Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
https://filatelie-klim.com/en/detail/frantisek-zampach-br-o-poste-v-brne-br-s_ps59
predpoklad: mate :-D
Registrovaný uživatel
xaverian napsal
https://filatelie-klim.com/en/detail/frantisek-zampach-br-o-poste-v-brne-br-s_ps59
predpoklad: mate :-D


Jůůů...Ti jsou u Klima drazí... :shock:

Jasan, že jo.
"Bible" historie brněnských pošt.
Mnohem starší kolega z KF, bohužel už není mezi námi...

Ale díky za info a zájem.. :D
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Na vteřinku odbočím …
Skládaný dopis z předznámkového období podaný v Brně, adresovaný do Lipníka (1843). Má všechno, co takový dopis má mít. Podací razítko z místa podání „BRÜNN“ s nastavitelným datem „5. AUG“ a poznámkou „FRANCO“ o zaplacení poštovného v červené barvě (jde o to razítko, z něhož bylo odstraněno rámování ozdobného rámečku „z bílých perliček“). Adresní strana je křížem přeškrtnuta, tzn., že poštovné bylo zaplaceno v hotovosti na poště přímo při podání zásilky. Na zadní straně je příchozí razítko místa dodání i s datem „LEIPNIK 6.AUG“

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem



Zase počase jeden Cimrmanovský úkrok stranou ...
Před dávnem jsme si tu povídali o tzv. skládaných dopisech předznámkového období...
Registrovaný uživatel
Filatelisté je možná moc nemusí (nejsou na nich žádné známky), ale Ti, co se hlouběji zajímají o poštovní historii, poštovní provoz, sestavují, tak jako já kolekci z jednoho poštovní úřadu, pošt z jednoho ( toho svého :mrgreen: ) města, se snimi setkávají a asi se nemýlím, když řeknu, že se stávají nedílnou a většinou nejzajímavější součástí jejich sbírek...
Registrovaný uživatel
Jsou na nich všemožná razítka, mají kouzlo stáří, leckdy zajímavého adresáta... a k tomu jsou různě popsané jak odesílateli, tak poštovními úředníky...někdy plné razítek, jde vlastně o instrukce co se má s tím dopisem dělat..

Třeba bude někoho zajímat, co všechno se s ním dalo tehdy dělat..., aspoň co se mi podařilo za roky sbírání zaznamenat od kolegů nebo čtením filatelistických a poštovních materiálů...

Tak nějak neuměle naváži na můj tehdejší příspěvek, který jsem nyní v č. 928 připomenul...
Franco-vyplaceně,dopis byl vyplacený
P-dopis byl nevyplacený (Porto), poštovné vybrat od toho, kdo dopis přijme
Porto dort-vlastně to co P
Franco tutto-celé poštovné zaplaceno
Nota bene-dnešní doporučeně (Buď pamětliv, upamatuj)
Recommandirt-doporučeně (v těch prastarých dopisech předcházely tomuto slůvku šikmé čáry na adresní straně , z nichž ta poslední byla zaoblená do písmene B, které znamenalo upomínku na ještě dřívější Nota bene)
Recommandirt ergo Rezepisse-doporučeně a s potvrzením
Per Recepisse-s potvrzením
Gegen Abgaberezepisse-příjemce vydá dodací stvrzenku
Dringend-velmi nutné, donedávna služba Expres
Franco dringend-vyplaceně, pilné
EX Off-úřední dopis, také se objevuje Ex Officio


Také různé kombinace těchto slov...
Ex offo franco tuto Porto-celé zaplacené poštovné, úřední
Ex offo franco recommandirt-doporučené, vyplacené, úřední věc
Franco gegen Aufgabesrezepisse und Abgabs Recepisse-vyplaceně, potvrzení při podání i při dodání


To já jen tak, kdyby se Vám dostal nějaký předznámkový dopis do rukou, tak abyste věděli, co je tam vlastně kromě adresáta a místa určení ještě "načmáráno"...
Registrovaný uživatel
Určitě byste toho našli nebo už i našli víc.. ale já mám v deníčku nebo opsané z mých dopisů jen toto ;)
Registrovaný uživatel
MikyM, jen pro zpestření ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) mysak241 v 2. 3. 2023, 23:10. »
Moderátor
MikyM napsal
Filatelisté je možná moc nemusí (nejsou na nich žádné známky), ale Ti, co se hlouběji zajímají o poštovní historii, poštovní provoz, sestavují, tak jako já kolekci z jednoho poštovní úřadu, pošt z jednoho ( toho svého :mrgreen: ) města, se snimi setkávají a asi se nemýlím, když řeknu, že se stávají nedílnou a většinou nejzajímavější součástí jejich sbírek...

Chystáte nějaký exponát na filatelistickou výstavu? Vzhledem k vašim znalostem by musel být velmi zajímavý.
Registrovaný uživatel
Jaromir napsal
MikyM napsal
Filatelisté je možná moc nemusí (nejsou na nich žádné známky), ale Ti, co se hlouběji zajímají o poštovní historii, poštovní provoz, sestavují, tak jako já kolekci z jednoho poštovní úřadu, pošt z jednoho ( toho svého :mrgreen: ) města, se snimi setkávají a asi se nemýlím, když řeknu, že se stávají nedílnou a většinou nejzajímavější součástí jejich sbírek...

Chystáte nějaký exponát na filatelistickou výstavu? Vzhledem k vašim znalostem by musel být velmi zajímavý.



Ne, nechystám... nemám přehled o všech těch pravidlech a postupech pro případné vystavování... mě inspirovala Vaše cesta - ta Vaše sbírka Mauritiů a z toho vzniklá nádherná kniha... na takovou metu, bych se chtěl dostat s historií brněnské nádražní pošty, případně hlavního poštovního úřadu, zdokumentovanou na dopisech dostat...

Ale to je cesta daleká a nákladná...

I když... v květnu v Křížové chodbě na Nové radnici v Brně, v rámci Výstavy "Mladé Brno 2023" a u příležitosti 400 let o první dochované zmínce o poště v Brně (1623) budu za KF mít "pár rámů" o historii hlavního poštovního úřadu v Brně... když budete mít čas, přijďte se podívat...
Moderátor
P.S.: A my ho jednou ukecáme, aby z toho byl výstavní exponát! :D
Moderátor
Ta pravidla zase nejsou tak složitá, důležité je dodržet počet předepsaných listů pro jednoramovku nebo petiramovku. Jsou i další výstavní třídy, slevě vašem případě bych se držel třídy poštovní historie.
Registrovaný uživatel
Dobrý den
dovolím se zeptat, narazil jsem včera na rozsáhlejší materiál poštovních razítek a je zde i větší sbírka a seznam poštovních razítek Brna a jméno Pavel Hauzner. Na webu vidím, že to byl velký filatelista, ale k jeho činnosti už jsem moc nenašel.
Registrovaný uživatel
Rozhovor s Pavlem Hauznerem z roku 2021 (první část):

https://www.youtube.com/watch?v=VGfGHkPH_04

a jeho pokračování (druhá část):

https://www.youtube.com/watch?v=i6M8_ZWPbps
Registrovaný uživatel
děkuji!!
to si opravdu rád poslechnu,
v těch starých s birkach jsou poklady nejen v hodnotných známkách ale zajímavých historií
Registrovaný uživatel
koolabs napsal
Dobrý den
dovolím se zeptat, narazil jsem včera na rozsáhlejší materiál poštovních razítek a je zde i větší sbírka a seznam poštovních razítek Brna a jméno Pavel Hauzner. Na webu vidím, že to byl velký filatelista, ale k jeho činnosti už jsem moc nenašel.



Ten seznam poštovních razítek Brna by mě zajímal. Mohl byste mi ho prosím v kopii poskytnout?
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
koolabs napsal
Dobrý den
dovolím se zeptat, narazil jsem včera na rozsáhlejší materiál poštovních razítek a je zde i větší sbírka a seznam poštovních razítek Brna a jméno Pavel Hauzner. Na webu vidím, že to byl velký filatelista, ale k jeho činnosti už jsem moc nenašel.



Ten seznam poštovních razítek Brna by mě zajímal. Mohl byste mi ho prosím v kopii poskytnout?


zdravím
já se v tom potřebuji orientovat, už jsem jednou na Vašem vlákně měl příspěvek, neb mě to zajímalo. nyní potřebuji uvést poměrně větší hromádku do systematičnosti, tazítka jsou většinou v obálkách.
Ty seznamy jsou v několika, řádově 10? deskách,
něco vypadá jako studijní materiál, něco jako chyběnky.
Asi takto.
skenovat to zatím není v mým silách.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nejde vložit dva obrátky
Registrovaný uživatel
nějak nemužu vložit to co chci

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Tak pro dnešek stačí...ať nenudím.
A příště?

No, sám ještě nevím...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



Tak někdy v polovině února jsem tímto příspěvkem ukončil tehdejší povídání a přemýšlel jsem, co ještě Vám ukázat z provozu brněnského poštovního nádražního úřadu Brünn Bahnhof/Brno Nádraží, v jeho nejstarším období, to je do roku 1902, kdy sídlil v původních nádražních budovách...
Registrovaný uživatel
Vlastně jsme si všechno už řekli...
Registrovaný uživatel
... a pak jsem si uvědomil, že na jednu důležitou část provozu tohoto brněnského poštovního nádražního úřadu jsem zapomenul...

Kdo poště rozumí, už jistě tuší... :mrgreen:
Registrovaný uživatel
No jasně VLAKOVKY!
Registrovaný uživatel
Teda přesně vlakové pošty...
Registrovaný uživatel
Ale to se musíme vrátit zase kamsi na začátek. A začít zase pěkně od Adama...
Registrovaný uživatel
Dalším pojmem, se kterým se v historii provozu nádražního poštovního úřadu Brünn Bahnhof/Brno Nádraží opakovaně potkáme, jsou tzv. „ambulantní pošty“.
Ambulantní pošta je vlastně pracoviště poštovní přepravy v dopravním prostředku (automobil, autobus, vlak, letadlo, loď…), jehož jízdní doba je využita ke zpracování (třídění) poštovních zásilek.

Autobus, letadlo, loď nechme bokem, aspoň, co se období do roku 1902 týče...

Pokud je ambulantní pošta umístěna do vlaku, jde o tzv. „vlakové pošty“. Vlakové pošty - tedy zpracovávání (třídění) zásilek během jízdy vlaku - byly v RU monarchii uvedeny do provozu z popudu tehdejšího ministra obchodu svobodného pána Karla Ludvíka Brucka v souvislosti s vydáním železničního dopravního řádu To bylo v roce 1851.

První vlakové poštovní úřady v rakouské monarchii byly zařazeny do vlaků na trati Vídeň – Bohumín patřící Severní dráze císaře Ferdinanda. Byla jim přidělena čísla 1 a 2.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Poštovní historie města Brna - poštovní úřady Brno 1 a Brno 2

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1