Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
... a o dva roky později (1912)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Snad ještě, ať víte ...

Výřez ze společné fotografie členů obecního výboru města Brna v roce 1905 na nádvoří Nové radnice zachycující Josefa Nebehostenyho (muž s knírem)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Protože prostory pro veřejnost nakonec pohltily téměř celé stávající přízemí nádražních budov, bylo nutné přistavět další, o jedno patro nižší křídlo budovy, až k nově postavené poštovní budově. Po jeho uliční straně bylo dodatečně ještě zřízeno po celé délce loubí na litinových sloupech – vše je pěkně patrné na obou těchto snímcích (i ta část nové poštovní budovy úplně vpravo, s fiakry před ní. Stanoviště TAXI je v těchto místech vlastně dodnes) …

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Všimli jste si? Padla už právě konečně první zmínka o nové poštovní budově!
Tak o ní příště ... :mrgreen:
Moderátor
MikyM napsal
Také bylo patrné, že pokud poštovní provoz nebyl umístěn přímo ve státních budovách, ale někde v pronajatých prostorách, nebyly často splněny podmínky pro bezpečný chod provozu. Třeba proti vloupání nebo proti požáru. Když listujete v archívech dobovými dokumenty, narazíte na zprávy obchodních a živnostenských komor, ale i na stížnosti ze strany zákazníků či dokonce i z jednotlivých pošt spadajících pod ředitelství pošt a telegrafů v Brně. Vlastně skoro vše bylo na poštách špatně. Prostory byly mnohdy stísněné, podané balíky mnohdy končily vyskládané v už tak malých čekárnách pro zákazníky, v nedostatečném zázemí panovaly mnohdy špatné hygienické podmínky, psací potřeby byly velmi zanedbané a to nejen pro poštovní personál, ale i pro zákazníky, pro ně nebyly v prostoru poštovního úřadu k dispozici ani židle, ani psací stůl. Chyběly poštovní váhy na dopisy, chyběly dostupné informace o poštovních sazbách, tarifech nebo o aktuálních novinkách v poštovním provozu …
Když k tomu přičteme pracovní dobu na poštovním úřadě (poštovní úřad se otevíral brzy ráno a otevřeno bylo až do šesté hodiny večerní, mnohdy se doručovaly zásilky v neděli i o svátcích), nutnost mít určité odborné vzdělání a být pod neustálou kontrolou, to vše vedlo samozřejmě k tomu, že i personálně byly poštovní úřady zajištěny zcela nedostatečně. Neodpustím si poznámku a malé rýpnutí - když tak po sobě čtu poslední dva odstavce, nechce se mi věřit, že jde o popis situace na poštovním úřadě staré více než sto let…

Od té doby se toho na poštách vlastně až tak moc nezměnilo, že? :mrgreen:
Snad až na to vzdělání. Dneska stačí, když pošťák umí číst a nějak se srovná s nejnovějším programem založeným na T602. A je dobré (ale ne nutné), když ví, co jsou sudá a lichá čísla.
Registrovaný uživatel
Tak jsme ještě pro Vaše srovnání ve svém digi archívu vyhrabal pohled na staré Hlavní nádraží, který jsem tu už několikrát dával...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... a nové Hlavní nádraží, z téměř totožného místa...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jak jsem slíbil...příště to už bude zase o poště :mrgreen:
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
No já tady blbnu s odchylkami v použitém papíru a já nevím s čím ještě a nakonec musím přiznat, že ve své sbírce nemám žádnou celistvost ani s touto rekomandační nálepkou! Tedy použitou na celistvosti, podanou na přepážce brněnského nádražního úřadu v letech 1897-1902, kdy tento úřad sídlil v příjezdovém spojovacím vestibulu starých nádražních budov.. :(



Před časem jsem zde v příspěvku 826 psal toto ...
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Také už víme, že v místech s převahou českého obyvatelstva (a „německé Brno“ mezi ně kupodivu patřilo) se v důsledku tzv. „jazykového vyrovnání“ postupně začaly zavádět na úřadech dvojjazyčné nápisy a tiskopisy. Světlo světa tak spatřil během roku 1897 třetí typ rekomandačních nálepek - zoubkované dvojjazyčné nálepky, s novými číselnými označeními poštovních úřadů. Byly opět ve státních barvách – tedy žlutočerné tentokrát s přidaným textem „No“/ „Čís.“ . Tento typ rekomandační nálepky byl pak už používám v provozu tohoto poštovního úřadu v nádražních budovách, až do jeho přestěhování v roce 1902..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



Týkalo se to například tohoto typu rekomandové nálepky ....
Registrovaný uživatel
A už to není pravda :mrgreen:

V neděli se mi podařilo vydražit v 58. aukci pana Černíka tuto celistvost:
Reco-AK "Gruss aus Deutschland´s Gauen", 2 + 2* 5Kr FJ, BRÜNN 24.10.1899, AkSt Zwittau rs.; selten More pictures:

Takže velká radost a další kamínek do mozaiky ....

Ještě tak to reko s nálepkou "Brünn Bahnhof"... to mi stále uniká ... :'(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkná je i druhá strana lístku ... že?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A podívejte se na tu rekomandační nálepku na vydraženém lístku ! U slova BRÜNN chybí číslice 2! Takže typ, který jsem neznal! (?) :shock:
Nebo jen nějaký chybotisk jako u známek?

No, zase něco nového, co mě donutí se v tom dál šťourat...
Moderátor
Na chybotisk to nevypadá, to by tam byla mezera. Možná "chybotyp". Jakože by, dejme tomu, na jednom poli TD to bylo takto a na ostatních s dvojkou. Ale asi těžko dokladovat.
Registrovaný uživatel
Zasílám info o R-nálepkách pošty Brünn 2 - Brno 2 z katalogu pana Hermanna Sanbacha "Rekozettel und Einschreibebelege von Mähren", který se zabývá R-nálepkami z území Rakouského císařství (1886-1918). Tento - XV. díl, byl vydán v roce 2015.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
:shock:

Děkuji moc za doplnění...tento katalog jsem vůbec neznal...!
Registrovaný uživatel
OK, OK, není zač. Rádo se stalo. JN
Registrovaný uživatel
Zdravim vas MikyM dnes me donesl jeden znamy zde tuhle zajimavou Celistvos z dob RU -zaslano R--- nalepka Brünn 9 , tak pokud muzu poprosit nejakou info o teto poste budu rad diky🙂

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkná..., škoda, že to není Brno 1 nebo 2, hned bych ji na Vás lákal...
Brno 9? No něco málo vím...

Poštovní úřad Brünn 9-Brno 9 byl založen 16.1.1894 a sídlil na Franz Josefstrasse 2/4 (třída Františka Josefa) Poštmistrem se stal Vojtěch Vychodil.

Vaše celistvost je z roku 1916, zajímavostí je, že v té době (1914-1917 nebylo obsazeno místo poštmistra. Až v roce 1918 je v archívech uvedeno jméno Franz Becker.
Registrovaný uživatel
Poštovní úřad Brünn 9-Brno 9 sídlil na Franz Josefstrasse 2/4 (třída Františka Josefa) v budově na rohu vpravo. Snímek je někdy z prvního desetiletí 20.století...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Od roku 1915 do roku 1996 sídlil tento poštovní úřad nově v prostorách domu na ulici Francouzská 14/16 (mnohokrát přejmenovaná ulic, naposledy Milady Horákové 14/16).
Právě tady byla podaná vaše zásilka ... :D
(1.3.1996 byla pošta 609 00 Brno 9 uzavřena. Jako památka na ni, je oranžová poštovní schránka na tomto domě...)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
22.9.2003 byla tato pobočka obnovena, ale na úplně jiném místě, na opačném konci Brna. V městské části Brno-Bystrc, vezdejším obchodním centru JAVOR.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A letos, v roce 2023 je tato pobočka 609 00 Brno 9 uvedena na seznamu 300 rušených poboček, které nedávno předložilo vedení České pošty s.p....
jJjí historie se tak asi definitivně uzavře....

Tož asi tak.
Registrovaný uživatel
Zdravím vás a díky za zajímavé info o PŮ - Brno jak se časem stěhují a bohužel aj ruší úřady a také v podstatě kus historie …trochu odbočující téma …. Ja v ČR nežijí už hodně dlouho ale musím říct ze mě je opravdu České - Pošty moooc líto je to v podstatě obrovská ostuda .. žijí ve Švýcarsku tady snad žádné poštovní úřady nikdy nerušili -( neberu v podtaz Banky 🥵 popřípadě přestěhovali jinam … Napr. Se divím nedávno jsem si četl článek ja druhy nejbohatší Čech a dokonce 168 nejbohatší člověk na světě!!! Pan Krestinsky koupil British - post 🏤 a bůh ví co jeste vlastní v Británie fotbalové kluby atd … tak nevím proč nekoupí tu českou postu a nepomůže ?
Registrovaný uživatel
Dobrý den
po čase se pro zajímavost vracím ke svým příspěvkům. Nechci příliš zatěžovat zcela specifické vlákno.
Psal jsem o svých nálezech zejména celivstvostí s razítky.
Dlouho jsem přemýšlel zda-li se mám v této věci více angažovat, ale závěr byl už jasný.

I z tohoto vlákna je zřejmé, jak obrovská porce bádání nad razítky, v tomto případě z Brna je. Ve svých materiálech jsem proto pouze vyčlenil celistvostí z období protektorátu, kde mám kromě pár edicí slušné zastoupení a tuto kolekci jsem již upravil do sbírkové podoby. Hovořím o celistvostech a pouze s razítky z Brna.
Protektorát je dnes bídně hodnocen, ale dopisy zas nejsou tak špatné.

A za druhé jsem vyselektoval zajímavé obálky, kde ovšem nehraje roli samotné razítko ale spíše spojení s dobovými , zejména reklamními obálkami.
Tady ovšem nejdu cestou Brněnské specialisace, ale zakládám si jakousi menší sbírečku zajímavých dobových obálek(ne pohledu).
pro zajímavost uvádím foto.

Závěr:
- Razítka Brna zcela profesionálně zpracovává autor tohoto vlákna a přeji mu pevnou vuli na jeho další rozpravy.
- Pro jakéhokoli jiného filatelistu je dobré si občas příspěvky přečíst a zamyslet se nad vlastními koncepcemi.
- Můj pohled snad přináší snazší cestu- Nad velkým množstvím materiálu se nemá cenu pouštět do snah zbytečných, ani zcela opouštět nějaké dílčí postupy. Taková zlatá střední cesta.
- Razítka já mám spojené spíše než se známkami s obálkami a pohledy, kde si mohu zároven přečíst co se kdysi odehrávalo. Je to velice zajímavé.
Příloha-
1 pěkna předválečná karta s dobrou hodnotou
2-3 detaily poštovních tiskopisů s Brněnskými razítky, které beru katalogově blízké obálkám,
3-4- už poválečné dopisy se zajímavými reklamami
(TÝDEN PROTI ALKOHLISMU:-))))

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1