Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
:P :lol: Tak pridam něco co tady neni ale už se o tom Pavel zmiňoval, jsou to papírové sáčky na mince. Jsou predem z natištenou hodnotou mince a počtem kusu a nominalu. Dajise rozdělit podle toho k jakemu obsahu jsou určeny (podle vytištěné hodnoty mince) a dale se daji deělit podle toho jakou barvou jasou vytištěné a podle druhu papiru.
Pošta do nich uklada mince a nasledne je pracovnice pošty uzavře a přecvakne konikem jelikož nemaji lep. Sček potom orazitkuje denim razitkem a nasledne i razitkem sveho jmena, svým podpisem nebo parafou. Často jsou tyhle sačky prepisovany na jinou hodnotu než jsou určeny
nebo počtem minci ktere jsou do nich vloženy. Tyhle sačky se ukladaji do trezoru nebo se odesilaji na hlavni pokladnu. Pri odesilani na hlavni pokladnu se vkladaji do obalek pro cene zasilky. Tyto sačky jsou taky jak jsem zjistil asi přidelovany i zakaznikum Česke Pošty neboť jsou opatřeny firemnim razitkem. Pri predani je Pošta prepočita a následně uzavře a orazitkuje.
Takova poznamka ono dostat se k použitym sačku ktery je v celku je docela obtižne vetšinou jsou totiž sačky přetrhnute na pul pri otevirani jen malo kdy jsou otevřene tak aby byly celé.


Začnu je sem davat chronologicky podle jejich hodnoty.

1 Kč jsou určeny pro 100 kusu minci v hodnotě 1 Kč v celkovem nominalu 100 Kč.
Nesou označeni 12-252 F (08-11)
Mam zatim jen 2 kusy ktere jsou jak jsem zminil prepsany na 50kusu.
Druhy obrazek je odlišný papir obalek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
2 Kč 50 kusu po 2 Kč celkovy nominal 100 Kč
Označeni 12-252 H (08-11)
Druhy obrazek odlišny papír

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
5 Kč 50 kusu po 5 Kč celkovy nominal 250 Kč
Označení 12-252 CH (08-11)
druhy obrazek odlišny papir

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
10 Kč 50 kusu po 10 Kč celkovy nominal 500 Kč
Označení 12-252 A (08-11)
Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pudoznalec v 26. 11. 2019, 13:59. »
Registrovaný uživatel
20 Kč 50 kusu po 20 Kč celkovy nominal 1000 Kč
Označení 12-252 B (08-11)

Druhy obrazek jak jsem zminil drive je to že je tisk v jine barvě a označeni nese stejne 12-252 B ale bez zaznamu datumu ale podle me to nebude datum tisku ale datum toho kdy bylo zhotoven nebo schvalen tenhle navrh. Myslim si ze tim že to je na odlišnych papirech je tim že byl dotisk obalek kvuli potřebě. Nyslim si že tiskli vśechny v jeden den na tolika ruznych papirech. Ale proč je tenhle bez data nevim možna novy navrh ale v červene barvě a tim že je dotiskujou taak je bez data kdo vi.
A třetí obrazek je zase použiti odlišnych papíru a taky jde vidět zmena nominalu a počet kusu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
50 Kč 50 kusu po 50 Kč celkovy nominal 2500 Kč
12-252 C (08-11)
Druha fotografie odlišný papir

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pěkné, na tolika papírech to já nemám, já, skromně, většinou po jednom kousku. ;)
To "datum" (08-11) je nějaké označení modelu. Původně jsem si myslel že snad označení Věstníku, kde to bylo oznámeno, ale asi ne-e.
Firemní razítka se tam dostanou tak, že v tom firma odvádí tržbu, či ukládá na účet, nebo tak něco.

I když mám po jednom kousku, mám i některé jiné (a až na 1 Kč všechny použité) a vázané - popřehýbané a převázané špagátkem nebo gumičkou. Nejprve doplním barevné varianty 5, 10 a 50 Kč - označení 12-252 CH, 12-252 A a 12-252 C. Ta žlutá desetikoruna je hovno vidět. Nedobře zvolená barva. :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A na závěr "základní" typ 12-252 (08-11), resp. 12-252 v barevné variantě - pytlíky bez udané hodnoty.

Měly by to teď být všechny dnes používané typy, s tím, že 1 Kč se už skoro nepoužívá a 1 a 2 Kč neexistují v barevné variantě (aspoň mi to tvrdili). Dřív byly i haléřové pytlíky, ale kde je jim dnes konec...

Mimochodem, všimněte si toho pomačkání. Je vidět, že to je nacvičený grif jak správně uzavřít pytlík!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dávám zde ukazku že i na Dobirkovych složenkach se nacházejí VV.

1.obrazek
Dobirkova složenka ještě nenatrhana s nedotiskem kolonek pro osobni udaje odesílatele a adresáta a s nedotiskem kontrolního kuponu.

2.obrazek
Zadní strana Dobirkove složenky s chybejicim textem.

3.obrazek
Celý balíček Dobirkovych složenek ještě nerozbaleny ve folii taky s nedotiskem kolonek pro adresáta a odesílatele. A dokonce zde chybí celý kontrolní kupon.
Zadní strana možná bude taky s nedotiskem ale to nevim nechce se mi to rozbalovat a vidět to nejde protože je vespod tvrdý kartonovy papír.

No jsem rád za takové nálezy :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pěkný text na té cedulce: Objednávejte jen tolik, kolik opravdu potřebujete. ;)
Moderátor
Povzbuzen novými objevy na obálkovém poli … ta pětirámovka časem bude. ;) Sice si zahraju krapet na Hradčanáře, aneb "mušince dělají vědeckou práci", ale třeba to trochu zaujme.

Jen si tak člověk říká: "Jak to, že jsem si toho nevšiml dřív?" :P

P.S.: To mám z toho, že mi umřel počítač, takže mám čas čučet na blbiny místo práce (na PC)! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Tak dnešní nalez me dneska opravdu překvapil a byl jsem z toho velice potěšen. Paska na bankovky ktere použiva pošta je z roku 1988 na 100 kusu 50 kčs. A pošta ji použila 7.2.2020 na svazani 100 kusu 100 kč. tohle je velice zajimavy doklad vnitřniho poštovniho provozu, ktery se jen tak nevidi.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vysypali šuflíky! :D
Moderátor
Niečo, čo tu doteraz nebolo. Vlaječka je tištěná oboustranně, jsou to stejné typy, druhá nese z té použité strany silné stopy poštovního provozu, ale je zajímavá nálepkou. No, takové věci člověk získá jen když to zapomenou vyhodit z klece.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
A další dvě zajímavosti. Jedna obyčejná z pytle s velikým kroměřížským razítkem (to šedé na kraji je pronikající tma :) ) a druhá, ano, vlaječky lze psát i ručně. Mně by se teda s tím dělat nechtělo! ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
D+1 se dostalo i na vnitropoštovní obálky. První je s větším logem - poslaná reko D+1 z pošty Němčice u Boskovic - vyšperkovali to ještě řádkovým razítkem, leč kulaté nedali a datum taky ne (to pak to D+1 poněkud ztrácí na kontrolovatelnosti), druhá ta dnes nejobyčejnější, ale divoce počmáraná a polepená. Takové Kunst-Stücke.
Po pravdě mi ale přijde na těchto zásilkách D+1 jako zbytečné. Ale vypadá to zajímavě. :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tři, více-méně raritní obálky:
1) velká obálka oražená na SPÚ Ostrava 02 razítkem "Expresní pošta" - podobnou jsem ještě neviděl.
2) malá obálka oražená, naprosto nesmyslně, okresním razítkem odněkud z Ostravska
3) malá obálka, kde v Křížanech okresní razítko vyšperkovali ještě razítkem řádkovým a datumovkou. Laik žasne, odborník se diví! (Literatura neuvádí.) :mrgreen:
Ty okresní razítka, to je fakt sranda. Za, nevím, 5 let nic a najednou 2 obálky hned po sobě. Ovšem pravděpodobnost dalších takových je mizivá. Razítkovat to tímto razítkem je nesmysl a proti předpisům.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Čerti vědí co tím chtěli ve Vsetíně říci. Nebo si jen zkoušeli správné naštelování?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pavle, nevíš, kolik sběratelů se u nás zabývá poštovními uzávěrami?
Moderátor
jeden určitě ;)
Moderátor
regula_jan napsal
jeden určitě ;)

Asi tak. Ale možná nás bude i šest až pět. :mrgreen:
Moderátor
A nyní trochu vědy. Pravděpodobně nejstarší (nebo druhá nejstarší, to se nedá rozhodnout) obálka s logem - budu nadále operovat s označením OML1 (obálka malá s logem č. 1, je zapotřebí do chaosu umístit definitivní pevné body). Vyznačuje se menší dírou a jakoby trubkou bez kontur. A kroužkem okolo díry. Zajímavá na ní je čárka (flíček) pod HR slova VÝHRADNĚ. Mají to všechny co mám, ale těch je jen pár (jak zpívá Štajdl). Ta druhá (OML2) má taky menší díru, nemá ten flíček a trubka není až tak tenká, abych tak řekl (bez obrázku, počkejte si na exponát).
Druhý obrázek, dost možná třetí nejstarší obálka s logem (označím ju OML3), je prakticky stejná jako předchozí jen s dírou "normální" velikosti a s normální trubkou, ale HR má zkrácené nožičky jako kdyby se odškrábla ona čárka a s ní i kousek nožiček. Původně jsem si myslel, protože další varianta (OML4) má HR normální, že se jedná o jiné pole tiskové desky, ale protože se mi dostal do ruk celý nerozbalený pakl (má 50 kusů) a všechny obálky v něm mají nožičky zkrácené, asi se jedná o dvě zcela odlišná vydání. Nedovedu si představit, že by to nebylo namíchané, kdyby to bylo z jedné desky, jednoho nákladu.
Ovšem myšlenka, že ta OML3 varianta vznikla úpravou (retuší) OML1 je lákavá. Co vy na to?
(A na té OML3 je první razítko 600 30 Brno 300.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Trocha té vědecké práce:

První, černofialová, obálka má razítka Olomouc 9 z 10. 11. 2003, Kojetín 11. 11. 2003, Bystřice pod Hostýnem 1 12. 11. 2003 (krásně otištěné štempl), Kopřivnice 1 13. 11. 2003, to to odeslali na Prahu 3, tedy neskutečný kalup, skoro jako Hussain Bolt. A to poslední je Praha 3 3. 3. 2020!! V Praze teda tu obálku opečovávali 16 let, 3 měsíce, 2 týdny a 5 dnů, čili celkem 5955 dnů!!

Druhá má zajímavé řádkové razítko Dodejna Poděbrady a na té třetí jim k radost stačila datumovka (napoprvé blbě nastavená). Pravděpodobně takto skromní jsou na poště Ostrava 8.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pár vlaječek.
První s řádkovým razítkem doplněné datumovkou, druhá s mnohařádkovým razítkem dokonce z Depa Praha 701 (a bez data) a ta třetí má nálepku SZ, kterou tak snadno nenajdete. Je to Služební Zásilka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zepár obálek extra primisima:
1) dodejna II Praha 81
2) Betlémské světlo Brno (asi v Praze 7 si vystačili s datumovkou) na staré dvourámové obálce
3) nálepka SZ (služební zásilka) na malé obálce s Apostem (5. 3. 2020)
4) nálepka SZ na velké obálce doplněná Apostem (12. 3. 2020)
5) nálepka DODEJKA na velké obálce
6) - zlatý hřeb - stará nálepka "NALÉHAVÁ ŽÁDOST O PŘÍDĚL" s Apostem z 23. 5. 2005 (!!), k tomu nálepka D+1, poslední datum 3. 3. 2020 (!!) a to vše na staré fialové obálce. Kde to leželo těch 15 let, toť otázka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Pokec o známkách » Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1