Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropská papírová platidla » Polsko PRL

Vykupminci.cz
Numisargo

Polsko PRL

Moderátoři: numpszi, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,

zatím jste nikdo nekomentoval, od včerejška zahájila Polská národní banka prodej sběratelských alb k 20-tiletému výročí denominace polské inflační měny.
Pro veřejnost bylo uvolněno 23 000 alb, každé obsahující 23 bankovek, tedy všechny nominály v UNC stavech, za pro mě nepochopitelně nízkou cenu 190zl.
Ještě před měsícem byl tento komplet nesehnatelný pod 5000zl, nyní k dispozici za zlomek ceny. Trh se během pár dní sesypal.
Uvidíme, jestli se podobné zhůvěřilosti někdy dopustí i naše ČNB.
Registrovaný uživatel
Mozno by pomohol nejaky odkaz na clanok
190 zl je nizka cena , mozno ju nasadili preto, lebo je na predaj az 23000 albumov, kazdopadne to muselo sokovat vsetkych zberatelov polska
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
stačí třeba přímo nbp.pl, nevím jak kdo zvládá polštinu.
Ještě na začátku měsíce se populární 2 miliony zlotých první emise s chybou prodávaly přes 2000zl, teď leží v nabídce za 99zl a sotva se prodají.
Kdo sbíráte Polsko máte příležitost doplnit si sbírku za hubičku. :)
Registrovaný uživatel
chybotisky napsal
Kdo sbíráte Polsko máte příležitost doplnit si sbírku za hubičku. :)

Ti co sbírají Polsko si nejspíš právě pouštějí plyn :D ;)
Registrovaný uživatel
Momentálně jim stránky asi zkolabovali,nejde toto album koupit.
Registrovaný uživatel
jedině si vystát frontu, ale i tak už je rozebráno. Jen se po nich zaprášilo, ale za příplatek pár zlotých budou dostupné v internetových aukcích..
Registrovaný uživatel
Keby cnb zacne takto vyhodne predavat prve statovky a bankovky v albumoch, to by asi zhorel internet :lol:
Kto vie ci nbs dostala svoj archivny podiel :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Keby cnb zacne takto vyhodne predavat prve statovky a bankovky v albumoch, to by asi zhorel internet :lol:
Kto vie ci nbs dostala svoj archivny podiel :)

Neboj, dostala a můžeš vznést dotaz i na patřičná místa. ;)
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Moderátor
zaujimave, takze uz ich nemaju v ponuke?
_______________
Moderátor
http://kolekcjoner.nbp.pl/polskie-banknoty-obiegowe-z-lat-1975-1996.html
Registrovaný uživatel
Reaguji na odkaz Numpsziho: Takže už nemají - Dostepnosc : Brak = Dostupnost : Není
Moderátor
A já si říkal, proč se najednou objevily na Aukru tyhle vyšší nominály u různých prodejců ...

U nás se to stalo přece taky, ale na to vzpomínají spíše starší či letití sběratelé - emise 53 + 61 ... dříve se za UNC (ruské, české tisky) dávaly hodně slušné peníze a pak najednou banka pustila hromady neperforovaných od 53 do 92 a cenné zůstaly jen některé varianty

mimochodem, toto se už v minulosti stalo např. v Německu (nevydané 200 a 500 M / DDR) - ale je fakt, že tohle je ve zcela jiném měřítku; škoda, že jsou DEM z NSR stále ještě směnitelné a vyšší nomínály (od 100 DEM výše) jsou už v dost nerozumných cenových relacích
Moderátor
ceny DM mě taky mrzí. Taková 500 nebo 1000 DM je ve slušném stavu pro většinu lidí už příliš drahá. Co si ale pamatuju, tak zrovna tobě se cca před dvěmi lety podařilo na áčku vydražit konvolut vyšších nominálů za hubičku.
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 17. 4. 2015, 20:55. »
Moderátor
Bohužel, mně ne :( já jednu sbírku hodnotil (mimo Aukro), ale prodejce si chtěl bankovky nechat a prodal mi jen 50 DEM/60 za poměrně rozumnou cenu, kterou měl v dubletu.
Registrovaný uživatel
ono nemusíme chodit až tak daleko, za starší série Kulhánkovy emise se přeci taky platily slušné peníze a potom se najednou vysypala zásoba a ceny spadly zpátky k nominálu.

Tyhle pohyby cen a nabídky jsou normální, co mě zaráží je směšně nízká prodejní cena. NBP v prekluzivní době vyplácela za nominální hodnotu jednoho alba skoro 1000zl a teď ho pouští za pětinu ceny.
SBČS později ČNB nabízela veřejnosti svoje zásoby za ceny zhruba odpovídající nominálu.
Registrovaný uživatel
Včera a dnes bylo v Brně setkání sběratelů na Výstavišti. Z 99% známky a pohlednice. Bankovky skoro, resp. vůbec, žádné. Na jednom stánku měli jakousi knížku o polských inflačních bankovkách - a až teď vidím, že to bylo to album, o kterém teď mluvíte.

Co se týká prodeje ČNB emise 1953 a dále. Není radno jitřit staré rány...
Moderátor
A je to tu! (podle ceny nějak Zlotý posílil :D )

http://aukro.cz/polsko-polsky-bankovek-unc-art-23-i5281765448.html
Registrovaný uživatel
Polsti sberatele se vetsinou shoduji:

Ogólnie NBP zrobił wielkie świństwo kolekcjonerom

Jinak je toho plne allegro .. mozna za chvili i aukro
Registrovaný uživatel
Kontaktoval jsem tři své polské přátelé - sběratele (obchodníky).Jednoho osobně v Ostravě a dvěma
jsem zatelefonoval. Zde je jejich reakce v několika bodech:
1) Co to je 23000 alb pro Polsko a okolí?
2) Nejlepší bankovky vytaháme - zbytek hodíme do konvolutů
3) Chvíli počkáme - co mělo cenu, bude ji mít opět - žádná panika
Toť malý exkurs k severním kolegům...
Registrovaný uživatel
jindras napsal
1) Co to je 23000 alb pro Polsko a okolí?

To jako že sběratelů bankovek Polska je mnohem víc než 23 000 ? :shock: :roll:
Registrovaný uživatel
co mělo cenu bude ji mít opět? Nesmysl po téhle emisi.
Co mělo cenu a neválelo se v trezorech na paletách cenu neztratilo, tedy většinou první série. Dvoumiliónovka se na 2000zl už opravdu nevrátí, proto kolem těch alb takový humbuk a pláč spekulantů a obchodníků.
Registrovaný uživatel
dotaz možná "mimo mísu". je něco podobného možné ještě u nás? RU, Českoslovesko, Protektorát, ČSSR, ČR?
Registrovaný uživatel
Je, ale to by musela Cnb uvolnit na predaj
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Třeba takových nevydaných 1951-3 je v bance ještě hodně - a i certifikáty jsou už natištěné dopředu (tisklo se jich tehdy více než pro oněch prodaných 200 sad). A možná jsou i jiné věci. Ale, jak píše jano, záleží na tom, kdy a jestli se ČNB rozhodne udělat to, co udělali Poláci. A v jakém rozsahu. A nemusí jen ČNB - viz Kulhánkovy série B (a hlavně 500 Kč za kterou mnozí z nás - včetně mne - zaplatily nesmyslné částky). A kolik jiných věcí (legionáři, 100/1919) mají nasysleno obchodníci a spekulanti - to ví jen oni sami...
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 20. 4. 2015, 12:03. »
Registrovaný uživatel
Pár stovek ministerských sad leží v trezoru, třeba si vezme naše banka příklad z té polské a bude po spekulaci! ;)
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Evropská papírová platidla » Polsko PRL

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1