Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropská papírová platidla » Poslední německé marky

Vykupminci.cz
Numisargo

Poslední německé marky

Moderátoři: numpszi, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
pro mnohé hloupý dotaz, ale nemám Rosenberga. Vždycky jsem přemýšlel nad číslováním poslední emise německých bankovek.
Obrázek vložený uživatelem

Např. tahle bankovka, jakou má sérii? GAxxxxxxxDx? To mi potom přijde strašně moc kombinací. Nebo jen GA a sedmimístné číslo a D0 symbolizuje třeba označení archu? Nebo něco mezi, takže např. série GAxxxxxxxD0, nula se nemění?
Pomohl by obrázek bankovních archů, které se ještě donedávna prodávaly, ale náhledy jsem už nikde nenašel.
Nevím, poraďte, předem díky
« Poslední úpravu provedl(a) chybotisky v 6. 2. 2011, 16:34. »
Moderátor
Takže - u starší emise (60 - 80) byla přidělená určitá písmena určitým nominálům (to byla ta první) + koncová sériová (A - Z) + kontrolní číslo (7 místné).
Takže třeba 5 DEM/1960 je začala jako A0000001A ... písmen pro nominál bylo víc, když se vyčerpala, přidalo se za toto písmeno -A a jelo se znovu dál (např. u 10 DEM "CA1234567A").

U emise 80/90 to bylo složitější kvůli automatickým počítačkám. Mohla být použita (pro vyloučení chyby) jen některá písmena (celkem 10) - A, D, G, K, L, N, S, U, Y, Z.
Už se pro nominál nepoužívalo konkrétní rezervované písmeno (takže se dají první dvě i poslední brát v podstatě jako sériová).
Princip byl takový, že se všechny nominály (5 - 1000 DEM) rozjely sérií "AA0000001A" (když dojely čísla, tak se obměnilo sériové písmeno na konci - tj. další bylo D, pak G, pak K ...), když se vyčerpaly dané kombinace koncových, vyměnilo se druhé písmeno na začátku tj. AG0000001A (a pak se zas jelo do konce čísel + se obměňovaly ty koncové). Když se vyčerpaly kombinace koncových + druhých na začátku, vyměnilo se písmeno první, tj. cyklus se rozjel sérií DA0000001A atd.
Nejvyššího počtu se dosáhlo u 100 DEM/96 - KSxxxxxxxK

to poslední je číslo je myslím kódové (něco jako u rodného čísla, že má být dělitelné číslem 11)
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 6. 2. 2011, 18:01. »
Moderátor
jinak když se označuje série (jak u starších, tak u novějších) volí se většinou (např. pro výše uvedenou 100/96 GA/D ;-)
Moderátor
Ještě snad pro úplnost k těm starším markám - Ta písmena jsou pro 5 - A,B, pro 10 - C,D,E, pro 20 - G,H,J, pro 50 - K,L,M, pro 100 - N,P,Q, pro 500 - V pro 1000 - W. Náhradní série byly někdy Y a někdy Z
Registrovaný uživatel
ty starší vím, ty sbírám, ale novější ne, takže jsem zatím neměl potřebu po tom důkladněji pátrat. Perfektní odpověď/i, ještě jednou díky acme2000 :)
Moderátor
není zač ;-) ty starší sbíráte po nominálech, přes ty první písmena (a jejich kombinace) nebo přes všechny série? já bych je klidně sbíral taky, ale jsou dost drahé (odhaduji, že kvůli tomu, že se pořád dají vyměnit), takže jsem se musel bohužel omezit pouze na kus od nominálu :/
Registrovaný uživatel
Jsi majitelem nějaké 1000DM acme? ;) To jsou palby za ně co?! :evil:
« Poslední úpravu provedl(a) mischel13 v 6. 2. 2011, 19:24. »
Moderátor
ne, nemám 500 a 1000 DEM (z pochopitelných důvodů, za kolik na trhu jsou). Nicméně čekám... obdobně jsem koupil 50 DEM/60 (slušný stav 2) něco kolem 400, 100 DEM/80 (stav 2), taky za 400, 10 a 20 DEM po stokoruně... tak uvidíme, třeba někde na nějakou pětistovku nebo tisícovku za příznivou cenu narazím :))
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
není zač ;-) ty starší sbíráte po nominálech, přes ty první písmena (a jejich kombinace) nebo přes všechny série? já bych je klidně sbíral taky, ale jsou dost drahé (odhaduji, že kvůli tomu, že se pořád dají vyměnit), takže jsem se musel bohužel omezit pouze na kus od nominálu :/


he, žádná písmena, zatím je nesbírám katalogově, jen po chybotiscích.
Určitě si jednou pořídím do alba i "normální" kousky, ale zatím to má čas, na hodnotě nestoupají, alespoň ty běžnější menší nominály, ale jestli se cena pohne, tak dolů. No a vzor bych si ideálně nějaký koupil... :lol:
Moderátor
hm, chybotisky? tak to jsem nečekal - počítám, že ty budou ale určitě dražší a méně dostupné než běžné kusy (takže jejich sbírání bude složitější + nákladnější). Můžu se zeptat jaké chybotisky se usídlily ve sbírce? :) já osobně viděl posun obrazu, dále pak chybějící hlubotisk na líci (obojí 10 DEM) ... toť asi vše. Kdyby byly i obrázky, byl bych ještě radši :))

mischel13 - marně sháním scany všech nominálu v nějakém slušném rozlišení (k tisku a zarámování v nadživotní velikosti) - nikde to nemůžu bohužel sehnat a z těch mých si to můžu nascanovat leda tak do stovky (a pětikilo s litrem mi budou chybět)
Registrovaný uživatel
zkuste mi napsat, nějaké skany Vám pošlu
Registrovaný uživatel
acme - 2130 x 1045 pixelov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak nakoniec to zmenšilo na 775 x 380
Registrovaný uživatel
acme2000 - tady máš na zarámování také něco: ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
ne, nemám 500 a 1000 DEM (z pochopitelných důvodů, za kolik na trhu jsou). Nicméně čekám... obdobně jsem koupil 50 DEM/60 (slušný stav 2) něco kolem 400, 100 DEM/80 (stav 2), taky za 400, 10 a 20 DEM po stokoruně... tak uvidíme, třeba někde na nějakou pětistovku nebo tisícovku za příznivou cenu narazím :))


To jsme ještě vynechali 200DM, já mám také jen do 100DM, ikdyž v Unc, ale vyšší nominály, asi také budou v nějakých příznivějších stavech, než v Nku ;)
Moderátor
mischel13 > Já bych chtěl dát do kupy emisi 60-80, od poslední emise (80-90) mám nominály 5, 10, 20 a to jen spíš, že se nachomejtly ke koupi - osobně se mi ta poslední emise nijak moc nelíbila (možná proto, že jsem neměl tolik příležitostí si k ní "vytvořit vztah" narozdíl od té emise předchozí), takže o dvoustovku s Ehrlichem ani netoužim.
K tomu chybotisku 10 DEM - myslím, že se tyhle pouštěly mezi sběratele nerozřezané (obdobně jako SKK nebo USD), takže pak si šlo tyhle rarity udělat dodatečně.
Jinak kdybyste měli líc i rub té starší emise, pošlete na y160z@seznam.cz . Díky ;-)
Registrovaný uživatel
acme - o cca 30 min zašlem emisiu 1980 vo vysokom rozlíšení.
Moderátor
super! díky :-)
Registrovaný uživatel
acme - tak som to odoslal, ale môj poskytovateľ e-mailu (gmail) mi oznámil, že seznam.cz odmieta prijať moju správu s tým, že je u nej podozrenie na vírus (asi pre to, že v prílohe sa nachádza súbor vo formáte rar) ak to nepríde tak som to uložil sem http://www.uloz.to/7843538/foto-dm-rar Heslo som zaslal e-mailom.
Registrovaný uživatel
Tak tu je orezaná 1000/1980 ako náhľad

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Taky jedna zajímavost (vystřiženo z archu)

Obrázek vložený uživatelem

(nedivím se, že je číslo blízké té, kterou sem postoval mischel13 )
Registrovaný uživatel
Tak tady máš jinou zajímavost, ta už nebyla vystřižená z archu! ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://cgi.ebay.com/1000-DM-Deutsche-Mark-Banknote-Geldschein-1991-RAR-/230586576409?pt=Paper_Money&hash=item35b007ee19
Registrovaný uživatel
http://cgi.ebay.com/1000-DM-1980-GEM-UNC-/170602351379?pt=Paper_Money&hash=item27b8b14b13
Registrovaný uživatel
mike - na tú 1000 DM si dával už link v inom vlákne. Sem si dal dva linky na aukcie, ale bez komentáru. Na čo chceš upozorniť ?

Keď už sme pri tom, ja som si pred týždňom spravil radosť touto DM 50/1980 ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Evropská papírová platidla » Poslední německé marky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1