Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » Platné bankovky USA?

Vykupminci.cz
Numisargo

Platné bankovky USA?

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, mám hokej v tom, které bankovky a mince jsou platné v USA. Jsou platné i bankovky z let 1993 nebo 1970? Nebo jen 2006? A od kterého roku jsou platné jednocenty? Například od 5 dolarové bankovky jsou 3 druhy, jeden z roku 2006, pak 2001 a 1993. Všechny 3 jsou stejné. Prosím o nějaké vysvětlení, rozepsání platných roků.
Registrovaný uživatel
Platné bankovky od konce 20. let jsou všechny (kromě silver a gold hodnot), jen může být problém že to někde v obchodě nemusí přijmout... 1 centy jsou platné snad také všechny, ale platit např. 10 nebo 25 centama, který jsou přes 50 let starý je zase blbost, protože obsah stříbra v nich je mnohem vyšší než jejich nominál :-)
Moderátor
Zatím jsem problém neměl s jakýmkoliv platidlem, ale je pravda, že čtvrťák starší než z roku 1965 jsem dostal jenom jednou (dost si je hlídají).
Moderátor
dejvy napsal
Zatím jsem problém neměl s jakýmkoliv platidlem, ale je pravda, že čtvrťák starší než z roku 1965 jsem dostal jenom jednou (dost si je hlídají).


hlídají proč? kvůli drahému kovu, nebo pro štěstí, nebo po tom jdou sběratelé?

mimochodem, tahle americká specialita (v podstatě všechny emise od počátku století platné) se mi poměrně líbí :)
Moderátor
No a americké známky platí od začátku (1847).
Moderátor
Hlídají si to především kvůli obsahu kovu. Emise před rokem 1965 váží 6,25 g a obsahuje 0,900 stříbra a 0,100 mědi, takže hodnota kovu je jinde než nominál. Kromě toho dělají problém v některých automatech - jsou těžší než ty současné (ty váží jen 5,67 g.
Obdobný problém je u starších centových mincí (před rokem 1982), ve kterých je měď. Samotných mincí je v oběhu celkem dost, ale nesmí se ve větším množství vykupovat na kov ani vyvážet.
Registrovaný uživatel
No, taky bych si dal rict, kdyby mi u nas v krame bezne vraceli napr. 10 Kc z roku 1928 :)
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za odpovědi. Mně se totiž ve státech dostal do rukou 5ti cent 1940 (vím že to není žádná rarita). Normálně mi ho vrátili v obchodě. Trochu mě to překvapilo, proto tento dotaz.
Registrovaný uživatel
Nekdy v 1994-95? jsem byl tady v Praze v kontaktu s americanem, ktery cca 15 let pracoval v US bance (ne primo za prepazkou, kde se penize prijimaji). Kdyz jsem se ho ptal na to, jaky nominaly bankovek jsou v US dosud v platnosti (mel jsem na mysli ty vyssi typu 500 nebo 1,5,10,.. tis USD) tak nevedel :-) Rikal ze je nikdy nevidel.. max. se setkal se 100 dolarovkou. Pokud byste do americkyho obchodu prinesli (dosud platnou) 50 dolarovou bankovku z roku 1930, tak vam ji nevezmou - stejna situace je v ceskych smenarnach - vubec je neznaji - v praxi je nikdy nevideli, mysleli by si ze jde o padelek a jeste by na vas zavolali Policii :-) Dneska americani pomalu ani nevedi jak 100 dolarovka vypada - vsechno platej kartama.

Stejna situace ve Velky Britanii - sem si tam (v 1999) pred muzeem v Londyne chtel koupit od poulicniho prodavace (cernocha) parek v rohliku.. dal jsem mu do ruky 100librovou bankovku a on si ji snad dve minuty proti svetlu prohlizel, ruzne ji prevracel a az pak mi vratil "drobny":-) Bylo videt, ze ji taky videl max. trikrat v zivote :-))
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
Všechno platěj kartama nebo šekem. Nebo šekem už dneska ne?
Registrovaný uživatel
dneska nevim, ale na konci 90. let jsem jeste dotaz: "CASH or CHEQUE?" zazil v obchodech docela casto ..
Registrovaný uživatel
V Austrálii se velice často setkávám s tím že šeky neberou.
Registrovaný uživatel
http://www.bbc.co.uk/news/uk-21185646
http://www.compareandsave.com/blog/2011/02/14/introducing-the-uks-largest-but-rarest-banknote/
http://www.czregion.cz/vite-ze-nejvyssi-bankovka-britske-libry-ma-nominalni-hodnotu-%C2%A3100-000-000
Registrovaný uživatel
Když jsme u těch vysokých nominálů, když se zeptáte některých lidí u nás, jaká je naše "největší" bankovka, tak někteří řeknou 2000.
Registrovaný uživatel
:mrgreen:
elle napsal
Nekdy v 1994-95? jsem byl tady v Praze v kontaktu s americanem, ktery cca 15 let pracoval v US bance (ne primo za prepazkou, kde se penize prijimaji). Kdyz jsem se ho ptal na to, jaky nominaly bankovek jsou v US dosud v platnosti (mel jsem na mysli ty vyssi typu 500 nebo 1,5,10,.. tis USD) tak nevedel :-) Rikal ze je nikdy nevidel.. max. se setkal se 100 dolarovkou. Pokud byste do americkyho obchodu prinesli (dosud platnou) 50 dolarovou bankovku z roku 1930, tak vam ji nevezmou - stejna situace je v ceskych smenarnach - vubec je neznaji - v praxi je nikdy nevideli, mysleli by si ze jde o padelek a jeste by na vas zavolali Policii :-) Dneska americani pomalu ani nevedi jak 100 dolarovka vypada - vsechno platej kartama.

Stejna situace ve Velky Britanii - sem si tam (v 1999) pred muzeem v Londyne chtel koupit od poulicniho prodavace (cernocha) parek v rohliku.. dal jsem mu do ruky 100librovou bankovku a on si ji snad dve minuty proti svetlu prohlizel, ruzne ji prevracel a az pak mi vratil "drobny":-) Bylo videt, ze ji taky videl max. trikrat v zivote :-))


bankovka 100 libier neeksistuje.
Registrovaný uživatel
Existuje - škótske súkromné banky vydávajú aj 100 librovky.
Registrovaný uživatel
bol som rok u anglickom a len raz som dostal 10 skotskih libier.
ze by nekdo mal 100 skotskih libier,je prakticke nemozne.a u nejakom stanku je nezoberu.uz je velki problem zaplatit maly nakup z 50 librami.vela malich obchodov je ne beru aj u krcmah.
Registrovaný uživatel
rste to,ked vymenis na banke peniaze,dostanes anglicke libre.skotske libre sa pouzivaju najviac na skotskom ale 100 libier urcite ne dostanes.vela anglicanov ne pozna skotske libre a ih aj nehcu brat.ja som mal problem s 10 librobku.tak so je vymenil na banke za anglicku.
Registrovaný uživatel
Majú tieto náhradné "US star notes" väčšiu hodnotu ako bežné ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Mali by mat, su zberatelia, ktori si nechavaju star notes aj v horsich obehovych stavoch, tieto su velmi pekne, mozno by niekoho zaujalo aj to, ze ide o cisla za sebou.

https://www.ebay.com/sch/Small-Size-Notes/40028/i.html?_from=R40&_nkw=50+2013+star&_sop=15
Registrovaný uživatel
Ďakujem. Sú v UNC, tak som ich dal bokom ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Skutečnost, že US bankovky jsou stále platné a ne, že po několika letech je stát prohlásí za neplatné, jako to mu je v ČR, tak toto má jeden velmi pozitivní dopad. Zvyšuje to totiž důvěryhodnost měny. Současné měny ve světě jsou totiž kryté leda tak sliby politiků a lidé akceptují měnu státu dokud jim věří. Je těžké věřit bankovkám státu, které stát může kdykoliv prohlásit za "neplatné". Viz například české bankovky z 90tých let.
Registrovaný uživatel
bbcuk napsal
Skutečnost, že US bankovky jsou stále platné a ne, že po několika letech je stát prohlásí za neplatné, jako to mu je v ČR, tak toto má jeden velmi pozitivní dopad. Zvyšuje to totiž důvěryhodnost měny. Současné měny ve světě jsou totiž kryté leda tak sliby politiků a lidé akceptují měnu státu dokud jim věří. Je těžké věřit bankovkám státu, které stát může kdykoliv prohlásit za "neplatné". Viz například české bankovky z 90tých let.


Důvěryhodnost měny je ale zásadním způsobem závislá na jiných okolnostech, než je občasné (ale s dostatečným předstihem) ohlášené zneplatnění některých platidel. Co se týká USD, já bych tak v klidu netvrdil, že je tato měna až tak důvěryhodná. Stačí se podívat na katastrofální měnové výsledky.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Zatím US dolar berou všichni po celém světě, což se o české koruně říci nedá :) Přitom US dolar stejně jako česká koruna jsou kryté akorát sliby politiků v zářné a skvělé zítřky. Zlatý standard je bohužel nenávratně pryč.
Když vytahnu ze šuplete balíček 5-dolarovek z roku 1995, prostě jsou ty bankovky platné. Když vytahnu ze šuplete balíček 50-korun z roku 1995, můžu s nimi leda tak vytapetovat latrinu.

A propó, mám tu ještě v šupleti vkladní knížku z roku 1948, kde se tehdejší vláda ČSR zavázala, že ty zmrazené vklady vyplatí, až se republika vzpmatuje z válečných útrap. Zdá se, že se republika dosud nevzpamatovala, bo mi ty úspory stále nechtějí vyplatit. :)
« Poslední úpravu provedl(a) bbcuk v 8. 4. 2018, 15:27. »
Registrovaný uživatel
bbcuk napsal
Když vytahnu ze šuplete balíček 5-dolarovek z roku 1995, prostě jsou ty bankovky platné. Když vytahnu ze šuplete balíček 50-korun z roku 1995, můžu s nimi leda tak vytapetovat latrinu.


Že jste je ale zapoměl vyměnit a přišel ke ztrátě, to je pouze vaše chyba. Mohl jste je vyměnit a zachovat tak jejich nominální hodnotu v jiných platidlech.

Samozřejmě USA měly výhodu v tom, že na jejich území nedocházelo k závažným historickým kotrmelcům. Pokud by zažilo jejich území dvě světové války, dvě totality atd., pak by měnové okolnosti vypadaly naprosto jinak.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pokec o bankovkách a chlubírna » Platné bankovky USA?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1