Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Vykupminci.cz
Numisargo

PEČETIDLA

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pavel_III - no právě, cechovní znak je základní symbol přesnýho určení pečetidla, pokud není, je to vaření z vody. Může to bejt úplně cokoliv jinýho. Merka měšťanská..třeba. :)

Sedláci si dávali do pečetidla obecný věci, takže jsou lehce identifikovatelní...koně, radlice, osly a další věci.

Já tam ani nevidim nějakou spojitost, vidim jen merku.

A jakejkoliv jinej symbol než cechovní, kterej měl pravidla, neurčuje vůbec nic..
Registrovaný uživatel
https://www.npu.cz/en/npu-a-pamatkova-pece/npu-jako-instituce/publikace/7360-merky-olomouckych-mestanu-ve-xiv-xviii-stoleti

doporučil bych nálezci sehnat něco takovýho, nejlíp z nejbližšího města, kde se to našlo..
Registrovaný uživatel
Pavel III Ale jestli jsi viděl někde tenhle symbol ve spojitosti konkrétně se zeměměřičema, rád se podívám. (taky jsem byl geodet kdysi )
Moderátor
Triangl, triangulační věž. Ale třeba ne, třeba je to jen konstrukce na zavěšení prasete. ;) To byla ode mne jen taková idea, když nikdo s ničím lepším nepřišel.
Registrovaný uživatel
Jasný, vždyť od toho diskuze je.
U pečetidel je právě problém, že si každej dělal co chtěl a dával co chtěl. Viděl jsem spoustu podivností, který by asociovaly všechno možný. Ve finále vím, že nic nevím. (kromě cechů)

btw katastrální triangulace byla asi prováděná pozdějš..ale nechce se mi gůglovat.
Registrovaný uživatel
Každopádně jste mě trochu navedli a já zkusím googlit dál, děkuji.:)
Registrovaný uživatel
Pestu pro přesný určení musíš do archivu a hledat..ale časově se to asi nevyplatí, já to nechávám na důchod.
Registrovaný uživatel
Dobrý den , chtěl bych se zeptat , jestli by jste mi pomohli určit stáří a původ tohoto pečetidla ...
Bylo nalezeno na Znojemsku . Průměr pečetidla je 28 mm a výška 35 mm , váhu nevím , ale můžu zjistit ... odhaduji přes 60g ... je poměrně těžké a myslím že je bronzové
Vyobrazena ( svatá ) postava se dvěmi dětmi , trs vína , nůž , tři hvězdičky... Nad trsem vína a nožem iniciály G a C , Dole u opisu inicialy S a W ...
Opis sám osobě moc nedává smysl SILVTR GM • IMART
Horní část kde je dírka asi na zavěšení je lehce rozklepaná , jakoby kladivem , tak jestli bylo použito i jako razidlo ?
Děkuji mnohokrát všem za Váš čas , energii a pozornost věnovanou tomuto záhadnému kousku.
Jeden numismatik odhadl , že může pocházet ze 17-18 století...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nechce se mi hrabat v literatuře a hledat analogie.

Tak jen nástřel..Nějakej cechovní spolek vinařů. Mate mě tam něco, co vypadá jako iniciál, dodatečně vyrytej..
Registrovaný uživatel
Myslíte to G C , že je dodatečné vyryté ? Je to možné , je to tam dost vtěsnané... Děkuji moc
Registrovaný uživatel
ten "nůž" bude s největší pravděpodobností radlice...
Registrovaný uživatel
+ G C ne, to je asi měsíc a stonek vína. Přišlo mi tam doražený SW dole, ale asi si to jen špatně rozvrhl rytec...
Registrovaný uživatel
Děkuju za názor , ze začátku jsem taky myslel , že je to měsíc a stonek vína , ale pak jsem si říkal , že to G je hodně podobné tomu v opise ... Jak to může být staré , co myslíte ? A ten opis říká Vám to něco , nesetkal jste se s něčím podobným ?
Dobře , takže misto nože je to radlice a co ta postava s dětmi , nemůže to být nejaky sirotčinec nebo něco takového ?
Registrovaný uživatel
Ne, v případě společenství, spolku, cechu vinařů jsem nehádal. To jsou klasický atributy, radlice a víno. Někdy to je taky k vidění u pečetidel obcí na Moravě..

Svatej/patron (uprostřed) se taky objevuje v pečetích cechů hodně často, o jakýho jde nepoznám.

Stáří..kobylka je atyp, takže 16st. - 18st, blíž to datově nedám.
Moderátor
Není to sv. Anna?
Registrovaný uživatel
Je to možné , že to bude sv. Anna ...v jedne z vesnic kolem je kostel svaté Anny
Registrovaný uživatel
Paul , děkuju za názor ... Takže vinaři to nebudou , ale obecní pečetidlo ?
Registrovaný uživatel
Jedno nebo druhý. Tak jsem to myslel.
Registrovaný uživatel
Paul ... Ok děkuju moc za Vás čas a zájem :-)
Registrovaný uživatel
Ještě bych se rád zeptal , jakou toto pečetidlo má hodnotu prosím ?
Je to prý úřednické pečetidlo ze 17 století ...
Registrovaný uživatel
matheo takže obecní? Některý obce maj ve znaku vinařský atributy.
Kdo to určoval? To asi rozluštil opis? Co tam bylo?
Registrovaný uživatel
Paul ... Toto řekl jeden sběratel pečetidel ,ale jen podle fotek, že je to nejspíš strojní pečetidlo úředníka ze 17. Století...
To pečetidlo je z Morašic na Znojemsku dříve Maratiz , takže jsem zjišťoval na netu nějakou historii a opis by mohl znamenat buď SILVESTR GEMEINDE MARKE IN MARATIZ ... bohužel jsem žádného Silvestra nedohledal , ale našel jsem Simona Weise co žil v Maratiz od roku 1714-1789 ... v tom případě by to mohlo být SIMON LUTERAN GEMEINDE atd ... ještě by to chtělo ověřit ... Jinak jsem prošel spousty pečetidel a ten nůž opravdu bude radlice , trs vína s listem , měsíc , tři hvězdy jako svatá trojice a nejspíš sv. Anna ... Mimo jiné v morasicich je kostel sv. Anny že 13. století ... Takže to je vše co vím o tomto kousku ...
« Poslední úpravu provedl(a) matheo v 3. 5. 2019, 21:32. »
Registrovaný uživatel
matheo - aha, takže nějakej detektorář?...už jsem myslel, že kapacita na sfragistiku, kterýmu lidi posílaj na určení věci (taky jsem dvakrát využil jeho "pohledu")... tohle je vágní určení (strojní pečetidlo úředníka ze 17. Století.).. přiznám se, že o pečetidlech mám literatury dost, ale termín "strojní pečetidlo" slyším prvně..

cena cca nižší tisíce..vysoko jde jen středověk..Nebo přesně určená věc s "rodokmenem"..
Registrovaný uživatel
Taky mě zarazilo strojní pečetidlo , nedokážu si to představit :-) ...
Děkuju za názor Paul
Moderátor
Prosil bych o definici pojmu "strojní pečetidlo".

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1