Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
jednou mojí velikou vášní je pošta, sběratelství, dopisy a filatelie. Už dlouhé roky se zabývám poštovní historií města Brna, kde je sem se zaměřil na dva nejdůležitější a největší poštovní úřady v tomto městě - náhlavní brněnský poštovní úřad (dnes pošta 601 00 Brno 1) a nádražní poštovní úřad (dnes pošta 602 00 Brno 2).
Řekl jsme si, že by třeba mohlo někoho dalšího toto téma zajímat (Brňáků je hafo :D )a tak jsem dovolil zde založit nové téma...

Chtěl bych zde postupně psát o brněnské poštovní historii, prokládat to obrázky ze své sbírky a budu velmi rád, pokud i někdo z Vás přispěje něčím svým...
Chtěl bych jen poprosit, abychom se společně snažili dodržovat nějakou historickou časovou posloupnost a svoje příspěvky podle toho směřovali... aby to zkrátka mělo hlavu a patu a ne, aby se vedle sebe objevovaly bez ladu a skladu dopisy ze 17. století a třeba z loňského roku …

Děkuji předem všem, kteří přispějí a přeji si, aby se TO ostatním líbilo ...
Registrovaný uživatel
Nebudu zde unavovat jen suchými encyklopedickými údaji, ale ze začátku to prostě jinak nejde... :D

Brno - druhé největší město v České republice, největší město na Moravě
Brno - název města pochází od názvu osady ležící na brodu přes řeku Svratku (vznik okolo roku 1000)
1091 - první dochovaná písemná zmínka v Kosmově kronice
1243 - udělena městská práva
1535 - v tehdejším Poštovním řádu zmínka o poštovním spojení Brna s Vídní prostřednictvím poštovních poslů
1623 - nejstarší dochovaná písemná zmínka o poště v Brně (brněnský poštovní správce Valentin Sarrtor . Poštovní úřad sídlil v dnešní Orlí ulici poblíž městské Měnínské brány. Budova poštovní úřadu stojí v dvorním traktu domu "U Kamenné panny" na dnešní Orlí č.16 dodnes (!) ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
K nejstarším dopisům (šlechtické dopisy) podaným na této poště není jednoduché se dostat... Jednak je jich pochopitelně dochovaných dod nešní doby málo, jednak osobně velmi těžko určím, jestli ten který list byl podaný v Brně na poštovním úřadě.

Mimochodem mimořádný filatelistický exponát, který pojednává o nejstarší brněnské poštovní historii a prvních brněnských poštovních úřadech je :

POŠTOVNÍ HISTORIE BRNA DO ROKU 1875

Originální název exponátu: POSTAL HISTORY OF BRÜNN UP TO 1875

Majitel (autor) exponátu: Hans van Dooremalen, Rijen, Nizozemsko

a dá se najít zde:

http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=1387&lng=CZ
Registrovaný uživatel
Protože poštovní provoz narůstal a zásilek přibývalo, bylo dne 17.6.1769 nařízeno na poštovních zásilkách uvádět místo podání zásilky. Na poštovním úřadě v Brně se psalo na zásilky "von Brünn" ("z Brna"). To už je vodítko, abych dokázal rozlišit na burzách a aukcích zásilky z Brna z druhé poloviny 18. století … Bohužel, zatím nemám z tohoto období, žádnou takovou :(
Pokud někdo z vás ano, budu moc rád, přidáte-li sem její obrázek … :D
Registrovaný uživatel
Škoda... nikdo nemá žádný takový dopis ve sbírce? Řekl jsme si, že tak cca týdenní periodicita v tom mém povídání je tak akorát, aby si to někdo stihnul přečíst a třeba sem i vložit něco, co mně doplní ...
Registrovaný uživatel
Rukopisné poznámky místa podání, mnohdy nečitelné, mnohdy nejednotné mezi poštovními úřady, navíc psát to na každou zásilku při vzrůstajícím objemu poštovního provozu zdržovalo, objevila se razítka … Dekretem Dvorské poštovní komise bylo nařízeno ke dni 1.11.1782 razítkování dopisů na všech poštovních úřadech u všech Vrchních poštovních správ.
No něco je "nařídit" a něco úplně jiného je to "dodržovat" :D
Do začátku devadesátých let 19. století je orazítkovaný dopis vlastně vzácnost, během napoleonských válek byly jiné starosti než psát, podávat a razítkovat na poštovních úřadech dopisy... takže běžně se začala razítka (jejichž otisk na zásilce je vlastně úřední potvrzení převzetí zásilky do poštovní přepravy) až od dvacátých let 19. století ...
Registrovaný uživatel
V mé sbírce mám tento dopis z výše zmiňovaného období, podaný na brněnském poštovním úřadě v roce 1812, s ještě rukopisným přípisem "Von Brünn", i když už se měla k vyznačení místa podání používat razítka …

Tak pokud máte někdo něco z tohoto období brněnského poštovního provozu ve své sbírce, budu rád, když se přidáte …

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jinak za týden to bude už o prvních používaných razítcích na brněnském poštovním úřadě. Vrátíme se jen trošku v čase, první razítko je totiž v Brně doloženo na zásilce už v roce 1782, tedy hned jak to bylo vrchností nařízeno... Pravda, jak jsme si ukázali v minulém příspěvku, ne vždy jsme to v Brně 100% dodržovali... :D
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Rukopisné poznámky místa podání, mnohdy nečitelné, mnohdy nejednotné mezi poštovními úřady, navíc psát to na každou zásilku při vzrůstajícím objemu poštovního provozu zdržovalo, objevila se razítka … Dekretem Dvorské poštovní komise bylo nařízeno ke dni 1.11.1782 razítkování dopisů na všech poštovních úřadech u všech Vrchních poštovních správ.
No něco je "nařídit" a něco úplně jiného je to "dodržovat" :D

Do začátku devadesátých let 19. století je orazítkovaný dopis vlastně vzácnost, během napoleonských válek byly jiné starosti než psát, podávat a razítkovat na poštovních úřadech dopisy... takže běžně se začala razítka (jejichž otisk na zásilce je vlastně úřední potvrzení převzetí zásilky do poštovní přepravy) až od dvacátých let 19. století ...


Uaaaa :( samozřejmě tam patří "Do začátku de :? vadesátých let 18. století..." Budu muset být peclivější... :?
Moderátor
Jako pěkný počtení, ale nebylo by lepší napsat článek na infofilu?
Registrovaný uživatel
regula_jan napsal
Jako pěkný počtení, ale nebylo by lepší napsat článek na infofilu?


Děkuji, jsem rád, že vás to zaujalo. V rozšířené podobě "TO" vychází na pokračování od loňského roku v brněnské Merkur Revue, zde jsem se to rozhodl dát hrubě zkrácené ze těchto důvodů:
- pro mnohem větší počet čtenářů sběratelů, filatelistů i nefilatelistů
- chci se zde zaměřit více na obrázky zásilek podaných na brněnských poštovních úřadech 1 a 2 z mé sbírky (do časopisu se vše nevejde)
- doufám, že se přidají někteří kolegové, kteří také mají ve sbírce něco z "brněnské jedničky a dvojky" a rozšíří tak moji fotodokumentaci těchto zásilek a třeba i doplní psaný text o nějakou zajímavost

Tož asi tak. Třeba se to ume ... ;)
Moderátor
MikyM napsal
regula_jan napsal
Jako pěkný počtení, ale nebylo by lepší napsat článek na infofilu?


Děkuji, jsem rád, že vás to zaujalo. V rozšířené podobě "TO" vychází na pokračování od loňského roku v brněnské Merkur Revue, zde jsem se to rozhodl dát hrubě zkrácené ze těchto důvodů:
- pro mnohem větší počet čtenářů sběratelů, filatelistů i nefilatelistů
- chci se zde zaměřit více na obrázky zásilek podaných na brněnských poštovních úřadech 1 a 2 z mé sbírky (do časopisu se vše nevejde)
- doufám, že se přidají někteří kolegové, kteří také mají ve sbírce něco z "brněnské jedničky a dvojky" a rozšíří tak moji fotodokumentaci těchto zásilek a třeba i doplní psaný text o nějakou zajímavost

Tož asi tak. Třeba se to ume ... ;)

Váš seriál o Poštách v Brně je jedinečný, ale pokud byste shrnul příspěvky v tomto vláknu, vydalo by to na samostatný článek na Infofile. Myslím si, že toto má Honza Regula na mysli.
Samozřejmě i tyto Vaše diskusní příspěvky jsou zajímavé a významně obohacují diskusní fórum Sběratele.
Registrovaný uživatel
Poštovní razítka která nacházíme na poštovních zásilkách podaných na našem území jsou jednak ta, která slouží ke stvrzení podání zásilky, lze je rozdělit na razítka předznámková (tedy do roku 1850, kdy byly zavedeny na našem území poštovní známky) a razítka po roce 1850. Ta předznámková razítka mají v naprosté většině černou barvu, ale dají se na zásilkách objevit i razítka barvy modré, hnědé, červené nebo zelené. Druhou skupinu razítek objevující se na zásilkách jsou razítka tzv. doprovodná, pro jejich zvýraznění se používala červená barva jako "Franco" - potvrzení o úhradě poštovného, "Rekomandační" - používaná do roku 1886, kdy byly zavedeny R-nálepky a až do 30.tých let 19. století používaná razítka "příchozí".
Registrovaný uživatel
Už jsme si řekli, že Dekretem Dvorské poštovní komise bylo nařízeno ke dni 1.11.1782 razítkování dopisů na všech poštovních úřadech u všech Vrchních poštovních správ. Brněnský poštovní úřad nebyl vyjímkou. František Žampach tvrdí, že prvním brněnským poštovním razítkem, které začal používat zdejší poštmistr hned roku 1782 je jednořádkové "Von Brün" (s jedním "n" na konci).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Skutečně použité na poštovní zásilce(ale až z roku 1785) je zobrazeno na exponetu na str. 3 exponátu :

POŠTOVNÍ SPOJE NA MORAVĚ 1785-1850

Originální název exponátu: POŠTOVNÍ SPOJE NA MORAVĚ 1785-1850

Majitel (autor) exponátu: Svatopluk Petr, , Česká republika

který se dá najít zde:
http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=554&lng=CZ
Registrovaný uživatel
Ing. Emil Votoček, toto razítko ve svém přehledu neuvádí. Jako nejstarší uvádí podobné razítko v gotickém písmu, ale s dvěma "n" na konci "Von Brünn" a rok 1784. (Zde se s Františkem Žampachem shodují). Takže já si ho do svého přehledu brněnských razítek zařadil jako č. 2.

Nemáte někdo z Vás ve svých sbírkách další zásilky s těmito dvěma razítky? Já bohužel ne. Zatím mě na burzách a aukcích míjejí … :?
Pokud je máte, prosím, přidejte se jejich scany nebo fota.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Až do roku 1848 si město Brno vystačilo s jediným (!) poštovním úřadem. Jeho nejstarší známé a doložené umístění je v budově, jejíž dnešní podobu jsem zde na fotografii uložil už v příspěvku č.2. Stojí ve dvorním traktu domu "U Kamenné panny". Dům "U Kamenné panny" je jedna z nejstarších dochovaných světských budov ve městě (kromě zdejší "Staré radnice"), která jakoby zázrakem unikla rozsáhlé asanaci středověkého městského jádra před více než sto lety. Stojí na ulici Orlí, kousek od jediné dodnes dochované městské brány (Měnínská brána) a je celkem zdařile zrekonstruovaná. Po poště tu dnes ale nenajdete ani stopy... (škoda, že tu po rekonstrukci celého objektu nevzniklo třeba malé poštovní muzeum...)
Tak kdybyste náhodou do Brna zavítali přidám pár fotek...
a, dům jako celek
b, původní průjezd s valenými klenbami, kterým se vjíždělo do dvora a který pamatuje, jak tu v 17. století stávaly poštovní dostavníky je dnes proměněn na obchod
c,d původní budova nejstaršího brněnského poštovního úřadu
e, Kamenná pana (ale o ní a zdejší studni, až někdy později)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jako třetí razítko je na brněnském poštovním úřadě doloženo už v roce 1787 razítko s textem "V:BRÜNN", mělo lépe čitelné stojaté písmo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já ho mám doložené na zásilkách z pozdější doby (1818 a 1821). Toto je dopis podaný n brněnském poštovním úřadě v roce 1818. Už je na něm patrné opotřebení za ty roky používání …

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Další dvě razítka, která se v Brně používala, (pár posledních let i souběžně s tím předešlým) jsou jednak z roku 1818 "Von BRÜNN" a další z roku 1819 "V.BRÜNN". Bohužel ani tato razítka nemám dosud na dopisech ve své sbírce. Pokud byste někdo měl dopisy s těmito razítky, prosím dejte sem jejich scan....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to poslední vyobrazené je zcela totožné s tím z roku 1787, pouze z dvoutečky opotřebením nebo špatným otiskem je v uváděném roce 1819 už jen tečka
Registrovaný uživatel
Novak21 napsal
to poslední vyobrazené je zcela totožné s tím z roku 1787, pouze z dvoutečky opotřebením nebo špatným otiskem je v uváděném roce 1819 už jen tečka


Ano, dobrý postřeh :D z obrázku to tak vypadá, ale razítko s jednou tečkou uvádí ve svém přehledu František Žampach (O poště v Brně, str. 79, obr.4), razítko se dvěma tečkami pak Ing. Votoček (Monografie … sv. 13, str.158, obr.2), každý uvádí jiné roky.
Jak jsem uvedl již dříve jejich přehledy se navzájem v lečems rozchází, v lečems doplňují) v tom svém seznamu je dávám v časové posloupnosti dohromady a čekám, jestli se potvrdí jejich informace definitivně tím, že budou razítka doložena i na na zásilkách.

Děkuji za Vaši reakci.
Registrovaný uživatel
Je skutečně možné, že jde jen o jedno razítko, později notně opotřebované a pan Žampach tuto možnost (stejně jako já) nevzal v úvahu ...
Registrovaný uživatel
Ahoj,určitě sem můžu něco dát,ale nerad bych Ti to tu zaneřádil,tak se mi radši ozvi na mail.
Registrovaný uživatel
Arsen napsal
Ahoj,určitě sem můžu něco dát,ale nerad bych Ti to tu zaneřádil,tak se mi radši ozvi na mail.


Mail máte skrytý, tak mi pošlete kontakt na můj mail Ble-ma@seznam.cz. Ale klidně sem dejte za dosud zmíněné období, co uznáte za vhodné, zaneradeni bych se nebál, aspoň to tu bude živé :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1