Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » PERFORACE 1xNEPLATNE nahore - obsahly pruzkum

Vykupminci.cz
Numisargo

PERFORACE 1xNEPLATNE nahore - obsahly pruzkum

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
openroad napsal
Prikladam dalsie fotografie, posledna je kombinovana 2 dierky po krajoch, 3 dierky v strede (ta je udajne falosna, tak preco nespravit vsetky dierky rovnako????).


No, to mi taky prijde divne - kdyz falesna, tak proc by neudelal vsechny stejne, ze?
Registrovaný uživatel
Pánové, když čtu zdejší debatu, ukazuje se tu zcela jasně v první řadě, že mnozí nevědí jak přibližně podobná perforačka vypadá a co je či není možné při použité technologii. Tím se nezodpoví vše, ale mnoho zbytečných debat odpadne. Kdo chce mít v podobných otázkách jasno musí toto znát jako základ.
Bohužel i zde platí, že čím více se to bude probírat veřejně s odlišnostmi padělků, tím více dokonalejší budou nové padělky kde jistě výrobci odstraní své veřejně upozorněné nedostatky. :roll:
To platí jak pro perforace, tak pro zoubkování kolků(ty lze pravé tiskárenské perforace kolků lze dnes zatím odlišit z min. z cca 90 a více procent). Věřte mi za roky praxe s podobnou problematikou o pravosti ve filatelii ! :|
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
no, ja treba vim, jak perforacni stroj vypada, ale protoze jsem s nim nikdy nepracoval, tak nevim, co je a neni mozne. Tedy pokud je treba u nejakeho pismenka sklon nozicky u pismene E nahoru (na perforovane bankovce), znamena to, ze kdyz bude sklon rovne, tak je to padelek nebo to muze byt porad ta sama perforacka?? Dracku, mozna bys to mohl trochu rozepsat, kdyz tomu rozumis ... diky.
Registrovaný uživatel
Dráčku, máš pravdu a tiež na to myslím. Je to ale druhá strana mince....

Ako vyzerá perforačka viem, ale ako sa s ňou pracuje a čo je možné a nemožné s ňou urobiť nie.
A nechýba len prax, ale aj informácie, ktoré sa s pomocou tohoto fóra snažíme získať. Na druhej strane tým pomáhame "falšovateľom".

Tu pomôže výrok môjho priateľa "Vďaka bohu, že perforácie nezbieram." :mrgreen:
Moderátor
Možno by vám pomohlo prečítať si od Karáseka knižku o perforácii známok. Základný princíp a technika je totožná.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Je možné poslať pdf, prípadne celý názov publikácie?
Registrovaný uživatel
neni to nahodou

Jan Karásek: Československé poštovní známky a jejich padělky 1918–1939
??

Ale bohuzel nevlastnim ...
Moderátor
Môj mail je z.smith002 (zavinac) gmail (bodka) com

Celý názov je

Karásek: Zoubkovaní čs. známek (1918-1939)
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
obcas sa vyskytuje na aukre v tejto sekcii http://aukro.cz/filatelie-katalogy-a-prislusenstvi-8329
_______________
Registrovaný uživatel
Opravdu to zde veřejně s uvedeného důvodu nebudu rozebírat, nějaké informace jako nápovědu jsem ochotem ale případně pustit okruhu "ověřených známých"(kterým budu věřit že to nezneužijí či nebudou pouštět dál) třeba někdy na Aurei či jiné aukci v Praze nebo na podzimním sběrateli. :)
Rozhodně o tom nevím zdaleka vše a neumím zodpovědět veškeré zde pokládané otázky, ale když někdy vidím co se zde na některých fórech probírá, tak nejednou nevím co si myslet o odbornosti některých debatujících(nevztahujte přímo ke zdejší debatě a neplatí to plošně na všechny uživatele). :roll:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
jirka72 napsal
Miciko napsal
Jirka dobre počúval na opekačke. :mrgreen:


:P to sice ano, ale porad by to chtelo jasne vedet:

1) jaky typ perforacky byl pouzivan presne v jakem obdobi
2) pak by se dalo urcit, ktera bankovka byla perforovana v jakem obdobi. Kdyz uz ne presne rok, tak alespon rozmezi.
3) a idealne - jake typy nasobnych a kombinovanych perforaci se delaly, na jakych bankovkach (balicky, nahodne kusy, z obehu, z trezoru) a proc (vzory, nevzory ...)

Napr. 1000/1919 NEPLATNE + SPECIMEN byla urcite perforovana jindy (a jinou masinou) nez 1000/1919 3xNEPLATNE


z NEPLATNE su 2 typy"
povedzme
E2 = NEPLATNE, kde E je s dvoma bodkami
E3 = NEPLATNE, kde E je s troma bodkami

perforacie NEPLATNE pri CS bankovkach:
1kc - 5000kc 1919 - E2
100kc 1920 - E2
5000kc 1920 - E2, E3
5kc 1921 - E2
50kc 1922 - E2
500kc 1923 - E2
20kc 1926 - E2
10kc 1927 - E2, E3
50kc 1929 - E2
500kc 1929 - E2
100kc 1931 - E3
1000kc 1932 - E2, E3
1000kc 1934 - E3
protektorat, poukazky 1944, vsetky E3
logicky pride, ze v 1926 este nemali perforacny stroj "E3" a pri bankovkach
193? nepouzivali perforacny stroj "E2". "Hranica" ma byt niekde okolo 193x.
Problematicka je len bankovka 5000kc 1920, ale z tejto 5000ky mali velke
rezervy aj v 1943, pravdepodobne s "E3" perforovali ich okolo 193x-4x.
« Poslední úpravu provedl(a) numpszi v 3. 6. 2013, 18:04. »
Moderátor
<< a pri bankovkach od 1934 nepouzivali perforacny stroj "E2"
Registrovaný uživatel
Este ma napadá jedná vec. Mozno je to blbost, ale zamyslel sa niekto nad tým, ze ked bankovky skoncili platnost a niekto kto zabudol bankovku zamenit za novu emisiu tak ju dodatocne priniesol po platnosti a vtedy tiez museli danu bankovku neako znehodnotit, aby sa zasa nedostala do obehu a moznej zameny. V podstate tato alternativa je mozna, ale nikto sa asi nad tym nezamyslal. Ci vie niekto po akom case sa este bankovka dala zamenit a ako s nou nakladali urady?? Cize moj predpoklad je ze v kazdej emisii museli byt taketo bankovky este odlisne poerforovane.

Alebo ................. skuste ma doplnit.
Registrovaný uživatel
Numpszi, nabúram tvoju zostavu. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
mna ako laika tak napada, vykaslat sa na perforacie a zbierat len cisto bez?, a to este dobre, ze nemusite merat perforacne otvory, resp. nezbierate to podla zubkovania :-)
_______________
Registrovaný uživatel
K perforacím obecně: na bankovkách se mi líbí (resp. líbilo), že všechny odlišnosti jsou jasně na první pohled viditelné. Snad se filatelisté nebo mincaři neurazí, ale čárečka o milimetr vlevo nebo vpravo, příp. zoubkování o půl milimetru jiné = deset tisíc rozdíl v ceně, to pochopit je nad mé síly. ;)

Dráček: (opět bez emocí) rád budu někdy patřit do okruhu lidí, kterým je možné sdělit "common knowledge" insiderů. Zatím jsem outsider, takže to holt musím spolu se všemi ostatními dávat dohromady tady na fóru veřejně. Vybavuje se mi x odposlechnutých útržků rozhovorů z různých aukcí: "Jo, to byla ta perforačka, co ji používala banka do roku xxxx", "Jasně, to jsem viděl u Séma, ale pak to zmizelo..." atd. atd. ... A zveřejněno je z toho možná setina.
Registrovaný uživatel
majkl: Já rozhodně nemám žádné tajné "zákulisní" informace. Nejednou bych řekl, že na mnohé stačí trocha "selského rozumu", studia materiálu na trhu + trocha citu pro věci a ne šílené teorie proč to či ono(jak se tu pravidelně ukazují). Mnoho je myslím také o technických věcech a aplikování znalostí z oborů mimo notafilii, občas nutná znalost doby a historických informací či literatury. Bohužel také mohu potvrdit ze zkušenosti, jak se nějaké informace pustily zeširoka ven všem, bylo to nejednou dost kontraproduktivní. V neposlední řadě /ač to může znít ošklivě/ nejsem ani zastáncem toho pouštět informace získané letitým studiem a moc moc času ven, aby k tomu každý "jouda" co sem přijde(nemyslím nyní nikoho konkrétně) rychle bezpracně přišel. Naopak s tím asi nemám problém u podobně smýšlejících lidí, kde se i já mohu čas od času vědomostně obohatit(nejen z oblasti či oboru mého zájmu). ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 3. 6. 2013, 20:20. »
Registrovaný uživatel
numpszi napsal
z NEPLATNE su 2 typy
povedzme
E2 = NEPLATNE, kde E je s dvoma bodkami
E3 = NEPLATNE, kde E je s troma bodkami

perforacie NEPLATNE pri CS bankovkach:
1kc - 5000kc 1919 - E2
100kc 1920 - E2
5000kc 1920 - E2, E3
5kc 1921 - E2
50kc 1922 - E2
500kc 1923 - E2
20kc 1926 - E2
10kc 1927 - E2, E3
50kc 1929 - E2
500kc 1929 - E2
100kc 1931 - E3
1000kc 1932 - E2, E3
1000kc 1934 - E3
protektorat, poukazky 1944, vsetky E3
logicky pride, ze v 1926 este nemali perforacny stroj "E3" a pri bankovkach
193? nepouzivali perforacny stroj "E2". "Hranica" ma byt niekde okolo 193x.
Problematicka je len bankovka 5000kc 1920, ale z tejto 5000ky mali velke
rezervy aj v 1943, pravdepodobne s "E3" perforovali ich okolo 193x-4x.


ano, to vypada rozumne, doplnim, ze pokud ma 5000/1920 typ E3, jedna se vzdy o perforaci s vyskytem 1x NEPLATNE (tedy napr. NEPLATNE nahore nebo SPECIMEN svisle +NEPLATNE svisle) Ale souhlasil bych, ze perforovali zasoby pozdeji, takze proto E3

Totez 10K/1927 - typ E3 pouze u 1x NEPLATNE nahore
« Poslední úpravu provedl(a) jirka72 v 4. 6. 2013, 9:30. »
Registrovaný uživatel
Pridávam ďaľšiu vodu do ohňa. :mrgreen:
Obrázok je s publikácie vydanej v roku 1941.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Miciko napsal
Pridávam ďaľšiu vodu do ohňa. :mrgreen:
Obrázok je s publikácie vydanej v roku 1941.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


tady nejak nechapu pointu - typ E2 je v poradku, proc by nemohl byt v publikaci z roku 1941? Perforovano se to klidne ve 20-tych letech, ne?

Naopak se mi moc nezda ta 1K1919 s typem E3, co jsi sem daval vcera ...
Registrovaný uživatel
Nič za tým nehľadám. Len na E sú pre zmenu 1 a 2 bodky. Možno jedna nedorazená. Pod N sú 3x 2 dierky a iba 1x 3 dierky.
Registrovaný uživatel
Miciko napsal
Nič za tým nehľadám. Len na E sú pre zmenu 1 a 2 bodky. Možno jedna nedorazená. Pod N sú 3x 2 dierky a iba 1x 3 dierky.


nad E bude urcite nedorazena. A ten spodek - tam taky muze byt neco nedorazene, asi to bude kombinace 3+2 a 3+2, nikoliv 3+2 a 2+2 ...
Registrovaný uživatel
Tu je to tiež zaujímavé. Na tej istej bankovke s toho istého obdobia 2 varianty spodných bodiek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nebo na str.14 knizky o bank. vzorech - tam je pod celym napisem NEPLATNE jen 1 tecka (u koruny 1919) ...
Registrovaný uživatel
;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 >

Sběratel.com » Naše papírová platidla » PERFORACE 1xNEPLATNE nahore - obsahly pruzkum

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1