Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Vykupminci.cz
Numisargo

Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Moderátoři: Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Nikdo nemá názor?
Moderátor
Určitě by to takto mohlo být. Možná by se tam někam daly dát ještě zvětšeniny k popisům, ale nevím, zda se to tam ještě vleze.
Moderátor
Nad tím se zamyslím. Určitě by se vlezlo ledacos, otázka je velikost.
A překlad?
Moderátor
Například takto? Obrázky jsou teda neupravované, ze skenu, jen zvětšené na dvojnásobek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Podařilo se mi srazit text pod tabulkou. Nepochopil jsem, proč to dělalo ty mezery a odolávalo to opravám, ale zvítězil jsem nad technikou! :D
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 5. 4. 2022, 17:47. »
Registrovaný uživatel
na překlad zkus toto:
https://www.deepl.com/translator
je to zatím nejlepší online překladač na světě. V podstatě si jen upravíš pár odborných výrazů. Zbytek zvládne sám v kvalitě velmi pokročilé.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
Takže nějak takto? Dá se to takto vypustit do světa?
(Nechápu proč se to převádí nastojato a i když obrázek vždycky otočím, sem se to nahraje zase nastojato, ale zase mám za to, že se nahraje větší.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nikdo nic nemá, tak doufám, že naživo nebudete nadávat. Když se zadaří, k vidění bude tento pátek na Výstavišti!
Moderátor
Graficky by to asi šlo. Možná bych zmenšil šířku sloupců v tabulce. Angličtina by chtěla trochu opravit.
Moderátor
Opravit tu blbou řeč neumím. A to jsem i upravoval. (Německy sice vím taky prd, ale větší. Přece jen, léta koukání na Vídeň nějaké povědomí zanechalo.)
Zmenšit šířku sloupců není zásadní problém.
Moderátor
Popojedem - jak se líbí návrh posledních dvou listů?
A uměl by někdo ty složité věty předělat do ještě složitější angličtiny?

Typ známky bez stromů

Patrně unikátní trojpáska z definitivního tiskového archu, kde na třetí známce chybí vpravo stromy. Snad se jedná o původní esej, který se dostal na tiskovou desku. O této emisi je i po 100 letech známo jen málo. Soudí se, že tiskový arch měl 50 polí (10×5), pak mohlo být vytištěno 120 kusů tohoto typu, možná od každé barvy (hodnoty), celkem tedy 720 kusů. I přes tento, teoretický, výpočet, však nebyl tento typ dosud popsán a je tedy pravděpodobné, že toto známkové pole bylo rychle vyměněno a skutečný počet vytištěných známek byl minimální.

Jediný známý kus

Krajové známky

Okraje některých archů byly nezoubkovány, existují tedy částečně nezoubkované známky. Chyby při zoubkování dokládá nejen velmi vzácný rohový levý horní čtyřblok hodnoty 10 K s dvojitým zoubkováním mezi první a druhou řadou, ale i různá výška i šířka jednotlivých známek. Na známkách lze také vidět různé posuny tisku hodnot vzhledem k obrazu známky.

Horní okraj
Pravý horní roh
Pravý okraj
Pravý dolní roh
Deskové vady orámování pravé dolní rohové známky
Levý horní roh a levý okraj

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

A z dalšího listu totok:

Po ukončení tisku byly desky proti zneužití systematicky poškrábány, uvádí se že dlátem, a bylo pořízeno několik(?) archů zkusmých, či spíše kontrolních, tisků.

Převrácený přetisk VIII. emise

Existují i převrácené přetisky, jejich náklad není znám. Vzhledem k tomu, že přetisková deska měla velikost poloviny, či čtvrtiny archu (není přesně známo), mohou existovat páry v poloze tête-bêche.

Dvoupásky známek s perfinem a bez něj ze 6. a 7. sloupce (Ženci) a 6. a 7. řady (Parlament). Na známce hodnoty 10 f ze 6. sloupce je vlevo, díky velkému posunu tisku přetisku levé poloviny (nebo jedné ze čtvrtin) písmeno „s“, dokládající, že přetisková deska neměla 100 polí. Zajímavostí je i výškový posun štočků známek. U hodnot 20 a 60 f je v okraji otvor od horní jehly perfinu.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 23. 8. 2022, 23:30. »
Registrovaný uživatel
No, já bych si u listů zarovnal polohu známek vůči textu a změnil rozložení nadpisů pro větší přehlednost a čitelnost. To není výtka či pokus o vylepšení. Prostě bych si svoje listy takhle udělal, viz obrázek. Držím palce do soutěže. Po jejím skončení by se určitě dobře vyjímal na Exponetu, doplněný o popis a materiály, které se nehodí pro filatelistický soutěžní exponát, ale lépe nás neznalé poučí na co se vlastně díváme. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Já nevím, mně to "na střed" přijde lepší (a nadpisy jsou prostě obvykle centrované). Odpadají takové ty "zubaté" kraje. I když pravda, ten poslední (souvislý) řádek bych měl ještě roztáhnout. Jsem na to asi zapomněl.
Na druhou stranu je fakt, že ten nový Word je strašně chytré a sviňa ví nejlíp, líp jak já, co chcu udělat a nechce si to dát vymluvit. Aktuálně jsem například nenašel dvojitou čáru.
Registrovaný uživatel
dvojita cara je:
vlozeni->obrazce->cara

urobit caru. klik na caru a potom : format textovych efektu-> plna cara-> typ slozene cary.

samozrejme nadefinovat velikost sirky ( Sirka ¨).

je to jednoduche. dalsich moznosti jsou k dispozici.
Registrovaný uživatel
Ahoj Pavle III. Koukám, že pilně vyšíváš na tom exponátku pro "Liberec". To je dobře! Už se těším, až se tam an to kouknu. Taky se mi víc líbí to Tvoje "středové" rozmístění...
Doufám, že po výstavě sem dáš nascanovaný celý svůj exponát (a v češtině :D ), ať tu jeho vývoj zůstane navěky zadokumentován, když už si zde toto vlákno poctivě živíš 9 roků....

Už se Ti ozval někdo an tu angličtinu?
Moderátor
No, na angličtinu se ještě nikdo neozval.

A do vyšívání jsem se dal tak, že jsem zapomněl na cokoliv! :D

xaverian napsal
dvojita cara je:
vlozeni->obrazce->cara

urobit caru. klik na caru a potom : format textovych efektu-> plna cara-> typ slozene cary.

samozrejme nadefinovat velikost sirky ( Sirka ¨).

je to jednoduche. dalsich moznosti jsou k dispozici.

To jsem právě nenašel. Čáru vložit jo, tloušťku (ze 3 možností) taky, ale to, co tam bylo - formát atd., tak jak to bývalo, to se mi dohledat nepodařilo.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 24. 8. 2022, 19:14. »
Moderátor
Už jsem tu čáru našel - k**va, proč ty inovace dělají tak strašně složitý a nepřehledný?
Moderátor
Tak, další velký (A3) list:
texty jsou (kostrbaté) napůl už anglické:
Stamps position – selection of plate defects a odchylek (výběr) – přetisková deska (pro 20 a 50 fill to je 5×10 polí, polovina archu) byla z ruční sazby, každé pole je specifické a pro každou hodnotu byla deska upravována:

41 + 81 – přerušené „N“ in word „Nyugat-“
44 + 84 – damaged „M“ in word „Magyarország“
37 + 87 – damaged „f“ in word „fill.“
42 + 92 – damaged overprint („pacička“)
44 + 94 – letter replace „y“ for „v“ in word „Magyarország“
49 + 99 – „fili“
50 + 100 – damaged (specifické) „g“ in word „Nyugat-“
52 – menší druhé „a“ in word „Magyarország“
59 – damaged „i“ “ in word „fill.“

31 – damaged first „g“ in word „Magyarország“
34 – broken red numerals 1
53 – spojené „t“ a „-“ in word „Nyugat-“
64 – interverted red numerals 1
65 – letter replace „y“ for „v“ in word „Magyarország“
Blok dokládá, že ne všechny přetiskované archy byly with official perfin – hármaslyukkal

(Nejde popsat každé pole)

A texty z dalšího listu:

Cenzurovaný korespondenční lístek (ručně psaná cenzura) odeslaná 6. X. 1921 z Nagyszentmihály (Großpetersdorf), do Magyaróvaru, kam přišla 8. X. Poštovné 60 fill uhrazeno známkou, hodnota (nebo napsat poštovné?) korespondenčního lístku nezapočítána.

Doporučený dopis odeslaný 19. X. 1921 (razítko bez hodinového údaje) z Pásztorházy (Stinatz) do Szenteleku (Stegersbach), kam dorazila týž den odpoledne (příchozí razítko zezadu). Přesné porto: 1 K za dopis, 2,50 K doporučený příplatek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Na ukázku jak budou vypadat další listy (dosud nezveřejněné). Poslední dvě emise jsem zkrátka naprosto přetvořil. A obálku se VII. emisí s razítky z ochoty nehodlám použít.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pavle III. pěkné. Fakt Klobouk dolů... A proč tu obálku nepoužiješ?
Moderátor
MikyM napsal
Pavle III. pěkné. Fakt Klobouk dolů... A proč tu obálku nepoužiješ?

Asi neprešli skutočnou poštovou prevádzkou, keď sú pečiatky z ochoty. A to sú mínus body pri hodnotení
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
Ano, nepřešla poštovním provozem, navíc na ňu nějaké vtipálek dopsal adresu. Propiskou.
Osobně (ale není to názor jury) nésu striktně proti podobným artefaktům (razítkované z ochoty, pamětní listy apod.), ale musí to mít nějaký smysl - třeba dokladovat nějaký typ, zajímavost, prostě něco co jinak neumím předvést a je nereálné to získat jinak. A to není tento případ.
Moderátor
Eine kleine velký experiment - nátisky ještě snad nikdo důkladně neřešil (a pokud ano, není mi to známo). Bohuřel nejsem schopný spočítat tisková pole, nemám k tomu dostatek materiálu, takže jsem to udělal jak jest předvedeno (a číslovat se mi to nechce, přišlo by mi to matoucí).
Návrhy na zlepšení vítány, ale chce to rychle. :)

Texty:
Typy a deskové vady a odchylky nátisku (mark)
U nátisku (mark) lze najít řadu typů, deskových vad a odlišností. Tisková deska, jak dokládají ukázky, byla v zásadě stejná jak pro známky s motivem Ženců, tak pro motiv Parlamentu. Pravděpodobně lze bezpečně identifikovat každé tiskové pole (dosud to ale nebylo spolehlivě ověřeno).
5 – zkrácená vlaječka číslice ve dvou variantách
a – krátké písmeno a „felar“ namísto „felár“
● – tečka uvnitř prvního písmene „é“ ve slově „Fővezérség“
s – menší písmeno „s“ ve slově „Fővezérség“
z – tlusté písmeno „z“ ve slově „Fővezérség“
é – zleva oříznuté první „é“ ve slově „Fővezérség“
g – dole otevřené písmeno „g“ ve slově „Fővezérség“
5* – zprava oříznutá číslice „5“
% – zalomená horní část lomítka

"mark" to mám přeloženo už zdřívějška, takže tak.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 25. 8. 2022, 20:01. »
Moderátor
Experiment pokračuje. Ovšem přiznávám, vzhledem k velikosti archů, určité potíže s popisem. Na ten jeden list se zkrátka nic víc jak arch nevleze. Z DV je nutno vybrat je to "nej" a vymyslet "kam s popisem", což se týká hodnoty 60 fill na druhém listu. Ale ty DV jsou myslím zajímavé a v celém archu je vidět ta neprofesionální výroba mnohem víc jak třeba na čtyřbloku. A kromě toho, mezi širokou (filatelistickou) veřejností, jak jistě uznáte, se o tom ví prd.

texty:
Kompletní 100 kusový arch hodnoty 50 fillérů
Na archu se vyskytuje množství větších či menších deskových vad. Obzvláště oba krajní sloupce jsou nedokonalostmi značně postiženy. Mezi nejzajímavější vady patří:

1 – velmi prohnutá horní hrana téměř po celé délce
2 – šmouha uprostřed od horní hrany a skvrna po pravé straně
5 – rýha od středu horní hrany šikmo dolů doprava
10 – rozmazaná pravá strana, šikmá čárka pod „A“ ve slově „POSTA“
41 – sražený levý horní roh a velký mrak vlevo
50 – bílá (světlá) skvrna u hodnotového štítku a sražený pravý horní roh
61 – krátké čárky pod písmeny „SÁ“ ve slově „LAJTABÁNSÁG“
70 – velká bílá (světlá) skvrna mezi hodnotovým štítkem a kostelem, čára přes hodnotový štítek k věži kostela, úzké písmeno „A“ ve slově „POSTA“
71 – rozmazaný levý dolní roh a velmi světlý podklad hákových křížů vlevo
80 – čára přes hodnotový štítek, úzká písmena „TA“ ve slově „POSTA“
100 – „patka“ písmene „P“ ve slově „POSTA“


P.S.: Použiji-li automatický překladač, budete frflat, že to je blbě.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pavle, mně se Tvoje práce líbí. Něčím podobným bych se mohl bavit u Afghánistánu u obdélníkových známek vydaných v letech 1891 - 1900, nebo i dalšími emisemi. Tam je toho mraky a nikdo se tím doposud pořádně nezabýval. Tak jsem ve svém exponátu uvedl DV jen ty nejvíce do očí bijící.
Moderátor
Nó, tak ti, co se tím zabývají hloubějí to ví a některé ty DV byly i publikovány, ale ono je to u některých hodnot jak u Hradčan - každá známka originál, jen větší. U některých jsou ty DV i menší. Ale třeba u těch nátisků zezadu, to jsem fakt nikde neregistroval.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 >

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1