Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Kolky místo známek (a známky místo kolků) se vyskytují velice vzácně. Buď zrovna něco chybělo, nebo šlo o nepozornost, či, v počátcích, nevědomost a tento omyl byl akceptován.
U tohoto konkrétního dopisu těžko říci. Je tam nějak moc poznámek a nevím, co znamená to "3 guldeny, 94 krejcarů" -> cenné psaní?
Registrovaný uživatel
Tak jenom Pavel III.?
Jinak nikdo nic?
Dobrá, Pavel III. má 2 červené body do celotáborové hry, ostatní po černém puntíku ... ;)
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Kolky místo známek (a známky místo kolků) se vyskytují velice vzácně. Buď zrovna něco chybělo, nebo šlo o nepozornost, či, v počátcích, nevědomost a tento omyl byl akceptován.
U tohoto konkrétního dopisu těžko říci. Je tam nějak moc poznámek a nevím, co znamená to "3 guldeny, 94 krejcarů" -> cenné psaní?



Ale není to tak Pavle III. ...
Nejde o dopis v pravém slova smyslu...

Vypadá to třeba jako doporučený dopis, jen opatřený místo rekomandační nálepky útržkem z podací nálepky používané při podání balíkových zásilek s názvem poštovního úřadu a pořadovým číslem…
Vypadá... jde ale o dobový průvodní list k přepravě zboží vlakem z Brna do Buchlovic, frankovaný 5 kr. kolkem a poštovní denní razítko Brünn Bahnhof (12.8.)... nezapomínejme, že Brünn Bahnhof je vlastně poštovní nádražní expedice na brněnském hlavním nádraží ...
Registrovaný uživatel
A úplně vzácné to také není... jeden kousek (ale ne tak pěkný jako mám ve sbírce já ;) ) je dnes třeba v nabídce na Ebay...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Původně jsem si myslel, že to byla záležitost jen poštovní nádražní expedice, ale ne. Tady je obdobná zásilka podaná třeba na brněnském hlavním poštovním úřadě Brünn Stadt - i zde vidíte útržek z podací nálepky používané při podání balíkových zásilek s názvem poštovního úřadu a pořadovým číslem, frankatůra 5 kr. kolkem a poštovní denní razítko Brünn ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nebo ... (rok 1870)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
S tímto denním razítkem se na na poštovních zásilkách můžeme setkat také jako s razítkem příchozím...
Co to je, už víme z našeho dřívějšího vyprávění ... :D


Tak třeba tento dopis do Náměště nad Oslavou (3.1.1867)...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A detail ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak zase příště ... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Tak jenom Pavel III.?
Jinak nikdo nic?
Dobrá, Pavel III. má 2 červené body do celotáborové hry, ostatní po černém puntíku ... ;)
neboj, čítame viacerí, ale keď sa v tom nevyznáme 😅
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
MikyM napsal
Nebo ... (rok 1870)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

No jo, tady to "ein Packet" jest natištěno a tudíž čitelno. Na tom prvním je takový trošku chaos. Téměř takový, jaký se nyní zavádí na všech poštách a dodejnách v ČR.
Ale normální dopisy s kolkama místo známek jsou taky a ty vzácné jsou.
Registrovaný uživatel
No vida, včera jsem si na "Sběratelském setkání" v Jihlavě koupil jeden "Brünn Bahnhof" s tímto razítkem... a za pouhou padesátikorunu! :D

9.2. 1861

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak už jste si asi zvykli, že občas udělal ten pověstný Cimrmanovský "úkrok stranou", abych něco dovysvětlil, lépe popsal nebo výrazně upozornil...

Nyní bych ale rád provedl určitě neméně známý "MikyhoM kotrmelec vzad", abych se něčím mohl pochlubit ...
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Dalšími razítky, které byly postupně v první polovině 19.století používané na brněnském poštovním úřadě na předznámkových dopisech, a které jsem v nějaké časové posloupnosti zařadil do svého seznamu jsou tato následující tři razítka …

- legenda "BRÜNN" je v oválném rámečku se spodním dekorativním obloučkem. Jde o první razítko bez předložky "Von", případně zkratky "V". Počátky jeho použití se datují do roku 1827

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


V příspěvku č.29, kdy jsme si povídali o brněnském hlavním poštovním úřadě, jsem zde předložil obrázek tohoto razítka...
Registrovaný uživatel
Tehdy jsem psal, že mi bohužel toto razítko, použité jako denní na diopise chybí. Už to ale není pravda a mohu se pochlubit :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Z dopisu jsme vyčetl 15.2. 1832 a tady je detail tohoto razítka...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A jestli mohu, ještě jeden "MikyhoM kotrmelec vzad" ...
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Dalším razítkem je jednokruhové, průměr 22 (1871) a 26 (1874) mm. Legenda je tu doplněna v bezpatkovém písmu opět o slovo „STADT“ („MĚSTO“). V nastavitelném datování je uvedeno stále poslední dvojčíslí letopočtu, expediční údaje jsou zde ale vynechány. Proč? Kdo ví ... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


V příspěvku č. 173 a pár následujících jsem uváděl toto kruhové denní razítko o rozličných průměrech a prezentoval ho na korespondenčích lístcích.
Registrovaný uživatel
Dnes již obě mohu ukázat i na dopisech ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A detaily obou razítek pro porovnání ...

2.8. 1872 a 2.7. 1874

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na jednom z těch dopisů je třeba takováto pěkná pečeť...

Holt bylo to něco jiného, napsat dopis, složit ho, zapečetit a jít na poštovní úřad ... dnes sedneme k PC a pošleme mail... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Když už jsem v tom "kotoulování vzad"... ještě jednu zajímavost...
Vzpomínáte si, když jsem zde zmiňoval tzv. příchozí razítka?
Že to byla razítka, která se po příchodu na poštovní úřad, dával jako dokald příchodu na neadresní stranu. Byla jiná než ta denní, většinou rámečková (aspoň v u nás v Brně) a většinou ty otisky za moc nestály...
A že také často si poštovní úředník ulehčoval práci tím, že si razítka nevyměnil a místo těch speciálních příchozích razítek orážel zásilky tím klasickým denním podacím...
Ale proč na dopis z Těšína ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...poštovní úředník 15.8. 1876 orazil na došlou zásilku místo příchozího razítka hned dvě denní podací a ještě každé jiné...? :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Uznejte, že to si zaslouží detail.. :D

No, asi proto, že když to orazil tím větším, kde byla nastavena I. expedice zásilek, zjistil že listonoši už odešli a tak to orazil jiným, kde byla nastavená 2. expedice a čekalo se na druhou pochůzku... :D

Dokladuje to také to, že v poštovním provozu (zejména v zázemí, ne u přepážek) se běžně používala různá denní poštovní razítka i ta dřívější, jako by vyřazená... To víte takové razítko a jeho výroba, byla dost drahá záležitost a hned tak se asi nevyhodilo ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ale pěkné ne?

Tak zase někdy jindy ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1