Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Pamětní medaile Národního odboje na Jadranu

Vykupminci.cz
Numisargo

Pamětní medaile Národního odboje na Jadranu

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, podrobil jsem dva exempláře této medaile ze své sbírky zkoumání. A rád bych se zeptal na pár otázek. Obě jsou rozměry stejné jako popisuje pan Měřička, průměr 33mm, síla 2mm.

Pan Meřička popisuje medaili jako bronzovou postříbřenou. Zub času se na těchto medailích podepisuje většinou otřením tohoto postříbření. Myslím si, že tomuto popisu odpovídá medaile vlevo.

Nicméně po prostudování stanov Historického sdružení čs. námořníků jsem zjistil, že stanovy uvádí variantu pana Měřičky jako třetí. Před tím měla být ražena 1 medaile zlatá pro hlavu státu a pak medaile stříbrné. Medaile vpravo se povrchem nápadně odlišuje od medaile vlevo. Patina je celistvá a po klasickém stříbření jak si ho představuji ani památky. Kvalita ražby je rovněž rozdílná.
Když jsem obě dvě medaile vážil, tak medaile vpravo (i když má kratší stuhu, závěs je stejný) váží o cca 2g více. Puncovní značku jsem nikde nenašel.

Nesetkal jste se náhodou někdo s podobnou medailí. Děkuji za jakýkoliv názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Medaile vypadá velmi dobře. Zkoušel jste klenotnickou zkoušku?? Zde, dle obrázku bych si ani já a věřím, že asi nikdo nechtěl něco určovat.Medaile může být i privátně a kvalitně postříbřená? Jistě jste v kontaktu s kolegy, chce to přesné porovnání s dalšími medailemi. No, ale věřme, že se někdo ozve.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Medaile vypadá velmi dobře. Zkoušel jste klenotnickou zkoušku?? Zde, dle obrázku bych si ani já a věřím, že asi nikdo nechtěl něco určovat.Medaile může být i privátně a kvalitně postříbřená? Jistě jste v kontaktu s kolegy, chce to přesné porovnání s dalšími medailemi. No, ale věřme, že se někdo ozve.


Dobrý den,
byl jsem ve dvou klenotnictvích a tam nikdo nebyl schopen říct, jestli to stříbro je nebo ne, aniž by nějakým zásadním způsobem do medaile nezasáhli. Což jsem samozřejmě nedovolil. Souhlasím s Vámi, že z fotografií to nelze s určitostí vyvrátit ani potvrdit. Spíše jsem svůj dotaz myslel, zda se nějaký kolega sběratel nesetkal s něčím podobným.
Moderátor
A co metrologie, váha rozměry...
Moderátor
barbar napsal
A co metrologie, váha rozměry...


Samozřejmě se znalostí originálu, rozdíl 2 g u takové medaile bude zanedbatelny, není to mince ani stolní medaile
Registrovaný uživatel
barbar napsal
A co metrologie, váha rozměry...


Rozměry obou medailí odpovídají přesně popisu ve stanovách a v odborné literatuře pana Meřičky. Průměr 33mm, síla 2mm.
Váhu jsem neměl možnost nikde dohledat. Pouze porovnáním oněch dvou exemplářů ze své sbírky jsem zjistil, že medaile vpravo váží o 2g více.
« Poslední úpravu provedl(a) Hohepa v 15. 11. 2019, 21:28. »
Moderátor
Znalost váhy AG. Je důležitá k posouzení...
Od pohledu mi přijdou AG., vlastním pár postřibrených dobových kousků jako vaše a posuzují tak vzhledem k stáří vaších medaili a zachovalosti,horší kvalita postřibreni bývá po určité době znát...
Možná se ozve majitel AG. a doplní váhu
Registrovaný uživatel
Medaile byla ražena v prvním nákladu 500ks, pak bylo raženo ještě 300ks. Ale zda vůbec byla ražena zlatá medaile a medaile stříbrné dohledat nelze. Vycházím pouze z originálních stanov sdružení. Je možné, že byly raženy pouze medaile postříbřené, vzhledem k ceně, protože medaili si musel každý příslušník platit sám. Medaile vpravo může být medailí, raženou mezi prvními, tudíž i stříbření může být kvalitnější, jak píše Altmann. První medaile dostávali právě námořníci. Další medaile mohly být uděleny v podstatě komukoliv, kdo se nějakým způsobem zasadil vynikajícím způsobem o tradici námořní legie. Takže je možné, že na kvalitu posledních kusů medaile se ohled moc nebral.
Ale vše to jsou pouze mé doměnky. Proto jsem oslovil další sběratele, jestli náhodou se někdo s podobnou pamětní medailí Jadran nesetkal.
Moderátor
Zkuste to i na jiných stránkách, např. na www.valka, Prima plana. Palba atd. prostě musí to být více medailí. Stříbrná by byla puncovaná na oušku, ale určitě to je zajímavé téma.
Registrovaný uživatel
Dovolím si neodborný názor: Raznice musí bez problému vydržet 500 + 300 ks. Když porovnávám obě uvedené, dovoluji si tvrdit, že to z jedné raznice není a stříbření s tím nesouvisí. Ta horší odpovídá kvalitou provedením technologii lití a rovněž rozdíl hmotnosti nesvědčí o originálu, když plech k ražbě se měří mikrometrem. Porovnejte si po zvětšení prohlubně, kde neexistuje otěr. Podle mě nekvalitní napodobenina v ceně 2 USD.
Registrovaný uživatel
stepe napsal
Dovolím si neodborný názor: Raznice musí bez problému vydržet 500 + 300 ks. Když porovnávám obě uvedené, dovoluji si tvrdit, že to z jedné raznice není a stříbření s tím nesouvisí. Ta horší odpovídá kvalitou provedením technologii lití a rovněž rozdíl hmotnosti nesvědčí o originálu, když plech k ražbě se měří mikrometrem. Porovnejte si po zvětšení prohlubně, kde neexistuje otěr. Podle mě nekvalitní napodobenina v ceně 2 USD.

No, právě levá medaile je pozdější kus, jelikož jsem ji do sbírky získal jako kompletně udělenou. Pán, od kterého jsem ji kupoval ji objevil při vyklízení zakoupeného domu. Medaile byla v etui, s dekretem č.708, kartičkou potvrzující udělení, náhradní stuhou a stuhou do klopy kabátu. Takže zrovna u té levé jsem přesvědčen o pravosti.
Vy vycházíte pouze z porovnávání dvou variant, které jsem nafotil. Pokud si na internetu vyhledáte pamětní medaili Národního odboje na Jadranu, tak se budou spíše podobat právě té vlevo.
Registrovaný uživatel
Ta levá je paskvil od pohledu a že je na ní "dekret" nic neznamená. On i ten "dekret" lze koupit, nehledě k tomu, že i kdyby byl pravý, nebude právě k tomuto "nesmyslu". Logicky uvažujte - medaile je mj. i určena k nošení na příslušném oděvu a její provedení musí být reprezentativní, ve šperková kvalitě. Vaši "ošoupanou medaili" (když to přeženu) by zřejmě nosil zřejmě dělník v kamenolomu či horník každý den na směnu, aby mohla být v obdobném stavu. To vlevo je fake na 100% a číňani dělají i daleko levnější kopie všeho možného. PŘECE BY ČESKÝ STÁT NERAZIL takovéto zmetky.
Registrovaný uživatel
A jak jsem napsal - toto není ražba, ale odlitek a velmi nekvalitní. Koupil jste věc s klasickou historkou - "od starého pána - z půdy - z dědictví" - atd.
Registrovaný uživatel
A ještě poznatek na konec: pokud jste zjistil rozdíl váhy od uváděného originálu cca 2 gramy, je jistota mj., že jde o kopii. Např. k orientaci odchylky váhy ---- 2 g je váha matice M6 (má 2,3g).
Moderátor
stepe napsal
A ještě poznatek na konec: pokud jste zjistil rozdíl váhy od uváděného originálu cca 2 gramy, je jistota mj., že jde o kopii. Např. k orientaci odchylky váhy ---- 2 g je váha matice M6 (má 2,3g).


S váhou to bývá ošemetné u takových medaili, není to mince ani stolní medaile.. Obnošení je patrné.. Často si s takovými věcmi po generace hravají děti..
Dále jsem se u těchto medaili nesetkal s padělky a i kdyby existovaly byly by nejspíš horší kvality v provedeni, odlitek bych vyloučil nenese jeho znaky. Možná pro jistotu pan může provést kvalitní detailnější fotky levé medaile a znovu posoudime..
Moderátor
https://www.valka.cz/Pametni-medaile-narodniho-odboje-na-Jadranu-t109685

Zde v odkazu postřibrena varianta, kvalita postřibření čase bývá znát,jak jsem již psal..
I u medaili lepší kvality
Registrovaný uživatel
Pravdou je, že fotky jsou dost mizerné, neostré a můj názor je neodborný.
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
přikládám další fotky.
Sbíráním plukovních medailí se zabývám nějakou dobu a s padělkem jsem se zatím nesetkal. Tím netvrdím, že nemůže existovat.
Ujištují Vás, že sehnat dekret k této medaili je hodně velký sběratelský oříšek, takže zas až tak jednoduše koupit nejde. Dekret je natolik specifický, že kopii pozná i laik. Jako jeden z mála dekretu k pamětním medailím je opatřen vlastnoručními podpisy jak výboru, tak i autora dekretu pana Gabriela. A podpis předsedy Toma Nitky je snadno čitelný. Tzn. že podpisy nejsou na dekretu předtištěny nebo orazítkovány.
Na základě váhy nejsem schopen posoudit, jelikož jsem to nikde nedohledal a ani nemám etalon, se kterým bych ji mohl porovnat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
V Pardubicích žije náš přední odborník na RU námořnictvo, vyzná se a zná, ale já bohužel nemám na něj adresu ani meil. Zkuste mezi kamarády získat meil a napsat,. Bude mí radost a poradí Vám. Považuji jej za odborníka č.1.
Moderátor
Mnohem lepší foto... Zajímavé nyní bych se přiklonil k postribřene variantě v celkem zachovalém stříbřeni..
Moderátor
Pokud to pro vás nebude problém , pokuste se o lepší a detailnější foto také druhé medaile, ktera mi přijde osobně zajímavější..
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
V Pardubicích žije náš přední odborník na RU námořnictvo, vyzná se a zná, ale já bohužel nemám na něj adresu ani meil. Zkuste mezi kamarády získat meil a napsat,. Bude mí radost a poradí Vám. Považuji jej za odborníka č.1.

Děkuji za tip. Zkusím zapátrat.
Registrovaný uživatel
Fotky druhé medaile.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Díky za fotky
Můj názor je jasný .. První varianta postřibřená dřívější foto a nyní vzácná stříbrná, zřejmě tomu odpovídá i ten váhový rozdíl, puncovni značky nejsou nutností u těhle typu medaili...
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Díky za fotky
Můj názor je jasný .. První varianta postřibřená dřívější foto a nyní vzácná stříbrná, zřejmě tomu odpovídá i ten váhový rozdíl, puncovni značky nejsou nutností u těhle typu medaili...

Děkuji Vám za názor. Kolega sběratel, který už sbírá řadu let řády a vyznamenání a vyzná se, viděl obě medaile in natura a přikláněl se k Vašemu názoru. Samozřejmě názor je věc jedna a realita může být uplně jinde. Budu muset pátrat víc, ale o tom přece faleristika je :-)
Ještě jednou děkuji.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Faleristika » Pamětní medaile Národního odboje na Jadranu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1