Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Otakar Čila

Vykupminci.cz
Numisargo

Otakar Čila

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahojte. Potreboval by som pomôcť s ocenením. Rozmer obrazu 40x50, olej asi na sololite, obraz je zasklený. Nie je poškodený. Videl som skončené aukcie ale neviem ktoré sú naozaj reálne predaje.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sbírám O.Čílu, hlavně jeho orientální a balkánské obrazy, nicméně tohle mě poslalo do kolen, buď to z nějakého důvodu ( třeba přežití ) musel namalovat ve vězení, kde byl od 49 do 58 ( dostal od těch sviní 20 let ), nebo nevím a je to falzum.
https://www.obrazy-aukce.cz/aukce-detail/3077/portret-klementa-gottwalda.html
Registrovaný uživatel
dula77: jestli je to pravý Číla, tak bych na Vašem místě vycházel z nejčastěji udávaných výsledků aukcí podobných (námětem i velikostí) Čílových obrazů
u dražebníků se slušnou pověstí. Můj odhad trochu poučeného laika - do 20tis.Kč.

ganmiki: Číla měl v rodině dva generály - legionářského bratra a c.k. švagra,
a v rámci své služby vojáky maloval (viz 3.foto). KG chtěl asi pro svou podobiznu toho nejlepšího ...
Přikládám fotky dvou podobných obrazů. První je od Číly a autora druhého se mi určit nepodařilo. Nemohl snad Číla obrazy značit i jinak než svým známým podpisem
"O. Číla"? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No to že KG mohl chtít nejlepšího malíře je možné, že si pro to vybral Čílu, který byl v té době už 2 roky za katrem ( ano maloval i tam, např. spoluvězně ) mi ale moc nesedí, pokud ano, dobrovolné to jistě nebylo. Každopádně já bych si zrovna tento obraz s KG nekoupil ani na 500, nelíbí se mi.
O pseudonymu OČ nic nevím, znám jenom jeho cca 2 styly signatury, ten co je na KG a na úplně prvním tetřevu, a pak Ot. Číla, který je občas na orientálních motivech. Co se týče falzifikace, pak se tak děje převážně u obrazů s loveckými ( mysliveckými ) motivy.
Registrovaný uživatel
Tak ono to hlavně vypadá, že to Číla původně vůbec nebyl...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Asi jako jeden z mála zde jsem ještě na školním výletě do Prahy viděl na Vítkově vycpaného Gottwalda. Matně si vzpomínám, že ale nebyl v uniformě. Jinak byl jako živý (jako na tom komentovaném obrazu).
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Tak ono to hlavně vypadá, že to Číla původně vůbec nebyl...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



Máte pravdu - kde nic tu nic
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ten obraz není špatný :- ).Dělal ho někdo , kdo se v malířství musel vyznat .A to , že soudruhovi G přelomil levou ruku a ještě to vypadá , jako by tou samou rukou chtěl vzápětí zahajlovat a nasadil mu hlavu , která proporčně odpovídá hlavě dítěte….navíc má generálskou uniformu , takže vypadá , jako dítě co si hraje na vojáčky ..já si myslím , že tady se někdo chtěl soudruhům po svém …odvděčit :- )) Je to vlastně hezká karikatura kreatury :- ))
Registrovaný uživatel
jo , přelomil mu pravou ruku :- ))
Registrovaný uživatel
Já si tedy úplně nemyslím, že by autor té zřejmě nechtěné karikatury uměl malovat. Páč by si uříznul úplně prvoplánovou uměleckou ostudu.
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Tak ono to hlavně vypadá, že to Číla původně vůbec nebyl...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Ano, děkuji za potvrzení mé doměnky, pramenící z toho, že jsem tomu tématu fakt nerozuměl, že jde o falzum, navíc jako sběratele a obdivovatele práce OČ pro mě osobně vzhledem k historii rodiny Čílů a Otakara samotného falzum na přesdržku.
Registrovaný uživatel
Tady s kým máte tu čest: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=923377&typ=PLATNY
Jinak ten aukčník, Rýdl, sem kdysi chodil pro rady: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/nepozna-nekdo-autora-19529x2
Registrovaný uživatel
Jen poznámka k uniformě. Tu má Gottwald správně, jelikož je to uniforma "velitele československé branné moci", kterýmžto jakožto prezident byl a skutečně tuto uniformu používal. Stejně tak posléze Zápotocký. Nárameníky s jednou velkou hvězdou, ala sovětský maršál a československým lve, jsou právě nárameníky velitele čs. branné moci.
Registrovaný uživatel
Obraz samozřejmě vypadá směšně .Ale jsou tam věci ,které odkazují na výtvarnou poučenost .Třeba pohledově skosený nárameník a na něm dobře , s ohledem na toto skosení namalovaný lev a pár dalších drobností..A potom dětsky velká hlavička , zlomená ručička a vlastně aspoň pravá , utržená nebo ochrnutá nožička :- )) .Jako by někdo uměl dobře násobilku , ale nevěděl kolik jsou dvě a dvě ... Já si pořád myslím , že ten obraz je pomsta :- ))
Registrovaný uživatel
Tak minimálně tato diskuze přispěla k tomu, že si toho Čílu už nikdo nekoupí. Promptně byl nahrazen Novákem.
Registrovaný uživatel
V té galerii v Hradci Králové jsem před asi dvěma měsíci dražil obraz a posléze osobně vyzvedával, pan Rýgl byl velice ochotný a působil na mě dojmem slušného člověka, rozhodně bych mu nezazlíval že nepoznal nějakého Čílu. Padělky se vyskytují skoro v každé aukční síni.
Registrovaný uživatel
Potvrzuji, že se pan Rýdl k celé věci postavil správně a chci věřit, že falzum při přijímání obrazu do aukce nepoznal, moje nasrání směřovalo na padělatele, to že se Čílou podepisuje kdejaký "zajíc v lese" je známo, ale neirituje mě to tak, jako podepsat jeho jménem obraz KG a datovat ho do roku, kdy OČ díky bolševikům seděl za katrem, to je vrchol hnusu.
Registrovaný uživatel
Já jsem nikdy nepotkal žádného majitele aukční síně nebo znalce, který by nebyl velice ochotný a nepůsobil dojmem slušného člověka. A to mezi nimi byli pěkní ptáčci! Takže nějaký dojem z někoho je zcela nicneříkající.
Fakt je, že ještě v březnu to bylo nepodepsané https://aukro.cz/obraz-klementa-gotwalda-7058254205 . Tzn. pokud v tom přímo neměli prsty, tak nikdo z té galerie to pořádně neprohlídl, aby zjistil, zda není podpis zfalšován, ani neprovedl vyhledání obrázku přes Google, aby zjistil, odkud vítr vane. Dále se standardně položky aukce nestahují tak, že se místo nich vlepí jiný obraz. Vždyť je to směšné, že ve webové adrese je „portret-klementa-gottwalda.html“ a pod tím kytice.
Registrovaný uživatel
Protože na tu stránku jděte přes původní odkaz. Z webu se na ni už nedostanete a je to v adrese už správně. Spíš by mě zajímalo, co bude s obrazem dál.
Registrovaný uživatel
Myslíte, že tohle je Otakar Číla? Mně se nějak nezdá i kvůli té značce poblíž pravého horního rohu obrazu. Další fotky jsou na Aukru, kde se aktuáně draží.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
I KDYŽ JE TO MALÁ VĚC A SPÍŠE STUDIE , CHYBÍ TAM TA "RYCHLÁ "SVIŽNOST CO VĚTŠINOU STUDIE MAJÍ A I CHYBĚJÍCÍ KUS ZADKU-PLANDAVÉ KALHOTY TO NESKRYJÍ , DIVNÉ PRSTY RUKOU ATD...ZA MĚ TAKOVÁ UTAHANÁ ZÁLEŽITOST... SPÍŠ BYCH SE TOMU VYHNUL :-))
Registrovaný uživatel
Taky nesedí stíny - noha x džezva
Registrovaný uživatel
floodland napsal
Protože na tu stránku jděte přes původní odkaz. Z webu se na ni už nedostanete a je to v adrese už správně. Spíš by mě zajímalo, co bude s obrazem dál.


Předpokládám, že se obraz vrátí k majiteli a ten se ho pokusí prodat jinde, například obrazyvaukci.cz
Registrovaný uživatel
bolt napsal
Myslíte, že tohle je Otakar Číla? Mně se nějak nezdá i kvůli té značce poblíž pravého horního rohu obrazu. Další fotky jsou na Aukru, kde se aktuáně draží.


Ne, není to Otakar Číla. Ten musí v hrobě úplně rotovat...
Registrovaný uživatel
4 bolt: To je vtip??
Podívejte se jen na to naprosto amatérsky namalované ucho, nebo v rámci kompozice namalovanou lulku, kterou si jakoby do toho svého ucha svou neumně namalovanou (jakoby slitou) levou rukou strká?-))) A to mezi jeho nohama jsou stíny anebo díry v jeho "teplácích"?? O těch "brilantně umělecky vyvedených" stínech na dlažbě pod jeho zadkem či za tím kalíškem u levé nohy ani nemluvě..
Toto "dílo" namaloval evidentně naprostý amatér a naprostý NEUMĚL!!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Otakar Čila

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1