Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Vykupminci.cz
Numisargo

Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Moderátoři: Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Tož předkládám svůj nachystaný jednorámový exponát. Je to výsledek více jak 30 let sbírání při ne zrovna ideálních možnostech. Je tam pravda pár listů (= 2) které bych mohl doplnit hned a několik, kde bych měl (a mám to v zásadě nachystáno) upravit texty, ale u vědomí přednášky o tom, že exponát se má vyvíjet bych to nechal na druhou etapu abych si nezlikvidoval všechny možnosti. Navíc se mi třeba kvůli jedné známce nechce fyzicky předělávat celý list.

Smyslem exponátu je představit všechna maďarská (nebo uherská, záleží na tom, jak se to vezme) katalogizovaná vydání maďarských povstalců v západním Maďarsku. Z těchto chybí jen jedna základní známka (u II. emise 2 K Parlament - náklad 200 kusů, ale zastoupena je alespoň jako zkusmý-nedokončený tisk bez lebky), což se domnívám, že "to nemá každý" :mrgreen: a proto by to mohlo mnohé zaujmout, byť tuto oblast nesbírají. V exponátu chci rovněž představit mnohé zajímavsti z nichž část v katalozích vůbec nenajdete (například chybějící "j" u III. emise na 7. listě nezmiňuje ani specializovaná příručka) a i několik dokladů skutečného poštovního použití. Někteří tvrdí, že všechna vydání jsou fake a je pod úrovní řádného filatelisty se tím vůbec zabývat. Přitom realita je taková, že tato vydání jsou odrazem doby a možná kdyby se Maďaři víc snažili, že mohl vzniknout útvar podobající se Fiume (s odvolávkou na dobový časopis Donaupost). Sice většina vydání měla za úkol pomoci financovat vojenské a organizační výdaje povstalců a státního útvaru, ale do spekulativních vydání vzniklých, například, na našem území v roce 1945 nebo dokonce vydání šejchátů to je na hony vzdáleno. U většiny vydání lze doložit poštovní použití, existuje dokonce dopis (údajně skutečně prošlý) frankovaný VIII. emisí. Vzácnost dokladů je dána jednak velmi omezenou, časově i místně - většina vydání neplatila či se nedostala na každou poštu v oblasti, platností, malým nákladem, a pak také tím, že v průběhu doby se maďarská pošta, na popud maďarské vlády a pod tlakem vítězných mocností, rozhodla neuznávat těmito známkami vyplacené zásilky. To by mohly být taky zajímavé doklady, ale nejspíš byl poštovní styk obecně značně omezen, nikdy jsem takovou celistvost neviděl. Situace by se možná dala vzdáleně připodobnit Chustu a Mukačevu - známky platily, ale byl problém někam psát mimo dotčené území, když z dalších států jak stát, tak známky nikdo neuznal (taky mne jako příklad napadá turecký Kypr nebo různá vydání v rozpadlé Jugoslávii, ale nevím, jestli dopis s těmito známkami byl u nás považován za vyplacený nebo nevyplacený).
V exponátu není předvedeno vše zajímavé co mám k dispozici, není na to prostor (například jen natištěné lebky - musel bych zrušit výstřižek, převrácené přetisky VIII. emise, mnohé zajímavosti VII. emise - nažloutlý papír přikládám alespoň jako bonusový list), vyřešil by to dvourámový exponát, ale ty neexistují (jen v dětské kategorii a tak malé zase nésu) a v exponátu neřeším záhadné vydání "Szittya" VIII. a skutečně spekulativní Jenersdof a Burgenland (na rakouských známkách) - vše bez reálné poštovní použitelnosti, které se rovněž dotčeného území týkají (u "Szittya" kdoví, jsou jen dohady co vím).

Na 7. listě, to tam nepíšu, ten chybotisk 2,50 K / 2 filléry má dvojitý červený přetisk, ale ten druhý je velmi, ale opravdu velmi slabý.
Na 14. listě uváděný údaj o nákladu "57) vychází z toho, že jediný odhad o nákladu, který jsem dosud zaznamenal, je v Brainardově katalogu údaj 300 - 400. Vzhledem k tomu, že arch má 60 známek a za předpokladu, že se tiskly jen celé archy, vychází matematicky náklad na možných 300, 360 nebo 420 známek, tedy 5, 6 nebo 7 archů (jeden kompletní mám doma! :twisted: ). Na každém archu je jedna známka s touto vadou, tudíž bylo vytištěno 5, 6 nebo 7 těchto známek (z čehož mám dvě doma! :twisted: ).

Jo a ten šikmý, pátý, list není šikmo naskenovaný, ale šikmo vytištěný. Je to ostuda, ale přišel jsem na to až při tom skenování, do té doby mne to netrklo. :oops:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No a teď ten bonusový. Z logiky věci patří mezi 13. a 14. list. Známky na tomto papíru by měly být lepší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Administrátor
Myslím, že je to velice zajímavé. Díky.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Moderátor
Pavel gratulujem, je to krása.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
Pěkný, Pavle.
Moderátor
Tady je detail toho druhého přetisku na tom chybotisku u III. emise. Taky by to teoreticky mohl být obtisk obtisku přetisku, v každém případě je to hodně slabé a od spodu nahoru to ještě slábne, takže tam, kde by se dal očekávat konec není v podstatě nic vidět (aspoň já tam teda nic nevidím), když pominu to, co vypadá spíš jako šmouha.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zajímavé. Jen si myslím, že spekulace typu "Tiskárna asi nepatřila k těm nejlepším" do výstavního exponátu nepatří. Jinak mě to vážně zaujalo. Toto poválečné období je vůbec zajímavé, ale o tomto území jsem toho zatím moc neslyšel.
Moderátor
Pavel_III napsal
Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Klidně by to mohl být i svojitý přetisk, akorát ten první byl z hodně řídké barvy a tak byl opraven. Na obtisk obtisku se mi to moc nezdá.
Moderátor
regula_jan napsal
Zajímavé. Jen si myslím, že spekulace typu "Tiskárna asi nepatřila k těm nejlepším" do výstavního exponátu nepatří. Jinak mě to vážně zaujalo. Toto poválečné období je vůbec zajímavé, ale o tomto území jsem toho zatím moc neslyšel.

Spekulace? Zkrátka vycházím z kvality provedeného díla. Výsledek jak někde z indického pralesa. 8)
Moderátor
Tiskárna mohla být dobrá, jen mohla být nízká kvalita tisku důsledkem nedostatku peněz. 8) Ale to je další spekulace :) Si musím rejpnout, no :D Se nezlobíš, ne?
Moderátor
Ale tak. Když jsem tu větu vymýšlel, tak to bylo s takovou potutelnou škodolibostí! :twisted: Tak nějak mi prostě přišlo, že to je jinak takové příliš vědecky suchopárné až technické. ;)
Moderátor
pekne a zaujimave!
_______________
Moderátor
Vždycky jsem to měl spíš za takovou zajímavost nebo nahodilost a hle!, ten nový katalog to dokonce oceňuje! :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Velmi pekne spracovane klobuk dolu
Moderátor
Pánové a dámy, potřeboval bych poradit. Je lepší, zajímavější, ten vystřižek s lebkama, jak je na 4. listu nebo část, protože všechny se zkrátka nevlezou, zkusmých tisků lebek (viz obrázek)?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Výstřižek a dobře popsat. Ale co člověk, to jiný názor. ;)
Registrovaný uživatel
pokud tam zůstane ta celistvost, tak za mě ZT:)
Moderátor
Na důkladný popis není prostor, to je zapotřebí si přiznat. Bohužel. A kromě toho, by to muselo znít nějak takto - "Výstřižek z (blahopřejné?) pohlednice, razítko Nagymárton z 15. října 1921, na druhé straně část otisku hlavního velitelství armády (nebo tak něco) (ustřiženo) bez dalších zbytků textu, v případně vnitrozemského tarifu přefrankováno o 20 fillérů."
Když to dám pod dopis, bude to už mimo plochu, když to dám někam jinam (i s popisem dopisu, to je přesné porto, jednoznámková frankatura!), bude mimo prostor skoro i známka na dopise. Až budou dvourámové exponáty, bude to lepší! 8)

A udělat z toho dvě jednorámovky (I. - VI. a VII. - IX. emise nebo I. - VI., VIII. a IX. a VII. emise zvlášť mi přijde jako blbost. Navíc by tam potom citelně chyběl dopis, pohlednice se VII. emisí a to taky není každý den k dispozici. (S VIII. emisí jsem viděl myslím jenom jeden, pár dopisů bylo zrealizováno. Trochu to připomíná Podkarpatskou Rus.)
Moderátor
Jinak, věc je ještě komplikovanější, protože by se taky dalo rozepsat o těch samotných lebkách. Na ty byly použity tři štočky (nebo byly zkoušeny třema štočkama - dřevěným, gumovým a ocelovým/kovovým), takže teoreticky existují 3 typy, ale o tom zatím moc nevím. Něco je v tom novém katalogu a na něco se budu muset přeptat. Pokud jsou takové podrobnosti vůbec známy. Dost totiž pochybuju, že by u takových 15, 20, 40 f a 2 K mohly 3 typy existovat, když byly přetištěny (a vydány) jen celé 2 archy. I když, mohli to taky rozpůlit. Čerti vědí jak to ve skutečnosti dělali, já jim u toho neasistoval. V každém případě ale takové ruční přetiskování musí být děsná piplačka! :shock:

Naši odborníci na Afghánistán určitě ví o čem to tak asi je a to ten Afghánistán neměli ani rozměřený, když razítkovaly ty známky, tady (a jinde, třeba Chust nebo Rimavská Sobota) měli základ hotový.
Moderátor
Pavel_III napsal
Pánové a dámy, potřeboval bych poradit. Je lepší, zajímavější, ten vystřižek s lebkama, jak je na 4. listu nebo část, protože všechny se zkrátka nevlezou, zkusmých tisků lebek (viz obrázek)?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Já bych osobně dal nejraději všechno. Ty zkusmé tisky by měly mít větší váhu než výstřižek, hlavně tam nech ten dopis. Při trošce roztažení by se však mohlo na list vejít všechno. Případně bys mohl posunout nějaký další list, některé z nich jsou o něco prázdnější.
Moderátor
Roztažení? :shock: Snad zdrcnutí, ne? ;)
V přesunu na jiný list (jedině na č. 3 a tam chci ještě nějak vrazit 2 K Parlament, převrácený přetisk s průpichem, taky ne zrovna běžná věc) mi brání skutečnost, že se mi tak nějak pracně podařilo aby každá emise začínala na novém listě.
Jsou jen dvě výjimky - V. emise, tam se mi nepodařilo přetlačit ty chybotisky na předcházející list a VI. emise kvůli tomu dopisu z V. emise. Na tom předchozím listu jsou asi nejvzácnější známky co mám (když pominu 2 věže na barevné variantě) a taky tak nějak doufám, že se mi ještě nějaký ten průpich, případně převrácený přetisk, podaří získat. A navíc jsem nepřišel na to, jak dostat parlament, Madonu a doplatní do nějakého pěkného souladu. Madony jsou zkrátka moc vysoké a efekty typu "doplatní-Madona-doplatní-Madona-doplatní" (kvůli souměrnosti) se mi moc nejeví. Varianta jak by měla být, tedy 2×Madona+3×doplatní vypadá divně, je nesouměrná. Jedině že bych cpal 7 Ženců na řádek jak to mám na pátém listě a případně 5 Parlamentů (podle 6 listu, ale ty jsou ve čtyřbloku), ale, není to už moc na husto? Pokud to je únosný ... nechal bych to ale až na další akci, protože to je větší revize (a první 4 listy to zase tak radikálně neřeší).
Moderátor
Ale jinak, taky bych dal nejraději všechno!! :mrgreen:
Moderátor
Hergot Pavle! Jiní mají problém vůbec zaplnit nějak list (tzv. vyvatovat) a ty máš materiálu, že nevíš co s tím. Exponát by měl byt souborem toho nejlepšího, jenže těch zajímavých věcí na představení, máš prostě moc. Možnosti jsou dvě. Více rámů nebo prostě protřídit a použít to nejcenější.
Moderátor
:mrgreen: Sám jsem tomu nevěřil, že mi budou známky "vypadávat z listů" a že 5 rámů (na vydání po první světové) bude málo! Pořád jsem si říkal "dolepím to velkými bloky ze VII. emise" a vono prd, Lajtabánság je vlastně 6. rám a dumám co nedám, co musí zůstat "doma". :P Ovšem vzhledem k možnostem že exponát je jeden nebo pět rámů, tolik materiálu Lajtabánságu zase nemám, to opravdu ne. I když se třeba časem k tomu dopracuju, ale to už budu vetchý stařík a možná že tou dobou ještě udržím pinzetu, ale jestli i moč, toť otázka!! :mrgreen:

No, jedině že bych se omladil, to by mohly být i rámy dva, že? Šlo by to? ;)
Moderátor
poradim Ti, naskladaj vsetko do zasobnikov co doma mas, sprav popisy a nechaj kolovat jurymanom a mas vybavene! a nemusis sa starat co das a co nedas na list, preto ma nebavy vystavovat...
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1