Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Na internetu se dá najít ještě jedna fotografie hostince U Modrého lva. Je na ní vidět už hodně zchátralá budova (škoda, ale že se zbourala... kdyby se opravila a měli jsme ji tu dodnes, to by byla zajímavost s neskutečně zajímavou historií! Na svou dobu to byl mimořádně honosný a velký hostinec. V prvním patře byly přep\chově zařízené pokoje pro hosty. Prý zde kdysi nocovala i Božena Němcová...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A příště se zase vrátíme zpět na brněnský nádražní poštovní úřad... a bude to zase dopis a razítko a dopis a razítko ... :mrgreen:
Moderátor
S tím bouráním - legendární Jedovou chýši (v Praze), hospodu kam i Václav II. chodíval, zbourali taky.
Registrovaný uživatel
Myslíš tuto?

Hospodu prý skutečně občas navštěvoval v přestrojení český král Václav IV. (ne Václav II.!).Král prý v hospodě Na Vinici poznal ve dvou hostech nájemné vrahy, kteří se ho kdysi pokusili ve Vídni otrávit. Kat, který ho doprovázel, jim vhodil do vína jed a oba na místě zemřeli. A Jedová chýše tak získala svůj název...

Byla nakonec zbourána až v roce 1933 a asi se jednalo o hospodu s nejdelší nepřetržitou existencí u nás. Od 14. století ...

Byly zde přivazovány lžíce na řetízky, a aby nikdo neukradl talíře, byly do stolů vydlabané jamky, do kterých se jídlo servírovalo. Když host dojedl, hostinský hadrem otřel lžíci i tu jamku a bylo opět "prostřeno"...

No jo "Pražáci"... :mrgreen: Jak jsem před chvíli povídal, my v Brně měli v hostinci U Modrého lva kromě honosných pokojů pro hosty i poštu... :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak Václav IV. Blbě jsem si to zapamatoval. ;)
Registrovaný uživatel
Tak se zase vrátíme na brněnské hlavní nádraží, kde v prostřední budově, která spojuje výpravní budovy obou nádražních společností, v přízemí napravo od hlavního vchodu, sídlí od roku 1848 brněnská poštovní nádražní expedice...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vlastně už se nejednalo o poštovní nádražní expedici, ale o regulérní poštovní úřad. ...
Bohužel se mi ale nikde nepodařilo dohledat datum, kdy k přeměně z expedice na brněnský nádražní poštovní úřad došlo....
Vím jen, že ještě v roce 1855 se uváděla poštovní nádražní expedice....
Nyní jsme ale v roce 1871... nebo prostě tak nějak ... :D
Registrovaný uživatel
V tomto období, tedy od roku 1871, (předcházející typ denního razítka mám dokladovaný na poštovní zásilce ještě z roku 1873, takže je patrné, že dochází v běžném poštovním provozu k souběhu různých typů, to že se objeví nový, neznamená, že se automaticky ihned to staré vyřadí) je doloženo v provozu brněnského nádražního poštovního úřadu používání celé nové řady jednokruhových razítek.
Registrovaný uživatel
Nahoře je opět text „BRÜNN“ a dole „BAHNHOF“, uprostřed jsou pak kromě obvyklých časových údajů – den/měsíc, navíc nastavitelné i dvě poslední číslice letopočtu.

Jednotlivá razítka se totiž při podrobnějším zkoumání dají rozlišit podle typu písmen (tloušťka, šířka), zda písmena a číslice mají tzv. „patku“ nebo ne (písmo v tzv. „Antice“ je postupně nahrazováno typem „Grotesk“) a od roku 1883 je tento nový typ písma "Grotesk" na razítkách dominantní. Dále se liší i drobnými odchylkami v průměrech razítek, doložené mám poštovní zásilky za období 1871 – 1885, průměry razítek se liší v rozmezí 22 – 27 mm., no klasická filatelie na úrovni "hradčanských mušinců" .... :D
(Pozn.: Votoček uvádí jako č. 5 (písmena s patkou) a č. 6 (písmena bez patky, průměr 25 – 26 mm) a doložený údaj vzniku nebo předání na poštovní úřad 15.10. 1870 - 6.2. 1875 dle průměrů a typů).
Registrovaný uživatel
Uááááá...už i zase nejdou vkládat obrázky....tak až se to umoudří ..... :evil:
Registrovaný uživatel
Pro mě je asi základním kritériem pro rozdělení typů tohoto denního razítka písmo. Buď je tzv. "patkové"(jednotlivá písmena mají takové zláštní zakončení)...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...nebo ne.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A pak ještě písmeno Ü ve slově BRÜNN. U patkovitého písma mělo dvě varianty. Buď bylo úzké (viz obrázek v předcházejícím příspěvku č. 536) nebo nezvykle široké...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Různé průměry razítek pak beru už jen jako takovou třešničku na dortu...
Registrovaný uživatel
Od roku 1871 se nejdříve asi používalo (aspoň já to mám ve sbírce takto doložené) denní razítko s patkovitým písmem a úzkým písmenem Ü...

Obálka (17.8.72)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A detail razítka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nechci ti moc do toho kecat, ale všechna písmena slova "BRÜNN" jsou širší.

MikyM napsal
A pak ještě písmeno Ü ve slově BRÜNN. U patkovitého písma mělo dvě varianty. Buď bylo úzké (viz obrázek v předcházejícím příspěvku č. 536) nebo nezvykle široké...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Jedna dvě, Baba jde. Jde si Jaga pro tebe.
Registrovaný uživatel
Vzhledem k tomu, že se díky své jednoduchosti a především menší ceně, mezi lidem plně ujala a rozmohla "novinka" v podobě korespondenčních lístků, je celkem kumšt takový dopis dnes někde na burze objevit.

Zato "koresponďáků", těch je dochovaných spousta a celkem běžně se objevují na aukcích, burzách nebo třeba na Aukru ...
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Nechci ti moc do toho kecat, ale všechna písmena slova "BRÜNN" jsou širší.

MikyM napsal
A pak ještě písmeno Ü ve slově BRÜNN. U patkovitého písma mělo dvě varianty. Buď bylo úzké (viz obrázek v předcházejícím příspěvku č. 536) nebo nezvykle široké...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



Klidně mi do toho kecejte... to neva...
No ve své podstatě máte pravdu, ale to Ü je takové nejmarkantnější, na první pohled viditelné... a já si to právě podle tohoto písmena třídím...uvidíte pak na zásilce... :D
Registrovaný uživatel
Correspondenz-Karte (30.10.72)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A detail razítka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ještě jeden dopis...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Lze vyčíst listopad roku 1872, ale ta kvalita razítka :(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další korespondenční lístek ....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
1873...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1