Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Pokec a chlubírna - staré tisky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jako vážně? A kde? 😳
_______________
Registrovaný uživatel
Ten inzerát? Je to poptávka, tady:
https://starozitnosti.hyperinzerce.cz/stare-knihy/inzerat/7250344-bible-poptavka/
Registrovaný uživatel
Jak víš že je to zrovna on? Co si říkají sběratelé a kupuji a potom zase prodávají celé své sbírky je plno i na aukru. A jestli to on je tak je to síla 😡
_______________
Registrovaný uživatel
Myslím, že tam někde je uvedené jméno a kontakt. Ale jinak o tom nic nevím. A na tom Aukru podle mého sběratelé spíš své sbírky čístí - zbavují se spíš věci, které se jim nehodí.?
Registrovaný uživatel
No na aukru je určitě jeden překupník (šmelinář) a taky normální antikvariat. Moc sběratelů tam nebude 😏
_______________
Registrovaný uživatel
Ty jo a je to tam 😳 M Charamza
_______________
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
P-F: Já si typuji, že možná by to někdo vzal na kup teď 2-3 tisíce. Prodejce by to měl podle mého názoru ale lepší, kdyby to dal od koruny.
Na Aukru se dají sehnat slušné věci. Často ale je to problém. Třeba tohle: https://aukro.cz/kronika-ceska-1541-hajek-6961324691 - vzhledem k tomu, že reedice Hájkovy kroniky vyšla někdy v prvé třetině 19. století, tak přihodit zde v uvedené ceně je dle mého mínění vyložený hazard. Z fotografií není šance poznat o které vydání se jedná, vrakovitých knih z 19. století viděl každý jistě spousty. (Pochopitelně vazba je 19.-20. století.)


Aktuálně 5.500 Kč 😜
_______________
Registrovaný uživatel
Na Aukru je vynikající kniha.
https://aukro.cz/r-p-stajer-postilla-1731-1-2-dil-6959813133
Pochopitelně předražená, ale pan majitel už slevil ze 17000 na 15000 Kč. Pokud dá dolů ještě aspoň 5000, tak to stojí za to. Jedná se o Postyllu katolickou od jezuity Matěje Václava Šteyera, která byla vydávána opakovaně od r. 1691 (prvé vydání rok před smrtí autora) do r. 1736. Každé z vydání má jiné ilustrace. V digitalizované podobě je možno se na to podívat zde: https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002291783&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=falseset&set_number=202674&set_entry=000023&format=999
Že je to skvělé čtení se dá poznat s asi nejznámějšího peprného exempla, které najdete od posledního řádku str. 82 do konce prvé třetiny strany 84. Podobných historek je tam spousta. Proto to asi bylo tak oblíbené, že se knihy udržovaly a pečovalo se o ně - Šteyerovu Postyllu je možno (podobně jako zde nabízený výtisk) nalézat běžně v převazbách z 19. století. Šťavnatost uvedených historek si časem vydavatelé uvědomili natolik, že ty nejoblíbenější (pochopitelně včetně té, na kterou zde upozorňuji) z posledního vydání v r. 1736 vypustili.
Tím nechci říci, že kniha má kvalitu pouze pro tato exempla. Texty jsou velmi bohaté, vynikající pro poznání barokní mentality a života, jehož bylo náboženství nedílnou součástí. Typický je zde naturalismus. Pater Matěj nepoužíval eufemismy. Pokud něco pokládal za hnusné a smradlavé, tak to tak také napsal. Netroufám si odhadnout, zda zde uvedené texty mají svou theologickou hodnotu dodnes (strašení peklem bylo v té době běžné), ale např. kapitola Na den sv. Michala archanděla od str. 307 druhé části (kniha má dvoje stránkování, po straně 596 prvé části následuje str. 1 druhé části Postylla sváteční) má pro informace o andělech co říci i nyní.
Osobně jsem toho názoru, že tato kniha by měla být v centru zájmu každého sběratele starých českých tisků. Kdo ji zná, ví o čem píšu.
Registrovaný uživatel
Hilaris - velice zajímavé čtení a super tip. Děkuji. Aktuálně se dá koupit i to první vydání 1691, ale za 39.000 Kč a dokonce i tady toto z roku 1731 a včetně titulní strany (ta na aukru nemá), ale celkově v horším stavu za 19.000 Kč. Proč si myslíte, že to na Aukru je předražené a kolik by byla dobrá cena? Vždyť je to 289 let stará kniha a v docela dobrém stavu. Kdyby to nebyla náboženská kniha, nebo byl u ní váš komentář tak už tam ani není. Já to vidím jako neznalost hlavně u sebe. Uvidíme zda půjde cena ještě dolů, záleží co je prodejce zač. Jestli se dostane na 10.000 Kč tak tam bude ještě mela.
_______________
Registrovaný uživatel
P-F: Stran ceny se stále točíme v jednom kole: Cena je dána poptávkou. A stran náboženských knih je poptávka u nás skutečně malá, takže k originálům ze 17. a 18. století v češtině se dá přijít za relativně nevysokou, většinou čtyřmístnou sumu, ale i méně:
https://aukro.cz/holland-j-g-kratka-kazanj-i-praha-1790-6962641497
Po pravdě řečeno, teprve nyní si uvědomuji, že můj komentář ke Šteyerově Postylle a Vaše odpověď by mohly tu cenu zvýšit. Čili máte dilema - koupit za 15000 nebo ne? Litovat určitě nebudete, ale upozorňuji Vás, že se vystavujete riziku, že zjistíte, že čtení náboženských barokních homilií je podstatně zábavnější, než čtení světských knih ze stejné doby. A hned máte za co dál utrácet, začnete Šteyerem a už se vezete - Bilovský, Axlar, Fabritius, Koniáš atd.
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
P-F: Stran ceny se stále točíme v jednom kole: Cena je dána poptávkou. A stran náboženských knih je poptávka u nás skutečně malá...


Podle mého názoru to nejde napsat v takto všeobecnějším duchu. České náboženské tisky ze 16. století jsou hodně poptávané, navíc hodně zajímavé a z estetického hlediska strašně hezké. To je prostě klasika.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 26. 2. 2020, 16:37. »
Registrovaný uživatel
Evropa1: stran 16. století máte jednoznačně pravdu. Já píšu ale o 17. a 18. století.
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
Evropa1: stran 16. století máte jednoznačně pravdu. Já píšu ale o 17. a 18. století.


Můj dotaz směřoval pouze k nejednoznačné formulaci, která by mohla někoho zmást.

Já jsem se právě kdysi věnoval pouze českým tiskům do Bílé hory a to bez ohledu na téma. To byla doba, která byla ovlivněna specifikou českého náboženského hnutí a tak např. náboženské tisky byly ve výsledku pojaty ze dvou hlavních směrů. Pražské tisky ještě následně Vatikán toleroval, Českobratrské bible již nikoli atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
P-F: Stran ceny se stále točíme v jednom kole: Cena je dána poptávkou. A stran náboženských knih je poptávka u nás skutečně malá, takže k originálům ze 17. a 18. století v češtině se dá přijít za relativně nevysokou, většinou čtyřmístnou sumu, ale i méně:
https://aukro.cz/holland-j-g-kratka-kazanj-i-praha-1790-6962641497
Po pravdě řečeno, teprve nyní si uvědomuji, že můj komentář ke Šteyerově Postylle a Vaše odpověď by mohly tu cenu zvýšit. Čili máte dilema - koupit za 15000 nebo ne? Litovat určitě nebudete, ale upozorňuji Vás, že se vystavujete riziku, že zjistíte, že čtení náboženských barokních homilií je podstatně zábavnější, než čtení světských knih ze stejné doby. A hned máte za co dál utrácet, začnete Šteyerem a už se vezete - Bilovský, Axlar, Fabritius, Koniáš atd.


To je přesně řečeno a taky to odpovídá tomu co jsem psal já a to o té blažené nevědomosti :D Samozřejmě že náboženských knih ze 17. a 18. století je neporovnatelně víc a není o ně takový zájem a stojí od 100 korun po tisíce. Navíc konec 18. století je téměř neprodejné. Pokud naše konverzace přispěla k většímu zájmu o tyto knihy tak to by bylo fajn. Ale moc tomu nevěřím. A jestli je 15 tisíc moc nebo málo za tuto knihu? Určitě to není moc, ale za 10 tisíc by byla lepší :P Koniáše už taky jednoho mám :) pravda je že nemůžu mít všechny.
_______________
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
Evropa1: stran 16. století máte jednoznačně pravdu. Já píšu ale o 17. a 18. století.


Evropa 1 - 16. století je úplně něco jiného jak dostupností tak cenou knih a je úplně jedno jestli se jedná o náboženské nebo světské knihy.
_______________
Registrovaný uživatel
P-F napsal
Hilaris napsal
P-F: Já si typuji, že možná by to někdo vzal na kup teď 2-3 tisíce. Prodejce by to měl podle mého názoru ale lepší, kdyby to dal od koruny.
Na Aukru se dají sehnat slušné věci. Často ale je to problém. Třeba tohle: https://aukro.cz/kronika-ceska-1541-hajek-6961324691 - vzhledem k tomu, že reedice Hájkovy kroniky vyšla někdy v prvé třetině 19. století, tak přihodit zde v uvedené ceně je dle mého mínění vyložený hazard. Z fotografií není šance poznat o které vydání se jedná, vrakovitých knih z 19. století viděl každý jistě spousty. (Pochopitelně vazba je 19.-20. století.)


Aktuálně 5.500 Kč


No a jestli to půjde takto dál tak si je koupím všechny :P aktuálně 4850 Kč
_______________
Registrovaný uživatel
A ještě trošku z jiného konce, co říkáte na tyto kousky?

http://www.ztichlaklika.cz/antikvariat/show/biblj-czeska-id21237

http://www.ztichlaklika.cz/antikvariat/show/mattioli-pierandrea-herbarz-ginak-bylinar-welmi-vziteony-a-figurami-pieknymi-y-zretedlnymi-podle-praweho-a-yako-ziweho-zrostu-bylin-ozdobeny-y-take-mnohymi-a-zkussenymi-lekarzswijmi-rozhognieny-gessto-takowy-nikda-w-ziadnem-yazyku-prwe-wydan-nebyl-od-doktora-petra-ondrege-matthiolla-seneskeho-nayjasniegssjho-arcyknizete-ferdynanda-ec-prednjho-ziwotnjho-lekare-nayprw-w-latinske-rzeoi-sepsany-a-giz-pro-obecne-dobre-obywateluow-kralowstwij-czeskeho-na-czeskau-rzeo-od-doktoraa-thadease-hagka-z-hagku-prelozeny-a-wubec-wssechnem-wydany-pri-koncy-pridano-kratke-nauoenij-a-zprawa-o-rozlicznem-distyllowanij-a-palenij-wod-s-nekolika-pyckami-k-takowemu-palenij-nalezitymi-kterez-netoliko-apatekarskuom-ale-y-ginym-kterijz-se-w-tom-kochagij-dobre-se-treffiti-budau-mocy-gest-take-trogij-index-geden-podle-gmen-latinskych-druhy-podle-czeskych-a-tretij-obzwwlasstnij-podle-nemocy-a-neduhuow-sebrany-id21199
_______________
« Poslední úpravu provedl(a) P-F v 26. 2. 2020, 21:59. »
Registrovaný uživatel
Na to nemám :roll:
Registrovaný uživatel
P-F: Ani bibli melantrišku ani původní vydání Mathioliho herbáře nepoptávám, a už vůbec ne za tyto ceny. Kdybyste melantrišku měl tak budete mít problém ji prodat za slušnou pětimístnou cenu. 200000 Kč za ni nikdy nedostanete. Když už jsme u Ztichlé kliky - místo 200000 za melantrišku není lepší podstatnou část těchto peněz ušetřit a vzít si od nich např. momentálně nabízenou Šteyerovu postyllu z r. 1731 (to co je teď na Aukru za 15000) za 12000 (zde uveden pod jménem Štajer) nebo za stejnou cenu nedělní postyllu Georga Scherera? Zmíním i za ještě nižší ceny nabízeného Karla Račína, je dobrý, jeho díla ale mají typickou barokní charakteristiku, a sice že český text je prošpikován bezprostředně přeloženými latinskými větičkami, takže se to hůře čte.
Osobně mám ve starých knihách raději autentické dobové texty, které v jiných vydáních neexistují. Možná, že na ukázku ze Šteyera nebo Račína narazíte v nějakém výboru z barokní literatury. Nová kompletní vydání (mimo Šteyerova Žáčka, což je kouzelná dobová učebnice češtiny) ale neexistují. Bible seženete za nízké ceny v nejrůznějších starších i nových vydáních, reedice Mathioliho herbáře vycházely opakovaně, dokonce i v našem století.
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
P-F: Ani bibli melantrišku ani původní vydání Mathioliho herbáře nepoptávám, a už vůbec ne za tyto ceny. Kdybyste melantrišku měl tak budete mít problém ji prodat za slušnou pětimístnou cenu. 200000 Kč za ni nikdy nedostanete. Když už jsme u Ztichlé kliky - místo 200000 za melantrišku není lepší podstatnou část těchto peněz ušetřit...


Samozřejmě, tyto ceny jsou neakceptovatelné a neznamená to, že se jedná o ceny jediné. Při troše štěstí lze koupit tato vydání laciněji, kdy bude spokojen prodejce i kupující. Samozřejmě o ceně především rozhoduje stav a kompletnost. Pokud tyto výtisky budou splňovat veškeré nároky, pak se bude jednat o položky na úrovni téměř rarit a výše cen bude tento stav kopírovat.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Hilaris - doufám, že jsem vás něčím neurazil? Melantichovu bibli mám sice ne v takovém stavu jako nabízí Ztichlá klika a vydání z roku 1570, ale taky jsem za ni nedal 200.000 kč. Dokonce jsem to už tady i psal že mě stála 8.000 Kč a prodávat ji ani nehodlám. Jinak klobouk dolů Hilaris máte obrovský přehled a děkuji vám za další super tip. Já jsem ty dva odkazy vložil jenom jako protipól k těm cenám o kterých jsme tady psali.
_______________
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Já jsem se právě kdysi věnoval pouze českým tiskům do Bílé hory a to bez ohledu na téma. To byla doba, která byla ovlivněna specifikou českého náboženského hnutí a tak např. náboženské tisky byly ve výsledku pojaty ze dvou hlavních směrů. Pražské tisky ještě následně Vatikán toleroval, Českobratrské bible již nikoli atd.


Evropa 1 a nemáte něco na prodej?
_______________
Registrovaný uživatel
P-F napsal
Evropa 1 a nemáte něco na prodej?


Bohužel již ne. Já jsem zcela obyčejný člověk, který si nemůže dovolit více náročných zálib a proto jsem byl nucen tuto oblast zájmu opustit. Mou srdcovou záležitostí jsou mince císaře Františka II./I., kterým se chci věnovat opravdu systematicky.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Bohužel již ne. Já jsem zcela obyčejný člověk, který si nemůže dovolit více náročných zálib a proto jsem byl nucen tuto oblast zájmu opustit. Mou srdcovou záležitostí jsou mince císaře Františka II./I., kterým se chci věnovat opravdu systematicky.


To jsme všichni obyčejní co tady jsme (na světě), jenom někteří si osobě myslí že jsou něco víc. Ale nemají pravdu. 8)
_______________
Registrovaný uživatel
P-F napsal
To jsme všichni obyčejní co tady jsme (na světě), jenom někteří si osobě myslí že jsou něco víc. Ale nemají pravdu. 8)


Záliba není o počtech kusů, ani o osobní ješitnosti nad někým vyhrát. Záliba je velmi ušlechtilý koníček, který nás dokáže kultivovat a ukázat nám nové obzory poznání, kdy na jejich základě poznáme stejně "postižené" jedince. Samozřejmě, aby to mělo smysl, musíme zálibě věnovat spoustu času a energie.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1