Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » POJMY A ZÁKLADNÍ INFO

Vykupminci.cz
Numisargo

POJMY A ZÁKLADNÍ INFO

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
V diskuzi jsme narazili na to, že by bylo dobré mít téma základních pojmů, tak pokud Vás něco napadne, sem s tím ;)


STUPNICE ZACHOVALOSTI PLATIDEL

bankovky rozdělujeme do níže uvedených stupňů zachovalosti, znaménka + / - značí, že bankovka je v oněco lepší kvalitě, než v jakém stupni je udána, ale již nesplňuje podmínky pro zařazení do vyššího stupně.

U nás se nejčastěji užívá značení číslicemi N - 5, ekvivalenty UNC - POOR pochází z angličtiny (UNC = uncirculated, VG = very good, VF = very fine atd. )

Obrázek vložený uživatelem

PERFORACE

Jde o úmyslné otvory v bankovce vytvořené Národní bankou.
Nejčastější typy jsou níže uvedeny (3 m.d., SPECIMEN, NEPLATÉ, Slovenská perforce S atd.).
V drtivé většině případů platí, že perforovaná bankovka má
přibližně poloviční cenu oproti neperforované.

Obrázek vložený uživatelem


Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

KOLEK A PŘETISK

Na R-U a poválečných bankovkách můžete nalézt tzv. kolky, je to v podstatě známka nalepená na bankovku.

Přetisk oproti kolku není nalepen, ale natištěn, ať už razítkem, či jinak. Naleznete např. na 5 000 Kč/1920; 100Kč/ 31; 1 a 5 Kč /38 atd.

PODTISK A PODTISKNUTÁ PÍSMENA

Lze se s ním setkat např. na německých bankovkách ..... zde má bankovka už přímo do obrazu zakomponované písmeno ...... PŘI DOTAZU NA OCENĚNÍ UVÁDĚT SPOLEČNĚ SE SÉRIÍ ;)

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 16. 3. 2009, 20:38. »
Moderátor
Šenfi to je super, len tak ďalej. Ak niečo smysluplné dám dokopy a nájdem čas, tak tiež prispejem.
Moderátor
CHYBOTISK A ANULÁT

anulát ..... papírové platidlo, které má v sériovém čísle samé nuly. Vydává se např. jako bankovní vzor nebo některými státy coby turistický suvenýr.

chybotisk ...... vzniká špatným a neúmyslným natištěním nebo střižením platidla. Jsou to např. chybějící prvky, posunutý tisk, chyba v číslovačích atd.

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ARABSKÉ ČÍSLICE

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Označenie vzácnosti (dostupnosti bankovky)

bez označenia - bežne dostupná (zohnateľná)
R - zriedkavejšia, ale stále dostupná (zohnateľná)
RR - menej dostupná (zohnateľná)
RRR - vzácna
RRRR - veľmi vzácna
RRRRR - prakticky nezohnateľná
« Poslední úpravu provedl(a) smith v 13. 3. 2009, 13:34. »
Registrovaný uživatel
ja bych pridal odkaz na ochranne prvky bankovek:
http://kulm.ic.cz/clanky/ochrana/
Moderátor
:P :P a jejej reklama :lol: .
U toho odkazu bych jen upozornil, že stránky jsou vytvořeny jen jako můj zápočtovej projekt a koncem května budou nejspíš zrušeny, takže sem pak hodím alespoň print screeny ;)
Moderátor
OCHRANNÉ PRVKY

jirka72 napsal
ja bych pridal odkaz na ochranne prvky bankovek:
http://kulm.ic.cz/clanky/ochrana/


Děkuji Jirkovi a velice se mu omlouvám, že jsem to na stránky neuved.
V případě nefunkčnosti odkazu, jsem originál ve wordu nahrál sem
Registrovaný uživatel
šenfi: OK, jinak moc pěknej projekt ... zajímavé je, jak jsem se k odkazu dostal. Včera jsem si listoval v Bajerovi a manželka mi zrovna koukla přes rameno a povídá: Irisující giloš, co to probaha je? ... zrovna jsem byl na stránce se III. vyd. protektorátní 1000K. No, tak jsem ji to stručně pověděl a ještě jsem zadal v GOOGLE spojení irisující giloš .... jen 2 odkazy !! Google nabízí alternativně iritující Miloš, to mě pobavilo nejvíc.
Moderátor
jirka72 napsal
zadal v GOOGLE spojení irisující giloš .... jen 2 odkazy !! Google nabízí alternativně iritující Miloš, to mě pobavilo nejvíc.


:lol:
Registrovaný uživatel
jirka72 napsal
šenfi: OK, jinak moc pěknej projekt ... zajímavé je, jak jsem se k odkazu dostal. Včera jsem si listoval v Bajerovi a manželka mi zrovna koukla přes rameno a povídá: Irisující giloš, co to probaha je? ... zrovna jsem byl na stránce se III. vyd. protektorátní 1000K. No, tak jsem ji to stručně pověděl a ještě jsem zadal v GOOGLE spojení irisující giloš .... jen 2 odkazy !! Google nabízí alternativně iritující Miloš, to mě pobavilo nejvíc.

Jirka72: Chcem sa informovať, či by som ohol použiať niekaý tvoj material zo stránky na obohatenie mojej. Rád by som tam dal tie ochranné prvky.
Daj mi prosím vedieť.
Registrovaný uživatel
ja ze ta stranka je Šenfi-ho :roll: :shock:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
STÁTOVKA x BANKOVKA x POUKÁZKA


Bankovka ...... cenný papír, vydávaný emisní bankou (u nás ČNB), který musí být ze zákona přijímána jako platební prostředek.

Státovka ........ papírové platidlo emitované státem, někdy s nuceným oběhem, který stát přijímá na zaplacení státních pohledávek, např. daní, poplatků atd.

Poukázka ....... papírové platidlo, vydávané ostatními organizacemi. U nás v minulosti například městy, bankami, spořitelnami nebo i živnostníky. Přijímáno jen na vyhrazených místech jako platební prostředek.
Moderátor
Už jsem našel, kde je psáno o tom, že bankovky se skartačními otvory se považují za stav "5" ... (nenašel jsem původní diskusi, ale vím, že se tam řešil spor o tom, jak hodnotit bankovky + česká vs. mezinárodní stupnice). Myslím, že tohle je důkaz toho, že se časem stanoviska a hodnocení vyvíjejí a nikdo by nehodnotil bankovku opatřenou skartačním otvorem jako POOR.

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
acme2000 napsal
Už jsem našel, kde je psáno o tom, že bankovky se skartačními otvory se považují za stav "5" ... (nenašel jsem původní diskusi, ale vím, že se tam řešil spor o tom, jak hodnotit bankovky + česká vs. mezinárodní stupnice). Myslím, že tohle je důkaz toho, že se časem stanoviska a hodnocení vyvíjejí a nikdo by nehodnotil bankovku opatřenou skartačním otvorem jako POOR.

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Ďakujem acme. Tebou priložený material je aj dôkaz o tom, že perforácia S je tá "slovenská" perforácia. Pred časom tu bola aj o tom diskusia, že prečo vlastne "S" sa berie ako slovenská perf.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
mám dotaz jestli je nějak normováno umístění ochranného prvku bankovky - okénkový proužek s mikrotiskem (lidově ochranný pásek)
Děkuji.
Paavo
Registrovaný uživatel
www.cnb.cz,
https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/pravni-predpisy/

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » POJMY A ZÁKLADNÍ INFO

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1