Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Debrecín (Debrecen)

Vykupminci.cz
Numisargo

Pavel Švehla - Debrecín (Debrecen)

Moderátoři: Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Moderátor
U 5 rámů jest pro mne zásadním problémem úvodní dvojlist. Hlavně kvůli výrobě mapy na kterou nějak nemám čas a prostor - začínám z mapy velikosti A1 a z toho důvodu nemůže být na stole roztahaný těsto, šťáva na marmeládu, ... a když to dám jinam, tak furt tu máme kecy typu "Co se s tím tady zase rozesíráš?" - sestry jsou zlo :evil: ). A taky musím sesmolit jak se pozná první a druhý náklad u Šrobára. U některých vydání dopisy nemám (u jiných ani není známo), není tudíž co popisovat. Jedno ale vím už teď, ke svému překvapení, Lajtabánság zůstává samostatně a na PČ1919 kašlu, protože by měli všichni kecy že nemám černá čísla, 1 a 70 fillér Turul a 10 K Parlament. Přínosnější bude Baraň podle síly(? je to správný výraz?) tisku (englicky "pedal" a "quick", v originále "tégelysajtó" a "gyorssajtó") a Šrobár dle nákladů, byť bez celistvostí. PČ1919 dle typů i s černýma číslama (a leteckýma) najdete v každém větším exponátu ČSR I, Šrobára dle nákladů nikolivěk, to nikdo neřeší.
Moderátor
Pro zajímavost, když už jsem to nakousl, těch 5 rámů má takový rozvrh (dosud neseskládané pořadí, některé sekce ale už v pořadí jsou):
Úvod - 2 listy
Fiume - 11 listů
SHS - 4 listy
"Brambory" - 4 listy
Nova Gradiška, Osijek - 1 list
Zombor, Ada, Pančevo - 2 listy
Záhřeb (+ ?, možná ruční přepis jako spíše zajímavost, případně nic) - 1 list
Baraň - 8 listů
Témešvár, Bánát - Bacska - 6 listů
Nagyszeben, Ineu - 2 listy
Kluž, Oradea - 11 listů
Debrecín (první půllist Satu-Mare) - 15 listů
Budapešť - 1 list
Arad - 4 listy
Segedín - 3 listy
Skalica, Nové Zámky - 1 list
Šrobár - 4 listy . . . .
Celkem 80 listů.

A to se tam už nenašlo místo pro "Szittya", Jennersdorf, PČ1919 (což ale každý zná). Dost jsem se musel krotit. Na druhou stranu, mělo by se jednat o první komplexní (byť zdaleka ne kompletní) představení emisí "trhaných Uher" u nás (proto taky bez druhého listu z tohoto Debrecína). Nepochybuju vůbec o tom, že řada filatelistů a jurymanů tam najde hromady nedostatků různého rázu (od popisů přes relativně málo celistvostí po nevím co, dejme tomu "příliš mnoho stejných známek lišících se pouze nepatrně a to přetiskem"). Je to s podivem, ale 80 listů zkrátka není tak mnoho a i já sám jsem se tomu nemálo podivil. Pořád jsem měl pocit jak málo toho mám a jak obrovské množství prázdné plochy těch 80 listů je.
Možná přijdou připomínky typu: "Rozděl to vole!" Hezká rada, ale, pokud se toho dožiju (nejen věkem, ale i finančně), rozdělené už to jednak nebude tak komplexní a dvak, při smysluplném dělení tu do určité míry vzniká "nerozdělitelný odpad". Nabízí se totiž rozdělení na "rumunskou část", "srbskou část", přičemž Témešvár může být buď roztrhnut nebo v celý obojím, Fiume jako komplet v pětirámovce (nutnost doplnit celistvosti a pravé známky místo některých padělků), otázka co s Aradem, Segedínem a dalšími. Jednorámovka Arad by byla moc hezká, otázka je, kde vzít (a z čeho zaplatit) dostatečné množství méně okatě filatelistických celistvostí do té jednorámovky. Zatím se mi podařil jen jeden dopis, zato ovšem bombovní neb se stokusovou známkou. Holt je to tak, že místo 2-3 levnějších filatelistických raději dám stejné peníze za jeden se vzácnější známkou. Asi su blázen. 8) Stejně i ty filatelistické jsou vcelku málo nabízeny, to chodí v takových vlnách, asi když někdo umře nebo se k tomu chystá.Obrázek vložený uživatelem Loni měl Beneš v aukci skutečně zajímavé Fiume (bloky známek, ne celistvosti). Na to jsem fakt neměl. :(
No, zkrátka a dobře, pokud vydržím, může se to časem rozrůst třeba na 10 exponátů a knihu článků. :P
Registrovaný uživatel
Asi su blázen...... :mrgreen: blazni jsme tady vsichni...
Registrovaný uživatel
V úvode píšete o oceňovaní listu , chcem sa opýtať z akých katalógov vychádzate?
K exponátom len toľko, že je to silno subjektívne na hodnotenie ale je to dobré.
Moderátor
Vycházím z "černého" specializovaného katalogu Maďarska. Líp snad tarify nikde rozepsané nejsou (a řekl bych, že je to místama dost složitý). Kurs koruny k lei tam ovšem není. Že se na okupovaných územích používaly normální maďarské tarify vím a je to i celkem logické. U vydání nástupnických států (s jinou měnou) ovšem už platily tarify nástupnického státu a tam to třeba pro Rumunsko musím někde zjistit. A to nejen místní, ale i do Rakouska. U SHS byly nejprve uherské (a rakouské) tarify, později je změnily a nakonec provedli měnovou reformu. Ostatně, obdobně jako v ČSR.
Moderátor
Nuž, tak toto opravdu v exponátu nenajdete. Nevím jak bych to tam, bez narušení integrity, narval a dopis (pohled) se mi vyndávat nechce. Ale pochlubit se musím! :mrgreen:
Zkusmý tisk nevydané hodnoty 5 K známek válečné pomoci s pěkným, až hradčanským, rubem:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Takže jsem upravil ten list s tím osmiblokem, jak se vám nelíbil. Získal jsem totiž jinou pěknou věc, která se tam i logicky hodí (viz) a doplnil jakýsi popis k tomu dopisu a pohlednici s definitivními známkami.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Další zajímavost z této málo populární oblasti. myslím celkem pěkný doklad "kvalit" papíru. Ty viditelné proužky nejsou zašpinění nebo něco tak, jsou to zeslabení papírové hmoty. Skoro by se dalo říci maxiprůsvitka.
Nějaký čas už to mám a skoro jsem to prodal (udělal jsem mohutnou kolekci za víc peněz), ale nikdo se nechytil a tak obanovali. Jejich škoda. Do exponátu, to je takové divné na presentaci, zkrátka se to moc nehodí a prodávat to za pětikačku jako kus, to je, pochopitelně, škoda (pětikačka mne nevytrhne).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pro zajímavost - tento 4blok "s maxiprůsvitkou" je nabízen v jedné aukci, v položce spolu s mnoha jinými známkami. Zkrátka, nekvalitní papír tehdy měli.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nuž, výstava se blíží, takže drobné vylepšení v rámci možností a prostoru.

Která varianta se vám jeví lepší? Mně sice ta druhá (z estetického hlediska), ale ta první mi přijde taková věcně čistší a nemohu se rozhodnout.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
"věcně čistší" kde na to chodíš Pavle? :D Ta druhá varianta......ok.
Moderátor
Tak jo. Pavlínka je velmi zkušená vystavovatelka, i dal jsem teda na ňu. Nevypadá to nejhůř, myslím:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jedna pěkná (pěkně škaredá) - dvojitý tisk, navíc krajová. Na jednom archu se jim to povedlo (se uvádí).
Všimněte si, to je typické, že lep není až úplně do kraje.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nepatří to náhodou sem? Bližší pokec sem dodá asi Pavel III. ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Správné porto 1 K + 20 fill na dobročinnost. Akorát nevím jestli ta dobročinnost byla ryze dobrovolná, nebo jestli se brala jako samozřejmost (⅕ poštovného). Na druhou stranu, obrázek jest vcelku špatný pro posouzení pravosti, ale nevypadá to vysloveně nedůvěryhodně.
Moderátor
Tak jsem pozjišťoval a ono to má razítko (je to blbě vidět, v tom malém) 24. prosince 1919 (Štědrý den). Tomu ta frankatura neodpovídá. Až od 1. ledna bylo poštovné 60 fill (a od 1. 7. 1921 1 K). Pravda, neznáme váhu, ale to nemohlo dát tolik. V exponátu mám dopis s razítkem o den dřív s obdobnou frankaturou poslaný doporučeně a i to je moc (ale jeden neví, jestli ten nový tarif, respektive příplatek za rekomando = 1 K - zdražení bylo radikální, nevybírali o pár dní dřív - doba byla divoká).
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Tak jsem pozjišťoval a ono to má razítko (je to blbě vidět, v tom malém) 24. prosince 1919 (Štědrý den). Tomu ta frankatura neodpovídá. Až od 1. ledna bylo poštovné 60 fill (a od 1. 7. 1921 1 K). Pravda, neznáme váhu, ale to nemohlo dát tolik. V exponátu mám dopis s razítkem o den dřív s obdobnou frankaturou poslaný doporučeně a i to je moc (ale jeden neví, jestli ten nový tarif, respektive příplatek za rekomando = 1 K - zdražení bylo radikální, nevybírali o pár dní dřív - doba byla divoká).


Takže co? Falzum, ratita? :D
Moderátor
Spíš to vypadá na filatelistický výrobek. Taky, jak mi bylo řečeno, zezadu je obálka prázdná, byť bylo naprosto normální, že korespondence prošla cenzurou. Pochybuju, že by dělali nějaké výjimky.
Já mám v exponátu dopis poslaný o den dřív, stejná frankatura (neřeším druh papíru), reko a cenzura.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Spíš to vypadá na filatelistický výrobek. Taky, jak mi bylo řečeno, zezadu je obálka prázdná, byť bylo naprosto normální, že korespondence prošla cenzurou. Pochybuju, že by dělali nějaké výjimky.
Já mám v exponátu dopis poslaný o den dřív, stejná frankatura (neřeším druh papíru), reko a cenzura.


Tak to je škoda, to do sbírky (nebo exponátu nepatří).... vypadalo to ale pěkně, co.... ;)
Registrovaný uživatel
Pavle III. já těm tvým "Rumunomaďarům" vlastně vůbec nerozumím, ale tady na Aukru je postupně pár Debrecínů"... máš?
https://aukro.cz/debrecen-mi-p-7-8-po-nalepce-7045136304
Moderátor
Buď mám, nebo jsou fujky jako třeba tyto:
https://aukro.cz/debrecen-mi-7-8-po-nalepce-7045132404 - mají náklad 1 arch (100 kusů), tak jaká je asi pravděpodobnost, že zrovna tyhle budou pravé? (Mi 7-8)
https://aukro.cz/debrecen-mi-26-8-po-nalepce-7045132171 - tady je sice náklad relativně vysoký, ale taky bych je nechtěl (a krom toho je mám)
tato https://aukro.cz/debrecen-mi-9-po-nalepce-7045132405 i přes náklad 200 ks vypadá na první pohled kupodivu celkem dobře, ale na druhý mám pochybnosti (odhaduju, že stačí přeměřit)
ovšem tato https://aukro.cz/debrecen-mi-1-po-nalepce-7045134764 - ohavnost už z dálky (originální náklad, nevím proč, 170 kusů a mám velmi výrazně zdařilejší, opravdu nebezpečný, padělek.

Čili tak nějak v tom duchu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pokud prodejce uvádí katalog Michel, měl by uvádět hodnoty, které jsou v katalogu uvedeny.
nebo případně uvést, jako na Aukru uvadi jiný prodejce ,cena tržní; což jest ovšem pofidérní, nevím kde by poslední roky dohledal že se s těmito známkami obchodovalo.
V každém případě je nabízí jako právě a pokud jsou ve větším rozsahu a jak poznamenává příspěvek výše i laicky nepravé, riskuje možné trestní stíhání...
solidní prodejce by psal /neověřeno, nabizim jako padělek/.
Moderátor
A kruci ...:
https://www.darabanth.com/de/grossauktion/41/kategorien~Philatelie-und-Postgesichte-Ungarn-Live/Besetzung-und-Lokalausgabe-1919-1921-Debrecen-I-II~16870/Debrecen-II-1920-2f-probanyomat-vagott-ivszeli-20-as-tombben-a-tomb-elso-ivhelyen-a-2f-he~II2874649

Debrecen II. 1920 2f próbanyomat vágott ívszéli 20-as tömbben, a tömb első ívhelyén a 2f helyett 4f szerepel!!! Óriási ritkaság! Minden bélyeg Bodor vizsgálójellel! (ráncok, hajtásnyomok) / Mi 76x imperforate proof in margin block of 20, the first stamp is 4f for 2f. Extremely rare! Each stamps signed by Bodor (creases)

Najde se sponzor, který mi to pořídí na splátky? :oops:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pavel - možno si to postrehol, možno nie.
Ten 20-blok sa objavil v ponuke už dva krát. Teraz je zo tretí pokus.

1. 40. Nagy aukcia - položka 391. (06.05.2023) - volačka 400.000 Ft - nepredané
https://static.darabanth.com/auction/documents/auctions_pdf/1/40_9.pdf

2. 444. aukcia položka 3896. (22.06.2023) - volačka 360.000 Ft - nepredané
https://www.darabanth.com/hu/gyorsarveres/444/kategoriak~Magyar-filatelia-es-postatortenet/Megszallasi-es-helyi-kiadasok-1919-1921-garanciaval~42/?page=2

3. 41 Nagy aukcia položka 277. (04.11.2023) - volačka 280.000 - zatiaľ bez ponuky
https://www.darabanth.com/de/grossauktion/41/kategorien~Philatelie-und-Postgesichte-Ungarn-Live/Besetzung-und-Lokalausgabe-1919-1921-Debrecen-I-II~16870/

Tak uvidíme, kde sa to zastaví ;)
Moderátor
No, poslední dobou to zase až tak detailně nesleduju. Spíš jen namátkově. Bych byl smuten, když si nemohu nic koupit.
a) není většinou v podstatě za co
b) zlobí se na mne :)

Jako, je fakt, že specializovanějších sběratelů Debrecína nebude přespříliš mnoho a řekněme, že bloček není v optimální kvalitě , ale jde o to, jestli má smysl dlouhodobě čekat na náhodu. (Na druhou stranu, kolik jste jich viděli? Zhruba tak přibližně žádný.) A navíc - 3× a dost?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Debrecín (Debrecen)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1