i smažení na oleji při patinování měděných mincí :)


To je doufám legrace... 8)


Není, ale moc to nefunguje :P Navíc to strašně smrdí... :D
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Ošetřování zinkových mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1