Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Pečetidlo

Vykupminci.cz
Numisargo

Pečetidlo

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Našla jsem v pozůstalosti pečetidlo, rukojeť dřevěná, kovovou část pečetidla lze vyšroubovat z rukojeti, na jeho části je vyobrazen erb, okolo něj jsou velká písmena C a W. Ve středu erbu je dle mého drak, nahoře nad erbem je taktéž vyobrazení draka chrlící oheň. Zkoušela jsem hledat na netu - heraldika apod., bohužel, jsem zatím nic odpovídajícího nenašla. Prosím, mohl byste mi někdo pomoci s identifikací o jaké pečetidlo se jedná a z jaké doby by pečetidlo mohlo pocházet? Přikládám foto, lépe už mi to nafotit nešlo....
Všem děkuji za jakýkoliv příspěvek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Spíš gryf, ne? Drak vypadá jinak.
Registrovaný uživatel
Asi tedy jo, nejsem v tom opravdu znalá, připadalo mi to jako drak...., ale díky, dozvěděla jsem zase další info a díky za odpověď.
Na netu jsem si našla, že v heraldice je či byl gryf používán ve znacích knížat pomořanských, rytířů Stránských ze Stránky a Greiffenfelsu nebo města Sevastopolu. Utržená hlava gryfa je ve znaku obce Bozkov (Liberecký kraj, okres Semily), gryf pak ve znaku obce Všechovice (Olomoucký kraj, okres Přerov).
Emblém gryfa na chladičích svých vozů užívala i štětínská automobilka Stoewer.
Registrovaný uživatel
Jako klenot se většinou opakuje motiv, který je i v erbu, takže to bude spíše také orlice, než gryf.
Registrovaný uživatel
no, věru, pár let uplynulo, ale i tak......
- ten klenot - orlice určitě né, drak taky né, bo ten nemá perutě, bazilišek má taky pouze pár noh - je opravdu gryf - bo to má 4 končetiny, na dvou stojí a ve dvou něco tříme
- v erbech jsou opakující se figury ve štítu a klenotu, ale ty mají stejnou polohu
- štít tvaru renesančního se symbolem orlice
- provedení mosaz, i podle písma a stylu provedení to je moderní věc, těžko říci, jestli tohle opravdu patřilo šlechtici, v té době se na nějaké "předpisy" heraldické moc nehledělo, protože pečetění bylo v módě a obyčejní měšťané se chtěli panstvu podobat
- ze zkušenosti vím, že tyhle erboznaky se dohledat nedají - pokud to tedy není nějaký vážený a známý rod, o kterém se vedly záznamy, tam je to jiné
- pečetidly "neurozenými" se prokazovalo mnoho občanů, není to nikde katalogizováno, byla by obrovská náhoda objevit někde v archívu příslušné obce listinu se shodnou pečetí - to je jediná cesta k identifikaci majitele pečetidla
- tady mohu popřát hodně štěstí při pátrání, ale když si vsadíte sportku, máte šanci větší.....
- datace +- 2. pol. 19. stol.
- a ještě k tomu pátrání - shod s gryfem najdete milion, byl to oblíbený symbol, musíte hledat přesnou podobu erbu

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Co se jinam nevešlo » Pečetidlo

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1