Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Počátky československé měny (poukázky ZBKČ, franky, sokoly apod.)

Vykupminci.cz
Numisargo

Počátky československé měny (poukázky ZBKČ, franky, sokoly apod.)

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Myslím, že by stálo za to, kdyby se podařilo na jednom místě shromáždit dostupné údaje (a hlavně reprodukce) z počátků československé měny. Protože jsem ve vyhledávání na fóru nic podobného nenašel, zakládám toto vlákno.

V Bajerovi ani v Sémovi není toto období nijak zvlášť popsáno. Nemám knížku od Němečkové, takže je možné, že se budu ptát na "obecně známé" věci.

Je známým faktem, že prvními nevydanými československými platidly měly být Poukázky Zemské banky království českého. Tady je odkaz na příslušný zákon. Článek o těchto poukázkách vyšel na pokračování v MR v číslech 1,2,4,6 / 2009. Bohužel nemám ani jedno z těchto čísel a zdá se, že ho nemá ani nikdo na tomto fóru. Některé informace o těchto poukázkách lze dohledat v článcích o Muchovi a jeho podílu na tvrobě našich bankovek (autor většinou dr. Moravec). Reprodukce hodnot 10 - 20 - 100 (dva typy) a 1000 K jsou relativně běžne dostupné.

Dále se objevují nátisky na československé franky. O těch nevím nic bližšího - snad jen to, že to měla být nějaká soukromá (?) iniciativa A. Rašína v době, kdy už nebyl ministrem financí. Snad se mělo jednat o obchodní platidla.

Dále je možné se někde dočíst o "řepách", "sokolech" a dalších nápadech, ale nevím, nakolik šlo jen o úvahy a do jakého stádia pokročily. Existují od nich nějaké alespoň nátisky?
Registrovaný uživatel
Řepy a Sokoly najdete v numismatické publikaci "Gejza Chlapovič - Kremnická mincovňa - história razby československých a slovenských mincí 1921-1992", vydání Nitra 2000, dá se koupit na AUREA za 250.- Kč.
Tyto zkušební ražby se občas objevují na aukcích, jako například:
Chlapovič 1 - 5 Stotin 1920 - ČNS Praha 2005 - 0/0 - 40.000.- Kč
Chlapovič 4 - 20 Stotina 1920 - ČNS Praha 2006 - 0/0 - 15.000.- Kč
Chlapovič 5 - 20 Stotina 1920 - ČNS Praha 2004 - 0/1 - 34.000.- Kč
Chlapovič 7a - 50 Stotina 1920 - ČNS Praha 2002 - 0/0 - 30.000.- Kč
Chlapovič 8 - 1 Sokol 1920 - ČNS Praha 2004 - 0/0 - 42.000.- Kč
Chlapovič 10 - 5 Sokolů bez l - ČNS Praha 2005 - 0/0 - 70.000.- Kč
Registrovaný uživatel
Aha, díky! A existují i nějaké nátisky papírových platidel?
Zaujal mě ten rok - 1920. Vím, že na začátku existence republiky byla averze k tomu, že jsme po R-U přejali "koruny" jako název měny. Dosud jsem měl za to, že časová posloupnost je:

řepy, sokoli a podobné "obskurnosti" - poukázky Zemské banky - koruny

a nevěděl jsem, kam zařadit franky (asi paralelně jako jiný typ měny). Teď se mi ale zdá, že by posloupnost měla být jiná:

poukázky Zemské banky - koruny 1919 - nerealozované úvahy o nahrazení korun něčím "vlastenečtějším"

Nebo jak to vlastně bylo? (Tu publikaci se mi moc kupovat nechce, protože jsem přece jenom "čistý bankovkář".)
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Aha, díky! A existují i nějaké nátisky papírových platidel?

podla mna existuju len navrhy frankov.nic ine
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Je fakt, že já jsem nic jiného neviděl, ale v nějakém starém Bajerovi je text, ze kterého vyplývá, že by snad něco jiného existovat mohlo. Pohledám a dám sem.
Dobře tedy - a co ty franky vlastně měly být zač? Nevíte o nich někdo něco bližšího?
Registrovaný uživatel
Miroslav Jízdný - Katalog mincí Československa - cituji:
..... z množství návrhů vzpoměňme alespoň názvy sokol, lev, tolar, frank, groš, hřivna ....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
numismatik-fji : tady se ale hovoří o návrzích bankovek, pochop to konečně...
Registrovaný uživatel
zaujimave je ,ze ceskoslovenska hrivna (zlata stokoruna) sa stala zakonnym platidlom v roku 1929. avsak nikdy nebola navrhnuta a vyrobena :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
tak nakonec boli navrhnute aj papierove sokoly
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
A co tak hledat zde "Nerealizované návrhy československých platidel 1918-1988", Hradec Králové 1991, příloha Sběratelských zpráv číslo 66.
Moderátor
tam skoro nic není, trochu o tomhle tématu projednává Šůla v Budování čs. měny po první světové válce (tuším, že bez obrázků). Taková malá, žlutá, vyšlo to jako příloha SZ ;)
Registrovaný uživatel
A kurňa, tohoto Šůlu taky nemám.
jano, jaký je zdroj té informace, že byly navrhnuté i papírové sokoly?

Mimochodem, slíbil jsem citaci z toho starého Bajera. Tady je, i když jsem si to trochu popletl:
"Z počátků československé měny existují rovněž pokusné nátisky a návrhy různých platidel, jako např. tzv. "Poukázky zemské banky království českého " s datem 1.1.1919 (hodnoty 10,20,100 a 1000 korun), státovky znějící na "československé franky" s datem 15.4.1919 (hodnoty 10, 50, 100 a 1000 franků), dále neuskutečněné návrhy včetně pokusných tisků státovek první a druhé emise" Bajer, 3. vydání, str. 34 dole.

V této souvislosti: o francích vím jen to, že existuje nátisk Klim, kopie vzácných platidel, pak ty archy s červeným podtiskem RČS (dva typy), které se občas objevují - jeden zní na jakousi hodnotu, asi 10 franků. K tomu jsem viděl ještě jakýsi nátisk na 100 franků československých (27. aukce Klim, pol. 365, značně nehotové - vpravo cosi, vlevo muž a žena sází strom). Toť vše, hlavně ale neznám pozadí, tedy hlavně to, co ty franky měly být zač - až na tu informaci, jejíž zdroj si nepamatuju, že to mělo být obchodní (?) platidlo (pro cizinu?)
Registrovaný uživatel
Předpokládám, že tento návrh A.Rašína znáte, takže zase nic nového.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nemalo to byt pre cizinu, ale jednoducho by sa nasa mena volala frank a nie koruna, co pripominalo nenavidene R-U .
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
nieco malo :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
numismatik: ne, neznám.
jano: to je ta stovka, o které jsem psal.
jano7B9 napsal
nemalo to byt pre cizinu, ale jednoducho by sa nasa mena volala frank a nie koruna, co pripominalo nenavidene R-U .

Dobře, proč ale má ten nátisk na Klimových stránkách francouzský text?


Na základě dosavadních příspěvků bych tedy zformuloval první konkrétní dotazy:

1) Je bez diskuse, že poukázky Zemské banky Království českého byla iniciativa oficiálních míst. Je možné totéž říct i o československých francích? Byla to iniciativa oficiálních míst nebo prostě jen "občané a instituce" sami od sebe posílali návrhy na budoucí československá platidla?
2) Když tu numismatik dával ty odkazy na mince, od koho vzešla v tomto případě iniciativa? Od státu nebo od lidí nadšených ze samostatnosti? Proč je tam rok (až) 1920?

Jakékoliv odpovědi by asi bylo vhodné doplnit přesným odkazem na literturu, abychom se nepohybovali v rovině domněnek a dohadů.
Registrovaný uživatel
ze by?
10.4. 1919 bolo rozhodnute ze nova mena bude koruna ceskoslovenska, to sa ale nepacilo roznym prazskym financnym a politickym kruhom , ktorym to pripominalo R-U, a to sa im hnusilo... no a tak uvazovali a kazdy bojoval za svoje - frank, sokol atd...
Bankovy urad,resp. ministerstvo financii na rozdiel od inych institucii sa od sameho zaciatku priklanalo ku korunovej mene delenej na haliere.
a preco rok 1920 na minciach ? no lebo 22.11 1919 bola vyhlasena sutaz na navrh CS minci ktora koncila 15.2 1920 . V tejto sutazi sa este ratalo z nazvom frank pre mince z vyssimi hodnotami a nazvom halier pre nizsie hodnoty. a kedze lobisti v prahe bojovali kazdy za svoju vec - teda nazov novej meny, vznikli odrazky sokolov ,frankov, halierov,stotin,mince bez nazvu , atd... a prakticky az zaciatkom roka 1921 mali v kremnici masiny aby mohli zacat razit mince, lebo v 1918 im ich slohli madari :)
a nakoniec az 1.3 . 1921 vysiel zakon , ktory definitivne stanovil nazov minci na koruna a halier
.
o minciach je vsetko napisane v KREMNICKA MINCOVNA od Gejzu Chlapovica ....a prakticky sa to prelina s bankovkami
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Hej, Chlapovič je základ. Prečítať a potom sa pýtať. ;)
Registrovaný uživatel
Stejné údaje, které uvedl "jano7B9", jsou také v knize "Miroslav Jízdný - Katalog mincí Československa".
Pokud máte zájem, tak ten "Tisícifrank" najdete zde:

http://www.bankovky.com/rarity.html
Registrovaný uživatel
Díky za informace! To je můj problém - mince ani známky mě nijak zvlášť nezajímají, takže mi unikne spousta zajímavých informací.
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
nemalo to byt pre cizinu, ale jednoducho by sa nasa mena volala frank a nie koruna, co pripominalo nenavidene R-U .

Konečně jsem našel, co jsem hledal! Na odkazu, který sem dal numismatik pro ten tisícifrank, se u jeho popisku píše:
"Návrh na nejvyšší nominál emise československých franků pochází z doby po roce 1919. Dr. Alois Rašín se v roce 1920 zabýval myšlenkou dvojí měny, jak o tom píše v knize "Můj finanční plán". K uskutečnění emise však nikdy nedošlo a většina nominálu zůstala nedokončena ve fázi tiskových zkoušek."

jano, byly by ty papírové sokoly nebo alespoň zdroj této informace?
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 10. 3. 2011, 8:47. »
Registrovaný uživatel
uvazoval? a to je nejaky fakt? ved to nieje nic oficialne :)
inak presne toto mas napisane pod heslom =ceskoslovensky frank= v knihe Penize celeho sveta . v nej mas aj heslo =sokol= kde sa pise o navrhoch minci a papierovych platidiel
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Dobře, stačí říct. Já od začátku tvrdím, že si myslím, že to byla Rašínova soukromá iniciativa (v roce 1920 navíc už nebyl ministrem financí) a chtěl jsem si tyto věci jenom ujasnit - proto toto vlákno. Díky za informaci.

Prostě a jednoduše - věděl jsem o těch několika nehotových nátiscích na československé franky a o tom nátisku s francouzským textem (a o jeho dataci do roku 1920), nemohl jsem si vybavit, kde přesně jsem četl o tom Rašínově nápadu s dvojí měnou (ani jak ten text přesně zněl) a věděl jsem, že se uvažovalo o všelijakých sokolech, řepách, tolarech a kdoví čem ještě - jedním slovem, měl jsem v tom chaos, který jsem si chtěl trochu vyjasnit. A říkal jsem si, že jako vedlejší produkt je tady možné na jednom místě shromáždit všechny dostupné obrázky.
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 10. 3. 2011, 9:34. »
Registrovaný uživatel
Mimochodem, tady je ten 100 frank s francouzským textem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dva kousky z Haasovky:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Počátky československé měny (poukázky ZBKČ, franky, sokoly apod.)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1