Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Padělky a podvody » Podezřelé aukce známek

Vykupminci.cz
Numisargo

Podezřelé aukce známek

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 53 54 55 56 57 58 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tolik zbytečných písmenek a zbytečně promarněného času psaním elaborátů na adresu už na první pohled jednoznačného a hloupého padělku draženému za směšnou cenu 200Kč (což je o něco málo více než dnešní cena krabičky cigaret).
Pokud bych revoluční přetisky sbíral, tak bych tento paskvil za ony dvě stovky koupil už jen proto, abych měl ve své sbírce ("exponátu") také co nejvíc podobných už na první pohled směšných nesmyslů..
Registrovaný uživatel
Columbo tvrdí, že :
1. Nalistovať si v katalógu (tlačenom, alebo digitálne spracovanom), ktoré známky boli v platnosti 5.5.1945 na území Plzne by mal zvládnuť aj priemerne skúsený filatelista. Ale predovšetkým by to mal zvládnuť priemerne "gramotný" poriadateľ aukcie. Pokiaľ teda nie je jeho úmyslom vedome zavádzať potenciálneho záujemcu ...
Dovolím si nesúhlasiť. Žiadny predpis neurčuje predajcom známok povinnosť zisťovať, ktoré známky boli v ktorom období platné a ani aké razítka, prípadne tarify boli skutočne používané. Táto oblasť obchodu nie je takto podrobne regulovaná a ani nemôže byť, lebo by to porušovalo zásadu rovnosti subjektov obchodného vzťahu. Zároveň by to výrazne obmedzilo obchod so známkami.
V takej aukcii sa ponúkajú tisícky položiek, skúste si predstaviť, koľko času a nákladov by si to vyžadovalo a aj tak by to bez znaleckého razítka alebo atestu nemalo žiadnu výpovednú hodnotu.
Paradoxom je situácia, že aj predajca by sa mohol brániť slovami že aj priemerne skúsený filatelista si to mohol, kľudne aj sám overiť a keď nechcel, tak to nemusel kupovať ...

Ďalej Columbo tvrdí, že :
- A otázka, či si stále myslíme, že pochybil aukčný dom? Ja si myslím, že JEDNOZNAČNE ÁNO! Buď odborne, alebo morálne ...
Znovu si dovolím nesúhlasiť, pretože žiadne morálne pochybenia v obchodných vzťahoch neexistujú. Obchodné vzťahy sú upravené iba právom a v tomto prípade aukčný dom neporušil žiadny zákon ani vyhlášku. Preto skromne odporúčam vyhnúť sa v budúcnosti nebezpečným verejným vyhláseniam a aj invektívam o nejakom údajnom úmysle vedome zavádzať potencionálneho záujemcu. Myslieť si to nie je žalovateľné, ale verejné vyjadrenie už môže byť.

Skúsim to uzavrieť. S falšovaním známok sa budeme musieť naučiť žiť. Máme znalcov a môžeme využívať ich služby. Máme odborné publikácie, internetové odborné stránky / ako aj táto /, a tak máme nie len kde čerpať znalosti a aj kde sa so svojimi znalosťami podeliť. Hlavne však nevyhrocujme medziľudské vzťahy nepodloženými a zbytočnými obvineniami.

Aj filatelia sa dnes oproti minulosti veľmi zmenila. Pozrite si aukčné ceny falzifikátov hradčianskych známok. Aj tisíc násobky ceny pravých známok. A predajú sa ...
Registrovaný uživatel
Keby bola pravda čo píšeš, tak by aukčné domy chcípli hladom. Vyzerá to ako múdrosť, ale ledva to drží pohromade.
_______________
Processed coin catalogs 3.788 Auctions / 32.320 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Jaképak nepodložené obvinění? Nabízí ten aukční dům falza? Nabízí a ne poprvé.
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Jaképak nepodložené obvinění? Nabízí ten aukční dům falza? Nabízí a ne poprvé.


trh je zaplavený falzami, ale nechceme si to priznať. Osobne som presvedčený, že každý, kto predáva napr. PČS 1919 predáva aj falzá. Skúste si preštudovať odbornú dobovú literatúru, napr. v knižnici filaso a zistíte, že pretlačové platne boli používané aj po vzatí známok z obehu. Stačilo vedieť za kým ísť, doniesť nepretlačené známky a už ste mohli získať originál pretlače, dokonca aj obrátené. Kto dnes zistí, keby bola pretlač urobená ? To sa nedá zistiť, ak nebola použitá poškrabaná platňa. Takže okrem prvých pretlačí evidentne existujú aj následne urobené pretlače z origo platní. To nie sú podľa vás falzá ?

Podobná situácia bola aj u strihaných hradčian 10,20 a 30 hal. Na trhu sa vyskytovalo množstvo šikovne ostrihaných známok. Tak sa dohodlo, opakujem dohodlo, že za originál sa budú uznávať iba známky, ktorých strih vyhovuje etalónu. Zbytok sa ako originál neuznáva. Zbytočne sa filatelisti búrili, a argumentovali, že napr. ich dedo to kupoval v klube, kde mu známku z celého tlačového listu osobne a pred ním vystrihol tajomník. Ak sa tajomník netrafil pri strihaní do budúceho etalónu, o ktorom ešte nikto nemal ani tušenie, tak mal majiteľ známky jednoducho smolu.

Osobitnou kapitolou sú revolučné pretlače, za ktorými stoja väčšinou filatelistickí nadšenci. Ich použitie v poštovom styku sa dá označiť maximálne len za dočasne tolerované. Ale aj tak sú predmetom obchodovania aj v čistej forme. Dotlač sa mohla vykonať kedykoľvek. Sú to falzá, alebo nie ? Niekto by mohol namietať, že aj dnes sa tlačia súkromné známky. Áno, ale vydáva ich pošta, sú uvedené v emisnom pláne, ale revolučné pretlače na viac ako 90% tlačili nadšenci alebo špekulanti spolu s nejakým majiteľom tlačiarne. Zbierajú sa ? Áno, zbierajú a tak sa aj predávajú, lebo je po nich dopyt. A nepredávajú ich len aukčné domy.

Aj filatelia, ako spoločenská činnosť, prechádza svojím vývojom. Každá ponuka len reaguje na dopyt. Bez dopytu by žiadna ponuka nemala zmysel a zanikla by. Takže vážení, skúsme si priznať, že vo filatelii sa rozvíja obor - falošné známky. Tak ako všetko nové, aj tento si musí prejsť svojimi detskými chorobami ako sú absolútne odmietanie, alebo tolerancia, alebo až záujem. Ja si ešte netrúfam predpovedať, ako to dopadne. Ale som presvedčený, že bude mimoriadne zaujímavé to sledovať. A obávam sa, že nie len názor na falzifikáty prejde zásadnými zmenami, ale dôjde aj k zmenám v pojme falzifikát...

Pokúšal som sa vám načrtnúť, že predaj falzifikátov aukčnými domami je len následkom záujmu fil. verejnosti o domnelé, alebo aj skutočné falzifikáty. Ten záujem nemusí byť priamy, úplne postačuje aj tolerancia k tomu, že môžem nakúpiť falzifikát a nebudem to reklamovať. Pri niekoho to môže byť nepochopiteľné a pre niekoho bežné. Všetci budú mať na svoj názor svoje argumenty, ktoré je potrebné akceptovať, ale všetko sa rozhodne až časom. Preto prosím argumentujte vecne, vyhýbajte sa urážkam a obvineniam. V každom prípade nezabúdajte, že nejde o život !
Registrovaný uživatel
kosican - fúúúha – Vy ste zvolil aký tvrdý konfrontačný tón ... :shock: :roll:

Ja si teda dovolím ešte krátko zareagovať a zhrnul by som to do pár bodov:

1. Svoj názor na aukciu p. Flašku a konkrétnu položku v nej som prezentoval v predošlých príspevkoch. Na tomto názore sa nič nemení.

2. Pokiaľ si myslíte, že som spáchal nejaký trestný čin tým že som o niekom napísal svoj názor že zlyhal odborne, alebo morálne, tak áno spáchal som trestný čin.

3. Pokiaľ sa snažíte (a z Vášho príspevku to priam srší) obhajovať a schvaľovať vyššie popísané praktiky a pokiaľ ste názoru, že p. Flaška nijak a v žiadnom smere nepochybil / nezlyhal tak ste minimálne v mojich očiach čo sa týka morálky zlyhal Vy ...

Nemám čo viac k tomu napísať.

Snáď už len, že karma nikdy nespí a že možno keď raz budete kupovať napr. auto, alebo nejakú nehnuteľnosť a budú Vám zamlčané niektoré podstatné skutočnosti, tak si spomeniete ...
Registrovaný uživatel
podívejte, ono je třeba se na to podívat
i z jiného úhlu.
filatelie zažila enormní bom, kdy davy
filatelistů kupovali a kupovali
a o to více tiskárny tiskly a tiskly ....
pak přišel pád a filatelie sla na dno.
teprve pár let zpět se filatelie zvedá
a má vcelku rychlý růst
kdo sledujete vývoj cen na různých
platformách, Aukro, ebay.piklik, aukční domy..
tak to vidíte.
ale to množství kupujících pořád není
dostatecne velké, aby si vytvořila obrane mechanismy
proti falsum, tak jak se průběžně utvářely předtím
myslím, že chce jen čas, než to zacne fungovat.

chcete příklad?
naše republika byla po revoluci příliš slabá,
a zasílání z ciziny pod fixním názvem gift, dárek
přišla o miliardy.
dnes už je trochu dál a zásilka označena dárek má zvláštní režim kdy se vám spíše vyplatí proclit řádně nákup podle paragonu.
Registrovaný uživatel
koolabs napsal
chcete příklad?
naše republika byla po revoluci příliš slabá,
a zasílání z ciziny pod fixním názvem gift, dárek
přišla o miliardy.


To je nějaký hloupý vtip????
Registrovaný uživatel
Koolabs – do určitej miery slúži na tvorbu tých "obranných mechanizmov" aj tento web a táto téma. Sú ale členovia fóra, ktorý tvorbe týchto "obranných mechanizmov hádžu polená pod nohy" ...

Inak položka o ktorej tu bola reč bola včera úspešne vydražená. Cenu neviem, lebo u aukčnej spoločnosti nemám registráciu ...
"Dosažená cena: Dostupné po přihlášení"
Registrovaný uživatel
Pro Kosicana: Váš názor na padělatelství mě docela zaráží. Je zcela podle latinského rčení "svět chce být klamán, tedy jej klamejme". Velice si cením všech zde na fóru Sběratele, kteří nezištně upozorňují na falza, zejména na ta nebezpečná. To je nejčastější v sekci numismatiky, vojenských sběratelských předmětů a výtvarného umění (obrazů). U obrazů se to v nabídce některých aukčních domů padělky jen hemží. A aukční domy se hájí tím, že pouze zprostředkovávají prodej mezi prodávajícím a kupujícím a že jim prodávající k obrazům dokládají znalecké posudky. Přitom se znalecký posudek u některých "znalců" získá na cokoliv, případně se dá padělat stejně snadno jako signatura obrazu. Ve filatelii to bude asi se znalci a jejich značkami podobné. Na tomto fóru už někteří diskutující vyhrožovali trestním oznámením, že jim jiní diskutující svou "pomluvou" maří obchody, ale zatím k tomu nikdy nedošlo. Že by snad teď?
Registrovaný uživatel
Columbo napsal
2. Pokiaľ si myslíte, že som spáchal nejaký trestný čin tým že som o niekom napísal svoj názor že zlyhal odborne, alebo morálne, tak áno spáchal som trestný čin.

3. Pokiaľ sa snažíte (a z Vášho príspevku to priam srší) obhajovať a schvaľovať vyššie popísané praktiky a pokiaľ ste názoru, že p. Flaška nijak a v žiadnom smere nepochybil / nezlyhal tak ste minimálne v mojich očiach čo sa týka morálky zlyhal Vy ...

Snáď už len, že karma nikdy nespí a že možno keď raz budete kupovať napr. auto, alebo nejakú nehnuteľnosť a budú Vám zamlčané niektoré podstatné skutočnosti, tak si spomeniete ...


Ste na omyle. Obávam sa, že ste môj príspevok vôbec nepochopili a pozeráte sa naň z veľmi úzkeho pohľadu.
Skúsim vás uviesť do obrazu.
- to že sú niektoré verejné výroky žalovateľné ešte neznamená, že bol nimi spáchaný trestný čin. Môže ísť aj o občianskoprávne, alebo obchodnoprávne žaloby. Nemám čas vám vysvetľovať rozdiely, musíte si ich naštudovať sám, ak vás to vôbec zaujíma. Zbytočne sa domnievate, že som zvolil nejaký "ostrý tón ", môj tón bol veľmi mierny, vôbec nie výhražný, ale iba upozorňovací, ak vôbec chápete, aký je medzi nimi rozdiel.
- ďakujem za moje zaradenie vo vašich očiach. Ja vám to nemôžem oplatiť, pretože ja na základe takejto diskusie nedokážem nikoho verejne odsudzovať,
- a k tej karme, evidentne ste ani neuvažovali nad zásadným rozdielom v zodpovednosti predávajúceho pri predaji nových hnuteľných vecí a pri sprostredkovanom predaji, a osobitne aj nad špecifikami pri predaji a kúpe nehnuteľných vecí, a preto si dovolím tvrdiť, že ste zvolili veľmi nešťastný model príkladu,
- Problém zakúpených vadných vecí je už dávno vyriešený, komu sa to nepáči, môže predsa kúpenú vec vrátiť. Ochrana kupujúcich je tak vysoko prepracovaná, že pri kúpe na diaľku / napr. cez internet/, môžete do 14 dní vrátiť vec aj bez toho, aby mala nejaké vady.
- mám však pre vás aj dobrú správu. Naše rozdielne pohľady nie sú protikladné, nemusia nás rozdeľovať. Aj moje pôvodné názory na túto oblasť dosť korešpondovali s vašimi súčasnými, tiež som sa ich snažil presadzovať, len som ich tak citovo neprežíval. Potom, ako som si preštudoval celú knižnicu Filasso, kopu monografií a inej odbornej literatúry, sa moje názory zmenili. Preto som vo svojom príspevku uviedol aj príklady / PČS1919, strihané hradčany, revolučné pretlače/ o ktorých som presvedčený, že sa v nich bežne obchoduje s falzami a nikto sa nad tým nepozastavuje. Je mi ľúto, že ste sa nevyjadrili k tomu, ale dali ste prednosť svojim citom. Dovolím si vám pripomenúť, že sme na stránke filatelistickej, kde sa prezentujú filatelistické témy. Na prezentáciu citov a pocitov slúžia iné stránky / Faacebook a pod. /
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Pro Kosicana: Váš názor na padělatelství mě docela zaráží. Je zcela podle latinského rčení "svět chce být klamán, tedy jej klamejme". Velice si cením všech zde na fóru Sběratele, kteří nezištně upozorňují na falza, zejména na ta nebezpečná. To je nejčastější v sekci numismatiky, vojenských sběratelských předmětů a výtvarného umění (obrazů). U obrazů se to v nabídce některých aukčních domů padělky jen hemží. A aukční domy se hájí tím, že pouze zprostředkovávají prodej mezi prodávajícím a kupujícím a že jim prodávající k obrazům dokládají znalecké posudky. Přitom se znalecký posudek u některých "znalců" získá na cokoliv, případně se dá padělat stejně snadno jako signatura obrazu. Ve filatelii to bude asi se znalci a jejich značkami podobné. Na tomto fóru už někteří diskutující vyhrožovali trestním oznámením, že jim jiní diskutující svou "pomluvou" maří obchody, ale zatím k tomu nikdy nedošlo. Že by snad teď?


Aj ja by som mohol napísať, že ma zaráža váš názor, keď s ním nesúhlasím, ale mňa aj napriek tomu nezaráža. Pokúsim sa vám vysvetliť, čo je príčinou našich rozdielnych pohľadov na problém.

Uviedol ste ako príklad obrazy. U nich nie je problém falšovanie samotného obrazu, ten je vždy originál toho, kto ho vytvoril, ale problémom je falšovanie podpisu údajného autora a keď ten chýba, alebo je nečitateľný, tak môže byť problém v nepravdivom posudku, alebo certifikáte. Pokiaľ viem, tak obrazy sa už predávajú len s posudkami, alebo certifikátmi. Ak to tak nie, prosím opravte ma.

Táto diskusia ale vznikla na základe toho, že bola ponúkaná na predaj filatelistická celistvosť, ktorá nemala vyhotovený certifikát a nebola ani znalcom overená. To, že bola vyhotovená školácky je teraz úplne bezvýznamné. Takto bez overenia a certifikátu sa predáva 99% všetkého filatelistického materiálu, teda situácia je úplne opačná ako u obrazov a nedá sa porovnávať. Na každej lepšej filatelistickej aukcii je úplne bežné, že sa jej zúčastňujú aj znalci, ktorí na požiadanie sporný predmet prezrú, vydajú stanovisko a vyjadria sa aj k cene. Je jasné, že každý filatelistický predmet predaja s certifikátom, alebo znalecky overený je podstatne drahší, ako neoverená vec. Za overenie, alebo posudok treba platiť. A tu sa dostávame k podstate veci. Časť verejnosti priamo alebo nepriamo požaduje, aby túto povinnosť na seba prevzali aukčné domy. Tie ale vedia, že podstatná časť ich predávaného materiálu by sa tak stala nepredajná / u väčšej časti položiek sa vyvolávacia cena pohybuje na úrovni od 100 do 500 kč / a tak sa na tom odmietajú podieľať. Stále však platí možnosť pre predávajúce aj kupujúceho si dať vec samostatne ohodnotiť.

Ja nemám žiadny vzťah k žiadnemu aukčnému domu. Nakupujem v nich, ak ma niečo osloví. Nie som ani zástancom podvodov, ako sa niektorí mylne domnievajú.
Len som považoval za potrebné poukázať na to, že predaj falzifikátov vo filatelii je oveľa väčší, ako si niekto vie predstaviť.

Aj vo filatelii vyšli najavo aféry s drahými známkami, znalecky označenými ako pravé a preto ani znalecké overenia a certifikáty nie sú spoľahlivým riešením v tejto oblasti. Preto som zástancom teórie, že znalecké overovanie áno, ale nech si ho platí ten, kto ho požaduje.
Registrovaný uživatel
Na Váš posledný príspevok by sa racionálne, pragmaticky a bez citov dalo reagovať (o čo som sa snažil aj v tých predošlých), ale rozhodol som sa viac na Vaše príspevky čo sa týka diskutovanej témy nereagovať. To platí až do odvolania 8)
A buďte pokojný – toto rozhodnutie je čisto pragmatické a odfiltrované od citov.

Dovolím si vám pripomenúť, že sme na stránke filatelistickej, kde sa prezentujú filatelistické témy. Na prezentáciu citov a pocitov slúžia iné stránky / Faacebook a pod. /

Keďže tu sa prezentujú filatelistické témy a Vy moje príspevky považujete za hodné facebooku ...
Ste proste hodnotovo inak nastavený ako ja.

#1396 - 27. 1. 2024
Ešte stále si myslíte, že pochybil aukčný dom ?

#1412 - 30. 1. 2024
Nie som ani zástancom podvodov, ako sa niektorí mylne domnievajú.

Vy sa len snažíte obhájiť to, čo je z môjho uhlu pohľadu neobhájiteľné...
Moderátor
ja uvedu malinky priklad, jak se dokazi chovat aukcni domy bez toho, abych je jmenoval jde o tuzemske ale i zahranicni aukcni domy. nebavim se akcich typu aukro nebo ebay.

pokud jsem narazil pri prohlidce polozek na zjevne falzum, popripade spatne urceny typ, novotisk, barvu,... vzdy jsem kontaktoval provozovatele. mohu ze sve zkusenosti rici, ze jen asi 35-40% oslovenych zareagovalo a jen asi polovina z nich, tedy do 20% aukcni polozku stahla. takto jsem si i otestoval, ktere aukcni domy jsou "user friendly" a na ktere si naopak musim davat pozor.


dokonce se mi stalo, ze jedna polozka byla atestovana zkusenym znalcem, ac byl chybne urceny typ. neni tezke toto prokazat. dotceny aukcni dum na muj mail reagoval vylozene podrazdene s tim, ze si toto mam reklamovat u znalce, ktery atest vydal. a s vedomim toho, ze prodava los, ktery nekoresponduje s atestem nechal los prodavat dal....
.... ja jsem tento los koupil a mam jej jako ukazku "omylnosti".

k samotne diskuzi o padelkach se vyjadrovat nebudu, muj nazor je stale platny a nemenny.

js
Registrovaný uživatel
kolo101 napsal
pokud jsem narazil pri prohlidce polozek na zjevne falzum, popripade spatne urceny typ, novotisk, barvu,... vzdy jsem kontaktoval provozovatele. mohu ze sve zkusenosti rici, ze jen asi 35-40% oslovenych zareagovalo a jen asi polovina z nich, tedy do 20% aukcni polozku stahla. takto jsem si i otestoval, ktere aukcni domy jsou "user friendly" a na ktere si naopak musim davat pozor.

položka 2162 - Staženo z aukce
https://www.filatelie-flaska.cz/online-auction/auction-item/default/116836

položka 2165 - Vydraženo
https://www.filatelie-flaska.cz/online-auction/auction-item/default/116840

Do akej kategórie zaradiť túto aukčnú spološnosť? Medzi tých 20%, alebo nie?
PS: Dúfam, že tým priložením odkazov / linkov na konkrétne auk. položky niečo neporušujem a neskončím na elektrickom kresle, so smrtiacou injekciou v žile, alebo po novom s plynovou maskou (dsíkom) na tvári. :(
Registrovaný uživatel
V závěru roku 2023 byla vydána "specializovaná příručka pro sběratele čs. revolučních vydání 1918" jako příloha časopisu FILATELIE č. 12/2023.

Vzhledem k tomu, že se v našich videích na platformě YouTube (v rubrice "AUKCE? a AUKCE!") často setkáváme s novotisky těchto známek, zaměřili jsme se na tuto příručku - a údaje v ní uváděné - poněkud hlouběji.

Výsledky naší práce naleznete - tentokrát nikoliv prostřednictvím videa - formou psaného textu na našem blogu. Tuto formu jsme zvolili právě s ohledem na uváděné skutečnosti, resp. jejich porovnání s jinými odbornými či archivními prameny.

Domnívám se, že recenze této příručky ukázala zajímavé trendy v naší současné filatelii a upřimně řečeno nevím, zda jsou právě k jejímu prospěchu. Ale názor si musí každý udělat sám...

První část - s kapitolami "Příručka a autor" a "Revoluční 1918" - naleznete na tomto odkazu zde:

http://newsphila.blogspot.com/2024/02/prirucka-ceskoslovensko-revolucni-1918.html
Registrovaný uživatel
Další část recenze "specializované příručky pro sběratele čs. revolučních vydání 1918" se zabývá v příručce prezentovaným tvrzením, že Dr. Maxmilián Fatka "se podílel na vzniku revolučních přetisků".

Vzhledem k tomu, že doktor Fatka zemřel v roce 1962, autor výše uvedeného tvrzení má jistotu, že se bránit nebude. Za mne osobně - se znalostí archivních a historických materiálů - je toto tvrzení naprostou "prasárnou", která má za cíl dát punc pravosti výrobkům, které s poštovním provozem nemají mnoho společného...

Omlouvám se za poněkud jadrnější slovník, ale takhle překrucovat historické skutečnosti, to se opravdu jen tak nevidí.

Druhou část - s kapitolou "Doktor Fatka se bránit nebude" - naleznete na tomto odkazu zde:

http://newsphila.blogspot.com/2024/02/prirucka-ceskoslovensko-revolucni-1918_14.html
Registrovaný uživatel
Pokračování recenze "specializované příručky pro sběratele čs. revolučních vydání 1918" se tentokrát zabývá "dotisky" a "zkusmými tisky" z roku 1919, tedy z doby daleko pozdější než bylo samotné deklarované vydání v listopadu 1918.

A současnou snahou autora (autorů?) specializované příručky o rehabilitaci těchto materiálů (formou katalogových záznamů) v očích dnešních sběratelů a "investorů". Domnívám se, že zvláště u "investorů", neboť zde je oprávněný předpoklad, že se v dotyčném oboru příliš nevyznají a tak je možno snadno ukázat (a odkázat) na katalogový záznam v této příručce.

Třetí část - s kapitolou "Rehabilitace "dotisků" z roku 1919" - naleznete na tomto odkazu zde:

http://newsphila.blogspot.com/2024/02/prirucka-ceskoslovensko-revolucni-1918_16.html
Registrovaný uživatel
Potvrdzujú sa moje slová. "Dotlače" revolučných 1919 aj Pošty československej 1919 boli preukázateľne vykonané. Obávam sa si čo i len tipnúť, koľko tých " dotlačí " je označených znaleckou značkou ako pravé.

Za " výrobou " týchto fálz stáli filatelisti. Oni ich aj uviedli do obehu. Teraz ich kupujú filatelisti a predávajú ich filatelisti a obchodné domy. Ale aj tie obchodné domy ich majú od filatelistov, oni si ich nevyrobili.

Nie všetci pri ich „pôvodnej výrobe“ museli mať záujem o vlastné obohatenie, ale u väčšiny je tento záujem vysoko pravdepodobný. Čiže sa chceli obohatiť na úkor iných filatelistov. To sú tí praví vinníci daného stavu. Oni priamo spôsobili výskyt týchto falzifikátov aj na súčasnom trhu. Obchodovanie s týmito falzami prebieha vo väčšine prípadov anonymne, a len ich menšia časť je predávaná verejne, v obchodných domoch. Je predsa dávnejšie potvrdené, že drvivá väčšina obchodov so známkami prebieha neverejne, teda v kluboch, na výmenných a internetových burzách a podobne.

Je nebezpečné tvrdiť, že obchodné domy sú vinné za predaj falzifikátov. Potom by sme predsa museli uznať aj to, že taký istý, a ak nie aj väčší podiel na predaji falzifikátov majú aj samotní filatelisti, ktorí predali čo len jednu-jedinú známku revolučných 1919, alebo PČS 1919.

Áno, teraz niektorí môžu tvrdiť, že sú solídne a aj menej solídne obchodné domy. Ale solídnosť nespočíva v tom, že obchod stiahne z ponuky známku, na ktorú ho niekto upozornil, že si myslí, že nie je v poriadku. A nespočíva ani v tom, že bude ponúkať iba čerstvo znalecky overené známky.

Situáciu nevyrieši žiadna solídnosť predávajúceho, ale naopak, solídny kupujúci. Solídny filatelista a aj solídny investor si sám, alebo cestou znalej osoby, vopred overí pravosť, kvalitu a vlastnosti kupovaného tovaru. Sám si zváži prípadné riziko a nikdy svoje zlyhanie neprenáša na iných. To nie je o prísloví : dôveruj, ale preveruj, to príslovie by malo správne znieť : dôveruj, ale never !
Registrovaný uživatel
jen malá poznámka. jak o tom svědčí historická fakta řada obchodníků si padělky sama vyráběla.
a v některých případech šlo v očích odborné veřejnosti o velmi solidní odborníky.
Registrovaný uživatel
je to vykrik do tmy, nebo jsou to fakta ??? pokud fakta, tak sem s nimi.
pokud jen vykrik do tmy, tak me to opet utvrzuje, ze zijeme v dobe nazorove, kde fakta jsou ignorovana, a nazor je brany jako pravda.

mimochodem, neni nahodou falsovani za ucelem obohaceni trastny cin ??tedy i prodej padelku, o kterych vim, ze jsou padelky a neni na ne upozorneno.... tady se strasne zacina relativizovat pojem padelek.
padelek je proste padelek, a muzeme toto slovo obracet ( i pravnicky ) jak chceme, proste je to padelek.

pokud to tak neni, tak by se nsichni ti vietnamsti obchodnici co prodavaji "cim vic pruhu, tim vic adidas" vzbourit a zalovat stat, ze padelek neni padelek, ale vlastne jen takove nevinne zbozicko, co ma jen nalepku padelek a on vlastne ani nevi, ze prodava toto zbozicko.

takovy je muj nazor

a ted: sem s temi fakty. uz se tesim, jak se nenco dovim. :-D
Registrovaný uživatel
stačí si přečíst stará čísla časopisu filatelie, já to hledat nebudu. Sám to mám v paměti a ne v poznámkách a v mém věku si prostě neporučím co si mám vybavit.

Pokud mám v paměti jedna z velkých afer byla o firmě tuším německé, která skupovala archy laciných známek reichu aby je svými razidly předělávala na kolonie a pak je prodávala.
Registrovaný uživatel
xaverian napsal
mimochodem, neni nahodou falsovani za ucelem obohaceni trastny cin ??tedy i prodej padelku, o kterych vim, ze jsou padelky a neni na ne upozorneno.... tady se strasne zacina relativizovat pojem padelek.
padelek je proste padelek, a muzeme toto slovo obracet ( i pravnicky ) jak chceme, proste je to padelek


Súhlasím s Xaverianom. Raz padělek ostane navždy padělek. To nie je vôbec spochybniteľné. Rozdiel však nastáva pri jeho následnom posudzovaní. Tu si mnoho posudzujúcich mýli, alebo zamieňa roviny posudzovania. Pre vysvetlenie uvediem podstatné rozdiely :
1./ trestno-právna rovina posudzovania :
zákon postihuje toho, kto falzum vytvorí s úmyslom uviesť do obehu, alebo osoby, ktoré vedeli, že sa jedná o falzum a aj tak ho uvedú do obehu. Je to klasický prípad podvodu. Popri tom môžu byť postihnuté aj osoby, ktoré sa na výrobe, alebo uvedení do obehu za určitých okolností podieľali. Rieši sa to v trestnom konaní a vec žaluje na súde prokurátor, alebo štátny zástupca. Následkom je buď trest, alebo oslobodenie žalovaného.

2/ obchodnoprávna rovina posudzovania :
tu ide len o vzťah medzi predávajúcim a kupujúcim. Kupujúci osobne, alebo cestou advokáta žaluje predávajúceho, ktorý mu predal falzum. Žaluje ho na civilnom, alebo obchodnom súde a sám žalujúci musí produkovať dôkaz, že predávajúci vedel, alebo vzhľadom na svoje možnosti a schopnosti mohol a mal vedieť, že predáva falzum. Ešte raz zdôrazňujem, že to vedel, alebo to mohol alebo mal vedieť. Súd podľa návrhu žalobcu posudzuje buď návrh na zodpovednosť za škodu, alebo návrh na zrušenie sporného obchodu. Výsledkom rozhodnutia súdu je buď povinnosť kupujúceho vrátiť kúpenú vec a povinnosť predávajúceho vrátiť obdržanú platbu, alebo vyplatenie odškodného pre kupujúceho, alebo zamietnutie žaloby. V tomto konaní sa neukladajú žiadne tresty.

V oboch rovinách posudzovania je náročné dokazovanie a preto nie málo vecí končí oslobodením žalovaného, alebo zamietnutím žaloby. To však nič nemení na tom, že sa jednalo o falzifikát. Len sa nepodarilo preukázať zavinenie, alebo zodpovednosť konkrétnej osoby.
« Poslední úpravu provedl(a) smith v 18. 2. 2024, 13:40. »
Registrovaný uživatel
Ono hlavní nebezpečí je ve vymoženostech současných technologií. Dnes můžete vyrobit všechno. Originální razidla z plastu, stejně jako poštovní razítka.
A takovéto druhy padělků se houfně nabízejí.
Ovšem nabízejí se s upozorněním, že jde o padělek, nebo novotisk.
A zde se jedná o jinou strukturu. Již právní praxi neprovozuji, ale v tomto ohledu jde o to, zda-li existuje právní subjekt vlastnící práva k nějaké předloze.
Vzácné známky - jejich reprinty se vždy a zcela oficielně vydávaly zejména k ruzným učelům. Především filatelistické instituce, či prodejci, ale i poštovní úřady.

A zde je nebezpečí právě množství těchto falz z disribuce novodobých "oficiálních" i "neoficiálních" padělatelů.

Pokud nabízím známku, je to jednoduché.

Ale dnes je vesměs nabízí celé albumy, nebo celé bedny albumů.

A v těchto konvolutech bývá "hafo" padělků.

V souvislosti s počítačovou inteligencí je pak pravděpodobnost, že se to dostane zase o levev výše.
A má soudní znalec takové vymoženosti provádět u běžných předmětů zkoumání analytickou detekci stáří papíru?
Registrovaný uživatel
Neumann – VĎAKA. Veľmi zaujímavé čítanie. Vaša osvetová činnosť nie je v dnešnej dobe ani "in", ani "cool" a práve z tohto dôvodu Vám patrí poďakovanie.

Bez ohľadu na fakt, že toto obdobie nie je pre mňa zberateľky zaujímavé, neobchodujem s týmto fil. materiálom, ani doňho neinvestujem je pre mňa z filatelistického hľadiska zaujímavé.

Z tej časti seriálu článkov, čo ste doteraz uverejnil, by som hlavne "vypichol" časť s názvom - "Doktor Fatka se bránit nebude" ... Tu si sám sebe kladiem otázku: Je to zo strany autorov úmysel, alebo len proste nedisponujú správnym materiálom z archívov? ...

PS: Radšej, ako tieto "zaujímavé" známky by som si pozrel zaujímavé celistvosti s týmito známkami ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 53 54 55 56 57 58 >

Sběratel.com » Padělky a podvody » Podezřelé aukce známek

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1