Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No neměli jsme (a pořád nemáme :mrgreen: ) my pošťáci lehké živobytí...
Registrovaný uživatel
:mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak příště zase o dopisech a razítkách ... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Už víme, že víme ... že tzv. rekomandace listovních zásilek je zapisování některých přijatých zásilek do zvláštního protokolu pod evidenčním číslem spolu se stvrzenkou (recepisem) o přijetí zásilky k dopravě za zvláštní příplatek. První zmínka o ní je obsažena již v Poštovním řádu císaře Leopolda I. ze dne 16.4. 1695 (!), ale razítka upozorňující na tuto službu se na zásilkách pravidelněji objevují až někdy ve 30. letech 19. století. Už víme, že pro tyto doprovodné otisky se používala pro zvýraznění důležitosti většinou barva červená.

Když pak byl v roce 1839 vyhlášen nový řád pro listovní poštu, obsahoval už ustanovení o povinném označování rekomandačních zásilek poznámkou „Recommandirt“ a adresou odesílatele na zadní (tzv. pečetní) straně dopisu. Na zásilkách se pak potkáváme s rozličnými druhy razítek s touto poznámkou, navíc uváděnou v různých zkratkách i barvách …

Někde tady jsme přerušili na povídání...
Doporučené zásilky podané na brněnském nádražním poštovním úřadě...
Registrovaný uživatel
Nádražní expedice Brünn Bahnhof byla ustanovena v srpnu roku 1848, tedy o noho později než hlavní brněnský poštovní úřad a chvilku před zavedením poštovních známek...
Na zásilkách podané na této expedici se tedy nesetkáváme (aspoň já jsem tedy během svého sbírání nesetkal!) s takovou škálou různých doprovodných poštovních rekomandačních razítek, které jsem si postupně ukázali, když jsme si povídali o hlavním poštovním úřadě Brünn Stadt/Brno Město...
Registrovaný uživatel
Vlastně dohledal jsem pouze jedno...(bohužel neexistuje jejich žádný soupis a přehled) a to toto jednoduché řádkové RECOM:

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Navíc, nemám toto přídavné poštovní razítko na žádné zásilce z brněnské nádražní expedice z předznámkového období ...
Registrovaný uživatel
Odesílatel, který chtěl podat doporučenou (rekomandační) dopis, na jeho adresní stranu připsal "recommandirt", poštovní známka (za běžné poštovné) se na doporučeném dopise lepila jako obvykle na přední stranu, poplatek za službu doporučeně (v počátku známky v hodnotě 6 krejcarů), se lepily na neadresní stranu, většinou se jimi "zalepil" skládaný dopis, spolu s pečetí, nebo chlopně obálky. Při otevření takového dopisu adresátem, jsou tak většinou tyto známky poškozené. Rekomandační číslo zásilky bývalo ručně napsané červenou tužkou, poštovní úředník použil při příjmu takovéto zásilky na brněnské nádražní expedici i dodatečné řádkové razítko „RECOM:“. ..
Registrovaný uživatel
Mohlo to vypadat třeba takto...
Můj nejstarší doporučený dopis ve sbírce...nejstarší typ denního poštovního razítka "BRÜNN BAHNHOF" 9.12. 1853

Obrázky:

« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 19. 12. 2022, 10:16. »
Registrovaný uživatel
Ještě detail doprovodného razítka RECOM: a poškozená známka na zadní straně...asi nějaký filatelista ;)

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Další dopis je podobný ... 28.2.1856, pěkná čitelná razítka...

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Ještě detail přímo na ta razítka a také na poškození zámek na neadresní straně , při otevření dopisu...

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Tento kousek je móóóc pěkný...vše tak, jak má být, dokonce rukou odesílatele připsané "Recommandirt", přídavné razítko "RECOM:", připsané rekomandační číslo 362 a denní poštovní razítko "BRÜNN BAHNHOF", tentokrát typ i s letopočtem...1.3.72

Obrázky:

« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 19. 12. 2022, 10:27. »
Registrovaný uživatel
... na zadní straně razítko odesílatele, nepoškozené známky za službu a čitelně orazítkované, dokonce i (také čitelné) příchozí razítko a zapečetěné chlopně!
No můžu si přát víc?

Obrázky:

Registrovaný uživatel
No uznejte... to si zaslouží detaily...

Obrázky:

Registrovaný uživatel
V jedné aukci mi bohužel utekl před lety dopis, který trošku vybočoval z těchto zaběhlých kolejí. Nevydražil jsem ho, nevím kdo je jeho šťastným majitelem, ale snad se dotyčný nebude zlobit, když sem-pro dokumentaci- vložím scan obrázku této zásilky...

Na tomto doporučeném dopise (5.8. 1885) je rekomandace zásilky vyznačena otištěním pouhého „R“ a rukou modře dopsané číslice „72“ – to je to pořadové číslo zásilky v seznamu přijatých doporučených zásilek …

Moc pěkná věc...
Z mé strany závist... ;)

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Tento dopis byl podán na přepážce brněnského nádražního poštovního úřadu v roce 1885. možná už řádkové razítko RECOM: dosloužilo, začalo se mluvit o blížícím se zavedení rekomandačních nálepek a tak se narychlo zhotovilo jen jednoduché razítko v podobě písmene R...

Možná, kdo ví... ;)
Registrovaný uživatel
Všechna ta rozličná poštmistrovská razítka a rukou psaná pořadová čísla pro zapsané doporučené zásilky posléze od roku 1886 nahradily jednotné doporučené podací nálepky, tzv. rekomandační nálepky nebo R-nálepky. Ty první se objevily 1.10. 1886 v českých zemích u 63 erárních (státních) pošt a byly provedeny v rakouských státních barvách – tedy černé a žluté. Byly zoubkované a na poštovní úřady se dodávaly v arších po 5x10 ks, teprve na přepážkách se jednotlivé kusy odtrhávaly. To byl i případ brněnského nádražního poštovního úřadu! U poštmistrovských (dědičných) pošt byly rekomandační nálepky zavedeny později (1.9. 1889), byly ale stříhané a v arších po 2x5 ks. Po zestatátnění všech poštovních úřadů (15.10. 1891) se postupně dostaly ty státní zoubkované rekomandační nálepky i na tyto pošty. Píši postupně, protože proces obnovy a doplnění nálepek trval až do roku 1900!
Registrovaný uživatel
Ale o tom až zase někdy příště...
Jestli někdo máte něco zajímavého, sem s tím... :mrgreen:

Obrázky:

Registrovaný uživatel
já jak tyto přípravky čtu tak už už jsem nalakany otevřít nějakou banánovku s obálkami a hledat Staré Brno
jsou Vánoce třeba něco najdu
Registrovaný uživatel
koolabs napsal
já jak tyto přípravky čtu tak už už jsem nalakany otevřít nějakou banánovku s obálkami a hledat Staré Brno
jsou Vánoce třeba něco najdu

Bohulibý úmysl... držím palce ať objevíte! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Jako poděkování Mikymu zde uvádím odkaz na protektorátní korespondeční lístek, který má mít nevídané razítko Postamt Brünn 2:
https://www.ebay.de/itm/155316014901?hash=item24298e4f35:g:dc8AAOSwszpjn0j2&amdata=enc%3AAQAHAAAAoIJaXrD4vY6FYQz%2BEeinms4YWf98anooCWLl6S2hn%2FoO8RQ3S%2BVDoDm2BtwMGtm147MZvaTM7lqV8sShCUWQTb4e6fFlhaYRVKtEgXAUMfx7R2OBj2WMLc%2Fyu%2FSOhY7DyJyWYwMHuAfe6uNalxQ5LkY6YM5FMnLHIMwA%2F8mEpawMDvoyTJwYHbJzjPI4v9LEyEttM6dIG2XP72iNLJrV4%2Fg%3D%7Ctkp%3ABk9SR7znwNWmYQ
Prozradím, že je to razítko z Brněnce (německy Brünnlitz). Nejsem ale vůbec žádný filatelista, a tak mě překvapuje ten tvar a obsah poštovního razítka. To bylo v Sudetech, resp. v Reichu běžné? Třeba je to
nějaká zajímavost.
Moderátor
To bude nouzovka, aby to bylo echt Deutsch.
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Jako poděkování Mikymu zde uvádím odkaz na protektorátní korespondeční lístek, který má mít nevídané razítko Postamt Brünn 2:
https://www.ebay.de/itm/155316014901?hash=item24298e4f35:g:dc8AAOSwszpjn0j2&amdata=enc%3AAQAHAAAAoIJaXrD4vY6FYQz%2BEeinms4YWf98anooCWLl6S2hn%2FoO8RQ3S%2BVDoDm2BtwMGtm147MZvaTM7lqV8sShCUWQTb4e6fFlhaYRVKtEgXAUMfx7R2OBj2WMLc%2Fyu%2FSOhY7DyJyWYwMHuAfe6uNalxQ5LkY6YM5FMnLHIMwA%2F8mEpawMDvoyTJwYHbJzjPI4v9LEyEttM6dIG2XP72iNLJrV4%2Fg%3D%7Ctkp%3ABk9SR7znwNWmYQ
Prozradím, že je to razítko z Brněnce (německy Brünnlitz). Nejsem ale vůbec žádný filatelista, a tak mě překvapuje ten tvar a obsah poštovního razítka. To bylo v Sudetech, resp. v Reichu běžné? Třeba je to
nějaká zajímavost.

To je od jazzdr takový "dar-nedar" :D
Registrovaný uživatel
Samozřejmě, že s poštovním úřadem Brno 2 to nemá nic společného...
Brněnec (německy právě Brünnlitz) je malá obec v Pardubickém kraji, kousek od Svitav. Snad jedinou zajímavostí je, že náves vsi leží v Čechách, ale dnes jsou k němu přiřazeny už i části ležící na Moravě, takže obec se rozpíná :mrgreen: po obou stranách historické zemské hranice mezi Čechami a Moravou...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1