Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Vykupminci.cz
Numisargo

PEČETIDLA

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jo, to máš pravdu.
Registrovaný uživatel
Když to odneseš do muzea, může to spadnout archeologovi, kterýho to nezajímá..
to se může stát, ale s největší pravděpodobností nestane....
Registrovaný uživatel
Forpus a seš si jistej? Odevzdával si už něco? :)
Archeologů si vážím globálně, ale jejich přístup k odevzdávanejm věcem mimo jejich specializaci je laxní.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 18. 3. 2020, 10:41. »
Registrovaný uživatel
Hoooodne laxní .Mam kamaráda archeologa , ktery dostal meč ze 13. Stoleti a nic s nim nedělal az se rozpadl- nenechal ho konzervovat a pak ho vyhodil
Registrovaný uživatel
to Paul:

tak jistej si být nemůžu, ale nejspíš jsem přehnanej optimista a prostě nevěřím tomu, že by to jen tak zapadlo nebo dokonce dopadlo jako ten meč co zmiňoval denary (co si o tomto případu myslet je asi jasné každému soudnému člověku).

Jinak archeologové jsou celkově dost přetížení - mají co dělat aby se stíhaly záchranné výzkumy a to ještě ideálně s velkým investorem, který jim za to zaplatí a zajistí tak paradoxně chod státní instituce (památkáč, arch. oddělení akademie věd nebo oddělení muzea). Tlačí na ně termíny a stejně tak jako investor hradí práci v terénu tak taky solí prachy za další konzervaci předmětů atd...V tomhle marasmu by na pečetidlo zbyl čas jen ve volném čase a to včetně případného zveřejnění nálezu v odborném periodiku....
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
Ten typář by měl být odevzdán do příslušného muzea, je to celkem vzácnost.

A tam to někdo ukradne :roll:
Archeologům bych dal kvalitní fotku a nálezové okolnosti.
Registrovaný uživatel
Forpus kdysi dávno jsem dělal pro firmu, co dělala výzkumy(ne kopáče, v administrativě i v terénu)..Archáč tam docházel sporadicky..Výzkum se uměle prodlužoval přemísťováním artefaktů, fakturovali se pracovníci, co na výzkumu vůbec nebyli..

Toliko má zkušenost..ale je to už dlouho.

Že jsou přetížení, ano, to poslouchám často..Ale to slyším od všech ze státního sektoru..Asi nedělali soukromě.

Nic proti archeologům nemám, je to záslužná práce...Jen mám výhrady...a sám už jsem spolupráci s nimi asi téměř ukončil, nedávalo mi to nic, kromě pocitu užitečnýho vola, kterej je dobrej jen ve chvíli, kdyy odevzdá něco, na čem si archeolog může vylepšit jméno...publikací..kterou si ani nepřečtu, protože je všem zatěžko mi vůbec na ní poslat odkaz i přes urgence atd.
Registrovaný uživatel
to Paul:

co jsem slyšel v tomhle ohledu o soukromých licencovaných firmách - jedním slovem, katastrofa. Co se týče výzkumu samotného i zacházení se zaměstnanci a podobně (ale zase bych je nechtěl všechny házet do jednoho pytle).

S tím vylepšením jména máte pravdu - no co na to říct, je to prostě jen o lidech..
Registrovaný uživatel
Forpus jo, třeba v Kutný Hoře byl fakt dobrej srdcař..Bohužel už nemám kontakt na něj.
Moderátor
Já nevím, ale já to vidím jinak. Ono to asi bude kus od kusu. Kamarádi taky nadávají na některé určité, kteří si hlavně budují kariéru, ale výzkum a jeho výsledky jsou jim vedlejší.
Registrovaný uživatel
Šmarja panno, v každé společenské skupině se nacházejí nadšenci i idioti, nechápu, proč tu opět řešíte lidi z muzea. Brát jejich plat, tak bych na to také házel bobek, udělal bych si svých osm hodin a nezajímal se o nic kolem ...

Znám naopak spoustu muzejníků, kteří jsou idealisti a nadšenci zapálení pro věc, s obrovskými vědomostmi o regionální historii, žijící na prahu chudoby ...

Ten typář bych přenechal nebo alespoň zapůjčil někomu, kdo se o Rožmberky dlouhodobě badatelsky zajímá a publikuje o nich, aby právě napsal o nálezu nějaký článek, protože právě tím ho zviditelní a nikdo si ho pak nelajzne ukrást a na černo prodat. Naopak, když zůstane v soukromé sbírce, tak právě může skončit v propadlišti (popelnici) dějin ...
Registrovaný uživatel
kacuro no však to tu píšu ..dát do ruky někomu, kdo se o to zajímá..Ne jet do nejbližšího muzea.
Moderátor
Až taková vzácnost to není, aby se s tím šlo do muzea, či archeo ústavu.
Netvrdím, že se nad tím neusmějí a nepoděkujou, ale to bude tak asi vše. Velmi pravděpodobně zůstane někde v regálech s dalšími x bordelem podobných drobných artefaktů..

Doporučuji prodat, nebo darovat sběrateli, který se tím zajímá a sbírá je.. Pokud se kolekci pečetidel sám nehodlate věnovat..
Registrovaný uživatel
No cenou půjde od 10K vejš..a oproti novověkejm pečetidlům, kterejch je přehršel, toto vzácnost je..
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 18. 3. 2020, 23:31. »
Registrovaný uživatel
Milí kolegové, více jak 30 let se zabývám znakovými pečetidly, moji celoživotní vášeň v současné době upevňuji studiem Archivnictví a pomocných věd historických a připravuji (ještě cca rok práce) základní publikaci o "kalotových pečetidlech". Od kolegy jsem dostal odkaz na pečetidlo uveřejněné na tomto fóru 16.3. a se zájmem si přečetl reakce uživatelů. Se všemi se dá více méně souhlasit. Problém pečetidel, je především v tom, že byly a jsou přehlíženy, jelikož jsou na pomezí archívu a musea. Tím, že připravuji práci o pečetidlech mohu jen potvrdit, že mnohá pečetidla jsou "zatoulaná" v musejních a zámeckých sbírkách po mnoho desetiletí bez popisu a pouze evidovaná a bez nejmenšího zájmu o ně, na tuto skutečnost celkem správně poukazuje uživatel "Paulus", se kterým ve zdánlivém sporu je uživatel "kacuro", který cítí výjimečnost předmětu, a tedy logickou a správnou úvahu "aby nezapadlo", jelikož pouze opublikovaná věc nezapadá, jak dodávám já:0).
Můj soukromý názor je ten, že předmět patří pouze do rukou toho, kdo ví jaká je jeho historická hodnota a dokáže ji z toho vyčíst...instituce, tímto býti může, ale nutně býti nemusí, jelikož základní práce ve sběratelství (např. numismatika), jsou postaveny na entusiazmu poučených laiků, nikoliv profesních odborníků (Cach, Halačka, Chaura a pod.). Tolik krátký úvod spíše k vaší diskuzi než k pečetidlu, a nyní k němu.
Jedná se o pečetní typář Jana z Ústí, z 15. století, opis pečetidla je vyveden v gotické minuskule s již patrným vlivem humanismu. Jelikož někteří z vás zde operovali s termínem Rožmberkové, je třeba připomenout, že úsvit našich dějin šlechty je prezentován nikoliv rody ale = rozrody=, které sahají vesměs do doby knížecí (Vítkovci,Markvartici, Benešovici...), těchto ca 20 rozrodů tvořilo pomyslnou páteř počátků konstituované feudální společnosti a teprve z nich se vyvinuly rody Rožmberků, pánů z Hradce,pánů z Ústtí a podobně. Správná identifikace pečetidla, jak celkem trefně poznamenal moderátor fóra je dána paleografickým zvládnutím opisu, zejména po latinském "de" tedy českém "z", jelikož pak následuje predikát (místo po kterém se feudál, či měšťan psal), v případě tohoto pečetidla se jedná o "usk" což je standartní označení lokality "Ústí" (dnes Sezimovo Ústí), doložit to lze celkem snadno A. Sedláček, Atlasy erbů a pečetí..., V. díl, heslo Jan z Ústí. Závěrem bych rád požádal buď majitele, či místní sběratelské forum, aby mi pomohlo kontaktovat majitele, velmi rád bych typář zdokumentoval, aby ve smyslu diskuze nezapadl a nebyl pouze hezkým artefaktem. Kontakt na mne je pavelmalicky@seznam.cz, tel. 777826242
P.S. Těm kdo se zajímají o Vítkovce, bych doporučil práce Dr.Maráze, který brilantním způsobem odhalil používání falešných typářů v době Oldřicha z Rožmberka, či knihu Zlatý věk Růží od F. Kavky

Na úplný závěr předem děkuji za pomoc v dobré věci a kdyby měl někdo dotaz a domníval se, že mohu být tím správným na odpověď, nechť neváhá použít kontakty, které jsem zde zanechal.

Pavel Maličký
Registrovaný uživatel
Děkujeme za fundovaný příspěvek.. Pamatuji si Vás, přes mail jsem Vám kdysi něco posílal k identifikaci.
Registrovaný uživatel
Děkuji Pavlu Maličkému za fundovaný příspěvek opravdového znalce taláru a pečetidel :-)
Registrovaný uživatel
Napíši typář a přepíše se mi to na talar :-)
Registrovaný uživatel
Zravím,prosím o pomoc s určenim pečetítka,za názory předem děkuji. Nalezeno okolí České Lípy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zdravím. Chtěl bych požádat o pomoc s určením tohoto pečetidla. Vypadá to jako nějaký písař, nebo něco takového. Zajímalo by mě také století.
Předem moc děkuji 🙂

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Židovský felčar?
Moderátor
Pandys napsal
Zravím,prosím o pomoc s určenim pečetítka,za názory předem děkuji. Nalezeno okolí České Lípy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

No, nic podobného se mi dohledat nepodařilo, což je zvláštní.
Registrovaný uživatel
Také zajímavá úvaha, děkuji
Registrovaný uživatel
Dokázal by někdo určit tohle pečetidlo?Předem děkuju.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ňáké Feldwébl A(nton?) Taschlman (nebo Taschlmar). Jednotka uvedená není. Víc se z toho vyčíst nedá,

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1