Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » POSMRTNÉ RAŽBY

Vykupminci.cz
Numisargo

POSMRTNÉ RAŽBY

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
... tak nějak přemýšlím nad svou maličkou sbírkou a zjišťuji, že mám v poslední době tendenci kupovat posmrtné ražby. Nevím jak to popsat, co konkrétně mne na nich přitahuje, určitě ale nejsou zajímavé jen pro mne, tak si říkám, proč nezkusit založit téma pro tyto ražby. :D
SEM S NIMI!
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 3. 1. 2015, 21:54. »
Registrovaný uživatel
..a protože už asi všichni spí (a nebo tropí jiné aktivity :) ), tak začnu já svými běžnými šrůtky a pevně doufám, že se tu časem objeví i nějaké méně běžné kousky ;)

Antoninus Pius, RIC 433

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Libi se ti mozna proto, ze jsou zajimave a hezke. Ja je nemel moc rad, tak jsem ty, co jsem mel, dal pryc a ted toho trochu lituji, protoze jsem zmenil nazor. Hlavne jednoho Cara lituji :) No nevadi. Snad jen nejakou Faustinu (=klasika) jsem si nechal a mozna jeste jednu razbu.
Registrovaný uživatel
..tak sem s nimi :-)
Registrovaný uživatel
... jeden z běžných panovníků, Claudius Gothicus, na druhou stranu jeho mince se obvykle objevují v dost špatných stavech a tento má myslím pěkného ptáka ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pokud nemá pod bystou tečky, je to celkem vzácná varianta: http://www.ric.mom.fr/en/coin/1309
Registrovaný uživatel
...tečky nemá, tak vida, alespoň něco pozitivního :-)

Jinak pokud si to pamatuji správně, tak zrovna tento typ mincí (s orlem) rádi napodobovali barbaři. Našla jsme fotky, už je nemám.
Barbarské napodobeniny:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak prece jsem toho nasel vice :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..tak to je supr! Na tento typ Valeriana mám do budoucna také zálusk, gratulace k zajímavým ražbám!
Registrovaný uživatel
Ten mladý Valerián je nádherný. Už delší dobu se snažím nějakého sehnat ale buď je nehorázně drahý, nebo má jednu za stran prakticky nečitelnou. Několik konsekračních mincí jsem nedávno dával do chlubírny, tak sem dám jen ty ošuntělejší. :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dal bych sem par minci, ale bohuzel nejak nestiham :(
Ale kdo si pocka, ten se docka.. :)
Moderátor
Milí kolegové nešlo by ke zveřejňovaným mincím uvést i drobný popisek např. o jakého panovníka se jedná, období ražby apod.(platí i pro CHLVBIRNV) ? Je mi známo že vy to nepotřebujete ale třeba by to uvítali i další (včetně mě).
Abych předešel předpokládané reakci tak musím sdělit že jsem opravdu líný a nechce se mi to hledat i když bych se rád ještě něco přiučil. Díky. ;)
Moderátor
Kucera: mate pravdu, obcas zapominame na to, ze sem chodi i neantikari :)

Korunka uz u svych minci uvedla o koho jde, snad jen dodam, ze u toho Claudia Gothica si nejsem jisty, jestli jde o barbarizovane razby, nektere mohou byt legionarska falsa nebo i oficialni, ekonomika, ryzost a technicke provedeni na tom byly v roce 270, kdy Claudius II zemrel, nejhur v historii Rimske rise az do jejiho rozdeleni.

Tovy sem dal Faustinu st., zenu Antonina Pia, ktera zemrela koncem roku 140 a tyto mince, razene pocinaje rokem 141, patri mezi nejbeznejsi posmrtne (o dost vzacnejsi jsou razby z doby jejiho zivota). Dale Valeriana II, vnuka Valeriana a syna Galliena, ktery zemrel roku 258.

Mithridates sem dal posmrtneho Antonina Pia (138-161), razeneho na pocatku vlady Marca Aurelia a dalsi posmrtnou Faustinu, vyhledavany typ s pavem.
Moderátor
Paráda, děkuji.
Registrovaný uživatel
Mithridates- ošuntělejší? Co bych za takové dala :-) Jinak sem ty ostatní klidně také můžeš dát, ať je máme pěkně pohromadě ;)

Ošuntělé vypadají takto:
(Antoninus Pius, originál a suberát)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
To je dort nebo co? 8)
Registrovaný uživatel
Zdravím v novém roce, pěkné to je,
krom už zveřejněné FAUSTINY STARŠÍ (manželky Antonina Pia) + 141 n.l. s okrasnou slepicí na rubu, (co jsem nedávno pořídil od Tovyho) tu mám snad jen jednu z posledních posmrtných římských ražeb vůbec (teď z hlavy nevím) KONSTANTINA I. (306-337) Je to malinká AE4 (15-16 mm) na reversu Konstantina na quadrize, shora se k němu natahuje boží ruka, minc. Konstantinopolis
Jianak mi příjde zajímavá i ta série posmrtných ražeb pro různé císaře, co se razila za Traina Decia nebo Philippa I. , ale to bývá cenově na můj vkus vysoko.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
To je dort nebo co? 8)

..ano, to je dort...a má i pár svíček... :lol:
Přiznám se, že když jsem s antikou začínala, také jsem si pomyslela "co je to za dort...", ale samozřejmě ve skutečnosti je to několikapatrová pohřební hranice..
Registrovaný uživatel
..tak mne napadá, že jsem toto téma měla nejspíš začít tím, co to vlastně posmrtné ražby jsou, protože jak bylo psáno výše, zavítají sem i lidé, kteří s antikou nemají nic společného. Dovolím si to tedy napravit a napsat pár vět. (čerpáno z knihy Zdeňka Petráně- Encyklopedie řím. císařů...) Případně i prosím zkušenější o připojení se se svými poznatky.

Posmrtné ražby
-lze rozdělit na mince konsekrační a pamětní

Konsekrační mince- pokud byl senátem císař/císařovna prohlášen za boha, spálila se na vysoké hranici symbolická figurina panovníka a byl vypuštěn orel, který symbolicky vynášel duši mrtvého, u císařoven páv.
- na jiných mincích mohou být znázorněny motivy jako pohřební hranice s pálenou figurínou, nebo oltář, kde je obětováno, či uschován popel. Může se objevovat i pohřební vůz tažený slony a spousta dalších motivů.

- často se na reversu těchto mincí objevuje opis CONSECRATIO

pamětní mince byly mince ražené po smrti panovníků na jejich památku.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 4. 1. 2015, 20:00. »
Registrovaný uživatel
Příklad jedné pamětní:
Faustina denár 147-161 Řím - RIC III 370, RSC II 116, BMCRE IV 440
DIVA FAVSTINA
Vesta s paterou a palladiem obětuje nad oltářem AVGVSTA

a jedné konsekrační:
Claudius II antoniniánus konec 270 - začátek 271 Milán - http://www.ric.mom.fr/en/coin/1273
DIVO CLAVDIO
oltář CONSECRATIO
T (3. dílna)

Milán standardně razil legendu DIVO CLAVDIO GOTHICO, krátká verze je vzácná

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Antoninus Pius denár
averz: DIVUS ANTONINUS
reverz: DIVO PIO
RIC 441 razený v Ríma za Marka Aurélia

Faustina I. denár
averz: DIVA AVG FAUSTINA
reverz: PIETAS AVG
RIC 394 razený v Ríme za Antonina Pia

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..aby nám tu toto téma nezapadlo, přidávám další ražbu (už kdysi byla v tématu s určením)

Theodora Flavia Maxima, nevlastní dcera Maximiana Herculia, druhá žena Constantia I. Chlora. Její mince byly raženy po její smrti jako pamětní v letech 337-340.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..a jeden nový přírůstek, Faustina ml., ražba za Marca Aurelia. Trůn s žezlem a pod ním páv.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Po nějaké době se mi zas zadařilo v oblasti posmrtných ražeb a hned manželský pár.

První je sestertius Marka Aurelia ražený jeho synem Commodem. Na reversu je tradiční zobrazení orla v tomto případě na hlavici sloupu.

Druhá ražba je zajímavější. Jedná se o sestertius Faustiny mladší, který pro ni nechal vyrazit Marcus Aurelius. V případě konsekračních ražeb císařoven zpravidla revers obsahuje v nějaké podobě páva (symbol královny bohů Iuno) a nápis CONSECRATIO. Zde ale mincmistr zvolil zobrazení měsíční bohyně Diany Lucifery s nápisem SIDERIBVS RECEPTA (přijatá hvězdami).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hezke. Ten revers Faustiny neznam (obecne). Gratuluji k zajimavym mincim!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Antické mince » POSMRTNÉ RAŽBY

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1