Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Takto vypadají papírové pečeti na zadní (neadresní straně) zásilky.

Všimněte si pěkného hnědého otisku rámečkového (tzv. "příchozího") razítka "BRÜNN". O těchto razítkách si teprve budeme povídat, já jen aby Vám neušlo :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A takto ty voskové ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dalším poštovním razítkem, které jsem dohledal a zařadil v časové posloupnosti do svého přehledu je razítko mající stojací písmo, čárky nad „U“ a k tomu pro mě nepochopitelná stříška nad slovem „BRÜNN“. Ing Votoček datuje toto razítko do roku 1832 (jako č. 6), Žampach ho řadí časově až za rok 1836 ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Když mám, tak nesmí chybět obrázek razítka na dopise ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ne vždy bývá samozřejmě otisk kvalitní … razítko může být znečištěné, opotřebované a pak se detaily stírají...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nebo to dokonce vypadá, jako kdyby tam ta "stříška" vůbec nebyla …
No je na tomto otisku stříška nebo jde jen o hranu razítka ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No, proč se ptám? Protože dalším razítkem by mělo být razítko u kterého byla buď jen odstraněna (předpokládám, že pokud ano, tak ze stejného důvodu jako třeba onen dekorativní oblouček u razítka, které jsme si ukázali minule) stříška nad slovem „BRÜNN“ nebo je to úplně nový typ jednoduchého jendořádkového razítka, odvozený od typu. Ing. Votoček toto "jiné" razítko datuje do roku 1835 (jako č. 6a popř. 7), podle v milimetrech se lišící délky slova „BRÜNN“, Žampach pak o rok později (1836).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pokud toto razítko není razítkem z předchozího příspěvku č.56, pak jsem ho měl možnost vidět dosud pouze na provozních dokladech (např. na tzv. "Recepissech" z mnohem pozdější doby), takže nevím ….

Tento "Recepiss" (co to je si povíme později... ;) ) je až z roku 1853.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Takže pokud někdo ví o tom něco bližšího nebo má nějaký názor do diskuse nebo nejlépe ve své sbírce dopisy s těmito razítky, prosím, sem s tím …!
Moderátor
MikyM napsal
Takže pokud někdo ví o tom něco bližšího nebo má nějaký názor do diskuse nebo nejlépe ve své sbírce dopisy s těmito razítky, prosím, sem s tím …!

Vaše příspěvky jsou moc zajímavé, že by vydaly na samostatný článek. Po odborné stránce s Vámi bohužel nemohu vést diskusi, protože o těchto razítkách mám minimální vědomosti, takže si rád přečtu Vaše příspěvky.
Moderátor
A co prověřit oba typy razítek tím, že by se skeny ve vyšším rozlišení daly přes sebe? Pokud jsou stejné - tedy s odstraněnou stříškou, tak by se měly přesně shodovat.
Registrovaný uživatel
ikanek napsal
A co prověřit oba typy razítek tím, že by se skeny ve vyšším rozlišení daly přes sebe? Pokud jsou stejné - tedy s odstraněnou stříškou, tak by se měly přesně shodovat.


Děkuji za nápad, zkusím to jak budu mít chvilku. Určitě by to mohlo některou z tezí podpořit ...
Registrovaný uživatel
Jaromir napsal
MikyM napsal
Takže pokud někdo ví o tom něco bližšího nebo má nějaký názor do diskuse nebo nejlépe ve své sbírce dopisy s těmito razítky, prosím, sem s tím …!

Vaše příspěvky jsou moc zajímavé, že by vydaly na samostatný článek. Po odborné stránce s Vámi bohužel nemohu vést diskusi, protože o těchto razítkách mám minimální vědomosti, takže si rád přečtu Vaše příspěvky.



Děkuji, od Vás obzvlášť potěší. Co článek ... to už jsou pomalu zárodky budoucí knížky ;) Však víte z dřívějška jakou podobu to má jako příloha v Merkur Revue.
Ale jinak je to škoda - o Vaší pečlivosti, důslednosti, filatelistických a poštovních znalostech jsem se opakovaně přesvědčil ve Vaší knize o známkách Mauritius Post Paid, kterou jste mi před pár dny předal...
Moderátor
MikyM napsal
Pokud toto razítko není razítkem z předchozího příspěvku č.56, pak jsem ho měl možnost vidět dosud pouze na provozních dokladech (např. na tzv. "Recepissech" z mnohem pozdější doby), takže nevím ….

Tento "Recepiss" (co to je si povíme později... ;) ) je až z roku 1853.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Mám pocit, že jsem někde četl (snad ve Votočkovi), že na recepisy se používaly právy ty starší, již vyřazená razítka (což se mi potvrzuje na recepisech se znojemskými razítky).
Registrovaný uživatel
Ano, vím o tom a i já to mám ve své sbírce na hodně kusech Recepissů. Určitě se k tomu dostaneme, až začnu o nich povídat. Jen nechápu proč tomu tak je. Přeci Recepiss byl odbavován společně s podávanou zásilkou. Proč tu orazil poštmistr jedním razítkem a pak vzal do ruky druhé (staré, běžně nepoužívané) a orazil jím recepiss …?
Registrovaný uživatel
Při třídění své sbírky brněnských celistvostí si často vzpomenu na úvod jedné z „Filatelistických povídek“ pana Františka Langera (Colonia Popper)… je to tak pěkně napsané, a přesně to vystihuje podstatu mého sbírání, že neodolám, poruším všechna ta autorská práva nepráva a tuto část povídky sem přepíši … ;)

„Pan Král pořádal staré rakouské a uherské známky s takzvanými poštmistrovskými razítky. Stůl byl již pokryt hromádkami vetchých a zažloutlých dopisů a pan Král se nad nimi usmíval.
Člověk se může pousmát, jako by zahlédl zdrobnělou věčnost, když vidí, jak se před jeho očima uzavírá poslední článek řetězu dlouhého osmdesát let. Před Králem se sešla na hromádkách psaníčka po osmdesáti letech, jako se před osmdesáti lety scházívala vždy na určité staré poště a před určitým panem poštmistrem, připravena k další dopravě. Podle různosti razítek, panem poštmistrem domácky zhotovených - odtud jejich pojmenování -mohl dnes poznat, který poštmistr a na které poště pracoval. Nejen který, ale i jaké povahy byl ten starodávný , skoro předpotopní poštovní přednosta: šetrný nebo skoupý, který šetřil barvivem takže otisky jeho razítek téměř úplně vybledly nebo marnotratník, jestliže naléval tolik oleje do barvy, až zamastil půl obálky, nedbalec často zapomínal měnit datum, pedant nasazoval razítka vždy přesně na stejné místo, fantasta razítka sázel do různých obrazců, muž s uměleckým citem si zhotovil razítko velmi ozdobné, starý fajfka používal za razítko zátku, jak si sebral ze stolu …!“
Registrovaný uživatel
V druhé polovině 30.-tých let 19. století se objevilo razítko v ležaté kurzívě, jde první druh brněnského razítka u kterého se objevila možnost nastavitelného datování (den a měsíc)! Ing. Votoček toto razítko datuje do roku 1836, Žampach (podle mě) zcela chybně už do roku 1822. Já bohužel, dopis s tímto razítkem ve sbírce dosud nemám...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Přibližně ve stejné době, možná, že současně, se objevila obdoba předchozího razítka. Je u něho slabší síla textu, delší vrchní oblouček vytvářející na konci tečku a delší text „Brünn“. Žampach i Ing Votoček shodně toto razítko datují do roku 1836. V mé sbírce jsou dopisy dokazující, že se tímto razítkem orážely zásilky ještě roku 1849...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tady už ukázkou dopisu mohu posloužit … :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A ještě jeden, tentokrát cenný dopis adresovaný do Boskovic ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Už jsme se tady o tom bavili (příspěvky č. 64 a 65)…

„Aufgabs -recepisse“ ( „Recepisse“ / „podací lístek“) z roku 1852 oražený dvěma razítky – místem podání (řádkové BRÜNN) a „datumovkou“ (Brünn 9. SEP.)

Proč se na stvrzení recepissů používala stará razítka (v tomto případě dokonce dva různé starší typy!), když dopisy již byly orářeny v roce 1852 klasickými kruhovými razítky, to opravdu nevím ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dostáváme se do roku 1837. Velice pěkné razítko, které následně „udalo směr“ několika dalším typům a druhům pozdějších razítek. Dekorativní linka oddělující nápis „BRÜNN“ a v rámečku nastavitelné datum (den a měsíc), to vše v ozdobném rámečku ze dvou linek s bílými perličkami. Ing. Votoček i Žampach stejná datace – rok 1837 ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A takto vypadá na dopise ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
… a detail :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dům, v jehož dvorním traktu stála budova brněnského poštovního úřadu býval ve vlastnictví vážené patricijské rodiny Metzerů (o brněnském poštmistrovi a primátorovi Johannu Georgu Metzgerovi z Metzburgu tu už zmínka padla), v roce 1774 přechází dům do držení hraběnky Quadailleové, v létech 1755-1767 ho vlastnil Hájek z Waldsttätenu. Od roku 1779 se tu uvádí jako majitel Josef hrabě ze Žerotína a pak další Žerotínové, až do roku 1856, kdy dům koupil řeznický mistr Jiří Paleček. Dům už byl ale v té době značně zchátralý. V roce 1839 bylo dokonce uvažováno, že se zbourá, nechá se pouze jeho dvorní část s budovou pošty a na jeho místě se postaví nový dům … Tím historie nejstaršího brněnského poštovního úřadu v tomto domě definitivně končí...

Jen pro zajímavost – v roce 1830 pracovalo na tomto jediném brněnském poštovním úřadě v dnešní Orlí ulici osm úředníků, tři praktikanti dva listonoši.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1