Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Patina

Vykupminci.cz
Numisargo

Patina

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
To facctory: Čau Pepe, kde si zohnal preboha tú jódovú tinktúru? Dnes som sa pýtal v dvoch lekárňach u nás v Hlohovci a pozerali na mňa, ako keby som ostal zabudnutý v socializme :) Mladučké panie magistry to teda v živote nepočuli. Apropo, hovoríš teda, že ten pokus nejako nevyšiel? To je škoda, aj keď o tinktúre v lekárňach mladé pipušky nič nevedeli, čakal som že to zoženiem skôr ako sírnik sodný. Ten zháňam už pol roka po všetkých FARBY-LAKY, Záhradkárstvo... Nikde o tom nič nevedia. Dokola sa všetci pýtajú "a načo to potrebujete?"
Registrovaný uživatel
No já jsem četl, že ta patina z jodové tinktury se smývá - to je její základní problém - takže napatinovat a nesahat. Jo a zkusím ten sulfid sodný sehnat u nás ve škole - pak dám vědět, jak to dopadlo.
Moderátor
archy: ked chceš, tinktúru ti pošlem, kúpil som ju v Senici hneď v prvej lekárni
vassilij: tinktúra sa veru smýva, zotiera, pokus som robil v sobotu... a napatinovať a nesahat??? to by nešlo mince mám rukách každú chvíľu ....:)
Moderátor
Ježiš Mária to aj ja. Keby som si ich nemal pochytkať, to by bol teda prúser. Pepe, nemusíš posielať, ale ďakujem.
Registrovaný uživatel
já to myslim četl v knížce "Jak sbírat mince" - že patina vypadá skutečně, ale nedrží.
Registrovaný uživatel
doporučoval bych

Bukvic Jan, Čištění a konzervace mincí, ČNS HK, 92

je tam asi všechno ohledně složení kovu, typy znečištění, čištění, patinování, lakování ....
Registrovaný uživatel
K patinování stříbrných mincí doporučuju sirná játra - připravíte tak, že si v lékárně koupíte malé množství síry a hydroxidu sodného. V poměru 1:1 vysypete na starou kovovou lžíci a zahřejete nad plamenem tak dlouho, až vznikne spečenec. Pozor - při reakci se uvolňuje sirovodík - strašně to smrdí, nedoporučuju dělat doma v kuchyni!:-) Když získáte spečenec, necháte ho vychladnout a potom rozdrtíte na prášek (nejlépe v hmožďíři, ale dá se i mezi dvěma kameny nebo kladivem). Tenhle prášek - tzv. sirná játra pak smíchejte s vodou a nechte vylouhovat. Když budete chtít napatinovat minci, použijte nádobku (nejlépe petriho misku), do které dáte čistou vodu a připravený koncentrovaný výluh sirných jater pomalu přikapávejte kapátkem nebo injekční stříkačkou - stačí jen několik málo kapek (2 - 3). Pak vložte minci a sledujte, jak reaguje. Když je reakce moc rychlá, je roztok příliš silný a rychle jej zřeďte čistou vodou. Pokud se dlouho neděje nic, můžete kapku, dvě koncentrátu přidat. Pozor ale, ať nekapete přímo na minci, zčernala by rychle a nerovnoměrně. Čím pomaleji se patina tvoří, tím lépe později drží. Minci je dobré nechat úplně zčernat, pak opláchnout vodou a mýdlem a měkkou kancelářskou gumou lehce přegumovat - tím z mince "vylezou" reliéfy - písmo, obrazy - a plochy zůstanou tmavé - mince pěkně zkontrastní. Pozor s gumou - doporučuji vyzkoušet na nějaké "rezervní" minci, jestli nedělá rýhy - někdy guma obsahuje tvrdé částečky brusiva a minci může pěkně poškrábat. Další upozornění je na nevhodnost sirných jater pro patinování mincí s ražebním leskem. Na zrcadlových plochách se vytvoří nepřirozená patina kovově modrých odstínů. A poslední rada. Koncentrovaný roztok sirných jater udržujte v chladu a temnu (v lednici). Tak hodně štěstí a jen krásnou patinu na krásných mincích! :P
Registrovaný uživatel
:D ještě by mě zajímalo, kdo a jak tuhle metodu vymyslel :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Robbie napsal
:D ještě by mě zajímalo kdo a jak tuhle metodu vymyslel :)

Robbie, nebuď moc zvedavý,utekaj do lekárne a skus vyrobiť ten spečenec....zážitky potom popíš... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
:D Já raději nebudu patinovat... stříbrňáky mám rád pěkně lesklé :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
robbie, všetky??? r-u tiež?
Registrovaný uživatel
No... snažím se kupovat vždycky většinou v ukázkovém stavu, takže většina stříbrných ani žádnou patinu nemá. Měďáčky ty jo... ty jsou s patinou krásné. Ale stříbrňáky, třeba ty 20 krejcary, mám jako kdyby je mincmistr včera vyrazil :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
R-U strieborné som čistil, ale čo mám staršie, tie už nechávam tak..
Registrovaný uživatel
Kdo to vymyslel nevím, já to mám z publikace J. Šány a ten popis je na základě vlastní zkušenosti... No a k lesklým stříbrňákům... když je pražskej groš vyleštěnej jak psí k..., je to hnus. Není nad to, když má mince přirozenou patinu. No a když jí nemá, tak se dá udělat:-) Pochopitelně u mincí do sbírky mi je to celkem jedno... tam mě zajímá mám/nemám/cena, takže patinuju jen ty fakt ošklivě vyčištěné mince... nebo když je chci vyfotit do nějaké publikace (třeba ten groš Jana, co je na obálce Rubních značek, jsem patinoval uvedenou metodou :P ). Ale u mincí na prodej máte větší šanci na docílení vyšší ceny, když ta mince zaujme. Navíc lze patinováním někdy dobře "zviditelnit" nedoražená nebo mělce ražená místa, kde je jen nepatrný, nízký reliéf písma nebo obrazu...
Registrovaný uživatel
facctory napsal
R-U strieborné som čistil, ale čo mám staršie, tie už nechávam tak..


Jj.. to je jasné.. vyleštěné groše nebo denáry taky nesnáším, ale těm "mladším" mincím to sluší..
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
a navyše, keď som zbierku doplňoval, každá minca bola iná....niektoré bez patiny, niektoré boli s čiastočnou patinou, ine boli tak znečistené, že som ich musel čistiť.....a tak som ich všetky vyčistil aby dostali taký spoločný ráz..
Registrovaný uživatel
patason: jj... ale když se nad tím člověk zamyslí - "vezmem síru a hydroxid sodný" :D jak na to někdo přijde... srandovní...

Viz třeba citace p. Frouze z článku o čištění: odborná literatura (např. Nohejlová - Prátová) doporučuje nakaženou bronzovou minci několik dní ohřívat na teplotu 30°C, poté potřít asfaltem rozpuštěným v terpentinu a po čtvrt hodině otřít.

:D ...to je ještě vtipnější...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
facctory... no vždyť... přesně tak to je :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Robbie, a ako ošetríš tie tvoje strieborniačky aby zostali stále také jako kdyby je mincmistr včera vyrazil?
a ešte jedna otázka, nevenujem sa nejak proofkam, ale bol by som zvedavý či aj tieto postupom času chytia patinu?
Registrovaný uživatel
Upřímně nijak ... zatím vypadají dobře i po půl roce, tak do nich extra nezasahuju... Ale na měďáčky je super metoda.

Když máš zašpiněný krejcárek, dáš ho do slunečnicového oleje a necháš ho tam. A třeba dvakrát za den ho vyčistíš v ruce hadřídem. Může tam být ponořená klidně týden, nic se jí nestane - spíš naopak:) Je to super na renovaci ... poté ještě rada pokapat voskem a rozetřít po minci, ale toto jsem zatím neaplikoval, zatím nebyl čas.
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
vďaka za radu, niekedy to určite vyskúšam..

ja som niekde zase čítal,že mince je dobré konzervovať parafínovým olejom, zrejme také niečo ako ten vosk....
Registrovaný uživatel
Robbie: koukám, že máš novou ikonku ;) (facctory Ty ještě nemáš žádnou :))

jinak na ty měďáky doporučuji spíše olivový olej za studena lisovaný, ten je mnohem lepší! a co se týká té konzevace, pokud je to nutné, tak používám normálně rozehřátý parafín a minci tam na chvíli nechat, pak vytáhnout, nechat okapat, otřít a je to :) konzervuji takto většinu svých nálezů
Moderátor
facctory napsal
Robbie, a ako ošetríš tie tvoje strieborniačky aby zostali stále také jako kdyby je mincmistr včera vyrazil?
a ešte jedna otázka, nevenujem sa nejak proofkam, ale bol by som zvedavý či aj tieto postupom času chytia patinu?


To ja se proofkam venuju a patinu chytit muzou,alespon co mam tech par starsich ceskych jeste totalitnich tak nektere maji takovej lehkej nadech a na nekolika ruskejch z let 91/92 to same .Jelikoz u novejsich minci se mi to nedeje tak myslim ze to bud soudruzi nejak "odflakli" pri vyrobe nebo coz je mozna pravdepodobnejsi: nevhodne slozeni plastu pouzitych na krabicky.....
Moderátor
tomako: a proofky s lehkým nádychom budeš čistiť?
Registrovaný uživatel
No přidám ještě recept na patinování měděných mincí. Prostě se osmaží na oleji a pak opatrně vyčistí. Funguje to skvěle.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Pokec o mincích » Patina

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1