Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Literatura, katalogy, časopisy » Peníze v moderních českých dějinách

Vykupminci.cz
Numisargo

Peníze v moderních českých dějinách

Moderátoři: numpszi, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Už dříve se tu psalo o této knize, která vyšla v listopadu / prosinci tohoto roku. Objednal jsem si ji pod stromeček a Ježíšek si pamatoval. Ještě jsem ji nezačal číst, ale jenom ji zběžně prolistoval. A i když nechci znít dramaticky, dost jsem se vyděsil.

Jde hlavně o obrazovou přílohu. Zabírá cca polovinu knihy (jsou tam bankovky i mince), 1 strana = 1 bankovka (nejsou tam pochopitelně všechny). Kvalita obrázků hrozná (tmavé), ale co je děsivé, jsou předlohy. V případě i bežných bankovek byl předlohou totální šrot (nechci znít jako militantní proUNC, ale otrhaná stovka 1912 mi nepřijde jako vhodná věc stejně jako pomačkaná Kulhánkova dvacka).

Co se týče textu, neznám autora - Roman Vondra - a doufám, že to není člen tohoto fóra. Trochu jsem se zastyděl, že ve svých cca 40 jsem jako akademický pracovník ještě žádnou monografii nenapsal (i když v mém oboru se tyto věci objektivně píšou o dost hůř) - protože autor ve svých necelých 33 letech jich už vydal 5 (2009, 2010, 2011 a v roce 2012 dvě). Přičemž každá je na jiné téma.

Kniha byla vydána s podporou Akademie věd České republiky, má dva recenzenty, jeden PhDr., druhý PhDr. CSc. (jména, věk ani reputaci jsem si zatím nehledal).

Velmi by mě zajímaly názory ostatních na tuto publikaci a hlavně na její odbornost. Jak jsem psal, číst jsem ještě nezačal. Svoje postřehy samozřejmě zveřejním - a je dost dobře možné, že budou velmi pozitivní.
Moderátor
majkl > ano, taky mně ji přinesl Ježíšek (s tím, že mě upozornil, že musel docela běhat po Praze a nakonec zavítat do Academia) a měl jsem stejný pocit z té obrazové přílohy ... ta 100/12, to je zcela bez komentáře, navíc u ní byly viditelně zpřehýbané rohy a potrhané části a stačilo jen vyrovnat a výsledek by vypadal o dost líp .... takže obrazová příloha - na kterou jsem se těšil zejména - byla zklamáním, budu tedy co nejdříve číst, abych se ujistil, že to stojí alespoň zato jako odborná publikace.
Dost mi to připomnělo publikaci od Němečkové - obrazová příloha taky nic moc, u většiny bankovek ještě tužkou v rohu napsaná cena, protože vše bylo zapůjčeno tuším z Alfafily, kde to měli takto na prodej ...
Nevím, jestli zde prostě má vítězit (v obou případech) obsah nad formou, asi ano, když jde o odbornou práci ... možná proto je obrazová příloha spíš ilustrativní než pro potěchu oka ...
Registrovaný uživatel
omlouvám se za poznámku ne přímo k tématu, ale vyvolala u mě podobné pocity. Nedávno se na nume.cz objevil další článek o českém chybotisku. Pokud jsem u prvního článku Martina Rozhoně o obráceném vodoznaku kroutil hlavou nad řadou nepřesností, jeho další článek o tisícikoruně bez Palackého je potom slušnou sbírkou nesmyslných tvrzení. Pokud někdo z pravidelných návštěvníků fóra zná tohoto pána, měli by mu doporučit adresu sberatel.com, aby se příště psaní podobných hloupostí vyvaroval.

Jinak k tématu, výše zmíněnou knihu nemám, ale pokud byly použity pro ilustrační fotografie uvedené oběhové bankovky, je to docela neštěstí.
« Poslední úpravu provedl(a) chybotisky v 25. 12. 2012, 20:01. »
Moderátor
chybotisky napsal
omlouvám se za poznámku ne přímo k tématu, ale vyvolala u mě podobné pocity. Nedávno se na nume.cz objevil další článek o českém chybotisku. Pokud jsem u prvního článku Martina Rozhoně o obráceném vodoznaku kroutil hlavou nad řadou nepřesností, jeho další článek o tisícikoruně bez Palackého je potom slušnou sbírkou nesmyslných tvrzení. Pokud někdo z pravidelných návštěvníků fóra zná tohoto pána, měli by mu doporučit adresu sberatel.com, aby se příště psaní podobných hloupostí vyvaroval.

Jinak k tématu, výše zmíněnou knihu nemám, ale pokud byly použity pro ilustrační fotografie uvedené oběhové bankovky, je to docela neštěstí.


Je členom.... ;)
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
chybotisky napsal
omlouvám se za poznámku ne přímo k tématu, ale vyvolala u mě podobné pocity. Nedávno se na nume.cz objevil další článek o českém chybotisku. Pokud jsem u prvního článku Martina Rozhoně o obráceném vodoznaku kroutil hlavou nad řadou nepřesností, jeho další článek o tisícikoruně bez Palackého je potom slušnou sbírkou nesmyslných tvrzení. Pokud někdo z pravidelných návštěvníků fóra zná tohoto pána, měli by mu doporučit adresu sberatel.com, aby se příště psaní podobných hloupostí vyvaroval.

Můžeš napsat pod ten článek o "vadě tisku" svůj názor, rádi si ho přečteme, jistě i s autorem! ;)
Registrovaný uživatel
smith napsal
chybotisky napsal
omlouvám se za poznámku ne přímo k tématu, ale vyvolala u mě podobné pocity. Nedávno se na nume.cz objevil další článek o českém chybotisku. Pokud jsem u prvního článku Martina Rozhoně o obráceném vodoznaku kroutil hlavou nad řadou nepřesností, jeho další článek o tisícikoruně bez Palackého je potom slušnou sbírkou nesmyslných tvrzení. Pokud někdo z pravidelných návštěvníků fóra zná tohoto pána, měli by mu doporučit adresu sberatel.com, aby se příště psaní podobných hloupostí vyvaroval.

Jinak k tématu, výše zmíněnou knihu nemám, ale pokud byly použity pro ilustrační fotografie uvedené oběhové bankovky, je to docela neštěstí.


Je členom.... ;)

Keby len členom. Dokonca s funkciou ;)
Registrovaný uživatel
Citovat
Pokud jsem u prvního článku Martina Rozhoně o obráceném vodoznaku kroutil hlavou nad řadou nepřesností, jeho další článek o tisícikoruně bez Palackého je potom slušnou sbírkou nesmyslných tvrzení. Pokud někdo z pravidelných návštěvníků fóra zná tohoto pána, měli by mu doporučit adresu sberatel.com, aby se příště psaní podobných hloupostí vyvaroval.


:roll: :twisted: kua to bude mať Drak skazený večer. :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
aha, v tom případě je to pro mě tím víc udivující.
Pár poznámek, které by napadli každého trošku přemýšlejícího notafilistu, pod text článku můžu přidat.
Jinak jak už jsem psal, pokud se v nejbližších letech nenajde chybotiskař, který by se tématu věnoval poctivě, založím si vlastní amatérskou online prezentaci svého koníčku.
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Dost mi to připomnělo publikaci od Němečkové - obrazová příloha taky nic moc, u většiny bankovek ještě tužkou v rohu napsaná cena, protože vše bylo zapůjčeno tuším z Alfafily, kde to měli takto na prodej ...
Nevím, jestli zde prostě má vítězit (v obou případech) obsah nad formou, asi ano, když jde o odbornou práci ... možná proto je obrazová příloha spíš ilustrativní než pro potěchu oka ...

Jestli myslíš Peníze a měna v zajetí politiky, tak ano, tam je ta obrazová příloha taky všelijaká, ale pořád je výrazně lepší než tady. A hlavně - u Němečkové je to příloha na doplnění textu, který je plný informací, odborně na úrovni a doplněný rozsáhlým poznámkovým aparátem.

Jak říkám, vlastní text zatím hodnotit nemůžu a hluboce se autorovi omluvím, pokud se ukáže, že jsem mu vyrobil antireklamu. V podstatě jsem ani nepřemýšlel nad účelem té publikace (může být odborná, určená laikům, může chtít vyvolat zájem o sběratelství, historii, atd. atd.). Účelu samozřejmě musí být podřízený styl textu a všechno kolem. Co mě ale zarazilo, je kvalita té obrazové přílohy - a navíc ještě s poznámkou u každé bankovky, že pochází ze sbírky autora, příp. nějakého kolegy.

Pohybuju se v prostředí, kde publikujeme. I když je to jen "blbý" článek o nějakém "okrajovém" a "nepodstatném" problému, kterému rozumí pár lidí, tak děláme x korektur, než to vůbec odešleme, pak jeden recenzent, druhý, připomínky, zapracovat připomínky, znova recenze, schválení obsahu autorem, proofs, ještě jedno schválení a teprve pak tisk. A to řešíme věci typu "má se ten vzorec vycentrovat nebo zarovnat vlevo"... A do fáze odeslání se dostane jenom minimum našich nápadů.

A tady jde do tisku za podpory Akademie věd ČR publikace s takovou obrazovou přílohou! To si proboha Akademie věd nemohla nafotit lepší bankovky? Vždyť bychom klidně skeny poslali zdarma! Teda pokud nebylo nutné, aby u každé fotky byl popisek, že tento kus pochází ze sbírky autora... To mi na tom vadí: jdu do knihkupectví koupit si knížku. Listuju. Takovými obrázky? Asi jsem paranoidní, ale i ta dvacka vyfocená na obálce je pokrčená... (možná to má nějaký smysl, nevím...)
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 25. 12. 2012, 22:14. »
Registrovaný uživatel
No nevěřím svým očím, co tady čtu. Mi kvalita focených bankovek vadi už i u katalogu od Novotného, ale tam to tak trochu přehlížím, ten se vydavá pouze za vidinou zisku. U takovéto publikace / zatím jsem neměl v ruce / bych rovněž očekával 100 % stavy focených bankovek / samozřejmě těch běžnějších /. Myslím, že to nebyl štastný krok. Ale už je to v prodeji, takže se to tak bude muset brát. Sami sobě autoři sníží zisk , který by pokryl náklady . Všichni víme, že vydání takovéto publikaci stojí pěkný balík. Škoda.
Moderátor
No, mně by to právě vadilo spíš u katalogu (ať je to Novotný nebo Bajer ...), protože tam je reprodukce bankovky skutečně zásadní a na prvním místě - obdobně jako u katalogů známek (nebudou tam známky vystříhané z dopisů ...). Tady mi to přijde (alespoň na ten první pohled, tj. publikace, která má přece jen ambice - podpora AV ČR v kombinaci s takovouto děsivou přílohou), že bude autor spíš machr přes bankovnictví/hospodářství/peněžní oběh a není sběratelství mu nic neříká - vše má jen jako dokladové stavy (UNC nebo 5 ... všechno jedno) ... ale přece jen .. ta zválená stovka ... to je takový diletantský sběratel/nesběratel :/ (nevím, když už bych byl jo línej, tak bych si to postahoval prostě z netu, ale tady ani to ne)
Moderátor
hmm ... tak o bankovky se asi zajímá ... (recenze - Víkend): "Z přiznané osobní vášně pro české mince a bankovky z 18. až 20. století sepsal pražský historik Roman Vondra (1979) stručný přehled tuzemských platidel. Prvních sto stránek obsahuje výklad členěný do osmi kapitol, druhá, rozsáhlejší, na křídě tištěná část přináší barevné reprodukce bankovek a mincí. Academia, Praha 2012"
Moderátor
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/historie-cs/139037-pratele-penize/ ... tady byl i v tom pořadu na ČT
Moderátor
ještě mě napadlo, že by (obdobně jako mincaři?) mohl nechávat sesbíraný materiál v původním stavu (tzn. dále neupravován) ... tj. pokud byl ohnutý roh, tak to tak nechat ... a vzít od každého první kus, co mu přijde do ruky (stav UNC nebo 5 je fuk) ...
Registrovaný uživatel
Souhlas s Majklem. Ta kniha je děs běs. Na obrazovou půlku knihy je škoda toho křídového papíru. Taky jsem si ji objednal pod smrk. Zatím mám přečteno cca 20 stran a už jsem narazil na věcné chyby.
Zřejmě si autor napsáním této knihy slibuje slušný honorář, za který možná pořídí lepší kousky do své "luxusně publikované" sbírky.

Jelikož jsem z branže (sazeč, grafik), tak u mne tato kniha po grafické stránce propadla na celé čáře.

P.S.: Jinak hezké vánoční svátky vám všem.
Registrovaný uživatel
Členové akademie věd jsou poučeni, že za cizí obrazové přílohy se platí (autorské poplatky) a tudíž to zvyšuje cenu výsledné knížky/článku. Takže bych se nedivila kdyby autor šáhl po vlastních či free zdrojích ;-) .

Pánové uvědomte si, že pokud by jste poskytli vlastní skeny, musela by se s váma sepsat příslušná smlouva aby to bylo kryté po právní stránce.
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Členové akademie věd jsou poučeni, že za cizí obrazové přílohy se platí (autorské poplatky) a tudíž to zvyšuje cenu výsledné knížky/článku. Takže bych se nedivila kdyby autor šáhl po vlastních či free zdrojích ;-) .

Pánové uvědomte si, že pokud by jste poskytli vlastní skeny, musela by se s váma sepsat příslušná smlouva aby to bylo kryté po právní stránce.

Tady je vidět, že zisk z prodeje, převládl nad kvalitou knížky. Na netu jsou tisíce bankovek ke stažení, bez smlouvy(free zdroj), aby mu to zvyšovalo náklad na knihu. Divím se, že ji po konečné korektuře pustili do světa?! Proto se ani po té knížce nebudu shánět! Už jsem takto párkrát "naletěl"!
Moderátor
.... zrovna u skenů bankovek, bych to moc na nutnost uzavírat smlouvu neviděl ... autorská práva tam má max. ČNB/autor bankovky (?) ... a pokud si pamatuju dobře, tak se právní úprava (zobrazování, využívání motivů atd.) vztahuje pouze na platidla aktuálně platná ... a zase - kdyby tomu věnoval chvilku navíc, určitě by se s někým domluvil, kdo by mu (třeba i s chutí), dodal skeny svých bankovek a mohlo by být jméno uvedené jen v poděkování (viz publikace od Karasiewicze ...)
Moderátor
Když se tu ještě takto pěkně rozjela diskuse, mohu se zeptat na vaše subjektivní názory na tyto další publikace?

1) Šouša/Šůla - Peníze v proměnách moderní doby
2) Staněk - Peníze v českých zemích
3) Němečková - Naše měna a peníze v zajetí politiky 1938 - 1947
4) Publikace ČNB (Peníze 1919 - 1992, Peníze 1993 - 1994 a teď ta poslední České bankovky a mince 1993 - 2012)
Moderátor
acme2000 napsal
Když se tu ještě takto pěkně rozjela diskuse, mohu se zeptat na vaše subjektivní názory na tyto další publikace?

1) Šouša/Šůla - Peníze v proměnách moderní doby
2) Staněk - Peníze v českých zemích
3) Němečková - Naše měna a peníze v zajetí politiky 1938 - 1947
4) Publikace ČNB (Peníze 1919 - 1992, Peníze 1993 - 1994 a teď ta poslední České bankovky a mince 1993 - 2012)


subjektivně vzato je pro mě prvně jmenovaná kniha taková klasika. Šůlovy články jsou jedny z nejlepších a tento počin je tak jeho dalším skvělým zářezem na pažbě. Staňka jsem jen jednou prolít a nijak mě nezaujal. Lidé v mém okolí ho hodnotí velmi pozitivně, já ale tenhle názor nesdílím.
Němečková je dnes už taky taková klasika, byť je to spíš kniha zaměřená historicko - ekonomickým směrem. Jak už tady bylo řečeno někomu sice může vadit salátová obrazová příloha, já osobně to ale beru jako marginálii už jen proto, že text na ně stejně moc neodkazuje a v celé knize je to v podstatě jen jakýsi apendix.
Knížky od ČNB, včetně jubilejních z STC, vidím taky dost pozitivně. Není moc centrálních bank, které by se tak dobře prezentovaly i v tomto směru. Ze všech těch zhruba 4 knih ČNB vidím asi jako nejlepší tu poslední od pana Surgy. skvělé provedení, supr detailní obrázky, nově publikované informace o tisku ČR bankovek. Takhle kniha zkrátka plní svůj účel vydání i formu provedení na 200%.
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 26. 12. 2012, 12:48. »
Registrovaný uživatel
[quote=chybotisky]
omlouvám se za poznámku ne přímo k tématu, ale vyvolala u mě podobné pocity. Nedávno se na nume.cz objevil další článek o českém chybotisku. Pokud jsem u prvního článku Martina Rozhoně o obráceném vodoznaku kroutil hlavou nad řadou nepřesností, jeho další článek o tisícikoruně bez Palackého je potom slušnou sbírkou nesmyslných tvrzení. Pokud někdo z pravidelných návštěvníků fóra zná tohoto pána, měli by mu doporučit adresu sberatel.com, aby se příště psaní podobných hloupostí vyvaroval.

To je obecný problém Martina Rozhoně. Více ctižádostivosti než má schopností. :mrgreen:[/quote=chybotisky]
Moderátor
šenfi > díky za názor ... já uvedené publikace mám v knihovně a víceméně přečtené, nicméně zajímá mě právě širší názor ostatních ...
Moderátor
mimochodem, když už jsme u té nejnovější knihy ČNB od p. Surgy... v novém M&B bude o ní a i k samotné odluce rozhovor s p. Moravcem (posílal jsem na něj šéfredaktorovi i pár dotazů ohledně 10 Kč Svatopluk, Z-tkové série atd.)
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Když se tu ještě takto pěkně rozjela diskuse, mohu se zeptat na vaše subjektivní názory na tyto další publikace?

1) Šouša/Šůla - Peníze v proměnách moderní doby
2) Staněk - Peníze v českých zemích
3) Němečková - Naše měna a peníze v zajetí politiky 1938 - 1947
4) Publikace ČNB (Peníze 1919 - 1992, Peníze 1993 - 1994 a teď ta poslední České bankovky a mince 1993 - 2012)

1 a 3 jsou příklad kvalitně psaných odborných publikací. Spousta doplňujících poznámek, vysvětlivek, odkazů apod. Informace zasazené do kontextu doby.
Přiznám se, že 2 nemám ani jsem nečetl.
4 je jiného typu, ale považuji je za kvalitně zpracované a perfektně plnící svůj účel (reprezentace měny a ČNB)
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Jak říkám, vlastní text zatím hodnotit nemůžu a hluboce se autorovi omluvím, pokud se ukáže, že jsem mu vyrobil antireklamu.

Neomluvím. Jsem zhruba na str. 40 a je to pitomá povrchní slátanina. A to jsem prosím ve zdraví přežil předmluvu, ve které autor celému světu sděluje, že si vzal hypotéku a byl donucen ke zkrácení úvazku v Akademii věd, čímž pádem se jeho sbírka asi nějakou dobu nebude rozrůstat... Koho to proboha zajímá??? :roll: (Doufám, že autor ocení, že můj Ježíšek přispěl aspoň na část jedné splátky...)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Literatura, katalogy, časopisy » Peníze v moderních českých dějinách

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1