Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Pokec a chlubírna - staré tisky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
to P-F: musím se přiznat, že závidím - vypadá to výborně!!

Jinak k tomu prvnímu "podpisu"

Excelsissimus Comes Slavata Reg(ni) Boh(emiae) Cancellarius
.................... hrabě Slavata, Kancléř království českého

- tím Excelsissimem (nejvyšší) si nejsem tak jistý, většinou se titulovali Illustrissimus (nejjasnější), ale je možné, že se ona titulatura vztahuje k tomu kancléři.

Druhý "podpis" nejspíše patří Vilému Albrechtovi Krakowskému z Kolowrat

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%A9m_Albrecht_I._Krakovsk%C3%BD_z_Kolovrat


Pokud jde o písaře, tak se to Václavu Štefkovi moc podařilo (jen rozlousknout odkud on to je, ale to se omlouvám...nemám čas, třeba později ;)
Registrovaný uživatel
Slavatu jsem tam taky četl jenom mi přišlo hrozně divné že je to rozdělené. Je tam Slava a o řádek níž je ta. To mi přišlo jako nemožné.

Václav Štefek je z Benešova to jsem dokázal přečíst. Je to v tom nádherně zatočeném popisu. Kdy, kde a kdo. Jenom nepřečtu to poslední slovo v jeho jméně.

Kde jste našel napsáno že je písař?
_______________
Moderátor
Landcoronens(chreiber), Landscrons(chreiber)?
Registrovaný uživatel
jak píše numismat - já si jen tak od pasu tipuju Lanškroun (ale chce to pohledat a zagooglit latinská jména měst) - tedy Václav Štefek Lanškrounský. Pokud to je tedy ten Lanškroun.

Jinak to, že je to písař, je tak nějak jasný z podstaty věci ne? :) Fakt jsem to jen tak proletěl a předpokládám, že to budou "jen" nějaké opisy. (nebo třeba koncepty? netuším, času se mi nedostává a když se k tomu dostanu, tak na mobilu a to není zrovna ideální :)

Třeba se ještě ozvou znalejší :)
Registrovaný uživatel
Zvětšil jsem a podtrhl kde je napsáno v městě Benešově. Aspoň myslím.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
taky bych to četl jako Benešov..nejspíš tam pracoval jako městský písař?
Registrovaný uživatel
jen se tak dívám....aby to nebylo špatně pochopeno. Jeho, dalo by se říci, druhé příjmeni a místo kde to sepsal jsou dvě různé věci.
Registrovaný uživatel
Tím Excelsissimus bych si nebyl úplně jistý. Já to čtu jako Uilhelmus, tedy Vilém (hrabě Slavata).

Forpus napsal
to P-F: musím se přiznat, že závidím - vypadá to výborně!!

Jinak k tomu prvnímu "podpisu"

Excelsissimus Comes Slavata Reg(ni) Boh(emiae) Cancellarius
.................... hrabě Slavata, Kancléř království českého

- tím Excelsissimem (nejvyšší) si nejsem tak jistý, většinou se titulovali Illustrissimus (nejjasnější), ale je možné, že se ona titulatura vztahuje k tomu kancléři.

Druhý "podpis" nejspíše patří Vilému Albrechtovi Krakowskému z Kolowrat

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%A9m_Albrecht_I._Krakovsk%C3%BD_z_Kolovrat


Pokud jde o písaře, tak se to Václavu Štefkovi moc podařilo (jen rozlousknout odkud on to je, ale to se omlouvám...nemám čas, třeba později ;)
Registrovaný uživatel
A toto?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Můj nový přírustek do sbírky.. sice není kompletní (chybí titulní list asi 80 dřevorytů), ale i tak mi udělal velkou radost :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné, škoda že jste nenapsal nějaký popis. Které, čí, z jakého roku je to vydání?
_______________
Registrovaný uživatel
Jedná se o Mattioliho herbář z roku 1562 - viz wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mattioliho_herb%C3%A1%C5%99
Registrovaný uživatel
Tak také něco přihodím ... ale předpokládám, že to všichni znáte a polovina z Vás to i vlastní. Kniha obsahuje velké množství dobových poznámek ... především majetkových a matričních záznamů. Hodně z nich se vztahuje k Litomyšli a Olomouci. Měl jsem na výběr Hájka nebo tohle ... vybral jsem si fakta místo fikce :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásný kousek v super stavu a ty rukou psané popisky jsou parádní. Hájek se dá koupit?

Pivrlec napsal
Tak také něco přihodím ... ale předpokládám, že to všichni znáte a polovina z Vás to i vlastní. Kniha obsahuje velké množství dobových poznámek ... především majetkových a matričních záznamů. Hodně z nich se vztahuje k Litomyšli a Olomouci. Měl jsem na výběr Hájka nebo tohle ... vybral jsem si fakta místo fikce :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
« Poslední úpravu provedl(a) numismat v 18. 5. 2022, 14:43. »
Registrovaný uživatel
Ten Váš je v lepším stavu ... ale jednu vadu na kráse má, chybí poslední strana ... vytištěno ... :(

Cca před rokem byl v jednom antikvariátu k dispozici Hájek ... dle majitele to byl mimořádný kus jaký za svůj život neviděl. Cena byla také mimořádná 180k. Přiznám se, že jsem se toho trochu bál. Existoval zde reprint a nejsem takový znalec aby jsem poznal falzifikát a bez ověření by jsem se bál :( ...

Kalendář mě přišel jako lepší volba a také se jich dochovalo méně. Viděl jsem Váš příspěvek, že jste za něj dal 45k ... musím říct, že tenhle stál téměř jednou tolik. Doba je zlá ...


P-F napsal
Krásný kousek v super stavu a ty rukou psané popisky jsou parádní. Hájek se dá koupit?

Pivrlec napsal
Tak také něco přihodím ... ale předpokládám, že to všichni znáte a polovina z Vás to i vlastní. Kniha obsahuje velké množství dobových poznámek ... především majetkových a matričních záznamů. Hodně z nich se vztahuje k Litomyšli a Olomouci. Měl jsem na výběr Hájka nebo tohle ... vybral jsem si fakta místo fikce :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) numismat v 18. 5. 2022, 14:43. »
Moderátor
Pivrlec: duplicitni prispevek smazan.
Panove, pri citaci odstranujte obrazky, jinak je to neprehledne, dekuji.
Trochu jsem to zredukoval.
Registrovaný uživatel
Ten Hájek za 180 tis. musel být jako nový, i tak si myslím že to už je docela dost. Kalendář za 80-90 tisíc není moc, já bych ten můj levněji neprodal.
_______________
Registrovaný uživatel
To byl jeden z důvodů proč jsem jí nevzal ... Pak bych tu měl ještě jednu malou pěknou knížku K05505a tj. vydání z r. 1601. Kdysi jsem se někde dočetl, že existují asi 3 kousky ostatní jsou vydaní 1600 ... tak nevím. V každém případě mě kniha nadchla: má nádherného lvíka, překrásné věnování Rudlovi 2 a stejně tak krásnou reakci Rudolfa o této knize ... Jedná se o návod pro pozemkové záležitosti. Krom rozepří též řeší hranice, definuje hraniční kameny a stromy sazené na hranicích pozemků.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jejda, to přišlo až z Dánska!
Jinak opožděně vítám mezi zdejšími přispěvateli Tondu555 🙂
Registrovaný uživatel
Tak taky něco přidám. Je to sice druhý díl díl, ale obsahuje i některé mapy z prvního.
(bohužel má jediná česká kniha před 1600 😥)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak to je nádhera. Prosím přidáte ještě nějaké fotky a taky nějakou fotku vazby a desek? Děkuji
_______________
Registrovaný uživatel
Myslel jsem to na Pivrlce, pardon Jirkasz Putování svatých znám a mám. Ale ta vaše je v dost dobrém stavu 👍
_______________
Registrovaný uživatel
To jen tak klame ten titulní list, mapy jsou dost oškubané, x krát opravované ;-)
Registrovaný uživatel
8) Můj největší a nejtěžší kus Kozmograffia Cžeská: To gest wypsánij o položenij Kragin neb Zemij y Obyčegijch Národuow wsseho Swieta a Hystorygij podlé Počtu Leth naněm zběhlých prwé nikdá tak pospolku w žádném Jazyku newidaná 1554. A to i přes Melantrichovu Bibli.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Bohužel není v kompletním stavu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1