Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Padělek?

Vykupminci.cz
Numisargo

Padělek?

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Mám tady jeden dukát se kterým si nevím rady.. má nějaké úhozy, kde je jakoby zanesený bordel, který se moc nedaří vyčistit a když jsem si jeden na hraně prohlédl pod 150násobným zvětšením, vypadá to skoro, jako by pod zlatem byl jiný (bílý až šedý) kov a to černé byla spíš jeho oxidace. Také lehce hrbolatý zlatý povrch nevzbuzuje moc důvěry.
Co myslíte, jde o padělek - pozlacené jádro z jiného kovu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...možná by pomohlo foto celé mince...
Registrovaný uživatel
O jakou minci se vlastně jedná?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Dukát Josefa II, G, 1786. Pokud nepomůže takový detail, tak nevím jestli celek, ale dát to sem můžu, pokud by to bylo nutné, akorát bych to musel nejdřív vyfotit, protože mám jen mizerné fotky.
Registrovaný uživatel
Hmotnost a rozměry sedí? Pokud ano, může to být jen zanesená nečistota.
Moderátor
Ano, hmotnost sedí, rozměry nejspíš také (nemám tu teď elektronickou šupleru, ale porovnáním s jinými zlatými mincemi mi přijde, že pokud jde o padělek s jádrem z jiného kovu, tak by to muselo být něco s hustotou blízkou zlatu.. existuje něco takového (použitelného) ?
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Ano, hmotnost sedí, rozměry nejspíš také (nemám tu teď elektronickou šupleru, ale porovnáním s jinými zlatými mincemi mi přijde, že pokud jde o padělek s jádrem z jiného kovu, tak by to muselo být něco s hustotou blízkou zlatu.. existuje něco takového (použitelného) ?


Wolfram pocukrovaný platinou.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Dukát Josefa II, G, 1786. Pokud nepomůže takový detail, tak nevím jestli celek, ale dát to sem můžu, pokud by to bylo nutné,...

..no, pokud by jsi měl podezření na falzum, a to by mince s jiným kovem uvnitř byla, pak by určitě chtělo na posouzení vidět celou minci...
Jaká je vůbec ryzost těchto dukátů?
Moderátor
gorila napsal
tenzor napsal
Ano, hmotnost sedí, rozměry nejspíš také (nemám tu teď elektronickou šupleru, ale porovnáním s jinými zlatými mincemi mi přijde, že pokud jde o padělek s jádrem z jiného kovu, tak by to muselo být něco s hustotou blízkou zlatu.. existuje něco takového (použitelného) ?


Wolfram pocukrovaný platinou.

Wolfram me napadl, ale to by bylo asi drahe + spatne pouzitelne, ne?
A proc pocukrovane platinou? :)
Moderátor
korunka: ryzost dukatu by mela byt 98.6% ... dobre, dam sem fotku cele mince, ale az zitra, protoze pod umelym svetlem se mi nedari dobre fotky.
Moderátor
mno - moje jednoznacne resume bys mel za par minut ;)
Moderátor
oliver: a nedestruktivni metodou? :)
Moderátor
ano. provedu hydrostatickou zkousku, pokud mi to hodis zacatkem tydne do prace, tak se zrovna na mereni chystam, tudiz bych to mel u sebe jen den ci dva. myslim, ze hydrostatika odpovi v tomto pripade dost jasne. v tomto pripade (s ohledem na ten kousek mince co jsem videl), nepocitam s tim, ze se jedna o novodobou repliku a tudiz uvahy o tom, ze to bude plnene wolframem (technologicky narocne, cisty izolovan az v roce 1783) ci vylepsovane platinou (to by se nevyplatilo dnes ani tehdy) povazuju za naprosto irelevantni.

v pripade nejasnosti by bylo mozne provest dalsi nedestruktivni zkousky, ale to by te uz vyslo draz a zatim by to bylo predcasne. pokud by se to ukazalo jako zajimave publikacni tema a nebyl bys proti, udelal bych ti je mozna casem i gratis, ale ted ne, nestiham.

muj nazor (byt z te fotky co jsem mel moznost videt je to spis vesteni z kristalove koule a berte to prosim s rezervou) je, ze se jedna o stribrne jadro, ktere je pozlacene. to cerne co vidite, je pravdepodobne chlorid stribrny. dalsi alternativou by mohlo byt jadro z olova, tam je hustota jeste mirne vyssi nez u stribra. o pouziti jineho kovu bych neuvazoval. Muze tam byt nekolik procent rtuti - to nelze vyloucit - i ta by skore "vylepsila".

btw. pokud ma nekdo nejaka falza, ktera jsou pro neho spise zklamanim, rad se na ne podivam, pripadne odkoupim za ROZUMNOU cenu...
Registrovaný uživatel
mám par novodobých falz (FJI), něco koupeno v nevědomosti, jedno, nebo dvě označené pro můj zájem.... nemyslím, že se jedná o něco extra, myslím, že je to docela běžná věc dle mého to jde i dost lehce poznat, ale kdyby byl zájem, můžu poslat
Moderátor
diky, i kdyz mne zajimaji predevsim falza dobova, bylo by hloupe opomijet a ignorovat i falza soucasna, takze pokud by bylo mozne je prostudovat, budu urcite moc rad a vdecny :)

co se tyce FJI, sam vlastnim tento 20-ti krejcar:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
oli, měl bych tohle (pokud jsou to všechno (dobová) falza) + 2 pětikoruny a dvoukorunu FJI

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jejej :) zajimavej je ten sestikrejcar, o ten bych moc prosil o pujceni... tam mam podezreni, ze se mohly dit docela zajimave veci ve velkem - viz foto meho oficialniho (okraj 6-krejcaru). Musim si nekde zalozit info, kdo co z tech falz ma a bude ochoten pujcit. Zajima mne predevsim to, co platilo u nas.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Velká skupina těchto méně jakostních mincí byla špatně válcovaná, jako by za studena a pak se z nich oběhem odlamovaly povrchové části.
Vlastně jsou známé i případy na jakostních mincích.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
oliver napsal
Jejej :) zajimavej je ten sestikrejcar, o ten bych moc prosil o pujceni... tam mam podezreni, ze se mohly dit docela zajimave veci ve velkem - viz foto meho oficialniho (okraj 6-krejcaru). Musim si nekde zalozit info, kdo co z tech falz ma a bude ochoten pujcit. Zajima mne predevsim to, co platilo u nas.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Jo takto nějak vypadají nedostatečně skované plátky železa, které se "nezmonolitněly" (jakýhokoliv kovu).
Moderátor
Tak tady jsou ty fotky. Dal jsem vyšší ISO takže veškeré vady jsou krásně vidět. Na aversu je na portrétu krupička a vůbec divný povrch, což by naznačovalo pozlacení, na druhou stranu jsou tam i škrábance, kde v rýhách nic podezřelého není a na reversu jsou hladké plochy.
Ta odřenina na reversu taky působí divně, ale pod mikroskopem tam nic průkazného vidět není, jen podivně rozrušený povrch.
Ta hydrostatická zkouška, pokud se týká čistě zjištění hustoty, tak se obávám, že je zbytečná. Počítal jsem to, při použití 80% olova by musel být dukát o víc jak polovinu tlustší než jiné a on není (rozhodně ani o čvrtinu), to samé srovnání s jinými zlatými mincemi, jedna má asi 6.5 gramu a měla by mít ryzost 900, tj. měla by být při podobném průměru skoro 2x tlustší a také že je. Takže hustota materiálu téhle mince musí být minimálně blízká hustotě zlata.
Leda by veškeré zlaté mince co mám + další dukát s kterým jsem srovnával na aukci byly padělky, ale to už mi přijde jako hodně velká konspirace. :mrgreen:

Jinak pokud by šlo o padělek, tak se omlouvám, ale poskytnout tu minci (k čemukoli jinému než nedestruktivním zkouškám) nemůžu, na to byla relativně drahá - v takovém případě bych ji reklamoval firmě, na jejíž sálové aukci jsem ji koupil.

Díky za jakékoli postřehy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 10. 11. 2012, 14:56. »
Registrovaný uživatel
Z fotek je těžké minci hodnotit a ještě při takto velké zvětšení, ale nějak mě ty neostré detaily na líci svádějí k názoru, ji nevěřit. Je to celý takový rozmazaný. Ražená mince má jiné kontury detailů.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Řekl bych že ty detaily se ztratily právě tím silným pozlacením
Moderátor
Souhlasím s Evropou. Mně především odrazuje ta krupička. Minci s takovým povrchem bych si nekoupil, mince má navíc neostré přechody, některá písmena mi přijdou "rozpitá." Můj verdikt zní: falzum. Zda jde o falzum dobové, či současné nedokážu rozsoudit.
Moderátor
Jan: ad rozpita pismenka, na aversu ano, na reversu jsou pomerne ostra (takze pokud slo vyrobit revers s hladkymi plochami a ostrymi prechody, proc ne i avers?). Nejvic me ale zarazi to, ze vaha a rozmery sedi.
Registrovaný uživatel
Hydrostatická zkouška by aspoň mohla určit zda se hustota materiálu blíží dukátovému zlatu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Padělek?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1