Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No já tady blbnu s odchylkami v použitém papíru a já nevím s čím ještě a nakonec musím přiznat, že ve své sbírce nemám žádnou celistvost ani s touto rekomandační nálepkou! Tedy použitou na celistvosti, podanou na přepážce brněnského nádražního úřadu v letech 1897-1902, kdy tento úřad sídlil v příjezdovém spojovacím vestibulu starých nádražních budov.. :(
Registrovaný uživatel
Takže kdo máte jakoukoliv doporučenou zásilku podanou na brněnském nádražním poštovním úřadě s rekomandační nálepkou, podanou do června roku 1902- máte tu ve mně vážného zájemce na její odkoupení!
Registrovaný uživatel
Už jen pro zajímavost, V roce 1986 si tehdejší státní podnik Československá pošta připomenul stoleté výročí používání rekomandačních nálepek vydáním poštovní známky v hodnotě 4 Kčs …

To jsou ony a přidal jsem Vám k nim sem i doporučenou celistvost z brněnské dvojky vyplacenou touto známkou z mé sbírky :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak to bylo něco o rekomandaci poštovních zásilek na brněnském nádražním poštovním úřadě od jeho vzniku 1848 až do roku 1902. Škoda, že se nemůžu pochlubit z tohoto období dopisy s těmi rekomandačními nálepkami...ale třeba ještě někdy někde na ně narazím...

No a my víme, že k doporučeným dopisům neodmyslitelně patří podací lístek. Tehdy zvaný "Recepiss"... ale o nich až zase někdy příště... :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Co sa stalo keď prišlo na rad číslo 999? Zobrala sa nálepka N3 001.. Až nakoniec napríklad N999 001. Jak to fungovalo?



Zkusím vysvětlit...snad se do toho nezapletu...

- dnes je to fuk, RR - nálepky mají na poště "nekonečnou" kombinaci čárového kódu, která by se neměla v jednom roce na jedné poště opakovat
- dříve bylo identifikačním údajem doporučené zásilky podací číslo, podací pošta a podací den. Platilo proto pravidlo, že stejné podací číslo na jedné poště by se nemělo během jednoho měsíce opakovat, aby šlo tu jednu konkrétní zásilku identifikovat
- na každé poště se podalo během měsíce cca přibližně stále stejný počet
- vedoucí provozovny (kdysi dávno se mu říkalo poštmistr :D ) věděl u kolika přepážek se doporučené zásilky na poště přijímaly a podle toho objednával kotouče/archy rekomandových nálepek s čísly (např. 1-999 pro jednu přepážku, pokud šlo o větší poštu s větším podáním tak např. 1 - 9999 pro jednu přepážku, pro druhou přepážku pak např. 1000-1999 nebo 10000- 19999 a 20000-29000 pro druhou a tak dál...
Takže každá přepážka mívala svoji číselnou řadu v, která se neustále opakovala (měla by se každý měsíc znovu a znovu od začátku, ale pokud chtěli šetřit a vedoucí si to řádně pohlídal, aby se čísla neopakovala, mohl 1. ledna začít 1, v polovině února se dostat k číslu 9999 a pak pokračoval od poloviny února znovu od 1 novou řadou, ale musel si hlídat, zda se nedostane na konci února ke stejnému čísli jako na záčátku měsíce... :shock:

Mě se třeba stalo (brněnská dvojka bývala velká provozovna), že při nějakém mimořádném podeji nějakého státního úřadu jsem na jedné přepážce číselnou řadu pro měsíc vyčerpal. tak pak jsme buď měl v záloze extra číselné řady začínající 9, které nebyly přiřazeny žádné přepážce a sloužily jako záloha pro mimořádné situace nebo jsme si nechal natisknou mimořádné číselné řady např. s písmenem A nebo X za čísly. To jsme si mohl dovolit, protože dvojka byla skutečně mimořádná pošta (objemem podání a zpracovaných zásilek v rámci Brna, Moravy i celé ČR). Malé pošty toto dřívě než byly PC řešily ručně psaným písmenem (třeba A nebo X apod. napřímo na rekomandační nálepku) určitě jste se někde s takovou zásilkou na burze nebo ve sbírkách setkal...

Uff, tož asi tak ;)
Registrovaný uživatel
Paráda, diky za vysvetlenie 👍
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Co sa stalo keď prišlo na rad číslo 999? Zobrala sa nálepka N3 001.. Až nakoniec napríklad N999 001. Jak to fungovalo?



Ještě se k tomu vrátím...přemýšlel jsem nad tím Vaším dotazem, něco se mi na něm pořád nějak nezdálo...

Na rekomandační nálepce není uvedeno N2 276 (i když to tak trochu vypadá) a proto nebude číselná řada např N3 001 jak píšete, ale je tam No 276 ...tedy číslo 276... patrné je to pak u dalšího typu (zatím posledního) zobrazeného nálepky

Tak to jen tak ještě pro upřesnění... :D
Registrovaný uživatel
🤦‍♂️ Tajne som dúfal, že si to prehliadol 🤣
Ze to je N"o" a nie N"2" som si uvedomil o pár okamihov neskôr, keď už sa nedal dotaz opravit.. 🤦‍♂️
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Kus práce
Registrovaný uživatel
tomos napsal
Kus práce


To jo, ale baví to. A děkuji moc za uznání... :D
Registrovaný uživatel
Zase po čase můžu otevřít další uchlubené okénko... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Vrátíme se v tom našem povídání zase zpět na brněnský hlavní poštovní úřad...někam do 30. - tých let 19. století, kdy se v provozu brněnského poštovního úřadu začala na poštovních zásilkách používat tzv. doprovodná razítka.
Třeba ta s textem „FRANCO“ (tj. potvrzení o úhradě poštovného), která se v provozu používala vlastně až do roku 1850...
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 14. 1. 2023, 14:50. »
Registrovaný uživatel
V příspěvku č. 84 jsem představil toto... Je vzácnější, nevyskytuje se zrovna často, dopis je z roku 1834 a razítko na něm je tentokrát celkem kvalitní...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nebo to na dopise z roku 1839... (poprvé jsme o něm psal v příspěvku č.88)...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) MikyM v 14. 1. 2023, 14:58. »
Registrovaný uživatel
Dalším novým kouskem ve sbírce je tento složeny předznámkový dopis, tentokrát už s klasickým denním poštovní razítkem své doby (1836), s razítkem o kterém jsme psal v příspěvku č.53

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ex officio- úřední dopis osvobozený od poštovného a ještě přidáno Franco tutto porto - což znamená volné nebo vyplacené (to aby se nevymáhalo poštovné od adresáta...)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásný kousek z 22. srpna 1850. Cca pouhé 2 měsíce po zavedení používání poštovních známek...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
O rok později (1851), stejné denní poštovní razítko....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ještě jeden kousek, z března roku1871 a pěkné vzácné malé tzv. "náprstkové" razítko...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...nevidí se často...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Povedlo se mi získat nové přírůstky i z brněnského nádražního poštovního úřadu...
Registrovaný uživatel
Třeba tento...13.11.1858...pěkné čitelné otisky, dvouznámková, dvoubarevná frankatura...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...radost mi trochu kazí jen poškození-roztržení podél levé známky... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tento krasavec byl na brněnském nádražním poštovním úřadě podán 6.2.1871

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...a detail razítka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1