Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » panna - avers?

Vykupminci.cz
Numisargo

panna - avers?

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
http://cs.wikipedia.org/wiki/Panna_%28mince%29 a http://cs.wikipedia.org/wiki/Avers


co si o tom myslíte, případně kde se vzalo označení panny pro avers? mincím ČS/F/R se síce nevěnuji, ale myslím, že jde o revers, na aversu by měl být znak státu, případně panovník... nebo?

ale co pak rčení panna nebo orel (předpokládám habsburská orlice)? když panna je taky na reversu...

díky za info
Registrovaný uživatel
panna nebo orel - mozno po us dolarovej mince :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
čekal bych bližší vliv :) každopádně ta wiki to tam má blbě, že?
Registrovaný uživatel
Voloda16 napsal
čekal bych bližší vliv :) každopádně ta wiki to tam má blbě, že?

Čo sa Ti na tom nezdá?
Registrovaný uživatel
že označuje jako avers stranu s ženou a hodnotou, přitom je aversní stranou strana se znakem státu ne?
Registrovaný uživatel
Na Slovensku sa strana so št. znakom považuje za reverz. Panna (alebo hlava) logicky musí byť averz.
Registrovaný uživatel
euro, sr, čs/f/r?
Registrovaný uživatel
Voloda16 napsal
euro, sr, čs/f/r?


Pozerám, že u čs/f/r je v tom trochu hokej, ale vôbec ma to netrápi ;) .
Registrovaný uživatel
Ale pokiaľ viem, tak na československých minciach nikdy orol nebol. A s dolarom to asi súvislosť nebude mať.
Podľa mňa bude východisko v RU mene. Tam orol na reverze bol a panna - hlava napr. cisárovnej M.Terézie?
Registrovaný uživatel
aliquis má samozřejmě pravdu .... tato záležitost skutečně pochází z dob starého rakouska a orlem je myšlena RU orlice a pannou vyobrazení panovníka ....
Registrovaný uživatel
kekule napsal
aliquis má samozřejmě pravdu .... tato záležitost skutečně pochází z dob starého rakouska a orlem je myšlena RU orlice a pannou vyobrazení panovníka ....

To je málo pravdepodobné, nakoľko na RU minciach žiadna panna nie je ;). Tam je samozrejmé len pomenovanie hlava/orol, pričom ani tu orol neznamená vždy reverz (viď grajciare, haliere, fillére).
Všeobecne platí, ak je na minci zobrazenie panovníka (hlava) a št. znak, potom sa hlava považuje za averz (líc) a št. znak za reverz (rub). Ak na minci zobrazenie panovníka nie je (je tam znak a na druhej strane "niečo", napr. nominál), potom sa za averz považuje štátny znak.
To viac menej platí aj pre mince ČSR.
Neplatí to však pre mince slovenského štátu (na obehových minciach sa znak považuje za reverz).
Hoci sú na minciach vždy len 2 strany, je v tom pekný zmätok (o eure radšej ani nehovorím).
Registrovaný uživatel
Čo ja viem, tak aj na Kube je strana zo štátnym znakom reverz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Zajímavosti » panna - avers?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1