Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Papierové peniaze na Slovensku v rokoch 1939 - 1945.

Vykupminci.cz
Numisargo

Papierové peniaze na Slovensku v rokoch 1939 - 1945.

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Brett, na rovinu: to je naprosto bez šancí na úspěch.

U té "mojí" 5.000Ks to vzniklo tak, že mi vrtalo hlavou, proč tak zdražovala. Tak jsem to začal sledovat (a sleduju dlouhodobě). Jediné, co se mi snad zatím podařilo prokázat, je, že z balíčků po 100 kusech někdo vždy pár kousků vytáhnul (velmi často z velmi málo míst - vždy pár čísel je blízko sebe) a zbytek šel asi do pece. Zatím jsem narazil na jediný 100 ks balíček, kde je současně neperforovaná i perforovaná (a to to sleduju fakt poctivě). Kdyby ty zbytky balíčků někde byly, byla by těch pětitisícovek taková záplava, že by stály ne víc než pětistovku. Plus se ukázalo, že se v prodejích jedná velmi často o stále stejné kousky, takže se "točí" vcelku malý počet kusů této bankovky. Často je to také tak, že stejný prodejce nabízí stejný kousek, pak ho "prodá" a za půl roku ho nabízí zase (buď on nebo jiný obchodník). Moje zdroje informací jsou ovšem omezené: toto fórum, mojazbierka, eshopy, aukce a čas od času proskenování alb obchodníků. Do velkých sbírek, sejfů případných "investorů amatérů" ani "investorů profesionálů" ani jinam přístup samozřejmě nemám.

Co se týče poukázky 2000K, tak je situace horší. Pětitisícovku má většina těch, kdo ji chce a kteří vlastní "střední třídu" bankovek v UNC. Poukázka byla vzácná vždy, takže ji ve sbírkách mají opravdu jenom velcí sběratelé a lidé, kteří mají třeba v bankovkách uložené solidní peníze. A k těm se asi těžko dostaneš a pokud ano, asi nebudou mít zájem zveřejňovat jakékoliv informace, které by mohly cenu ovlivnit. Otázka na tělo: kdybys našel 100ks balíček nových poukázek, co bys udělal?

Ještě k počtům bankovek a cenám: v devatesátých letech bylo prodáno 200ks sad nevydaných 1951-1953. Plus jsou nějaké původní (kolik jich bylo, nevím, ale před prodejem ČNB byla cena šílená - Bajer, 1993 udává cenu tuším 4.000, což je (mám pocit) mnohem víc než tehdy 100/1919. Cena nevydaných je známá a těžko poroste. Počet kusů je 200 + x, kde x nejspíš budou nejvýše desítky.

Poslední aspekt: poukázka byla v oběhu, 5000Ks ne. Takže další neznámá.

Ale v jakémkoliv výzkumu samozřejmě rád pomůžu.
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Otázka na tělo: kdybys našel 100ks balíček nových poukázek, co bys udělal?

Je jedno čo odpoviem - ak by tá situácia reálne nastala (čo samozrejme nenastane) tak by som sa zachoval možno inak, ako keď si tú situáciu len predstavím ...

majkl napsal
Ale v jakémkoliv výzkumu samozřejmě rád pomůžu.

Tak už len nájsť niekoho, kto by tomu obetoval svoj voľný čas :D
Mne moje bádanie po číslovačoch zaberie toľko z celkového času venovaného notafílii, že nad tým ani nebudem uvažovať.
Moderátor
já myslel, že u té 2000 Ks se chcete dopátrat přibližného počtu vydaných kusů - pak by bylo přece jedno jestli je perforovaná/neperforovaná a stačilo by sledovat nejvyšší čísla u jednotlivých sérií ...
Registrovaný uživatel
Acma máte pravdu, jestli jde o zjištění vydaných kusů, tak je třeba jen sepsat nejvyšší známá čísla u jednotlivých sérií. Takže začnu jako první s. 4 Go č.035853, s. 6 Ar č. 003199, s. 15 Lt č. 003363, s. 2O Ám
č. 010246, s. 21 Rť č. 031250. Takže všechny mé kousky do max čísla 035853.
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
já myslel, že u té 2000 Ks se chcete dopátrat přibližného počtu vydaných kusů - pak by bylo přece jedno jestli je perforovaná/neperforovaná a stačilo by sledovat nejvyšší čísla u jednotlivých sérií ...

Acme, Ty si myslíš, že okrem pár jednotlivcov niekoho zaujíma koľko ich bolo vytlačené? :)
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Chcem sa opýtať na poukážku 2000 korun 1945. Vie sa koľko kusov bolo vytlačených celkom a koľko sa ich nevrátilo z obehu? Resp. koľko sa ich ukrýva ešte v sejfe ČNB a NBS?
Poukážka mala vysoký nominál, platila len na Slovensku a to len 66 dní, takže sa podľa mňa zachovali všetky exempláre vo výbornom stave. Veľká časť nákladu bola pravdepodobne perforovaná, keďže sa bežne vyskytujú specimeny s perforáciou hore alebo dole vo všetkých sériach. Len mi stále vŕta v hlave koľko ich ešte stále môže byť "skladom" a či ich nemôže centrálna banka ponúknuť na predaj. Pokiaľ máte nejaku literatúru na túto tému dajte vedieť.

No nevím, co z tohoto textu plyne.

Nicméně, z nejvyšších čísel nevyplyne nic, protože není známo, kolik jich bylo zničeno a jaký byl rozsah čísel, která se ničila. Např. jestliže nejvyšší známé číslo nějaké série bude 555555, jak budeme vědět, že číslo 666666 nebylo nikdy vytištěno?
Registrovaný uživatel
Ono se spíš naskýtá otázka, zda všechny bankovky, které se ani nedostaly do oběhu, byly perforovány, anebo jsou v nějakých rezervách i neperforované kusy. To se ale asi nedozvíme. Když vezmete , že jejich platnost byla velmi krátká, tak je udivující, že se na PP dražila neperforoaná ve stavu 4 a ještě k tomu reparovaná.
Moderátor
majkl > no, tak u těch 5000 Ks mi to přišlo celkem zajímavé vidět, že nejvyšší číslo je kolem 11000 ... pak se dá alespoň uvažovat, kolik jich mohlo být cca vytištěno - protože je skutečně rozdíl mezi tím, že je něčeho vytištěno 11000 ks a 999999 ks od série. S tím, kolik čeho bylo zničené (asi) a perforované / neperforované ... u jakého nominálu tohle znáš, že se zrovna u této poukázky nad tím pozastavuješ? :)
Registrovaný uživatel
acme, na vysvětlení:

U těch 5.000 rozlišujme dvě věci: počet neperforovaných a nejvyšší kontrolní číslo. "Problematiku nejvyššího kontrolního čísla" chápu jako čirou zajímavost, protože se vyskytují jenom velmi nízká čísla. Osobně z toho (už) nic nevyvozuju. Pokud pročteš
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/nejvyssi-cislo-nevydane-5000-ks-8676,
a to vlákno, o kterém mluvím v příspěvku 1 tam, tak zjistíš, že to začínalo zájmem, jestli existují jenom kusy 000xxx nebo i 001xxx. Pokud jsem z toho někdy vyvozoval, kolik jich bylo vytištěno, pak v https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/pocet-kusu-nevydane-5000ks-1944-9046x3, příspěvek 22, mě numpszi vyvedl z omylu. Proto ten můj komentář o vytištěných / vydaných. Teď už jsem "poučený".

tráva: tak tak, ale to se opravdu nedozvíme. Kdyby se sejfové otevřeli, nastalo by pozdvižení všeliké... :D Je to jako s Vatikánskou knihovnou: musí tam být mnoho zajímavého, ale co přesně, to se my nikdy nedozvíme.
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 7. 4. 2012, 21:22. »
Registrovaný uživatel
Brett napsal
majkl napsal
Ale v jakémkoliv výzkumu samozřejmě rád pomůžu.

Tak už len nájsť niekoho, kto by tomu obetoval svoj voľný čas :D
Mne moje bádanie po číslovačoch zaberie toľko z celkového času venovaného notafílii, že nad tým ani nebudem uvažovať.

Brett, já jsem to myslel tak, že nevím, jak bych mohl pomoct, protože v ruce jsem žádnou neperforovanou nedržel ani ji naživo neviděl. Obrázků bych dohromady našel do deseti- a všechny ze zdrojů, které máme k dispozici všichni. Plus na rozdíl od 5.000 Ks není moc reálné, že by se tady na fóru vygenerovalo dvacet třicet dalších čísel neperforovaných. Ale samozřejmě, za pokus nic nedáme. Na mojazbierka jsou tato čísla neperforovaných:

3Og 028131
14Op 003940
2En 033675
2En 033682
9Aú 014805
7Fi 071914
7Fi 071917
Registrovaný uživatel
Také přispěju do mlýna: ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Majkl, ja hlavne nejak nechápem, kde táto debata o 2000 K smeruje. Teda, čo je predmetom skúmania, zisťovania, po čom sa pátra a čo by sme sa mali vo finále dozvedieť ... Začalo to príspevkom #147 kde padli dve otázky, ktoré zodpovedané neboli ...

Chcem sa opýtať na poukážku 2000 korun 1945. Vie sa koľko kusov bolo vytlačených celkom a koľko sa ich nevrátilo z obehu? Resp. koľko sa ich ukrýva ešte v sejfe ČNB a NBS?
Registrovaný uživatel
Brett, viem, že moja otázka je ťažko zodpovedateľná, ale aspoň sa zatiaľ ukazuje, že z niektorých sérii sa zachovali bankovky so sériovým číslom tesne vedľa seba. Takže sa pravdepodobne zachovali aj bankovky medzi týmito číslami. Ale je to len čistá špekulácia.
Ďalej sa zachovali rôzne série t.z. buď boli zo sejfu národnej banky distribuované všetky série alebo boli neskôr nejakým zberateľom z balíčkov vytiahnuté napr. pri perforácii - to je podľa mňa pravdepodobnejšie.
« Poslední úpravu provedl(a) Fidzi v 8. 4. 2012, 20:42. »
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Brett, viem, že moja otázka je ťažko zodpovedateľná, ale aspoň sa zatiaľ ukazuje, že z niektorých sérii sa zachovali bankovky so sériovým číslom tesne vedľa seba. Takže sa pravdepodobne zachovali aj bankovky medzi týmito číslami. Ale je to len čistá špekulácia.
Ďalej sa zachovali rôzne série t.z. buď boli zo sejfu národnej banky distribuované všetky série alebo boli neskôr nejakým zberateľom z balíčkov vytiahnuté napr. pri perforácii - to je podľa mňa pravdepodobnejšie.

Fidzi to je v pohode. Ja som Tvoju otázku pochopil a viem o čo Ti išlo. Potom následne zareagoval Openroad, že by ho to tiež zaujímalo a od vtedy debata smeruje niekam inam a ja neviem kde ;)
Registrovaný uživatel
OK. Já jsem se zase chytl příspěvků 149 a 150, proto ten seznam a úvahy kolem.

Moje odpovědi na původní otázky: Kolik bylo vytištěno a kolik se nevrátilo z oběhu: na toto jsem nikde v literatuře nenarazil. Kolik zůstává v sejfech: myslím, že to se nemáme šanci dozvědět. Co se týká myšlenky "buď boli zo sejfu národnej banky distribuované všetky série alebo boli neskôr nejakým zberateľom z balíčkov vytiahnuté napr. pri perforácii", podle zkušenosti s 5000Ks bych se přikláněl k tomu druhému.
Registrovaný uživatel
Majkl ja som v svojom príspevku 150 reagoval na acmeho príspevok 149 a napísal som toto.

Tak, tak ... Tá 5.000 KS to je Majklova "parketa"

Mám posit, že si následne cítil potrebu na to nejak reagovať ... Z mojej strany to bol voči tebe kompliment a uznanie, že sa stále nájde pár ľudí (a Ty medzi ních určite patríš), ktorých okrem "zbierania bankoviek zaujíma aj notafília" ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 8. 4. 2012, 22:57. »
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Majkl ja som v svojom príspevku 150 reagoval na acmeho príspevok 149 a napísal som toto.

Tak, tak ... Tá 5.000 KS to je Majklova "parketa"

Mám posit, že si následne cítil potrebu na to nejak reagovať ...

Asi to tak nějak bude, i když tak půl na půl - s tím seznamem jste mě pěkně zmátli. A díky za kompliment! Však ty se taky snažíš! ;) Jenom abych já neudělal víc škody jak užitku! ;)
Registrovaný uživatel
Zdravim, chcem sa ako laik opytat, kolko by orientacne mohla stat 5 Ks 1945 seria A prehnuta?? Vdaka
Registrovaný uživatel
Perforovaná nebo neperforovaná? Perforovaných v tomto stavu je mnoho, o neperforovanou byť s jedním čistým přehybem by jistě zájem byl. Neperf. stav N minimálně 1 ale klidně i 2 tisíce Kč. Objevují se dost málo a záleží na načasováí a "hladu" kupujících, proto ten rozptyl. Jeden přehyb samozřejmě cenu přiměřeně snižuje.
Registrovaný uživatel
Dakujem...Je neperformovana, ale tych prehybov je pozehnane....Cize asi zalezitost par Kč :/
Registrovaný uživatel
V zoznamovacích inzerátoch sa píše "Foto napovie". Pri bankovkových napovie scan a foto proti svetlu ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.704 Auctions / 30.200 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Pozdravujem kolegov.Chcel by som vediet orientacnu cenu a ci sa jedna o lepsiu seriu- tato je D026..Vidim tam 3 zvisle prehyby..Dakujem pekne

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Je ušpinená, hrdzavé fľaky, drobné trhlinky na okrajoch, zagulatené rohy a celkovo je užužlaná. To tiež uberá z ceny, napriek tomu, že je to neperforovaná bankovka.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Ano, je v zlom stave...A aku ma asi hodnotu prosim Vas ?
Moderátor
satestsat121 napsal
Ano, je v zlom stave...A aku ma asi hodnotu prosim Vas ?


Cenu neviem určiť, bankovky už nezbieram nejaký ten piatok, presedlal som na známky. ;)
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Papierové peniaze na Slovensku v rokoch 1939 - 1945.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1