Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » otázka

Vykupminci.cz
Numisargo

otázka

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Vieme, že Archy sa venuje grošíkom, kacuro sleduje rozmanitosť razieb u denárkov, Arkas má najradšej kvalitu proof. Preto dám jednu otázku: Čo Vás inšpirovalo k zbieraniu mincí práve toho obdobia, ktoré zbierate.
Moderátor
Ja som pôvodne (tak ako všetci ) zbieral úplne všetko. Potom som sa dostal k nejakej základnej literatúre a všade som na groše narazil. Niečo som si prečítal a povedal som si, že aspoň jeden musím kúpiť do zbierky. Prvý groš som kúpil pred dvoma rokmi a dvoma mesiacmi, bol to Václav IV. v dezolátnom stave, dal som za neho 350,-Kč :( hrôza! Potom pomaly niečo pribúdalo, ale stále som zbierku obohacoval aj inými razbami, hlavne Leopoldom, antikou, jednoducho všetkým. Groše ma ale fascinovali stále viac, zháňal som literatúru, apísal článok, jednoducho ma to chytilo. Pred časom mi jeden zberateľ ponúkol veľmi peknú kontramarku a tým 80% mojej zbierky odzvonilo. Všetko som rozpredal, kúpil kontramarku a ešte mi zostalo na pomerne dosť pekných kúskov grošov. Teraz už zbieram iba groše, ale jeden nikdy nevie čo bude o rok, o dva. Pražské groše sú mi veľmi blízke aj dobou v ktorej obiehali, stredoeurópsky stredovek mi je mimoriadne blízky. Chcel som sa venovať skôr uhorským razbám tohto obdobia, ale zbierať fenigy sa mi nechcelo (nerozumiem im veľmi), na dukáty som financie nemal a uhorské stredoveké groše sú dnes skôr ratitou. Česká grošová scéna je veľmi kompaktná, groše a ich diely vytvorili perfektne prepracovanú jednotnú sústavu, ktorá je parádne čitateľná. Odporúčam... :)
Registrovaný uživatel
Já sbírách hlavně Československo od roku 1918, pomalu ale začínám přecházet k R-U, protože z ČSR mi chybí už jen pár mincí a to jsou hodně velký raritky a na ty při studentským životě nemam. Jinak mam ale ve sbírce zastoupeno hodně států - ty ale moc nerozšiřuju, jen občas západní Německo... A málem bych zapoměl - co mě k sbírání ČSR dovedlo, asi poměrně snadná dostupnost mincí + darovaná sbírka.
Registrovaný uživatel
No já začal sbírat Habsburky, protože největší část sbírky na které stavím tvoří právě jejich ražby - akorát jsem se zbavil všech cizích a nechal si jen české, moravské a slezské. Mám i jakýs takýs základ sbírky grošů a pár kousků denárů a brakteátů - na ukázku. Jinak jsem z jednoho velkého konvolutu, který děda někde koupil poskládal i sbírku Československa - pochopitelně bez velkých rarit jako 5hal 1924, 10 Kč 1933 apod.
Takže já jsem vlastně nikdy neprošel obdobím, kdy bych sbíral všechno.
Registrovaný uživatel
jakožto detektorář jsem propadl plně kouzlu mincí až poté, co jsem si prvních pár kousků nalezl právě detektorem. jelikož jsem ty drobné neznal, začal jsem se pídit, co jsou zač. má neznalost našich starších mincí mě vedla k tomu, že jsem se rozhodl, že si je posbírám. a tak to vše začalo. později jsem začal sbírat FJI., ale pak mě tyto mince už tolik netěšili. pachtění se za např. sejnou mincí, která má jen různé ročníky mě po roce omrzelo a jelikož se dost zajímám o historii středověku, začal jsem uvažovat o sbírání prvních českých mincí - denárků :) a jelikož mám rád historii do nástupu habsburků, přidal jsem k denárkům i brakteátky a pražské groše včetně jeich dílů :) FJI. jsem tedy zase prodal a nechal jsem si jen Československo
Moderátor
kacuro: a vieš že si to bol ty, kto ma priviedol na tú to otázku?? V jednej diskusii ste sa s Archym dohadovali ktoré mince sú krajšie, a mna zaujala veta "rozmanitosť ražeb". Preto som zvedavý ako si ostatný zdôvodnia prečo práve to" ich "obdobie. Ja som pozbieral českosklovensko, samozrejme že až na raritky, teraz ešte R-U, ale iba typovo, už nie ročníky. Lebo má to fakt niečo do seba, minca je stále rovnaká iba čo sa rok razby zmenil.. A pomaly začínam pozerať i po pražských grošoch ..... :lol:
Registrovaný uživatel
Jo jo, starodávné ražby jsou fajn... ale člověk aby jenom pil vodu a žral chleba, protože ty tisíce co se do toho dají dát :) ani nemluvim...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Robbie a začni sa venovať českým proofkam a pomaly aby si začal iba vodu piť....a bez chleba.. :lol:
Registrovaný uživatel
Mno jo... proofky nemají ale to správné kouzlo :? Když si představíš kolik a jací lidé museli mít v rukou takový Groš :shock: Třeba si za něj Václav koupil koně :o Nebo snad kvůli té minci někoho zabili ? :) ... je to prostě úžasné když to kouzelné kolečko držíš v dlani a uvažuješ nad tím ... :D
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Ale jinak souhlasím... už jsem se smířil s tím že Katedrála Sv. Víta mi ve sbírce bude chybět :roll: :D
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Robbie vystihol si to....... "kouzlo historie" to bude ten správný vyraz... :lol:
Registrovaný uživatel
ano o tom kouzlu historie mluvím stále :) je sice pravda, že jsou ty mince dražší, no ale co. tak třeba já si dávám každý měsíc stranou 2.000,- do "sbírkového fondu", pak nějaký ten svátek a narozeniny do kasičky také něco přihodí :) a z tohoto fondu financuji sbírku, sice přibývá pomalu, jedna mincička za měsíc až dva, ale zase je to krása :D
Moderátor
kacuro napsal
ano o tom kouzlu historie mluvím stále :) je sice pravda, že jsou ty mince dražší, no ale co. tak třeba já si dávám každý měsíc stranou 2.000,- do "sbírkového fondu", pak nějaký ten svátek a narozeniny do kasičky také něco přihodí :) a z tohoto fondu financuji sbírku, sice přibývá pomalu, jedna mincička za měsíc až dva, ale zase je to krása :D

a do roka je to kolem 20 mincí, za 5 rokov kolem stovky....za10 rokov ....atď... :lol:
A na druhej strane by to asi nebolo ono, keby si mal všetky mince naraz, z čoho by si sa tešil???
Registrovaný uživatel
facctory: přeně tak, člověk si váží spíš toho, co těžce sháněl. sbíral jsem jako dítě pivní etikety a jednou jsem měl možnost koupit 2000 PE SSSR, pak mi ale leželi v krabici a ani mě na ně nebavilo koukat. za to Československé, které jsem sháněl po hrstkách, jsem si prohlížel pořád :) tak jsem ty ruské zase prodal, tenkrát to byl můj nejlepší obchod, bylo mi 13 a ty PE jsem koupil za 400,- a prodal za 2000,- :)
Registrovaný uživatel
Kua to jsi měl ve 13 tolik peněz ? :))
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Robbie: já už byl od malička spořivý chlapec, z měsíčního kapesného 50,- jsem si za pár let našetřil několik tisíc a dokonce si ke mně chodila máma půjčovat, jenže jsem byl tenkrát ještě hloupý a neúčtoval si úroky :D vlastně drobáky přibývali i když jsem chodil s lahvema a občas jsem za 5,- utřel nádobí :)
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 20. 6. 2007, 12:59. »
Administrátor
Robbie to nic neni. Znam kluka, kteremu je max. 13 let a jiz obchoduje se znamkami. Kupuje na burzach arsiky za 13 tisic - to je pro nej nic. Podnika na tatu, porada aukce, kseftuje s potrebami. Kam to spejeme? Dite uz ve svete penez misto hrani si na vojaky ci co, ale toto mi prijde desne uspechane a hlavne ma zivot desne jednoduchej, protoze ma penez od rodicu habadej...
Registrovaný uživatel
v tomto případě už se ale podle mě nejedná o sběratelství, ale pouze o investici do známek. takovým lidem brzy nebude nic svaté a výchova jistě také nic moc ...
Administrátor
Kacuro mas pravdu. Sice jako dite asi znamky sbira, ale az vyroste bude to pouze investice. V tomhle veku vest dite k podnikani je desne nerozumne. Vyroste z nej leda nejakej kseftar nic vic.... Ja, kdyz v sedmi zacinal se znamkami tak pro mne byla nejvetsi investice 2,00 Kc za znamku. A to je mi 25 takze zas tak dlouho to neni...
Administrátor
zas na druhou stranu mit konicek jako zamestnani je nadherna vec :-). musi to byt, ale z meho pohledu tvurci zalezitost. Ne jenom pouze koupit a prodat... To je nuda!
Registrovaný uživatel
známky jsem jako malý také sbíral, chodil jsem měnit k jednomu chlapíkovi (bylo mu kolem 20let) v našem paneláku, no on mi spíš vždy něco dal, protože to co jsem měl já, to on měl už dávno. jednou když jsme se opět domluvili, abych přišel, tak mi povídá, že už známky přestal sbírat, že bude sbírat mince a všechny albumy plné známek mi dal :) tenkrát jsem šel po schodišti asi s deseti albumy a myslel si o tom chlapíkovi, že se zbláznil :) jenže to byl právě ten případ, kdy mi do kapsy spadlo tolik známe, tak jsem si je pak jen prohlížel a už nové známky nekupoval a časem mě úplně přestali bavit ... tenkrát za mnou přišel jiný kamarád, který také sbíral známky a jeden můj album se známkama se mu líbil, tak jsem ho s ním vyměnil za 50x pevních etiket a tak jsem se dostal k těm etiketám :)
Administrátor
Kacuro ty mas rozsahlou sberatelskou historii :-). To ja toho taky sbiral. Hokejove karticky, znamky, pohlednice. Mnoho z toho sbiram dal. Ted jako velky propagator sberatelstvi na netu :-)
Registrovaný uživatel
to jo, sbíral jsem i nálepky ze sirek, angličáky a v 15 letech také muziku, poslouchal jsem death metal a grind core (pro neznalé, to jsou hudební styly :))
loni jsem ze sklepa oprášil svou starou sbírku pivních etiket (asi 4000ks ČSSR), že ji prodám na aukru, ale pak, jak jsem si je začal prohlížet a ukazovat je přítelkyni, tak se mi jich zželelo a místo abych je prodal, jsem sbírku rozšířil na asi 6500ks :) jsem hrozný kramář, potřeboval bych být miliardářem, abych mohl sbírat všechno, co se mi líbí. ale to jsme zase u toho problému, že bych si toho pak nevážil a přestalo by mě to bavit, tak ať je to raději tak jak to je :)
Registrovaný uživatel
Taky jsem si prošel různýma obdobíma sběratelství.... začal jsem se zámkama, potom přišli hokejové karty, potom zase pogy, taky jsem měl v úmyslu sbírta angličátky (ale to jsem nějak nerealizoval), další sběratelská záložitost byly krabičky od sirek a prospisky....možná ještě něco ale nepamatuju si to :mrgreen: Poslední rok mě chytly mince, před půl rokem jsem dostal dědovu sbírku, tak jí pomalu předělávám podle sebe a zatím mě to baví. Ale už pomalu začínám pokukoval po starých motork¨ách - jednu mam v garáži a už plánuju další :D Jednou bych se rád věnoval i autoveteránům... ale ¨na to asi mít nebudu. Ale coje nejdůležitější, mince si nechám za každých okolností, protože jsem je dostal a mají pro mě velkou cenu (ona i tak sběratelská nebude nejmenší). Jinak všechny svoje sbírky z dětství mam a nějak je mi líto je prodat.
Registrovaný uživatel
Sakra tolik nostalgie :'( :roll: :oops:

:D Já měl odmalička takovou malou pokladničku,do které jsem si leccos schovával... dokonce i teď nedávno, když jsem se do ní díval, tak jsem tam dokonce našel RU mince, ani nevím, jak se tam dostaly... Ale nikdy mě jako malého nenapadlo, že bych je sbíral... to přišlo až nedávno, minulý rok... (od té doby se zahlcuju nepřeberným množství informací a rozdávám rozumy:)

A proto nesmírně obdivuju, že jste jako malí, byli schopní něco cílevědomě sbírat, protože já jsem si hrál tak maximálně s legem a vůbec jsem nevěděl která bije :) Natož abych systematicky zakládal sbírku mincí :)

Ale ze sbírkové činnosti... Nejdřív to byly hokejové kartičky,(Ty byly tenkrát populární, když u nás začínaly) pak hezké kameny, však víte, obsidiány a tygří oka a tak podobně :) ty mám rád do dneška, ale nikdy jsem se jim nevěnoval naplno... mám jich ale plnou krabici...

V 16, 17 jsem chodil pařit a na diskotéky a za holkama ... to byly jiné myšlenky :D No... pak jsem odmaturoval, uklidnil jsem se... usadil se a začal jsem sbírat bankovky no a to je už je krůček k mincím, u kterých jsem nadobro zakotvil a už nikdy od nich neodpluju :)

;)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pokec o mincích » otázka

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1